Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyżbym miał większe rachunki niż Ty? Od początku sezonu 2.400 kWh = 830 zł.

 

Ty masz 2400kWh a ona ma ciepło:P Kwestia priorytetów.

 

Zmniejszony rozstaw rurek w łazience niestety nie daje mi tam odczuwalnie większej temperatury. Będę musiał zainwestować w dodatkowy grzejnik.

 

Jakoś sobie nie wyobrażam siadania na zimny kibelek... chyba, że Ty preferujesz sposób "na Małysza", to wtedy nie mam pytań :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wszystko to oczywiście liczę.Gaz:

a) przyłącz 3,5 koła liczę już z projektem mam wycenę

b) kocioł kondensacyjny 18kW z zasobnikiem, transportem i montażem 7000

c) komin do kondensatu przez ścianę, dwa kolanka plus 1,5 metra rury - 750

g) instalacja gazowa od skrzynki do kotłowni - 1500 (skrzynka na budynku, 4 mb do pospawania w domu)

k) skrzynka gazowa 500

m) koszty eksploatacyjne: 100 kominiarz (choć mogę za darmo bo mam przyjaciela, ale liczę), 150 serwis kotła, 100 przegląd gazu. Wymiana liczników po 5 latach, wymiana kotła na nowy po 10 latach, koszty pompek 150 rocznie na prund, piec 100 rocznie (pompka do zasobnika, czujki, komputer, wentylator) - zgrubnie, pewnie jest mniej, dodatkowy wyższy koszt za abonament w miesiącach gdy nie grzeję koło 250 rocznie.

Najpierw zastanów się czego chcesz a potem licz,bo widzę,że jesteś nie zdecydowany na nic...a to jest takie proste:

1.Punkty a,b,c,g,k to koszt 13250zł+koszty eksploatacyjne i osiągasz 0,25zł/kWh

2.Przy Twoim zapotrzebowaniu masz powietrzną pompę ciepła 8 lub 10kW za 15-17tys.zł i osiągasz 0,16zł/kWh bez dodatkowych kosztów eksploatacyjnych

3.Zamiast punktów a,b,c,g,k i koszcie 13250zł+koszty eksploatacyjne kupujesz sobie piec elektryczny+bojler za 3500zł i osiągasz 0,33zł/kWh i masz wielkie pole manewru na przyszłość !!!

Uparłeś się na te kable i nie wiem skąd przyszło Ci do głowy,że one są tanie...

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo! nareszcie konkret:)

tylko... my dalej nie wiemy, czym Ty będziesz grzał:)

ale analiza przeprowadzona poprawnie :p

Jestem tajemniczy ale na pewno czymś tanim ;)

Na pewno nie gruntowa PCi,aczkolwiek pobór energii do c.o będzie z gniazdka elektrycznego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jKontroler Auraton 3000 DS z czujnikiem powietrznym i podłogowym kosztuje najmniej jak znalazłem 170 pln plus transport. 11 układów do sterowania to daje 1900 plus przesyłka.

Policzyłem właśnie na sofcie Devi - wyszło 11 koła, i ...

Kubaman - brak konsekwencji - rozbudowana skrzynka to luksus tak samo jak sterowanie przy gazie, wiec jezeli robisz cos dla wlasnego widzi mi sie to tego nie doliczaj do kosztow przy porownywaniu ;) Albo doliczaj w obu opcjach te "luksusy" ktore nie sa wymagane - wiesz ja zrobilam sobie licznik i zaplacilam za to w sumie z 500 zl ale chcialam dla wlasnego widzi misie i to moja zabawka a nie koszt ogrzewania.

 

Sterowania - pytam czy napewno tyle potrzebujesz tzn czy masz tyle zamknietych pomieszczen, bo widze u Ciebie raczej otwarta przestrzen - ja mam podobnie i np kuchnie polaczylam z przedpokojem bo i tak powietrze sie miesza, salon zrobilam osobno ze wzgledu na duza moc, pokoje dzieci mam razem, mam 6 sterowan - powinnam miec o 2 wiecej. Pytam poprostu o sens tylu sterowan przy takiej przestrzeni.

 

Czyżbym miał większe rachunki niż Ty? Od początku sezonu 2.400 kWh = 830 zł.

Po 1 masz reku, po 2 masz okna pasywne, po 3 masz GWC, po 4 masz wiecej izolacji .... po 5 ja mam napewno duza wyzsza temp, swiezy dom, duza wilgosc i dziury w drzwiach. po 6 - moj dom kosztowal (mowie tu tylko i rzeczach zwiazanych z ogrzewaniem) jakies 1/5 Twoch nakladow... wiec mam jakies nascie badz nawet dziesiat tysiecy zapasu ;)

po 7 - masz sterowania w poszczegolnych pomieszczeniach?? czyli to o czym mowie ze nie ma sensu przy wodnej??

Edytowane przez swiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wiesz o podłogówce wodnej:no:

moze nic to tak bym nie powiedziala - jest wylewka, w niej ida rurki z woda ;) podpiana sie jakis piec ;) heh no cos wiem ;) ale masz racje - moja wiedza jest dosc ograniczona, aczkolwiek ...

 

rozwazajac jaki system ogrzewania wybrac, rozwazalam tez opcje z wodna...wiec conieco popytalam, poczytalam i moze nie mam wiedzy czysto hm... takiej technicznej, ale wiem na jakiej zasadzie dziala ten system i wiem ze nie jest latwa sprawa do wodnej zrobic sterowan i nie do konca ma to poprostu sens gdyz, wg mojej niewielkiej wiedzy piec uruchamia sie pelna moca do ogrzania tylko 2 m, chodzi krocej owszem ,ale jak wszyscy wiedza ( i to takze kobiety ;)) kazde urzadzenie elektryczne najwiecej mocy potrzebuje przy uruchomieniu (rozruchu) i jest to bardzo nieekonomiczne, gdyz urzadzenie czesto wlacza sie i wylacza, ech - rozpisuje sie znow - podsumowujac, nie oplaca sie stosowac sterowania a to gryzie sie z moja wizja utrzymywania roznych temp w roznych pomieszczeniach ot i tyle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubaman - brak konsekwencji - rozbudowana skrzynka to luksus tak samo jak sterowanie przy gazie, wiec jezeli robisz cos dla wlasnego widzi mi sie to tego nie doliczaj do kosztow przy porownywaniu ;) Albo doliczaj w obu opcjach te "luksusy" ktore nie sa wymagane - wiesz ja zrobilam sobie licznik i zaplacilam za to w sumie z 500 zl ale chcialam dla wlasnego widzi misie i to moja zabawka a nie koszt ogrzewania.

 

Sterowania - pytam czy napewno tyle potrzebujesz tzn czy masz tyle zamknietych pomieszczen, bo widze u Ciebie raczej otwarta przestrzen - ja mam podobnie i np kuchnie polaczylam z przedpokojem bo i tak powietrze sie miesza, salon zrobilam osobno ze wzgledu na duza moc, pokoje dzieci mam razem, mam 6 sterowan - powinnam miec o 2 wiecej. Pytam poprostu o sens tylu sterowan przy takiej przestrzeni.

 

 

Po 1 masz reku, po 2 masz okna pasywne, po 3 masz GWC, po 4 masz wiecej izolacji .... po 5 ja mam napewno duza wyzsza temp, swiezy dom, duza wilgosc i dziury w drzwiach. po 6 - moj dom kosztowal (mowie tu tylko i rzeczach zwiazanych z ogrzewaniem) jakies 1/5 Twoch nakladow... wiec mam jakies nascie badz nawet dziesiat tysiecy zapasu ;)

po 7 - masz sterowania w poszczegolnych pomieszczeniach?? czyli to o czym mowie ze nie ma sensu przy wodnej??

 

Mnie uczono by to zrobić najprościej jak to możliwe. Rurki położyć gęściej w tych pomieszczeniach gdzie ma być cieplej, wyregulować kluczem imbusowym za 2zł i ustawić odpowiednią temperaturę dla każdego pomieszczenia i raz na zawsze zapomnieć o regulacji. Podłogówkę i tak ładuję w taniej taryfie nie wiedząc czy akurat następnego dnia będę z pomieszczenia korzystać, więc argument grzania 2m do mnie nie przemawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko Już pisałem o tym w innym wątku, ale czy realne jest to, co wyliczyłem? Ty masz tę pompę. Z góry dzięki za odpowiedź!

 

"Tak analizuję w odniesieniu do 30tys za pompę glikol/woda. Na stronie PPC jest cennik pomp:

 

" Cennik ważny od dnia 01.01.2012

 

Pompy ciepła z serii Ecopower C glikol/woda

ECOPOWER C7 - 14400zł

ECOPOWER C9 - 14900zł

ECOPOWER C11 - 16400zł

ECOPOWER C14 - 17400zł

ECOPOWER C16 - 17900zł

ECOPOWER C18 - 19900zł

ECOPOWER C24 - 23400zł

 

Pompy z serii Ecopower C zawierają:

- sprężarka scrol Copeland lub Sanyo

- wymienniki płytowe SWEP

- osprzęt chłodniczy Danfoss, Alco, Castel

- sterownik pogodowy Frisko RX910

- pompkę obiegowa DZ grundfoss UPS

- pompkę obiegową CO Grundfoss UPS

- pompkę obiegową CWU Grundfoss UPS

- naczynka przeponowe DZ, GZ

- zawory bezpieczeństwa 3bar

- obudowa ze stali szlachetnej H17 malowana proszkowo kolorem białym

 

Wyposażenie dodatkowe dla pomp serii ECOPOWER C:

- Soft-start sprężarki - 700zł

- Zasobnik CWU 300 ltr (do pomp o mocy od 4 do 14kW) - 2500zł

- Bufor CO 300 ltr - 1550zł

- Zespół pompki cyrkulacyjnej CWU Grundfoss UP 15 - 500zł

- Wersja pompy woda/woda (tylko w wersji ECOPOWER C) -1700zł

- Nadzór pompy przez internet - 700zł

 

Pompy ciepła dwusprężarkowe z serii Ecopower C /2

 

- Ecopower C 32/2 - cena na zapytanie

- Ecopower C 40/2 - cena na zapytanie

- Ecopower C 50/2 - cena na zapytanie

- ecopower C 70/2 - cena na zapytanie

 

 

Pompy ciepła Ecopower A

 

- Ecopower A7 - cena 10600 zł/netto

 

- Ecopower A9 - cena 10900 zł/netto

 

- Ecopower A11 - cena 11500zł/netto"

 

Załóżmy, że potrzebujemy ECOPOWER C9 - 14900zł. To cena katalogowa. Czyli, zakładając, że uda się załatwić rabat, to byśmy ją mieli za 13500 brutto. Do tego odwierty - znalazłem na allegro za 60pln/m. Powiedzmy, że potrzebujemy 150m odwiertu, to wychodzi 9000/odwierty. Do tego dodamy:

- Soft-start sprężarki - 700zł

- Zasobnik CWU 300 ltr (do pomp o mocy od 4 do 14kW) - 2500zł

 

Czyli razem 25700 brutto za CAŁOŚĆ

 

Gdzie popełniłem błąd? A może nie popełniłem??"

 

Bo jeśli jest szansa, że w tych granicach się zmieszczę, to raczej nie będę się zastanawiał. Oczywiście połączę to z wodną podłogówką po całości.

Edytowane przez kitesurf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

U mnie system jest dubeltowy - na dole kable w podłodze 100W/m2, na górze promienniki (drewniany strop), do tego kominek z DGP. Działa to wszystko 3 lata i w sytuacjach, gdy jesteśmy w domu - jest ok. Gorzej, gdy wyjeżdżamy. Do kabli są sterowniki Ebeco - bardzo ich nie polecam choćby z uwagi na dramatycznie niedokładne zegary - wymagają regulacji co kilka tygodni, do tego potrafią się same z siebie ot, przestawić. Korzystam z czujnika podłogowego, na wyjazd zaprogramowałem po 25 stopni na czas taniej taryfy i po powrocie - akurat włączyła się zamrażarka na zewnątrz - miałem 9 stopni w salonie i 3 w sypialni, teraz próbuję to ogrzać i w sumie tak sobie to idzie, po 3 dniach mam ok. 16-18 stopni pałując cały czas kominek, temp. w podłodze ustawiłem na 33 stopnie i dopiero drugiego dnia udało się ją do tylu nagrzać. Na szczęście promienniki są naprawdę wydajne, choć z tych 3 stopni po 3 godzinach grzejąc sumaryczną mocą 3,5 KW osiągnąłem 16 st. DGP działa słabo, wylałem już swoje żale w stosownym wątku.

 

Marzy mi się taki system, który utrzymywałby zadaną temperaturę pomieszczenia korzystając jedynie z prądu w taniej taryfie, do tego uwzględniający stosowanie kominka. Dziś np. niespodziewanie musiałem zostać w robocie na noc i bardzo jestem ciekaw, ile jutro będzie na słupku...

 

A czego żałuję? Że nie władowałem w ściany tych kilkudziesięciu metrów rurek i nie zrobiłem podejścia pod kaloryfery, co na etapie stanu surowego kosztowałoby może ze 2-3 tysie, a może i nie, a w razie awarii kabla dawałoby możliwość zmiany systemu ogrzewania. A jak nie rury to przynajmniej przelotki przez stropy. U sąsiada po 15 latach z 5 obwodów działa już tylko 1... a nie żałował na kable i sterowniki, stać go na najwyższą półkę, po prostu coś się urąbało w podłodze i trzeba by pruć wylewki.

 

Na szczęście mam dodatkową instalację pod piece akumulacyjne ;-) - choć teraz to naprawdę nie wiem, gdzie miałbym je wstawić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie uczono by to zrobić najprościej jak to możliwe. Rurki położyć gęściej w tych pomieszczeniach gdzie ma być cieplej, wyregulować kluczem imbusowym za 2zł i ustawić odpowiednią temperaturę dla każdego pomieszczenia i raz na zawsze zapomnieć o regulacji. Podłogówkę i tak ładuję w taniej taryfie nie wiedząc czy akurat następnego dnia będę z pomieszczenia korzystać, więc argument grzania 2m do mnie nie przemawia.

sluchaj - ja napisalam, ze przy ogrzewaniu wodnym jest prawie awykonalne zrobienie sterowania i bezsensowne, Ty stwierdziles ze sie na tym nie znam a ptem mowisz ze nie ma sensu tego robic, hm...

 

Liwko - ja nie mowie ze to co Ty masz jest zle itd ale dla mnie sa wazniejsze rzeczy niz oszczednosci koszty itd dla mnie wazne przy dzieciach jest to, ze jestem w stanie sobie ustawic ze w dzien maja komfortowa temp 22-23 stopni do zabawy ale w nocy spada do 21-20 i spi im sie dobrze a nad ranem zaczyna powoli wzrastac(Ty tego nie mozesz zrobic w Twoim systemie nie biegajac do pieca badz nie obnizajac i nie podnoszac temp w innych pomieszczeniach) w sypialni mam stale 21 stopni, w lazience przed kapiela wieczorna ok 24-15 ale nad ranem - heh jak w saunie i uwielbiam to ;) I decydujac sie na system ogrzewania nie zawsze trzeba patrzec na koszty (ktore powiedzmy sobie szczerze i tak sa niczym w porownaniu z reszta naszych wydatkow miesiecznych na pierdoly i niby przerazenie - och jaki wysoki ten rachunek, ale ile wydales na piwo czy fajki w tym miesiacu? (ok w zeszlym ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze na mnie...

 

tak na serio: dlaczego niektorzy z was nie moga zrozumieć, że takze przy ogrzewaniu niektórzy z nas są w stanie zapłacić ten tysiaczek czy nawet dwa więcej - zwłaszcza, że nie idzie to z waszej kieszeni...

 

pamietam, jak kupe postów temu pisalem cos analogicznego a dzis sytuacja się powtarza i mielimy ten sam temat ponownie...

 

dajcie tu jakąś muzyczkę!

Edytowane przez kszh.uint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeżeli koszty ogrzewania nie robią na tobie wrażenia to nie było tematu:)

 

jak już jesteśmy przy wrażeniach...

jakie największe z użycie energii zaobserwowaliście w te obecne mrozy ?

mój dom pobił rekord kilka dni temu jak było -29*

124 kwh na wszystko razem, tyle nie widziałem odkąd mieszkam ...

dzień wcześniej paliłem w kominku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze na mnie...

 

tak na serio: dlaczego niektorzy z was nie moga zrozumieć, że takze przy ogrzewaniu niektórzy z nas są w stanie zapłacić ten tysiaczek czy nawet dwa więcej - zwłaszcza, że nie idzie to z waszej kieszeni...

 

pamietam, jak kupe postów temu pisalem cos analogicznego a dzis sytuacja się powtarza i mielimy ten sam temat ponownie...

 

dajcie tu jakąś muzyczkę!

 

Nie, no luzik. Sprawa postawiona jasno i ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już jesteśmy przy wrażeniach...

jakie największe z użycie energii zaobserwowaliście w te obecne mrozy ?

mój dom pobił rekord kilka dni temu jak było -29*

124 kwh na wszystko razem, tyle nie widziałem odkąd mieszkam ...

dzień wcześniej paliłem w kominku...

 

Na cały dom nie wiem, ale PC w niedziele zżarła 38kWh. Jednak u nas było tylko -20. Tylko :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......

- kable grzejne na 170 m2 - wedle wyceny 13, ale niech będzie nawet 10 koła

 

razem ca 17-20 koła

 

całkiem niedawno kupiłem kable - ok 12 kW koszt 5 tys 9 sterowników 1500 zł

bojler Galmet 140 l 600 zł

 

realnie przy takim zestawieniu jak napisałeś gdybyś chciał różnica wyszła by Ci koło 15-20 tyś

ale wszystko zależy kto co chce i jakiego uzasadnienia szuka - taką robi kalkulację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...