Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@tutiturumtu - WM i GWC bede robił sam wiec koszty nie beda tak duze.

Kubatura mała wiec i reku nie musi byc super drogie, mysle ze bede mial z tego wieksza korzysc niz z drogiego gresu w łazience.

 

Polecam dziennik Piczman-a, ma podobny metraż, dom parterowy, sam rozprowadzał przewody do reku o wymianie chyba 250m3/h a wszystko w b.dobrej cenie - w dzienniku chyba napisał ile kosztowało,

 

Brink robi wymienniki ze sterownikami którymi samemu można ustawiać obroty każdego biegu, wyczytałem że ktoś dla 400setki 1-wszy bieg ustawił na 90m3/h - mniejszy model pewnie się i na 50m3/h da ustawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brink 300 spokojnie sie da na 55m3/h ustawic, sam tak bede robil..... zasiegnąłem juz porady u kolegi od wentylacji

 

Jak mam kolege co ustawil 1 bieg na 0 m3/h :), drugi na 100 a trzeci na 300, ale niestety nie skonczylo sie to dobrze bo po jakism czasie zaczelo mu obladzac wymiennik :(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brink robi wymienniki ze sterownikami którymi samemu można ustawiać obroty każdego biegu, wyczytałem że ktoś dla 400setki 1-wszy bieg ustawił na 90m3/h - mniejszy model pewnie się i na 50m3/h da ustawić

Minimalna wydajność dla obu modeli to 50m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ariston Nuos 120l ma przeplyw 150m3/h

Tą już znam :). Pytałem, bo może pojawiło się jakieś inne rozwiązanie.

Mimo wszystko lepszym rozwiązaniem jest rekuperacja. Nuos podgrzewa zbiornik cwu w ciagu ~4h.

Przy dużym zużyciu ciepłej wody może to zrobić 2 razy w ciągu doby, czyli wykorzystuje tylko 1/3 ciepłego powietrze z wentylacji.

Zaletą jest możliwość wykorzystania jej latem do schłodzenia pomieszczeń, ale też tylko przez kilka godzin, no chyba, że ciepłą wodą będziemy napełniać basen ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze do pompy c.w. pobierane jest z pomieszczeń "brudnych" ,a podawane nawiewnikami okiennymi w sypialniach. Pompa pracuje prawie cały czas , ok.16h na dobę ,.zużycie dobowe wody to 650l w tym ok.300 l ciepłej. Wodę grzeję do 45*C .Warunkiem dobrej pracy są przewody doprowadzające i wyprowające powietrze krótkie, szczelne, zaizolowane.Uwaga - leci sporo kondensatu jak na zewnątrz +
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc ogrzewać prądem musimy się borykać z przeciwnościami wszelkich izolacji. Po godzinach spędzonych na różnych lekturach i po wybudowaniu domu stajemy się niemalże ekspertami do spraw izolacji domów jednorodzinnych,

Ponieważ ja swoja drogę dopiero zaczynam, moim pierwszym problemem będą fundamenty,

Nie chcąc robić OT w tym wątku umieściłem własne rozwiązanie jak ociepli fundamenty, mogli byście, jako "eksperci od dociepleń" skomentować moje rozwiązanie:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?173382-%C5%9Aciana-fundamentowa-z-ceramiki-typu-Porotherm&p=4585410&posted=1#post4585410

 

THX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą już znam :). Pytałem, bo może pojawiło się jakieś inne rozwiązanie.

Mimo wszystko lepszym rozwiązaniem jest rekuperacja. Nuos podgrzewa zbiornik cwu w ciagu ~4h.

Przy dużym zużyciu ciepłej wody może to zrobić 2 razy w ciągu doby, czyli wykorzystuje tylko 1/3 ciepłego powietrze z wentylacji.

Zaletą jest możliwość wykorzystania jej latem do schłodzenia pomieszczeń, ale też tylko przez kilka godzin, no chyba, że ciepłą wodą będziemy napełniać basen ;).

 

popatrz, popatrz tylko - jak chciałem nadwyżkę ciepła z takiego systemu skierować do bufora lub w podłogi - to stwierdziłeś że sprzedawca do klimy dodaje plazmę i meble do kompletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ad. c. się robi, z przekazu werbalnego (przy okazji pozdrawiam forumowicza, który mi to robi) wynika, że Ek = 42 kWh/m2/rok. Co daje ok. 6000 kWh/rok przy temp. pom. 20 st. C (mam 21). Do tej pory od 30.09. do 12.02. poszło ok. 4355 kWh. Z tego co się orientuję to i zima jest ostrzejsza niż dane przyjęte w normach.

a propos pkt. a oraz pkt. b to mamy podobny styl życia; mnie zastanawia co innego - pamietasz byc moze, ze zadalem to samo pytanie kiedys Marcinowi.

Otoz ja w swiadectwie energetycznym mam Ek 85kWh/m2/rok. W pierwszym sezonie rzeczywiscie tyle wyszło, ten sezon jest drugim i tutaj spokojnie zejdę do 60kWh/m2/rok. Ponieważ przed przyszłą zimą chcę dołozyć jeszcze 15cm wełny (mam 25) na strop u góry, to być może zejdę do załóżmy 50kWh/m2/rok.

 

Pytanie moje jest takie: czy moje świadectwo energetyczne jest tak spaprane, że przy 22stC, które utrzymuję w domu rozmija się z prawdą o 25% a pamiętajmy, że w nim temp, obliczeniowa wewnątrz ustalona jest na 20stC!

 

Z tego, co widzę u Ciebie i u Marcina, to wam sięw miarę pokrywa teoria z praktyką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ocieplenie: podloga 25cm (15 +10cm), sciany 15, poddasze welna 25, poddasze nieuzytkowe (dziubek) dodatkowo 15cm. WM brak, dom stoi zadem do polnocy (ustawiony jest ok);

 

p.s. teraz, jak pisze, mamy -18.5stC i w przeciagu 1h temp. spadla o 2.2stC!

 

dodam jeszcze 2 rzeczy: wilgotnosc 45 - 55%; lokalizacja: mazowieckie

Edytowane przez tutiturumtu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ProStaś: na nic tłumaczenia - kbab i tak Cię zakwalifikuje do kategorii Hybrydowcy :p poniekąd słusznie :p Napisałeś : trafiłem trochę suchego drewna (...) czyli - jakby nie patrząc - podjąłeś świadome działanie słuzące produkcji kWh :p Proszę o potraktowanie tego postu z przymrużeniem oka; tak czy tak kategoria Hybrydowcy powinna sie na forum pojawić :p - może być jako podkategoria Ogrzewających Elektrycznoscią - chyba, że tych bez urządzeń dymiących zaliczymy do Ortodoksyjnych Ogrzewających Elektrycznością.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...