Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

krolikos, jak dla mnie sprawa jest prosta, albo ustawiasz sobie żeby między 13-15 w sypialni nie akumulowało ciepła i masz wtedy lekko chłodniej wieczorem. Potem ustawiasz sobie żeby chodziło od 2-giej w nocy i na rano masz ok. Albo jak okaże się za zimno wieczorem, to miedzy 13-15 ładujesz ale krócej. Moim zdaniem spokojnie po kilku dniach eksperymentów w każdym pomieszczeniu jesteś w stanie dojść do złotego środka.

 

Mam nadzieję że faktycznie to się będzie sprawdzało, zlecenie na strop z grubszą wylewką już poszło :)

Do tego dołożyłem wzmocnienia pod ściankami działowymi aby można było je z silki postawić ( tu głównie nacisk na izolację dźwiękochłonną, a przy okazji również akumulacja )

Obawiałem się sytuacji że jak napalę w kominku i ciepło pójdzie do góry to ciepło w naładowanej posadzce się zmarnuje, ale jednak się nie zmarnuje bo tak jak kbab stwierdził po prostu nie odda tego ciepła, a raczej odda ale dopiero jak temp powietrza spadnie poniżej temp posadzki

Kolejna obawa to że przy nieregularnym paleniu w kominku sterowniki mogą "zgłupieć" i mało efektywnie ładować posadzkę, ale skoro u Marcina sobie radzą to mam nadzieję że i u mnie również sobie jakoś poradzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Wiem, że to pytanie padłu już pewnie ze sto razy, ale nie bardzo mam czas na przekopywanie 117 stron postów.

Bardzo proszę o info jaka moc przyłączeniowa jest potrzebna w przypadku domu o powierzchni około 130m2, bez gazu.

CO i CWU grzałką (bufor ciepła), mechaniczna wentylacja z rekuperatorem, płyta indukcyjna i to co zwykle w domu na prąd.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam pytanie do osób które mają wyliczenia domu w OZC i praktyka mieszkania we własnym domu dowodzi, że obliczenia się zgadzają.

Z tego co wiem podaje się w tym programie temperaturę w budynku 20 stopni.

Czy któraś z osób mogłaby zmienić ten jeden parametr z 20 na 23 stopnie i podać jak zwiększyłoby sie zapotrzebowanie bydunku na ciepło?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wiem, że to pytanie padłu już pewnie ze sto razy, ale nie bardzo mam czas na przekopywanie 117 stron postów.

Bardzo proszę o info jaka moc przyłączeniowa jest potrzebna w przypadku domu o powierzchni około 130m2, bez gazu.

CO i CWU grzałką (bufor ciepła), mechaniczna wentylacja z rekuperatorem, płyta indukcyjna i to co zwykle w domu na prąd.

 

Pozdrawiam

 

Zależy jaką moc będzie miała Twoja instalacja do ogrzewania. Ja mam 15kW więc gdy wszystko się włączało to mi korki wywalały chyba przy 16kW przyłączu.

Policz instalację i dodaj kilka kW na sprzęty w domu.

A tak naprawdę liczy się bezpiecznik w skrzynce a nie przyłącze. Ja ostatnio zwiększyłem bezpiecznik z 25A na 32A. Tym się kieruj bo możesz mieć np. 15kW i 19kW a nadal ten sam bezpiecznik 25A i nie będzie miała znaczenia moc przyłączona bo i tak będzie wywalał bezpiecznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaką moc będzie miała Twoja instalacja do ogrzewania. Ja mam 15kW więc gdy wszystko się włączało to mi korki wywalały chyba przy 16kW przyłączu.

Policz instalację i dodaj kilka kW na sprzęty w domu.

A tak naprawdę liczy się bezpiecznik w skrzynce a nie przyłącze. Ja ostatnio zwiększyłem bezpiecznik z 25A na 32A. Tym się kieruj bo możesz mieć np. 15kW i 19kW a nadal ten sam bezpiecznik 25A i nie będzie miała znaczenia moc przyłączona bo i tak będzie wywalał bezpiecznik.

 

Dokładnie tak jak pisze avatar25, najlepiej zadzwoń do dostawcy prądu i spytaj jakie bezpieczniki montują do przydziału, i zamów najmniejsza moc do największego bezpiecznika, bo za każdy kw zapłacisz ok 160zł

np za 15kw - 2400zł

za 19kw - 3040zł

a max obciążenie będzie takie samo - 25A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie średnie dobowe zużycie en. el. na CWU to 4,5kWh. Tylko w drugiej taryfie, dla trzech osób. bojler 120litrów

 

Wybacz Marcin ale te 120l na co zużywasz? Masz wannę? Moja zwykła wanna ma 200l więc już by było po CWU i to dla jednej osoby. Osobiście nie lubię wanny, wolę prysznic ale z wanny i tak codziennie korzysta moja żona lub syn. Codziennie u mnie są dwa prysznice i wanna+umywalka i zlew= jakieś 300l fakt że grzanych do 45oC. PC na ten cel zużywa 3kWh dziennie, latem 2 ze względu na cyrkulację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Marcin ale te 120l na co zużywasz? Masz wannę? Moja zwykła wanna ma 200l więc ...

 

jeśli ktoś chce tylko prysznic to 120 litrów wody podgrzanej do 45 stopni bez większych zmartwień starcza na 4 osoby. oczywiście jak ktoś śpi pod prysznicem albo lubi jak mu woda po plecach płynie to sam może też 500 litrów wychlupać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli ktoś chce tylko prysznic to 120 litrów wody podgrzanej do 45 stopni bez większych zmartwień starcza na 4 osoby. oczywiście jak ktoś śpi pod prysznicem albo lubi jak mu woda po plecach płynie to sam może też 500 litrów wychlupać.

 

Czyli u ciebie prysznic trwa 3,5min czy co chwilę zamykasz wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po prostu nie wierzę w te 120l. Moim zdaniem się da ale to już dramat a nie komfort.

 

wiara jest dobra ale w innym miejscu, jak również wyliczenia ile energii zużywa się na cwu, ogrzewanie, gotowanie czy inne codzienne energochłonne czynności, nie mając zainstalowanych osobnych liczników poboru energii zawsze to będą wyliczenia jedynie szacunkowe. Najważniejsze są poniesione koszty i zużyta ilość energii, w otwartym wątku przedstawiam koszty rzeczywiste poniesione za zużytą energię w przeliczeniu na dostępne nośniki (koszty wyliczone z dokładnością do 4 miejsca po przecinku). W takim układzie również można policzyć PC, przecież to nic innego jak każdy inny piec tylko ze sprawnością liczoną ponad 300%. Panie Liwko spłodziłeś Pan sporo postów z dokładnymi swoimi wyliczeniami, ale to są tylko "szacunkowe" nie poparte żadnym odczytem licznika, nigdy nie podałeś Pan zużycia energii oraz jej ceny wg faktur, a one są podstawowymi rzetelnymi cyframi, na podstawie których można ocenić czy np kominek jest opłacalny, czy ogrzewanie podłogowe, elektryczne, PC, gazowe. Zapraszam do dyskusji na temat kosztów utrzymania domu ale wg zużytych ilości energii i zapłaconych rachunków - bo to chyba jest najważniejsze - moje z ost 5 lat są w temacie

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4536647&viewfull=1#post4536647

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro planuję podanie dokładne kosztów prądu dla PC i reszty domu ponieważ jest to pierwszy prawie cały rachunek przy którym mam ustawiony dobrze sterownik do podlicznika. Wiem jedno, mam dramatycznie duże zużycie prądu na pozostałe potrzeby i szukam przyczyny.

Rachunek za dwa miesiące 1208,76 z czego około 650 na CO i CWU. Jutro podam dokładnie na stronie o PC.

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro planuję podanie dokładne kosztów prądu dla PC i reszty domu ponieważ jest to pierwszy prawie cały rachunek przy którym mam ustawiony dobrze sterownik do podlicznika. Wiem jedno, mam dramatycznie duże zużycie prądu na pozostałe potrzeby i szukam przyczyny.

 

odpowiedz proszę, czy PC jest zasilana poprzez osobny licznik poboru prądu, oraz czy pokazuje dostarczoną energię, aby można było dokładnie wyliczyć COP, pytam ponieważ w moich wyliczeniach (mam taryfę G11) koszt 1kWh z PC przy cop 3,5 jest 1,5 raza wyższy od kosztu 1kWh z kominka z pw

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiedz proszę, czy PC jest zasilana poprzez osobny licznik poboru prądu, oraz czy pokazuje dostarczoną energię, aby można było dokładnie wyliczyć COP, pytam ponieważ w moich wyliczeniach (mam taryfę G11) koszt 1kWh z PC przy cop 3,5 jest 1,5 raza wyższy od kosztu 1kWh z kominka z pw

 

Jest to zwyczajny dwutaryfowy podlicznik. Niestety dokładnie COP by było u mnie trudno policzyć. Nie zgłębiam się w to.

Przy taryfie G11 rzeczywiście tak może być ale przecież PC zdecydowanie częściej pracuje w II (27gr). Ogólnie z tymi taryfami to jest taki myk że mi się nawet latem opłaca mieć taryfę weekendową gdzie PC zużywa bardzo małe ilości energii. Latem przy taryfie G12W średnia cena za 1kWh wyszła mi 44gr a teraz około 40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...