Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wpadłam na ciekawą propozycję firmy LEGALETT. Źródłem ciepła może tu być (i najczęściej jest) energia elektryczna.... Co o tym myślicie

Jakoś tak to wynika z fizyki, że powietrze jest kiepskim nośnikiem ciepła, a woda za to bardzo dobrym. Standardowa podłogówka wodna pozwala Ci na zastosowanie dowolnego źródła ciepła, od grzałki, przez gaz, pompę ciepła, kominek do kotła węglowego, więc jest to rozwiązanie bardzo elastyczne. Nie wiesz, czym się będzie grzało za 10 lat, a elastyczne rozwiązanie dobrze się sprawdzi w każdych warunkach. Cena zwykłej podłogówki też będzie pewnie niższa niż innych wynalazków, bo rura do podłogówki jest szeroko stosowana i tania, a podłogówka to nic innego jak rura np. pex zatopiona w wylewce. Nie wiem, jakie zalety mogą przebić zwykłą wodną podłogówkę. Z kablami/matami grzewczymi też bądź ostrożna, założysz je dziś, a co za 5-10 lat ? Nic łatwo nie zmienisz, a mogą okazać się porażką. Do wodnej podłogówki podłączasz grzałkę i masz ogrzewanie elektryczne, podłączasz kocioł gazowy i masz gazowe itd.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Ale faktycznie, bądźcie ostrożni, bo..........???????????? - nie rozumiem

...bo pobędziesz jakiś czas na forum to się poznasz o co chodzi ;)

Co do płyty fundamentowej to jest taki gość projektantpłyt ,który już kilku osobom na forum przeprojektował fundament ławowy na płytę łącznie z zatopionymi rurkami ogrzewania podłogowego,także o to Ci chyba chodzi.Namiary znajdziesz we wątku o płycie.

Jeśli chodzi o akumulacje ciepła to po to robi się izolowaną płytę żelbetową,żeby akumulowała nam ciepło dostarczone przez obojętnie jakie źródło ciepła,może to być powietrze,woda,prąd.

Jak zauważył rwxw powietrze słabo przenosi ciepło,kable to kable (myślałem o nich ale na płycie),prawdopodobnie pójdę w rurki zatopione w płycie,grzane kotłem elektrycznym.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale taka grzałka do takiej podłogówki musi chyba grzać non-stop, więc nie tylko w czasie drugiej taryfy. Czy to nie będzie drogie w eksploatacji? Drogie pewnie będzie zawsze, ale czy nie znacznie droższe od np. ogrzewania gazem płynnym. Powinnam porównać te dwie metody, bo na gaz ziemny nie mam szans.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ale taka grzałka do takiej podłogówki musi chyba grzać non-stop, więc nie tylko w czasie drugiej taryfy. Czy to nie będzie drogie w eksploatacji?.

Absolutnie,po to jest płyta,żeby akumulowała ciepło,które wprowadzisz do niej w okresie taniej(II) taryfy,a będzie oddawała ciepło podczas okresu przestoju pracy kotła czyli podczas I taryfy.

Koszt eksploatacji zależy od zapotrzebowania Twojego domu na ciepło,inaczej mówiąc od ilości strat ciepła w domu.

Im mniej ciepła wyjdzie z domu tym tańsze będzie grzanie :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...bo pobędziesz jakiś czas na forum to się poznasz o co chodzi ;)

Co do płyty fundamentowej to jest taki gość projektantpłyt ,który już kilku osobom na forum przeprojektował fundament ławowy na płytę łącznie z zatopionymi rurkami ogrzewania podłogowego,także o to Ci chyba chodzi.Namiary znajdziesz we wątku o płycie.

Jeśli chodzi o akumulacje ciepła to po to robi się izolowaną płytę żelbetową,żeby akumulowała nam ciepło dostarczone przez obojętnie jakie źródło ciepła,może to być powietrze,woda,prąd.

 

To znaczy, że ta akumulacja będzie w samej płycie i poprzez sterowanie automatycznie będzie się wyłączało grzanie w określonych godzinach? Czy dałbyś mi może jakieś namiary n wykonawce takiej podłogówki na płycie. spróbuje odnaleźć wątek o płycie, aby znaleźć tego projektanta. Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
To znaczy, że ta akumulacja będzie w samej płycie i poprzez sterowanie automatycznie będzie się wyłączało grzanie w określonych godzinach?

Dokładnie tak.

Czy dałbyś mi może jakieś namiary n wykonawce takiej podłogówki na płycie. spróbuje odnaleźć wątek o płycie, aby znaleźć tego projektanta. Dzięki :)

Wykonawca to już wyższa szkoła jazdy,wszystko zależy od Twojej obrotności ;)

Wątek podałem Ci wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie,po to jest płyta,żeby akumulowała ciepło,które wprowadzisz do niej w okresie taniej(II) taryfy,a będzie oddawała ciepło podczas okresu przestoju pracy kotła czyli podczas I taryfy.

Koszt eksploatacji zależy od zapotrzebowania Twojego domu na ciepło,

 

Dzięki, po mału zaczynam rozumieć o co chodzi. Kolejny problem to ludzie, którzy by zrobili takie ogrzewanie od A - do Z. Myślałam tez o grzaniu wody przy wspomaganiu solarami - czy to ma sens? Podobno tylko latem, ale to już coś. Czy faktycznie gminy dofinansowują takie inwestycje - chodzi o gminę Prażmów. Nie mam tez pojęcia ile to kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale taka grzałka do takiej podłogówki musi chyba grzać non-stop

Podłogówka przy standardowym wykonaniu to rury z krążącą wodą zatopione w około 7cm wylewki z betonu. Przy powierzchni podłogi 200m2 daje to około 14m3 betonu. Jeśli nagrzejesz 14m3 betonu (spróbuj sobie wyobrazić jak tego jest dużo) w taniej taryfie, to będzie on stygł przez następne 12h drogiej taryfy oddając zgromadzoną energię do pomieszczenia i w domu przez cały czas będzie ciepło. Ja stosuję taką metodę grzania, i różnice temperatury pomieszczeń w ciągu dnia nie przekraczają 1 stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałam tez o grzaniu wody przy wspomaganiu solarami - czy to ma sens? Podobno tylko latem, ale to już coś. Czy faktycznie gminy dofinansowują takie inwestycje - chodzi o gminę Prażmów.

Dotacje sprawdź sobie w gminie, a ceny u lokalnych instalatorów - innego wyjścia nie ma, bo różnice mogą być spore. Ogrzewanie cwu solarami działa mniej więcej przez pół roku, choć i zimą gdy jest piękna słoneczna pogoda, to też wodę zagrzeją. Np dziś dociągnęły mi wodę do 50 stopni. Niestety piękna słoneczna pogoda w okresie zimowym nie często się zdarza. Solary świetnie się sprawdzają przy opalaniu np. węglem. Zimą grzejesz wodę przy okazji grzania domu, a latem nie musisz palić w piecu, by mieć ciepłą wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, po mału zaczynam rozumieć o co chodzi. Kolejny problem to ludzie, którzy by zrobili takie ogrzewanie od A - do Z. Myślałam tez o grzaniu wody przy wspomaganiu solarami - czy to ma sens? Podobno tylko latem, ale to już coś. Czy faktycznie gminy dofinansowują takie inwestycje - chodzi o gminę Prażmów. Nie mam tez pojęcia ile to kosztuje.

 

Duzo jest tu porad typu: zrob kominek, bo drewno tanie, zrob piec na wegiel bo roznie bywa, i jeszcze solary, elektryka,PCI, i gaz i bedziesz przełączał jak cos bedzie tansze.......

Ale to tylko wywalanie pieniedzy w błoto, niewiem po co to wszystko, skoro przez 10 a moze i 20 lat na prad tyle nie wydam co wyniesie mnie taka inwestycja?

 

a w sumie najtansza energia to zaoszczedzona.... wiec zacznij czytac o izolacji......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to tylko wywalanie pieniedzy w błoto, niewiem po co to wszystko, skoro przez 10 a moze i 20 lat na prad tyle nie wydam co wyniesie mnie taka inwestycja?
Mam nadzieję, że nie zmienisz zdania na ten temat po pierwszym sezonie grzewczym ;).

Napisz może jakiego zużycia energii elektrycznej w sezonie grzewczym się spodziewasz.

Zweryfikujemy to za rok lub dwa lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wyleczyłam się ze swojego wczorajszego odkrycia - legalett.

Zrobię podłogówkę wodną na dobrze zaizolowanej płycie i dobrze ocieplę dom.

 

Jakiego rodzaju piec i zasobnik cwu najlepiej kupić przy opcji podłogówki wodnej na energie elektryczną? w łazience i wc chyba dobrze byłoby dać dodatkowo grzejnik na ścianie.

Dajcie proszę namiary na Waszym zdaniem dobrego projektanta i wykonawcę takiej podłogówki i instalacji cwu - szukam na forum, ale nie mogę się doszukać - tyle tego jest, że będę czytała do lata, a rodzina mnie męczy, że odkąd znalazłam to forum, to nie ma mnie wśród żywych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No i wyleczyłam się ze swojego wczorajszego odkrycia - legalett.

Zrobię podłogówkę wodną na dobrze zaizolowanej płycie i dobrze ocieplę dom.

Bardzo dobra decyzja :)

Jakiego rodzaju piec i zasobnik cwu najlepiej kupić przy opcji podłogówki wodnej na energie elektryczną? w łazience i wc chyba dobrze byłoby dać dodatkowo grzejnik na ścianie. .

Przeszukaj neta,popularne firmy z kotłami co to Kospel,Elterm.Jeśli chodzi o cwu to zależy od Ciebie,czy wystarczy Ci bojler za ok.700zł i droższe rachunki za wodę czy PCi do cwu za ok.5tys.zł i ok.2-2,5 raza tańsza woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra decyzja :)

 

Przeszukaj neta,popularne firmy z kotłami co to Kospel,Elterm.Jeśli chodzi o cwu to zależy od Ciebie,czy wystarczy Ci bojler za ok.700zł i droższe rachunki za wodę czy PCi do cwu za ok.5tys.zł i ok.2-2,5 raza tańsza woda.

 

Czy jest może taka opcja, gdzie korzystam z wody z zasobnika i dodatkowo w przypadku, gdy skończy się woda o określonej temperaturze, włączy mi sie system przepływowy. Mam coś takiego w swojej obecnej kotłowni na gaz. Mam malutki zasobnik wody (20 litrów-wbudowany w piec) i dodatkowo w miarę potrzeby załącza się przepływowe grzanie - w ten sposób nigdy nie brakuje ciepłej wody. Czy grzanie wody przepływowe jest dużo droższe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego rodzaju piec i zasobnik cwu najlepiej kupić przy opcji podłogówki wodnej na energie elektryczną?

w takim układzie (kocioł elektryczny nie jest drogi) dołączyłbym do wkładu tanią pc pw (skraplacz zewn od str południowej nasłonecznionej), przy korzystnych warunkach można wyciągnąć z niej cop ponad 4, przy średnim w roku =3, opłacalność i jej zwrot można policzyć w moim arkuszu

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim układzie (kocioł elektryczny nie jest drogi) dołączyłbym do wkładu tanią pc pw (skraplacz zewn od str południowej nasłonecznionej), przy korzystnych warunkach można wyciągnąć z niej cop ponad 4, przy średnim w roku =3, opłacalność i jej zwrot można policzyć w moim arkuszu

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

 

O rany, nic nie rozumiem. Mój poziom znajomości tematu jest na poziomie "0". Co to jest pc, pw, cop - obiecuję, że się podszkolę :), ale potrzebuje trochę czasu, "skraplacz wewnętrzny od strony południowej" - w tej chwili to dla mnie brzmi jak gryps.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

upss - znowu nie w porę pc- pompa ciepła, pw - powietrzno-wodna, cop- ilość energii dostarczonej do otrzymanej (tj tyle razy więcej ciepła otrzymamy), nie wewnętrzny a zewnętrzny (część pc montowana na zewnątrz budynku), Tanie pc to już od kilku tys zł (Hewalex od 3400zł, ale są już korzystniejsze cena vs moc) Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...