Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

masz 70 na akumulacyjne czy zwykłe? 170 ano bo 'wycztałem w Internecie, że tyle mniej więcej trza na akumulacyjne' oczywiscie dokładniejsze wyliczenia przede mną

 

Tak żeby dużo sprzedać metrów, a jak jasikowi starcza to raczej tobie też.Chyba że będziesz miał całą zimę otwarte okna. Ja też będę kłaść 70w/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ale teraz nudą wieje w tym wątku ...

 

może na jesień się ożywi...:p

 

teraz tylko teoria teoria i instalacje będą .... byle do jesieni ... i 1 (mojego) sezonu :wave::wave:

 

Skoro nic się nie dzieje to ja zapytam o kable elektryczne na ogrodzie i rozprowadzenie wody. Za ok miesiąc chcę już "pozamiatać" wokół domu, nawieźć ziemi i wyrównać teren. Musze gdzieniegdzie dosypać 10-20 cm ziemi. Zastanawiam się czy już teraz nie rozprowadzić wstępnie głównych magistrali wody i położyć kable aby potem było mniej kopania. Niestety nie będę miał projektu ogrodu ale mam koncepcję gdzie ma być drewutnia, światła na ogrodzie, brama i furtka itp. Myślicie, że da radę to jakoś sensownie zrobić. Chcę uniknąć kopania wyrównanego terenu albo co gorsza z już założonym trawnikiem. A może ktoś u siebie już zrobił? No i macie jakiś patent na wykopanie niewielkiego rowka pod kabel? Jak mam szpadlem zasuwać 200 metrów rowka po to żeby kabelek ułożyć to mnie skręca na samą myśl.

 

są takie małe koparki (chyba łańcuchowe) do kopania długich odległości głownie do kabli elektrycznych i do telefonów - przy wodzie pasuje Ci jednam 1-1,2m chyba że beziesz pilnował i na zimę zamykał obieg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm toście mnie zagięli, bo wtopa o wiele większa gdy dam za mało, niż za dużo. Jak dam za mało, będzie mi zimno, jak dam za dużo...przepłacę na instalacji, ale eksploatacja nie powinna być wielce droższa, bo sterownik będzie grzał do zadanej temperatury i tyle, mam rację?

 

Czy ktoś jeszcze ma akumulacyjne i dawał poniżej 100W/m2? Nie chciałbym robić odwrotnie niż wszystkie poradniki w oparciu o praktyczne doświadczenia 1 osoby, gdyby się znalazły 2 to już co innego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm toście mnie zagięli, bo wtopa o wiele większa gdy dam za mało, niż za dużo. Jak dam za mało, będzie mi zimno, jak dam za dużo...przepłacę na instalacji, ale eksploatacja nie powinna być wielce droższa, bo sterownik będzie grzał do zadanej temperatury i tyle, mam rację?

 

Czy ktoś jeszcze ma akumulacyjne i dawał poniżej 100W/m2? Nie chciałbym robić odwrotnie niż wszystkie poradniki w oparciu o praktyczne doświadczenia 1 osoby, gdyby się znalazły 2 to już co innego :)

 

czy siedem lat mojego doświadczenia ci nie wystarczy ?

jak dla mnie możesz i 200w/m2 zainstalować...

tylko potem powodzenia w ustawianiu i regulacji życzę;)

 

moja instalacja przy -30* chodzi na pół gwizdka ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm toście mnie zagięli, bo wtopa o wiele większa gdy dam za mało, niż za dużo. Jak dam za mało, będzie mi zimno, jak dam za dużo...przepłacę na instalacji, ale eksploatacja nie powinna być wielce droższa, bo sterownik będzie grzał do zadanej temperatury i tyle, mam rację?

 

Czy ktoś jeszcze ma akumulacyjne i dawał poniżej 100W/m2? Nie chciałbym robić odwrotnie niż wszystkie poradniki w oparciu o praktyczne doświadczenia 1 osoby, gdyby się znalazły 2 to już co innego :)

Ja mam w większości około 80W/m2 i jest to 2x przewymiarowane. W pokojach kable 18W/mb w odstepach 20cm.

A Jaki ty masz dom? Ostatnio byłem nieobecny na FM więc nie znam szczegółów jeśli wogóle jakieś podałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są takie małe koparki (chyba łańcuchowe) do kopania długich odległości głownie do kabli elektrycznych i do telefonów - przy wodzie pasuje Ci jednam 1-1,2m chyba że beziesz pilnował i na zimę zamykał obieg

 

Obawiam się że jej wynajęcie to będzie droga sprawa. Co do rur z wodą do podlewania to instalacja np. Gardeny ma taki bajer że woda sama ścieka z instalacji i można je zakopać 20cm pod ziemią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że jej wynajęcie to będzie droga sprawa. Co do rur z wodą do podlewania to instalacja np. Gardeny ma taki bajer że woda sama ścieka z instalacji i można je zakopać 20cm pod ziemią

 

Ostatnio miałem, a dokładnie mój tata, potrzebe wykopania 90mb (kabel zasilajacy do ojca domu), mini koparki chcialy 70zł a niby kopią 10mb/h, ojciec sam to kopał 2x5h!!!, 900zł w kieszeni. Sam byłem w szoku. Podstawa to dobry wąski szpadel, on miał Fiskars, dodatkowo naostrzony na szlifierce, ostry jak siekiera. ziemie zlewasz wodą i po 2-3h zaczynasz kopanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rur z wodą do podlewania to instalacja np. Gardeny ma taki bajer że woda sama ścieka z instalacji i można je zakopać 20cm pod ziemią

Jak chcesz mieć podlewanie kropelkowe to wystarczy zwykły wąż podziurkowany osobiście, podłączony do kranu, odkręcasz wodę, tylko trzeba sprawdzić jak mocno, żeby leciały kropelki a nie strumieniem, zakopujesz i finito, można go zostawić zresztą leżącego na wierzchu a woda będzie sobie powolutku wsiąkała. Koszt - tylko wąż, najlepiej stary , żeby nie żal było dziurek porobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ziemie zlewasz wodą i po 2-3h zaczynasz kopanie.

Pierwsze słyszę o tym? U mnie chyba niewiele to da bo mam działkę zachwaszoną z mocnym systemem korzeniowym chwastów ;)

 

Jak chcesz mieć podlewanie kropelkowe

Chcę mieć zraszacze do trawnika. Koszt systemu jest niewielki a zysk ogromny. Nigdy więcej latania z wężem. Na moją działkę wystarczy kilka zraszaczy i gdzieniegdzie może te kropelki. Wąż gardeny kosztuje 300pln za 50m to trochę drogo ale to cały system, znacie jakiś tańszy a równie dobry i dostępny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że jej wynajęcie to będzie droga sprawa. Co do rur z wodą do podlewania to instalacja np. Gardeny ma taki bajer że woda sama ścieka z instalacji i można je zakopać 20cm pod ziemią

 

No to żeś bitter pojechał po bandzie:P

Zgodnie z fizyką woda zawsze sama spływa, a jak ma pod górę to i gardena nie pomoże

To o czym piszesz to ma każdy system nawadniający. Ma to również zwykły wąż ogrodowy. Jak zejdzie ciśnienie i niewielka część wody to mróz już go nie rozsadzi. Gardena nie ma nic do tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny wątek ogrodniczy nam się tu zrobił :D

Są dwie szkoły

Jedni planują ogród i najpierw kładą węże i kable

Inni najpierw robią ogród a dopiero później nawadnianie.

Ja wybrałem tą drugą drogę, nie ogranicza mnie w tym momencie w żaden sposób. 2-3 lata się przemęczę z wężem a później zakopie go w odpowiednim miejscu.

 

Ps. Wąż kropelkowy (porządny) kosztuje na Alledrogo 1zł/mb. Taniocha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to żeś bitter pojechał po bandzie:P

Zgodnie z fizyką woda zawsze sama spływa, a jak ma pod górę to i gardena nie pomoże

To o czym piszesz to ma każdy system nawadniający. Ma to również zwykły wąż ogrodowy. Jak zejdzie ciśnienie i niewielka część wody to mróz już go nie rozsadzi. Gardena nie ma nic do tego

 

Ale ja nie twierdzę, że to wynalazek Gardeny. Akurat taki system miałem okazję montować więc go z grubsza znam i dlatego na jego przykładzie to piszę. Oczywistą oczywistością jest to, że musi być spadek żeby woda z węża wyciekła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zmiana tematu z ogrodnictwa na ekologię ;-) Ciekawe ile to zysku daje http://www.youtube.com/watch?v=k2c8vjdZMiU&feature=related

 

 

blaszki wsadzone pod połać łapią ciepło od powietrza znajdującego sie pod tą blachą...

ciepło przekazywane jest do glikolu, a ten przekazuje je do wody w zasobniku...

 

jako wstępne podgrzewanie będzie git...

 

ogólnie wypadnie nieco gorzej niż moja "chłodnica z wentylatorem"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...