Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Planuję w domu grzanie elektryczne ze względu na wygodę obsługi oraz niskie koszty instalacyjne i mało komplikacji. Ale co do CWU to już nie jestem taki pewien jak to ugryźć. Kominek będzie, ale bez płaszcza wodnego ani DGP, jedynie pośrednio przez rekuperacje będzie grzał cały dom. PC to duży koszt i skomplikowana instalacja. Myślę o takim rozwiązaniu - Viessmann Vitocell 100-B Biwalentny podgrzewacz ciepłej wody (300l) podłączony do solarów plus grzałka. niestety druga wężownica będzie nieużywana (przeznaczona jest ona do ogrzewania z pieca gazowego). Grzałka jest tu jako opcja, ale nie wiem czy ta grzałka da radę jako zapasowe źródło ciepła do podgrzewacza przy pracy solarów, a w zimie właściwie jako główne? Czy może nie bawić się w to i zainstalować zwykły boiler?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Planuję w domu grzanie elektryczne ze względu na wygodę obsługi oraz niskie koszty instalacyjne i mało komplikacji. Ale co do CWU to już nie jestem taki pewien jak to ugryźć. Kominek będzie, ale bez płaszcza wodnego ani DGP, jedynie pośrednio przez rekuperacje będzie grzał cały dom. PC to duży koszt i skomplikowana instalacja. Myślę o takim rozwiązaniu - Viessmann Vitocell 100-B Biwalentny podgrzewacz ciepłej wody (300l) podłączony do solarów plus grzałka. niestety druga wężownica będzie nieużywana (przeznaczona jest ona do ogrzewania z pieca gazowego). Grzałka jest tu jako opcja, ale nie wiem czy ta grzałka da radę jako zapasowe źródło ciepła do podgrzewacza przy pracy solarów, a w zimie właściwie jako główne? Czy może nie bawić się w to i zainstalować zwykły boiler?

Co masz na myśli, że kominek będzie grzał bezpośrednio przez rekuperację? Chcesz jeden z wyciągów od Wm włożyć dosłownie do środka obudowy kominka? Jeśli tak to uważam że jest to zły pomysł.

Co to CWU, przy 3os. zbiornik 120litrów, grzany tylko w taniej taryfie spokojnie wystarcza podgrzewanie do 50oC rano i 65oC miedzy 13-15, a w weekend non stop 45oC. średnie zużycie za ostatnie 28 dni 4,8kWh/dobę w dwa weekendy mieliśmy dodatkowe 2os. Ja mam u siebie grzałkę 2kW, jaka jest przewidziana do zbiornika 300l? Swego czasu też oceniałem Viessmana, ale uważam że ma wygórowane ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego większość tak strasznie boi się elektrycznych bojlerów, przecież grzejąc w G12 wcale nie wychodzi drogo, a na forum to jakaś straszna mega tragedia,

Poczytałem trochę w sieci i wyciągnąłem kilka danych,

 

W sytuacji idealnej, w której występuje 100% sprawność, czyli nie występują straty, do podgrzania 1 m3

wody o 50 °C (od 5 °C do 55 °C) potrzebne jest 0,21 GJ.

 

GAZ GZ 50:

 

Żeby uzyskać potrzebne 0,21 GJ do podgrzania 1 m3 wody o 50 °C potrzebna jest energia zawarta w paliwie gazowym wynosząca 0,33 GJ.

Biorąc pod uwagę, że wartość opałowa gazu ziemnego GZ 50 wynosi 0,035 GJ/ m3 (35 MJ/ m3), to do wytworzenia 0,33 GJ energii cieplnej trzeba będzie zużyć 9,43 m3 gazu ziemnego GZ 50. Zakładając że cena brutto 1m3 GZ 50 kosztuje średnio 1,8zł wychodzi =~ 17zł/1m3

 

PRĄD:

 

1 GJ to 278 kWh. Oznacza to, że aby dostarczyć wodzie 0,21 GJ energii cieplnej, trzeba będzie zużyć 58,38 kWh energii elektrycznej.

1 kWh energii elektrycznej brutto w G12 kosztuje średnio ok 0,28gr co daje =~ 16,5zł/1m3

 

CIEPŁO SYSTEMOWE (Takie dostarczane z ciepłowni)

 

Dane z różnych forów i wypowiedzi ludzi w sieci - ceny są mocno zróżnicowane i wynoszą od 8zł/1m3 do nawet 50zł/1m3 ale jeśli odrzucić skrajności i wyciągnąć jakąś średnią to będzie to ok 17-18zł/1m3

 

WĘGLA nawet nie opisuję bo to zupełnie nie ta liga komfortu,

 

Celowo nie uwzględniłem strat (obliczenia do 100% sprawności) bo każdy ma inne i sam może sobie dopasować (jedni mają zwykły kocioł na gaz 10m od kuchni a inni bojler elektryczny w kuchni :) )

 

I o co takie wielkie HALO z tymi "tak bardzo drogimi" bojlerami elektrycznymi ;) !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli, że kominek będzie grzał bezpośrednio przez rekuperację? Chcesz jeden z wyciągów od Wm włożyć dosłownie do środka obudowy kominka? Jeśli tak to uważam że jest to zły pomysł.

Tak to nie chcę zrobić, ale wymysliłem sobie, że umieszczę jeden z wyciągów rekuperatora blisko kominka - np. w subficie zaraz obok niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to CWU, przy 3os. zbiornik 120litrów, grzany tylko w taniej taryfie spokojnie wystarcza podgrzewanie do 50oC rano i 65oC miedzy 13-15, a w weekend non stop 45oC. średnie zużycie za ostatnie 28 dni 4,8kWh/dobę w dwa weekendy mieliśmy dodatkowe 2os. Ja mam u siebie grzałkę 2kW, jaka jest przewidziana do zbiornika 300l? Swego czasu też oceniałem Viessmana, ale uważam że ma wygórowane ceny.

 

Co do grzałki w tym Viessmannie to jest opisane że ma 2kW w trybie normalnym, 4 i 6 kW w trybie szybkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wytłumaczcie mi proszę jak działa bojler elektryczny - czy zużywa całą ciepłą wodę aż będzie prawie pusty i wtedy wpuszcza świeżą zimną do podgrzania? Czy może ile zostanie pobranej ciepłej tyle sobie dopuszcza zimnej na bierząco i dogrzewa? Czy to jest jakiś jeden standard działania, czy może to jest różnie w róznych bojlerach??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomi78_, mozliwe że latem zuzycie lekko wzrośnie, ale nawet jesli to max do 700zł za rok, dla mnie nadal jest to kwota przy której żadna PCi, solary czy płaszcz wodny do CWu się nie opłaca.

Arielag, ile ciepłej wylejesz tyle zimnej dopłynie

 

A jaki Ty masz bojler? niemoge sie dokopac a gdzies to pisales...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Galmet Heros 120l, ma bardzo rozbudowany sterownik, ktrory pozwala na ustawienie czterech przedzialow czasowych na dobe z dokladnoscia do 5min. przez co bez problemu mozna go dostosowac do pracy w drugiej taryfie. Nie mialem czasu na szukanie, taki ma J-J wiec zaufalem jemu i kupielem. Zakup uwazam za udany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9,43m3 gazu GZ 50 równoważne 58,38 kWh ??? i te 2 miejsca po przecinku...

 

Jak byś czytał uważnie:

 

Żeby uzyskać potrzebne 0,21 GJ do podgrzania 1 m3 wody o 50 °C potrzebna jest energia zawarta w paliwie gazowym wynosząca 0,33 GJ - to wygooglane

 

i miał trochę chęci do liczenia:

 

1GJ = 278kwh * 0,035GJ = 9,73kwh (1m3 GZ50 = 9,73kwh)

0,21 / 0,33 = 0,069 * 100 = 63,6%

9,43m3 * 9,73kwh = 91,75kwh

91,75kwh * 0,636 = 58,38kwh

 

to byś sam sobie przeprowadził dowód!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z posiadających już dom ogrzewany elektrycznością ma duże okno salonowe od strony północnej?

 

moja działka wymusza takie ułożenie że aby mieć widok na ogród muszę mieć salon od strony północno wschodniej..

 

dom to Antek: http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/470/

 

Plan jest taki że ogrzewać chce prądem - dom ma być bardzo dobrze ocieplony, stać na płycie fundamentowej (najlepiej jakby w niej były kable, jeśli nie to wylewka na płycie), z małym "rekreacyjnym kominkiem bez DGP lub z Kozą, do tego ciepłe okna i wentylacja mechaniczna z REKU... no i do modelu domu 3-5 litrowego nie pasuje tylko usytuowanie... (może jeszcze rozległość, ale to świadomy wybór)

Czy to tylko, czy aż waszym zdaniem?

 

Będę wdzięczny za opinie!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej ocenic to poprzez wpisanie do OZC.

U mnie okna są w większości pd pd-zach, tyle że w listopadzie i grudniu dni słonecznych było może 3-4, w styczniu z 3, luty jest kilka. Pytanie czy to dużo czy mało? W większości moje okna mimo iż są z odpowiednich stron są stratą. Choć jeśli już to słońce łskawie się pojawi to bez problemu w domu robi się 25oC jak to było ostatnimi dniami. ja nie wiem jak to wyliczyć.Domek masz mały więc chyba dasz radę z tymi oknami, dopilnujesz reszty i będzie ok. zależy ile dla ciebie to "ok"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja zapytam konkretnie: ile biletów Narodowego Banku Polskiego za 200 dniowy sezon grzewczy mieści się w Twoim rozumieniu słowa "ekonomicznie" ?

 

Na to konkretne pytanie ciężko konkretnie odpowiedzieć..

Ale powiedzmy że jeśli będzie to mniej niż 2000zł to będzie ok dla mnie i pozwoli cieszyć się z okien z widokiem "na to co chce" bez plucia sobie w brodę;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...