Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Na to konkretne pytanie ciężko konkretnie odpowiedzieć..

Ale powiedzmy że jeśli będzie to mniej niż 2000zł to będzie ok dla mnie i pozwoli cieszyć się z okien z widokiem "na to co chce" bez plucia sobie w brodę;)

Bez problemu, przy cenie 0,3zł/kWh masz do zużycia 6666,6kWh (diabelska liczba), co przy 105m2 daje 63,5kWh/m2/rok. Że tak powiem "z palcem w ..." to uzyskasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No i pięknie.. teraz tylko składać klocki z tego co się naczytałem i ruszać na wojnę z niewiernymi.. (architekt, ekipa, znajomi, część rodziny... :p)

 

A jeszcze co do projektu, to będzie troszkę większy, chce ścianę zewnętrzną przy salonie i kuchni przesunąć o jakieś 0,7m, jeśli architekt nie zaprotestuje.

 

Wracając do kabli, Marcin wiem że masz kable w 7cm wylewce i zwykłe fundamenty.. ja jeśli uda mi się rozwiązać problem słupów przy ganku i podcieniu będe chciał robić płytę, i bezpośrednio na niej kłaść kable i wylewkę.. będzie duża warstwa akumulacyjna, ma ktoś tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

legalet ma tak posrednio, a konkretnie Marcin juz kiedys pisal, ze zaduza wylewka a raczejjej zbyt wielka akumulacujnosc moze byc w niektorych przypadkach wada. Wylewka jest tak policzona zeby cieplo wykozystac w ciagu doby, a do tego wystarczy najwyzej 10cm wylewki

 

A może jak by tak zamontował kable w górnej warstwie, powiedzmy 5-7cm licząc od góry, dolna warstwa by się aż tak nie nagrzewała a górna oddawała ciepło,

Myślę że jak by pogrzebać, to ktoś tak ma na forum, jak nie kable to wodne rurki, w sumie bardzo podobnie, i można opinii zasięgnąć czy daje radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, wiem jak to wyglada w legallecie, sam chcialem tak zrobic, tylko sie obawiam o kable..

 

Co do tego ze 10cm wystarczy.. to kurde nie wiem czy to nie jest generowanie problemow w moim przypadku, bo:

musialbym odizolowac plyte od wylwki... czyli jakies 20cm styro.. i po co?

zeby sie odciac od ZAIZOLOWNEJ plyty?

 

nie wiem czy jest sens.. po prostu.

 

Henok z tego co wiem ma jakies 30cm akumulacji (wylewka chudziak i zwir) i u niego sie sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu, przy cenie 0,3zł/kWh masz do zużycia 6666,6kWh (diabelska liczba), co przy 105m2 daje 63,5kWh/m2/rok. Że tak powiem "z palcem w ..." to uzyskasz.

 

Patrzylem na ten projekt i ja osobiscie odpuscilbym wentylację mechaniczna (masz mala kubaturę i wentylacja będzie więcej odpoczywać, niż pracować) oraz jakakolwiek koze czy inne urzadzenie ogniowe - chyba, ze nie szkoda Ci miejsca w salonie.

 

Diabelska liczba, ktora wyliczyl Marcin + normalne zuzycie rzedu 10kWh / dobe przez 365 dni w roku da Ci okragly wynik 10 000 kWh / rok na gotowo przy - moim zdaniem - sredniej cenie kWh 0,40pln brutto, co dajoe ok 4kPLN /rok.

 

To dobry wynik, bo tyle kosztuje utrzymanie 40m2 mieszkania w blokowisku...

Edytowane przez tutiturumtu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzylem na ten projekt i ja osobiscie odpuscilbym wentylację mechaniczna (masz mala kubaturę i wentylacja będzie więcej odpoczywać, niż pracować) oraz jakakolwiek koze czy inne urzadzenie ogniowe - chyba, ze nie szkoda Ci miejsca w salonie.

 

Diabelska liczba, ktora wyliczyl Marcin + normalne zuzycie rzedu 10kWh / dobe przez 365 dni w roku da Ci okragly wynik 10 000 kWh / rok na gotowo przy - moim zdaniem - sredniej cenie kWh 0,40pln brutto, co dajoe ok 4kPLN /rok.

 

To dobry wynik, bo tyle kosztuje utrzymanie 40m2 mieszkania w blokowisku...

 

Odpuszczenie wentylacji mechanicznej wyklucza pisanie w tym watku :p

Nie widze jakos wykorzystywania systemu ogrzewania pradem, ktory wymaga najbardziej rygorystycznego podejscia do energooszczednosci w polaczeniu z wentylacja grawitacyjna.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzylem na ten projekt i ja osobiscie odpuscilbym wentylację mechaniczna (masz mala kubaturę i wentylacja będzie więcej odpoczywać, niż pracować) oraz jakakolwiek koze czy inne urzadzenie ogniowe - chyba, ze nie szkoda Ci miejsca w salonie.

/QUOTE]

jesli chcesz żywy ogień, mozna by się pokusić o biokominek jak j-j, ale w tej kwestii nic wiecej nie wiem. Co do WM, to ja uważam że w dzisiaejszych domach termosach to podstawa, zero wilgoci na oknach podczas gotowania itd, grawitacyjna tego nie zalatwi, chyba że bezie naprawdę dobra, ale wtedy duże straty, takie jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, jaki oddzew szybki jak ktoś odradza wentylacje:D

 

spokojnie, WM będzie, jak to AdamMK pisze "tymi ręcami robiona", po tych wszystkich postach ktore przeczytałem nie wydaje mi sie to ani drogie ani skomplikowane, za to.. jakos tak naturalnie potrzebne - wychowałem sie w domu gdzie grzało się węglem i zatykało kratki w zimie, wieczny ból glowy, zatkany nos, gorące czoło i uczucie senności było zwalane na niskie cisnienie i zimowy ponury nastrój... never again!

teraz mieszkam w Irlandii... grzybek to najczęstszy współlokator w wiekszości mieszkań, staram sie wyciagnac wnioski z tych doswiadczen i nie oszczedzac glupio.

 

co do kozy/kominka - zgoda, wiem o mostku i zajmowanym miejscu oraz kosztach...

mimo to jednak kominek bedzie.

Nie chodiz tu o mode, lub o realizacje marzeń po latach w bloku.. (jestem ze wsi) po prostu brakowało by go w tym domu, na tej działce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z mechaniczną przy szczelnym domu jest troszkę inaczej, niż przy budownictwie z poprzedniego wieku - dom jest duzo szczelniejszy, wiec sila rzeczy tego ciepla "nie wylata" tyle, co kiedyś... bo żeby "wylatało", to musi gdzieś "wlatać" :p

 

ok - przyznam, ze trochę przewrotnie napisałem; ja załuję, ze nie zrobiłem WM od razu, lecz decyzja juz podjęta - nie czy tylko kiedy; połączę to z pracami poprawkowymi na poddaszu - po dwóch latach mieszkania wiem juz, co jest do poprawy.

Edytowane przez tutiturumtu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku zrezygnoowałem z rekuperacji i WM na rzecz pompy ciepła do c.w. Zbiornik wiszący 120 l , wentylator tłoczy 150m3/h powietrza i wybiera z niego 10 *c . Jest ciepła woda , jest sterowalna wentylacja ,za niewielkie koszty /6000zł/ .Zmalało zużycie prądu na c.w. z ok. 10 do ok 4kWh na dobę /5osób/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku zrezygnoowałem z rekuperacji i WM na rzecz pompy ciepła do c.w. Zbiornik wiszący 120 l , wentylator tłoczy 150m3/h powietrza i wybiera z niego 10 *c . Jest ciepła woda , jest sterowalna wentylacja ,za niewielkie koszty /6000zł/ .Zmalało zużycie prądu na c.w. z ok. 10 do ok 4kWh na dobę /5osób/

Jak pompa ciepła ma przepływ powietrza 150m3/h ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku zrezygnoowałem z rekuperacji i WM na rzecz pompy ciepła do c.w. Zbiornik wiszący 120 l , wentylator tłoczy 150m3/h powietrza i wybiera z niego 10 *c . Jest ciepła woda , jest sterowalna wentylacja ,za niewielkie koszty /6000zł/ .Zmalało zużycie prądu na c.w. z ok. 10 do ok 4kWh na dobę /5osób/

na czym polega ta sterowalna wentylacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku zrezygnoowałem z rekuperacji i WM na rzecz pompy ciepła do c.w. Zbiornik wiszący 120 l , wentylator tłoczy 150m3/h powietrza i wybiera z niego 10 *c . Jest ciepła woda , jest sterowalna wentylacja ,za niewielkie koszty /6000zł/ .Zmalało zużycie prądu na c.w. z ok. 10 do ok 4kWh na dobę /5osób/

 

Jesli zrezygnowales z reku i WM to rozumiem, ze masz grawitacyjna ?? Czy ona nic nie kosztowala ?? Troche niezrozumiale te oszczednosci....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli zrezygnowales z reku i WM to rozumiem, ze masz grawitacyjna ?? Czy ona nic nie kosztowala ?? Troche niezrozumiale te oszczednosci....

Zrezygnował z rekuperacji, czyli odzysku ciepła. Rolę wentylacji mechanicznej pełni pompa ciepła. W tym wypadku jest to wentylacja mechaniczna wywiewna, podciśnieniowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...