Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

re Liwko, dla mnie tak, bo wynika z całej faktury a nie z jej wybranych pozycji, sam widzisz, że "5 sek ustawiasz sprzęt aby działał w tańszej taryfie", trochę zgryźliwie (sory) dodałem nagrywanie na dysk, oglądanie w 2, mocny UPS - warto pomyśleć - to wszystko są sposoby aby obniżyć koszt energii, dobrze że G12 daje takie możliwości

re tutiturumtu - widać są podwyżki, jeszcze nie otrzymałem faktur, ale trzeba się na nie przygotować. Przy tej stawce G11 (0,5793zł/kWh) cena energii wzrosła od 2006r (0,3817zł/kWh) o 51,76%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

re Liwko, dla mnie tak, bo wynika z całej faktury a nie z jej wybranych pozycji

 

No widzisz, więc zrozum że mam podlicznik do PC, znam zużycie na pozostałe cele, znam cenę w I i II taryfie z wszystkimi przesyłowymi więc wiem ile mnie kosztuje ogrzewanie i ile pozostała część.

Tak dla lepszego zrozumienia to mogę podłączyć do każdego urządzenia licznik dwutaryfowy i podać koszt poboru prądu a zsumowane dadzą kwotę z rachunku. Jedne będą zawyżać inne zaniżać ale suma wyjdzie ta sama. Wiem ile mnie kosztuje PC. Zrozumiałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytałem już, ale zapytam jeszcze raz - o ile to nie tajemnica - jaką średnią (tą prostą arytmetyczną) masz z faktury, czy mocno odbiega od tych wg których podawałeś koszt pc tj z lutego 0,3852zł/kWh i od 1.10 - 0,3579zł/kWh? Zrozum - nie pytam o Twoje setki sprzętów które włączasz - to Twoja prywatna sprawa, jak również o wysokość faktury. Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ostatniego rachunku 0,41 za wszystko. Tylko nie mam pojęcia co ma to wspólnego z kosztem grzania.

Zapewne średnia na PC wyszła ze 39gr a na pozostałą część ze 45-50. Nie mam teraz czasu aby to dokładnie policzyć i nawet nie mam takiego zamiaru bo nie mam po co.

Przy następnym rachunku (za dwa tygodnie) policzę ci dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tylko nie mam pojęcia co ma to wspólnego z kosztem grzania" - właśnie ma i to bardzo dużo - gdyby nie duży pobór energii przez pc w tańszej taryfie to średnia byłaby zdecydowanie wyższa - tak będzie latem. Teraz zauważ, że wg mnie Twój koszt za luty to 353,42zł, a od 1.10 to 1489,12, dlatego dla mnie ważniejsze jest zużycie energii niż podawany koszt wyliczany w różny, czasem tylko sobie znany sposób. Zauważ, że niektórzy piszą o paleniu sporadycznie w kominku, że palą kilka koszyków, wiaderek, ostatnio ktoś przeliczył na "3 półki" ale chociaż podał że to 0,35m3 (czy to był rzeczywiście m3 czy przestrzenny?), inni kilka polan, czy szczap - jak to policzysz, przecież to taki sam nośnik energii jak prąd, też ma kWh, tylko trzeba znać wagę lub objętość, wilgotność można przyjąć szacunkowo. Właśnie po podliczeniu swojego drewna doszedłem do wniosku, że dębina jest moim głównym nośnikiem energii, a spalam tylko 6mp rocznie (czasem mniej czasem więcej, ale po tyle kupuję), za to mam niską cenę energii którą można porównać do pc. Nie lubisz swojego kominka, oby nie nastały czasy, że go "pokochasz", historia czasem takie figle płata, a co zrobią ludzie w takiej sytuacji których dzisiaj przekonasz do domu bez komina? Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po jakiego grzyba mi do ogrzewania średnia za cały dom skoro mam podlicznik????????????

Ja wiem że PC wpływa na cały rachunek i wiem że skoro średnią mam dla PC 39gr a dla reszty domu coś koło 45-50 to średnia za rachunek wyjdzie 41gr. Mam to w d... Zapytaj więc ile mam średnią za pozostałe graty to oczywiście ze napiszę że wyższą, ale to są inne graty a nie PC!!!!!! Razem te dwie kwoty dadzą kwotę rachunku!!! Czy jak wywalę z domu telewizor to zacznę pisać że mniej mi idzie na ogrzewanie? Nie! Czy jak się wyprowadzę na miesiąc i wyłączę wentylację i lodówkę więc zużycia na inne cele nie będzie żadnego to czy napiszę że mniej płacę za ogrzewanie? Nie!!!

Matko jedyna, czy ktoś mi pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja Ci pomogę, masz podlicznik - to dogadaj się z dostawcą aby rozliczał zużycie wg niego - wtedy cacy - to będzie koszt rzeczywiście poniesiony (faktura za co i cwu), czy będzie taki sam jak teraz podajesz - pomyśl, jak masz z tym problem to w tym Ci również pomogę. Już kiedyś wspominałem, ale gdyby dostawca zaproponował Ci 1gr/kWh w 2t i 1zł/kWh w 1 - czy wówczas również liczyłbyś swoją pc po 1gr? Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... wręczę kbabowi małe narzędzie do ręki - aktualne ceny kWh PGE. Ceny zawierają wszystkie składniki kosztu kWh.

 

http://img14.imageshack.us/img14/2503/a01s.th.jpg http://img819.imageshack.us/img819/83/a02q.th.jpg http://img156.imageshack.us/img156/9675/a03b.th.jpg

tak jak to widac w inforacji pod nickiem -> Machowino gm Ustka

 

 

Liwko, ProStaś, Marcin - podajcie lokalizację z dokładnością do województwa, bo ciekawią mnie srednie miesięczne temperatury w poszczególnych miesiącach. Tak na marginesie dodam, ze ujemne temp. Marcina np. w lutym w mazowieckim muszę przemnożyć x 2!

 

tak jak to widac w inforacji pod nickiem -> Machowino gm Ustka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko jedyna, czy ktoś mi pomoże?

Mnie się wydaje, że kbab chce powiedzieć, że użycie pc wymusza na Tobie korzystnie z 2 taryf, i dzięki temu musisz niby płacić drożej za prąd na pozostałe rzeczy. Gdybyś nie miał pc, tylko palił kominkiem, to byś też wydał wg. Niego mniej na prąd za inne rzeczy. Teoria ta może by i była dobra, ale korzystając normalnie z prądu, nawet nie grzejąc nim, bardziej opłaca się mieć 2 taryfy niż jedną, nawet latem, więc kbab niepotrzebnie się czepiasz. Wyjątkiem są operatorzy, u których stawki w obu taryfach są bardzo płaskie, ale na szczęście to nie u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Trudno powiedzieć, że włączam się do Waszej dyskusji, o przeczytałam kilka ostatnich wpisów i nie ogarniam o co chodzi.

 

Chciałabym natomiast poprosić Was o w sparcie w temacie wyboru systemu ogrzewania.

Planuję budowę domu 130 m2 (w tym 20m2 to garaż) w technologii tradycyjnej, parter plus może dodatkowe (około 30 m2) pomieszczenie na poddaszu.

W mojej okolicy nie ma gazu ziemnego. Wstępnie planowałam podziemny zbiornik na gaz płynny.

Obecnie przyszedł mi do głowy pomysł ogrzewania elektrycznego. Wymyśliłam sobie, że jak wezmę pod uwagę koszty instalacji zbiornika, kotłownię itp, to przy zastosowaniu dobrej izolacji może nie będzie drożej ogrzać dom prądem. Gaz płynny jest dość drogi, a wykorzystując tzw nocną taryfę (o której jeszcze nie wiele wiem) może koszty będą porównywalne. Wodę użytkową można by może ogrzewać bateriami słonecznymi (tez jeszcze nie wiele o nich wiem).

 

Może ktoś z Was by doradził w tym temacie? Czytałam kilka publikacji, gdzie ludzie są zdania , że ogrzewanie elektryczne wcale nie musi być najdroższe.

Czy przy ogrzewaniu elektrycznym lepiej jest zastosować grzejniki na ścianach, czy podłogowe, a jeżeli podłogowe, to czy to mają być maty grzewcze, czy system wodny - woda ogrzewana energią elektryczną. Czy są jakiś dobre patenty na takie ogrzewanie?

 

Czy mój tok rozumowania jest słuszny, czy raczej odpuścić sobie ogrzewanie elektryczne.

 

Będę wdzięczna za Wasze uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłam na ciekawą propozycję firmy LEGALETT. Źródłem ciepła może tu być (i najczęściej jest) energia elektryczna. To jest system akumulacyjny, więc wykorzystuje się drugą taryfę.

Fundament grzewczy - ciekawe rozwiązanie. Chyba się na to zdecyduję. Projekt i wycenę firma LEGALETT robi gratis. Nie robi się fundamentu tradycyjnego, tylko fundament LEGALETT, który jest jednocześnie płyta grzejną - rury z ciepłym powietrzem. Budynek trzeba oczywiście dobrze zaizolować. Firma wykonuje fundament wraz z wylewką i instalacją kanalizacyjną. Odpadają wtedy prace fundamentowe, beton, wylewki, hydraulika. Po położeniu fundamentu LEGALETT można od razu budować ściany. Podobno rury doprowadzające wodę instaluje się w ścianach lub w stropie - jest na to odpowiedni patent - nie robi się ich w płycie fundamentowej z uwagi na ewentualne awarie. Rozmawiałam z Panem Wojciechem Naruckim - dyr. technicznym tej firmy i bardzo mi się spodobało to rozwiązanie - nowatorskie, ale na świecie stosowane i to w krajach o ostrzejszych warunkach klimatycznych. - w Polsce od kilku lat.

Co o tym myślicie - a może ktoś budował z wykorzystaniem takiego systemu?

 

http://www.legalett.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wpadłam na ciekawą propozycję firmy LEGALETT. Źródłem ciepła może tu być (i najczęściej jest) energia elektryczna. To jest system akumulacyjny, więc wykorzystuje się drugą taryfę.

Fundament grzewczy - ciekawe rozwiązanie. Chyba się na to zdecyduję. Projekt i wycenę firma LEGALETT robi gratis. Nie robi się fundamentu tradycyjnego, tylko fundament LEGALETT, który jest jednocześnie płyta grzejną - rury z ciepłym powietrzem. Budynek trzeba oczywiście dobrze zaizolować. Firma wykonuje fundament wraz z wylewką i instalacją kanalizacyjną. Odpadają wtedy prace fundamentowe, beton, wylewki, hydraulika. Po położeniu fundamentu LEGALETT można od razu budować ściany. Podobno rury doprowadzające wodę instaluje się w ścianach lub w stropie - jest na to odpowiedni patent - nie robi się ich w płycie fundamentowej z uwagi na ewentualne awarie. Rozmawiałam z Panem Wojciechem Naruckim - dyr. technicznym tej firmy i bardzo mi się spodobało to rozwiązanie - nowatorskie, ale na świecie stosowane i to w krajach o ostrzejszych warunkach klimatycznych. - w Polsce od kilku lat.

Co o tym myślicie - a może ktoś budował z wykorzystaniem takiego systemu?

 

www.legalett.com.pl

Jeśli nie jesteś naganiaczem Legalettu(dla mnie podejrzane) to przyczytaj uważnie ten temat:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15342-p%C5%82yta-fundamentowa

Za zdecydowanie (!!!) mniejszą kasę możemy mieć fundament grzewczy poprzez zatopienie rurek ogrzewania podłogowego lub kabli w płycie fundamentowej.

Ja tak zamierzam zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie jesteś naganiaczem Legalettu(dla mnie podejrzane) to przyczytaj uważnie ten temat:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15342-p%C5%82yta-fundamentowa

Za zdecydowanie (!!!) mniejszą kasę możemy mieć fundament grzewczy poprzez zatopienie rurek ogrzewania podłogowego lub kabli w płycie fundamentowej.

Ja tak zamierzam zrobić :)

 

Arturo, Jober naganiaczką L raczej nie jest, tak się składa że będzie się budować w mojej okolicy i zauważyłem że zaczęła się udzielać na grupie "Piaseczno i okolice" pytając również o "alternatywę prądową", ale czujność nie zawadzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, ciekawe informacje o sobie czytam. Na szczęście dużo ciekawsze są te dotyczące podejmowanych tematów i mam jednak nadzieję, że dużo wyniosę z tego forum.

 

Dzięki za informacje o tym, że legalett jest dużo droższy od innych możłiwości. Nie miałam do dzisiaj pojęcia, że zdecyduję się na ogrzewanie elektryczne i dlatego kompletnie nie mam pojęcia o systemach ogrzewania elektrycznego. Od rana czytam różne informacje na ten temat i w tej chwili doszłam do wniosku, że ten legalett to nic innego jak zwykła płyta fundamentowa z jednoczesnym ogrzewaniem podłogowym, które jednak jest kompletnym systemem. Ważne chyba jest to, że jest to system kumulacyjny - chodzi o możliwość korzystania z tańszej taryfy.

Domyślam się, że położenie kabli ogrzewania podłogowego będzie najprostszym i najtańszym rozwiązaniem na etapie budowy, ale co z eksploatacją - trzeba będzie grzać również w czasie droższej taryfy. Może jest taki sam, tylko np. polskiego producenta system takiego ogrzewania podłogowego akumulacyjnego Chodzi mi o kompletny system łącznie z wykonaniem projektu dla mojego domu. Kupuję gotowy projekt domu z wersja tradycyjnych fundamentów, więc mam nadzieję, że znajdę firmę, która robi takie systemy i zrobi mi projekt zmienny takiej dla fundamentu płytowego wraz z instalacją ogrzewania. Niestety, sama nic nie zrobię, więc muszę się zdać na dobrych fachowców. W tym legalett ogrzewa się powietrzem, co chyba jest lepsze od kabli elektrycznych (pola elektromagnetyczne, ewentualne usterki kabli). Widziałam w internecie stronę Mega Term, ale to z kolei jest płyta fundamentowa z wodnym ogrzewaniem i chyba też nie jest tanie - ponad 60 000 dla mojego domu -poza tym wymaga chyba jakiegoś kotła do ogrzania tej wody (elektrycznego?) - no i chyba tez nie jest to system akumulacyjny.

Chyba nie jestem jednak w stanie szybko ogarnąć tego tematu, ale będę się starała wybrać ogrzewanie elektryczne możliwie najtańsze zarówno w budowie jak i w eksploatacji.

Nie wydaje mi się też, aby połączenie kominka z ogrzewaniem dawał jakieś znaczne oszczędności. Dla kogoś, kto sam to zrobi może tak, ja musiałabym inwestować w takie dodatkowe dostosowanie.

 

Po dzisiejszej lekturze dalej nie wiem, co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie jesteś naganiaczem Legalettu(dla mnie podejrzane) to przyczytaj uważnie ten temat:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15342-p%C5%82yta-fundamentowa

Za zdecydowanie (!!!) mniejszą kasę możemy mieć fundament grzewczy poprzez zatopienie rurek ogrzewania podłogowego lub kabli w płycie fundamentowej.

Ja tak zamierzam zrobić :)

 

Właścicielem Legaletu nie jestem - to chyba oczywiste, a więc co by mi przyszło z tego "bycia naganiaczem" - nie przesadzasz? Ale faktycznie, bądźcie ostrożni, bo..........???????????? - nie rozumiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...