Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ostatnie pytanie przed snem, tituritum, jaka masz moc zainstalowana? Ile srednio na dobe pracuje ogrzewanie, np dla temp na zewnatrz 0oC? Ile wynioslo cie ogrzewanie za zeszly sezon grzewczy?

 

od dolu liczac: kotlownia (a raczej warsztat): 0,75kW, pralnia 0,75kW, hall wejsciowy: 2kW, salon 3,2 kW, wiatrolap -0,75kW (nieogrzewany od poczatku - do dzis nie chcialo mi sie przykrecic termostatu, choc lezy w pudeleczku), kuchnia 1,75 kW; gora: lazienka 2kW, 3 pokoje po 2 kW -> w sumie daje to 17,2kW. Do tego bojler 2kW oczywiscie tylko w taniej taryfie, indukcja, zmywarka, czyli standard. I jeszcze jedno: Bojler obsluguje tylko kabine prysznicowa i wanne - pod kazda umywalka mam przeplywowy ogrzewacz wody 2kW. Przydzial mocy wzialem 20kW; dziala kiedys robilem test odpalajac wszystko o 22 i nic sie nie wydarzylo - chyba, ze innym w calej wiosce przygaslo swiatlo :) Dom 140m2; poddasze podnioslem go o pustak, wiec moze miec wiecej. Rachunek za caly zeszly rok (1.10.2009 - 1.10.2010) (pierwszy sezon grzewczy 5005pln; roczny stosunek taniej taryfy do drogiej: 0,79 do 0,21. Wazne: nie mam kominka anny innych przyrzadow dymiacych. Jedyny ogeń, jaki mam, to zapalniczka w szafce; przed przyszlym sezonem doloze troche welny na gorze (teraz jest 25cm, miejscami 40; w podlocze 25cm styro (15 + 10), temp trzymam 22stC, min 21stC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

napisz proszę ile w tym czasie zużyłeś kWh - chodzi o przeciętną cenę prądu w takim układzie, czy ta kwota zawiera wszystkie opłaty? W tematach dotyczących ogrzewania gazem usiłuję udowodnić, że taki system wcale nie jest tańszy od ogrzewania prądem w 2 taryfie, ale brakuje mi danych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie tylko ze inna siec fast a olej w zbiorniku 1m3 taka skrzyniopaleta

 

Mamut74 Ty lepiej pomysl jak zrobic ten dom, a nie jak zasilac, moim zdaniem odpusc sobie sciane jednowarstwowa, one generuja niezliczona ilosc mostkow liniowych, daruj sobie ceramike na rzecz gazobetony i odpowiedniej grubosci izolacji, nie daj sie nabrac na super ceramike, bo w energooszczednym budownictwie nic Ci nie da. Pomysl sobie jak w scianie 1w poradzisz sobie z wiencami? Dalej zastanow sie czy masz jakies elementy domu ktore nie sa potrzebne takie jak balkoniki, lukarny, erkery, ganki. Co sie da odetnik od bryly izolacja, np: taras odciety styropianem, schody zewnetrzne tak samo, czy jakies daszki, pomysl nad oknami, to najwiekszy mostek w budynku. A dalej pilnuj ekipy zeby nie spartolili roboty

 

Wrzuc tu swoj projekt pokukamy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba akceptowalne zuzycie, jak na caly prad .....?

 

przez pare minut wisiala poprzednia wersja postu, ktory skorygowalem; chcialem odpowiedziec kbabowi ale nie pamietalem dokladnie zuzytych kWh i podzielilem 5005pln przez srednia cene ktora pamietam, czyli 0,41pln za kWh i wyszlo mi 12500kWh ale nie odpowiada to prawdzie z racji tego, ze zaczalem grzac 1.10 a od 17.11 mialem dopiero prad dwutaryfowy, wyzsza canea pradu budowlanego delikatnie zafalszowuje ten wynik; na pewno nie przekroczylem 12000kWh

 

ja jestem kontent, bo jak na pierwszy sezon jest ok;

 

bez brudu, smrodu i kiwania palcem; godzine 22 poznaje po tym ,ze slychac, jak poszcegolne termostaty pykają podczas włączania - to znaczy, ze wszystko działa...

 

 

 

edit: mam ! znalazlem w innym watku, ktory pisalem z domu:

 

 

okres: 1 rok

powierzchnia ogrzewana: 120m2

zużycie prądu na ogrzewanie: 9000kWh/rok

zużycie prądu na CWU: 1200kWh/rok

 

tania: 9000 * 0,79 = 7110kWh

droga: 9000 * 0,21 = 1890 kWh

Edytowane przez tutiturumtu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o coś innego, mianowicie o rzeczywistą cenę 1kWh, oczywiście każdy z nas płaci inną zależnie od zużycie, stawki i doliczonych kosztów stałych, dlatego dane szacunkowe są nieadekwatne, chyba w końcu otworzę nowy topic, bo do tej pory nawet najwięksi fachowcy od kosztów mijają się z prawdą i nie potrafią wyliczyć rzeczywistych, poniesionych kosztów eksploatacji każdego z systemów, a szkoda bo większości właśnie o takie koszty chodzi. Aby nie być gołosłownym wklejam tabelę rzeczywistego kosztu energii elektrycznej, w rubryce zmiany % przy razem jest wzrost średniej z danego okresu w stosunku do ceny najniższej za 1 kWh

http://img508.imageshack.us/img508/881/captureiq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doprecyzuj, co chcesz liczyć, bo sie pogubiłem... podałem Ci srednią cenę kWh za caly rok mieszkania i wynosi ona u mnie przy moim ogrzewaniu, CWU i swieceniu 41 groszy.

 

jak liczysz koszty systemu, to przedstawia sie to tak:

 

- kable + termostaty + dodatki typu listwa mocujaca itd. 8000pln

- koszt obslugi: 0pln

- robocizna: u mnie 0pln

- koszt uzytkowania : ilosc kWh taniej x cena taniej + ilosc kWh drogiej x cena drogiej

Edytowane przez tutiturumtu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doprecyzuj, co chcesz liczyć, bo sie pogubiłem... podałem Ci srednią cenę kWh za caly rok mieszkania i wynosi ona u mnie przy moim ogrzewaniu, CWU i swieceniu 41 groszy.

do moich wyliczeń przeciętne dane (zużycie wyliczone ze średniej) zniekształcają nieco obraz, do tego potrzebne są dane z faktury z NT i WT (rzeczywiste spisane z licznika), rozliczenie za faktyczne zużycie a nie prognozowane, oraz kwota na fakturze, a temat otworzyłem tu

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne

potrzebuję coś takiego:

http://img829.imageshack.us/img829/4516/captureqz.jpg

http://img829.imageshack.us/img829/4516/captureqz.jpg

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam DM a nie VC/VCD

http://elektra.pl/pdf/content/przewody_grzejne_dm_broszura.pdf strona 8 i 9 polskiej wersji językowej.

Teraz widzę, więc przyznaje masz rację. Tyle że to jest przy podłogach z kamienia a drewno i panel 10cm, tak jest napisane. Wynika to z wiekszej rezystancji cieplnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... w sumie daje to 17,2kW...Przydzial mocy wzialem 20kW;....

domek masz 30m2 mniejszy niż ja a moc o 5kW większą, jak dla mnie to byłoby za dużo. Rozumiem ze tyle potrzebujesz bo z dalszego postu wynika że zużywasz, aż 9000kWh/rok, dla domku 120m2 uważam że to dużo. Nie było mozliwości lepiej go ocieplić? Przy ogrzewaniu prądem koszty zwróciłyby sie w kilka sezonów grzewczych. Przez to masz dużą moc przyłacza, przez co płacisz większe koszty stałe. No i sporo za samo przyłącze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domek masz 30m2 mniejszy niż ja a moc o 5kW większą, jak dla mnie to byłoby za dużo. Rozumiem ze tyle potrzebujesz bo z dalszego postu wynika że zużywasz, aż 9000kWh/rok, dla domku 120m2 uważam że to dużo. Nie było mozliwości lepiej go ocieplić? Przy ogrzewaniu prądem koszty zwróciłyby sie w kilka sezonów grzewczych. Przez to masz dużą moc przyłacza, przez co płacisz większe koszty stałe. No i sporo za samo przyłącze.

Odpowiem od końca:

- koszty stale od 20kW to dokladnie: 5.03 oplata przejsciowa + 6.54 oplata stala za przesyl + 0,98 opłata abonamentowa = 12,55 netto + VAT (nawet nie chce mi sie liczyc).

- co do duzej mocy: przy przylaczu 20 kW wskakiwalem w zabezpieczenia 32A, dlatego tyle wzialem; zakladam, ze wraz z powiekszaniem sie rodziny i zwiekszajacej sie ilosci gadzetow na prad w przyszlosci kW nigdy za wiele

- co do zuzycia: pisze z kompa, w ktrorym mam notatki, wiec przekleje z excela z zastrzezeniem, ze to pierwszy sezon grzewczy - mokry budynek i bardzo dlugo experymentowalem z termostatami. Wyglada to tak:

 

sezon 2009/2010 (sezon grzewczy trwal 160 dni)

 

koszt calego pradu 4626,92pln

calkowite zuzycie 11162 kWh

tania/droga 0,190130314 %

srednia cena 0,414524709 pln

dziennie 69,7625kWh

 

w tym oswietlenie 8 kWh/24h

dni 160

suma 1280 kWh

 

tak wiec samo ogrzewanie z CWU = 11162 - 1280 = 9882kWh;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania do Marcina:

 

Masz devirega 550 - przejrzałem instrukcje i sterowanie jest analogiczne jak w auratonie, wiec opisz mi prosze, jak masz go ustawionego w dzien roboczy - np dziś.

.

a) napisz mi precyzyjnie - a wiec z dokładnością do 1h (bo taka rozdzielczość ma ten termostat), w których godzinach masz temp. obniżoną i jaką wtedy jest jej wartość oraz jaka jest wartość oraz które godziny w okresie "nieobniżonym"?

b) sterujesz pomieszczenia centralnie czy niezależnie?

c) jaką masz całkowitą moc kabli i jaką powierzchnię wg projektu?

c) jaka masz wartość Ek na świadectwie energetycznym?

 

Wystarczy jednym zdaniem; dziękuję.

Edytowane przez tutiturumtu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania do Marcina:

 

Masz devirega 550 - przejrzałem instrukcje i sterowanie jest analogiczne jak w auratonie, wiec opisz mi prosze, jak masz go ustawionego w dzien roboczy - np dziś.

.

a) napisz mi precyzyjnie - a wiec z dokładnością do 1h (bo taka rozdzielczość ma ten termostat), w których godzinach masz temp. obniżoną i jaką wtedy jest jej wartość oraz jaka jest wartość oraz które godziny w okresie "nieobniżonym"?

b) sterujesz pomieszczenia centralnie czy niezależnie?

c) jaką masz całkowitą moc kabli i jaką powierzchnię wg projektu?

c) jaka masz wartość Ek na świadectwie energetycznym?

 

Wystarczy jednym zdaniem; dziękuję.

 

Pytania do Marcina:

Masz devirega 550 - przejrzałem instrukcje i sterowanie jest analogiczne jak w auratonie, wiec opisz mi prosze, jak masz go ustawionego w dzien roboczy - np dziś.

 

a) napisz mi precyzyjnie - a wiec z dokładnością do 1h (bo taka rozdzielczość ma ten termostat), w których godzinach masz temp. obniżoną i jaką wtedy jest jej wartość oraz jaka jest wartość oraz które godziny w okresie "nieobniżonym"?

b) sterujesz pomieszczenia centralnie czy niezależnie?

c) jaką masz całkowitą moc kabli i jaką powierzchnię wg projektu?

c) jaka masz wartość Ek na świadectwie energetycznym?

 

Wystarczy jednym zdaniem; dziękuję.

ad a) pn-pt: w nocy 00:00-5:30 w dzień 13:00-14:30, weekend ogrzewanie chodzi non stop. pozostałe godziny nie chodzi bo jest ustawiona temperatura o 10oC mniejsza. W czasie grzania. Tak jak teraz: salon, kuchnia, łazienka, sypialnia - nastawa 5.0; pokój zabaw syna (bo jeszcze śpi z nami) 4.8, pokój nieużywany i wiatrołap - 4.5.

wg instrukcji Devi 4,5=18,5oC, 4,8=19,4oC; 5.0=20oC. To jest temperatura dla czujnika podłogowego. Brzmi to dziwnie nisko ale w instrukcji jest napisane że na powierzchni jest kilka stopni cieplej i faktycznie tak jest 23-24oC.

ad b) każde pomieszczenie sterowane jest osobno.

ad c) moc zainstalowana 12,847kW, moc używana 11,377kW, dwa pomieszczenie nie chodzą: pomieszczenie gospodarcze grzeje się ze strat z bojlera co daje tam około 20oC, jedna łazienka jest w centralnym miejscu domu i grzeje się od innych pomieszczeń, jest w niej tak jak wszędzie koło 22oC, ona teraz służy tylko jako WC

powierzchnia ogrzewana 152m2

ad d) wg OZC 27kWh/(m2rok); wg certyfikatu 42,7kWh/(m2rok) (tyle że dla mnie to tylko papier bo pan zrobił 5min wywiad środowiskowy, nie bardzo wiedział co zrobić z faktem eliminacji mostków przeze mnie); ja szacuję na 35kWh/(m2rok)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a do avatara25 zawęzę pytania do dwóch:

 

a) jaką masz całkowitą moc kabli i jaką powierzchnię wg projektu?

b) jaka masz wartość Ek na świadectwie energetycznym?

 

Przepraszam jeśli wprowadziłem w błąd, ale ja nie posiadam kabli. Grzejemy agregatami elektrycznymi zasilającymi powietrze w rurkach.

Nie posiadam też świadectwa energetycznego jeszcze. Musiałbym poszukać na starym dysku OZC i zobaczyć co mi wychodziło przed budową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...