Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

gdybym pozostał przy tym co mam w projekcie to zgodzę się z tobą, ale poszedłem kilka kroków dalej, moja ściana zewnętrzna, 1w, będzie miała grubość 44cm, pustak ceramiczny szlifowany dwustronnie klejony na cienką spoinę, pustki powietrzne wewnątrz pustaka wypełniam pianką montażową suma grubości tych pustek daje łączną grubość ocieplenia 37cm

zeby nie być gołosłownym wpiszcie w googlach Thermopor tv7 i użyjcie opcji tłumaczenie strony i poczytajcie z czego buduję nasi sąsiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdybym pozostał przy tym co mam w projekcie to zgodzę się z tobą, ale poszedłem kilka kroków dalej, moja ściana zewnętrzna, 1w, będzie miała grubość 44cm, pustak ceramiczny szlifowany dwustronnie klejony na cienką spoinę, pustki powietrzne wewnątrz pustaka wypełniam pianką montażową suma grubości tych pustek daje łączną grubość ocieplenia 37cm

zeby nie być gołosłownym wpiszcie w googlach Thermopor tv7 i użyjcie opcji tłumaczenie strony i poczytajcie z czego buduję nasi sąsiedzi

 

sciana 1w to niespecjalnie szczesliwe rozwiazanie, i w Twoim przypadku bardzo drogie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz racji. te kilka cm betonu opóźnia oddawanie ciepła o kilka godzin.

Ale jak ty chcesz mieć pożądana temp podłogi o 15, skoro jak wspomniałeś o 13 zacząłeś gotowanie co spowodowało że w domu masz 23 stopnie i te 23 potrwają do 15 a może nawet 16, co spowoduje że twoje ogrzewanie nawet nie drgnie do 15 i wtedy wieczorem możesz czuć zimno bo brakło ciepła w wylewce.

 

Z wyliczeń z poprzedniego sezonu wiem, abym spokojnie przetrwal te 7h drogiej taryfy przy temp. 22stC, w ostatniej minucie taniego prądu muszę mieć temp. posadzki na poziomie 25stC (+-3 stC w zal. od temp. zewn. panującej dobę wcześniej) albo na zewnatrz musi byc wystarczajaco cieplo, by nie wychlodzic domu ponizej 22stC.

 

teraz zakładamy, ze o godz. 13 zaczynam ladowac podlogowke i gotowac obiad - mozliwe sa 2 scenariusze:

 

a) przy cieplejszym dniu (przyklad ze sloncem) czy dluzszym gotowaniu termostat odetnie ogrzewanie przy 24stCa wiec nie spelni zadanego kryterium temp. podlogi - ale spelnil kryterium zawyzonej temperatury powietrza; skoro taka minimalna ilosc ciepla, ktora wygeneruje sie podczas gotowania czy slonecznego dnia spowodowala trwale osiagniecie temp. powietrza 24stC w przedziale 13-15, to znaczy, ze tego ciepla jest w domu albo wystarczajaco duzo (zakumulowane), albo jego ubytki są stosunkowo małe w jednostce czasu (bo jest cieplejszy dzien za oknem).

b) przy zimnym dniu i/lub za slabym gotowaniu doprowadzi do nieosiagniecia zadanej swiadomie zawyzonej temp. powietrza (czyli 24stC) a doprowadzi posadzke do temp. 25stC, co pozwoli przetrwac te 7h drogiego pradu.

 

mam nadzieje, ze nie zaciemnilem:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja już wcześniej pisałem że zakładam u Ciebie 200W/m2, i to jest wart graniczna, tyle że przy kablach o większej mocy, dla twoich producent zaleca max 100W/m2 i odstępy 7cm przy posadzkach kamiennych i 10cm dla drewna i parkietu.

Możesz to znaleźć chociażby tutaj

https://docs.google.com/viewer?url=http://elektra.pl/pdf/content/przewody_grzejne_vc_vcd_broszura.pdf

 

mam DM a nie VC/VCD

http://elektra.pl/pdf/content/przewody_grzejne_dm_broszura.pdf strona 8 i 9 polskiej wersji językowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ku rozwadze:

a) pamiętaj, ze nocą budynek wychładza się bardziej (prawie zawsze temperatura jest niższa, niż w dzień - zwłaszcza przy wyżowej pogodzie);

b) pisałem to w którymś poscie z dyskutując z Marcinem: budynek reaguje na zmiany temperatury z około dobowym opóżnieniem;

c) ogrzewanie elektryczne - z racji doskonałej sterowalności - bynajmniej w moim odczuciu i na podstawie codziennych odczytów na termostatach - działa na zasadzie uzupełnienia tej ilości ciepła, która uciekła poprzedniej doby. Jeśli tę ilość ciepła dopowiednio szybko dostarczy - wyłącza się.

Odnośnie sterowania: w godzinach taniego prądu daję temp. powietrza na 25stC ale blokadę na temp. podłogi również na 25stC, co powoduje, ze przez cala noc posadzka akumuluje sobie ciepło uzupełniając je małymi dawkami (kable od 22 - 6 rano dzialaja srednio 1,5h i pelne 2h w godz 13-15). Temperatura w pomieszczeniu przez całą dobę waha sie pomiedzy 21-22stC.

 

A ja się czepnę jeszcze tej temp w nocy :)

Aby zgromadzić ciepło na cały dzień ustawiasz temp posadzki <= 25 st i temp powietrza <= 25 st,

Napisałeś również że temp waha się pomiędzy 21-22 st, a to jest pewnie odczyt z czujnika który jest na wysokości, hmm ok 120cm od podłogi

Jaka więc będzie temperatura powietrza na wysokości 30-40cm od podłogi?

Z danych które podałeś myślę że będzie to min 23 st,

A teraz wyobraźmy sobie że każdy z nas na tej właśnie wysokości śpi na łóżku, jak dla mnie zdecydowanie za gorąco

 

A czy w ogóle, na takiej posadzce, można położyć parkiet drewniany, nawet warstwowy, nie będzie się za bardzo wysuszał?

Ja na przykład nie wyobrażam sobie salonu bez drewnianej podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się czepnę jeszcze tej temp w nocy :)

Aby zgromadzić ciepło na cały dzień ustawiasz temp posadzki <= 25 st i temp powietrza <= 25 st,

Napisałeś również że temp waha się pomiędzy 21-22 st, a to jest pewnie odczyt z czujnika który jest na wysokości, hmm ok 120cm od podłogi

Jaka więc będzie temperatura powietrza na wysokości 30-40cm od podłogi?

Z danych które podałeś myślę że będzie to min 23 st,

A teraz wyobraźmy sobie że każdy z nas na tej właśnie wysokości śpi na łóżku, jak dla mnie zdecydowanie za gorąco

Wiem, z wcześniejszych postów, ze dopiero przymierzasz się do tego typu ogrzewania a ze sam o to pytalem, zanim podjalem decyzje, to odpowiem tak:

czujnik jest na wys standardowych wlacznikow do swiatla (140cm); temp. 25stC jest temperatura w peszlu, ktory znajduje sie w polowie odleglosci pomiedzy przewodami grzejnymi w specjalnie ku temu wyzlobionej bruzdzie; jaka temp ma powietrze na tej wysokosci - nie mam pojecia, niemniej chodzac na bosaka dopiero w zeszłym roku czulem, ze jest ciepla, ale wtedy na zewnatrz bylo -25stC a posadzka miala wtedy 28stC;

 

dzis byl kolega obejrzec ten typ ogrzewania i powiedzial dwie rzeczy: ooo - jak dfajnie - nie ma grzejnikow i drugą: ona wcale nie jest ciepła (mowa o podlodze); sprawdzilismy na termostacie - miala 23stC...

 

na pytanie: jak sie spi przy podlogowce odpowiem tak, jak ani mru-mru: by-zy-d-u-r-a

Edytowane przez tutiturumtu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens może to ma ale wchodzisz w temat ogrzewania "obsługowego". Kłopotów będzie z tym co niemiara. Do tego działka minimum średnia bo będzie chałas. Jak dla mnie to taki sposób ogrzewania domu jest bardzo skomplikowany i zwyczajnie obsługowy.

 

dlaczego?

wszystko stoi w piwnicy która jest wyciszona, agregat ma funkcję samozapłonu czyli podpinasz pod sterownik niżej masz link

 

http://allegro.pl/agregat-generator-9-8-kw-diesel-2-x-230-i-1x-400-i1410797722.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój elektryk mówi że ma to sens

 

agregat prądotwórczy silnik diesla wolnossący o mocy 9kw zasilany zużytym olejem do smażenia

im szybciej kopniesz w dupe tego elektryka tym lepiej na tym wyjdziesz! Powiedz mu niech sobie sam taki agregat wstawi w domu albo nawet w szopie kolo domu. Niech ci powie ile to ma decybeli. Takie agregaty sa momtowane na kutrach rybackich statkach itd, bez sluchawek ochronnych nie podchodz. Ja mam takie dwa w pracy jeden wiekszej drugi wiekszej mocy i jak je testuje s robie to conajmniej raz w miesiacu to po odpaleniu odchodze 100m. Nie wspomne juz o zapachu jaki bedziesz mial kolo domu. Na cojeszcze twoj elektryk chce cie naciagnac?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I legną w gruzach dwa filary ogrzewania elektrycznego. Bezobsługowość i niski koszt inwestycyjny. Zostanie tylko trzeci filar sterowalność, ale sterowalność jest również przy innych paliwach

Dodatkowo zamiana energi, wszędzie są straty. To lepiej już jak masz dostęp do oleju spalić go bezpośrednio i zamienić na ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...