Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dziękuję za info; wszystko się zgadza; u mnie Ek jest 2 x wieksza (oszacowana na poziomie 85kWh/m2/rok i zuzycie jest także 2 x wieksze (srednio ok 67kWh/dobe w sezonie 2009/2010); w tym sezonie kształtuje się na poziomie 57kWh/dobe przeliczajac na dzien sezonu grzewczego. U Ciebie sekretem jest doskonałe ocieplenie (patrz dziennik) i teryfa weekendowa (w moim ZE niedostepna niestety). 4 Weekendy miesiecznie x 5 miesiecy sezonu daje 40 dni za prawie 50% stawki za kWh a to generuje calkiem duze oszczednosci.

 

Mam nadzieje, ze na koniec sezonu zameldujesz, ile poszło drewna do kominka, bo chcialbym przeliczyc to na kWh dla wlasnej ciekawosci. Na przyszly sezon zamierzam dolozyc welny na poddasze, wiec mam nadzieje, ze zuzycie troszke mi spadnie.

 

Czekam na wyniki Tomiego, bo on bedzie miec poddasze ze skosami a ono jest trudniejsze w eliminacji mostków termicznych. O oknach dachowych nie piszę, bo to nie o tym post.

 

Dzieki za rozmowę; uzyskałem info, o ktore mi chodzilo; wątku nie przestaję śledzić. Zamelduję się 01.04 z podsumowaniem tego sezonu grzewczego :)

Edytowane przez tutiturumtu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

u mnie na poddaszu tez jest " po łebkach" zrobione, muszę okolice murłaty uszczelnić, bo po wywiewało. Z tym drewnem na pewno poinformuje, bo sam jestem ciekaw. Żałuje tylko że nie miałem go ułożonego i nie oceniłem ile dokładnie jest jak sie wprowadzaliśmy, bo w czasie wykańczania było palone do 26-28 stopni żeby wszystko szybciej schło, co nie do końca było dobrym pomysłem, bo mi sufit podwieszany w miejscu łączenia ze ścianą zaczął pękać. Mimo wszystko i tak poinformuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile jest to stricte sypialnia, to mozesz miec nizej - w ciagu dnia raczej tam nie bedziesz przebywac zbyt czesto, w innym przypadku musisz ustanowic jakis kompromis

 

Niby tak ale dzieciaki spędzają w swoim pokoju często cały dzień, a nie chcę żeby w dzień marzły a spały w "piekarniku" :)

 

Tak czy inaczej ja chcę to jeszcze inaczej rozwiązać, na dole (kuchnia, salon, pokój/biuro, reszta) podłogówka akumulacyjna, góra (sypialnie, łazienka, pralnia) konwektory, do tego kominek z DGP grawitacyjnym - ale nie kotłownia tylko popalanie co 2-3 dni + weekend. Ciepło z dołu będzie "szło" do góry i wg mnie podłogówka akumulacyjna byłaby trudno sterowalna i często góra była by przegrzana. Za to przy konwektorach można będzie nocą obniżać a nad ranem pomiędzy 5 a 6 szybko podwyższyć. Za komfort chłodnej nocy jestem skłonny więcej płacić za prąd.

 

Nie odpowiedziałeś jak to jest z drewniana podłogą, interesowałeś się tym wogóle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re krolikos, z tą podłogówką nie jest tak, ten system ma własności "samodopasowania" tzn utrzymuje niewielką różnicę temperatury powietrza w pomieszczeniu i podłogi, nie ma przypadku przegrzania a to dlatego, że gdy temp powietrza przekroczy temp podłogi to płyta nie oddaje ciepła ale je przyjmuje, zróżnicowanie temp dobowej do 2st C w tym systemie nie jest problemem, jeśli różnice temperatury wymagane w sypialni są większe to najlepszym sposobem jest małe rozszczelnienie okna,

pozdrawiam kbab

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na gorze mam panele, ale one maja grubosc 7mm bodajze, wiec dzialac to dziala... nie wiem, jak sie sprawdzi przy x-centymetrowej desce barlineckie etc...

 

na gorze lable zatapialem w wylewce samopoziomujacej, na to podklad arbitonu z dziurkami i panele...

 

w stosunku do terakoty oddawanie ciepla odbywa się po postu wolniej; zuzycie na dole i na gorze mam takie samo - czyli dzieli sie po polowie;

 

sposob kbaba wydaje mi sie bardziej efktywny ale jak masz dzieciaka, to moze lepiej, zeby nie mial konwektorka pod reka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad a) pn-pt: w nocy 00:00-5:30 w dzień 13:00-14:30, weekend ogrzewanie chodzi non stop. pozostałe godziny nie chodzi bo jest ustawiona temperatura o 10oC mniejsza. W czasie grzania.

Cześć Marcin .Mam prośbę....

Napisz mi jak możesz tak bardziej przestępnie bo trochę nie załapałem ...

To są godziny w których ogrzewanie może się włączyć ale nie musi ?(wg.taryfy taniej)pisałes wcześniej że kable grzeją do 3,5 godziny na dobę.

To zdanie z'' weekend non stop'' też się tyczy tego masz taryfę weekendową(czyli mogą) a nie tego że grzeją(czyli wcinają prąd:bash:)caluski weekend?

Bo tak trochę mnie to ................:)

Szkoda że mieszkasz tak daleko chętnie bym wpadł oblukał i pogadał na żywo:hug:Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, w tych godzinach sterowniki są tak ustawione że powodują załączenie grzania, ale jak posadzka się nagrzeje to ogrzewanie się wyłącza. Tak może się właczać i wyłączać wg zapotrzebownia ile chce, tyle że właśnie w tych godzinach o których pisałem. Tak jak napisałeś grzeje do 3,5h/dobę Przy temperaturach jak teraz około 2h/dobę. W salonie i kuchni od niedzieli zacząłem grzać tylko w nocy bo tam są za duże zyski bytowe, tak jak np. dzisiaj rano w salonie było 22,2oC zyski bytowe spowodowały wzrost koło południa do 22,7 i tak się trzyma do teraz. W kominku nie rozpalałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re krolikos, z tą podłogówką nie jest tak, ten system ma własności "samodopasowania" tzn utrzymuje niewielką różnicę temperatury powietrza w pomieszczeniu i podłogi, nie ma przypadku przegrzania a to dlatego, że gdy temp powietrza przekroczy temp podłogi to płyta nie oddaje ciepła ale je przyjmuje, zróżnicowanie temp dobowej do 2st C w tym systemie nie jest problemem, jeśli różnice temperatury wymagane w sypialni są większe to najlepszym sposobem jest małe rozszczelnienie okna,

pozdrawiam kbab

 

hmm, pewnie ma jakieś dopasowanie ale chyba stwierdzenie "gdy temp powietrza przekroczy temp podłogi to płyta nie oddaje ciepła ale je przyjmuje" jest chyba za daleko idące. Na pewno nie oddaje ale i też nie za bardzo przyjmuje, a już na pewno nie przez drewnianą podłogę, gdyby tak było to czy konwektorami również można byłoby podgrzać temp posadzki do temp powietrza? Jeśli tak, to po co nam ogrzewanie podłogowe skoro każde podgrzeje podłogę?

Myślę że jest w tym jakaś prawidłowość, ale ponieważ nie jestem użytkownikiem podłogówki mogę tylko gdybać i słuchać doświadczonych. Muszę to przemyśleć.

 

Marcin, czy jak napalisz w kominku to temp podłogi też Ci wzrasta, pewnie trudno to stwierdzić lub jest w ogóle nie możliwe?

 

Rozszczelnienie okna to marnowanie ciepła o które tak walczymy ale chyba nie było by innego wyjścia (jeśli chodzi tylko o jedno pomieszczenie oczywiście)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na gorze mam panele, ale one maja grubosc 7mm bodajze, wiec dzialac to dziala... nie wiem, jak sie sprawdzi przy x-centymetrowej desce barlineckie etc...

 

na gorze lable zatapialem w wylewce samopoziomujacej, na to podklad arbitonu z dziurkami i panele...

 

w stosunku do terakoty oddawanie ciepla odbywa się po postu wolniej; zuzycie na dole i na gorze mam takie samo - czyli dzieli sie po polowie;

 

sposob kbaba wydaje mi sie bardziej efktywny ale jak masz dzieciaka, to moze lepiej, zeby nie mial konwektorka pod reka...

 

Chodziło mi bardziej o to czy się drewno nieporozsycha, a nie o przewodzenie, bo z tym nie ma problemu (11mm deska 2-wu warstwowa - chyba współczynnik przewodzenia 0,04), czy zniesie wysokie temperatury ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, czy jak napalisz w kominku to temp podłogi też Ci wzrasta, pewnie trudno to stwierdzić lub jest w ogóle nie możliwe?

Tak, jest to odczuwalne w pobliżu komika. Przy najbliższej okazji sprawdze o ile wzrasta i w jakiej odległości i grzecznie zamelduję:-)

Edytowane przez Lobo_M
poprawka cytatu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest to odczuwalne w pobliżu komika. Przy najbliższej okazji sprawdze o ile wzrasta i w jakiej odległości i grzecznie zamelduję:-)

 

No właśnie, w pobliżu kominka to pewnie posadzka przejmuje ciepło nawet od samych ścian którymi kominek jest obudowany,

 

Hmm, a już byłem zdecydowany na konwektory ..., a tu znowu trzeba myśleć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje panele nie zmienily zadnych ze swoich wlasciwosci a grzeje drugi sezon;

kup deske przystosowana do podlogowki i jak cos bedzie nie tak, to reklamuj

 

Panele to sprasowana płyta pilśniowa lub paździerzowa więc z tym się nic nie stanie, generalnie nie lubię paneli, reklamowanie podłogi tez mi się nie uśmiecha, ale być może będzie krucho z kasą przy wykończeniówce to i panele polubię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...