Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

upss - znowu nie w porę pc- pompa ciepła, pw - powietrzno-wodna, cop- ilość energii dostarczonej do otrzymanej (tj tyle razy więcej ciepła otrzymamy), nie wewnętrzny a zewnętrzny (część pc montowana na zewnątrz budynku), Tanie pc to już od kilku tys zł (Hewalex od 3400zł, ale są już korzystniejsze cena vs moc)

 

No tak, to nic tu po mnie - już wiem, że na pewno będę potrzebowała pomocy fachowca, gdyż fizykiem to już raczej nie zostanę - ale dziękuję oczywiście za wyjaśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim układzie (kocioł elektryczny nie jest drogi) dołączyłbym do wkładu tanią pc pw (skraplacz zewn od str południowej nasłonecznionej), przy korzystnych warunkach można wyciągnąć z niej cop ponad 4, przy średnim w roku =3, opłacalność i jej zwrot można policzyć w moim arkuszu

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

 

czy wy w ogóle umiecie liczyć?

piecyk 5 tys + wykończeniem min 5 tys

mała PC PW 5 tys (te z allegro za 3000 to sobie w ... znaczy się długo nie pociągną)

elektryka 10 tys

połącz to w jedno 3 tys

razem: 28 tys

 

dołóż 7 tys, kup jedną dużą PC PW za 35000 tys, a na prąd wydasz 2,5-3 x mniej rocznie i Ci się za 2-3 lata zwrócić!

 

p.s. jak jeszcze do prądu docieplisz chatę za następne 5 tys ( a przy najdroższym paliwie jest to wskazane), zrobisz Legasret znowu drożej to Ci wyjdzie. To ta PC już na starcie jest tańsza lekko o 10 kilo, a rachunki co miesiąc min 2 x mniejsze.

 

p.s.2 a jak robisz i tak podłogówkę to już w ogóle nie ma co kombinować, i też 90% pojedziesz na II taryfie

 

p.s.3 skoro ten prąd taki tani i ekonomiczny to po co wam kominki, PC PW na wodę w lato ?? W tym wypadku nic nie oszczędzacie na inewstycji w prównaniou do PC, ale eksploatacje macie minimum 2 x droższą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re lukasza

lubisz się kopać z koniem?? kocioł el kupię przyzwoity za 1500-2000zł (dajesz z górnej półki), mała pc pw (7kW taką testuje w tym sezonie sprzedający za 4900zł ze sterownikiem), zbiornik cwu (wybór inwestora), elektryka, połącz w jedno - wyjaśnij 13k, bo np do istniejącego układu każdy hydraulik podłączy dużo taniej. Proponujesz pc z dolnej półki za 35k, stawiam vs 7k - chcesz policzyć zwrot nie radzę bo ta pc również ma swój cop? Jestem w stanie Ci udowodnić, że Twoja propozycja przegra również z tanim klimatyzatorem inwerterowym (można taki już kupić do 1tys zł).

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, to nic tu po mnie - już wiem, że na pewno będę potrzebowała pomocy fachowca, gdyż fizykiem to już raczej nie zostanę - ale dziękuję oczywiście za wyjaśnienia.

 

Spróbuję:)

Masz zrobione ogrzewanie podłogowe wodne. I ok.

Trzeba coś do tego podpiąć.

a) piecyk elektryczny

Mała inwestycja w piecyk ale trzeba pamiętać o bardzo dobrym ociepleni. Trzeba naprawdę wiedzieć co się robi.

Ogrzewasz dom w drugiej taryfie i ładujesz zbiornik na ciepłą wodę użytkową (CWU) Rachunki będą zależeć od zapotrzebowania domu na ciepło i na CWU

b) piecyk elektryczny+pompa ciepła(PC) lub solary do ogrzewania CWU. Inwestycja większa ale niższe rachunki.

c) PC do ogrzewania i domu (CO) i CWU

Inwestycja większa ale bardzo małe rachunki przy tym samym zapotrzebowaniu na ciepło w tych trzech przypadkach.

Wybieraj;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
czy wy w ogóle umiecie liczyć?

piecyk 5 tys + wykończeniem min 5 tys.

I kto tu nie umie liczyć ?

http://allegro.pl/kociol-elektryczny-ekw-aszn-9-kw-piec-elterm-i1469539782.html

+

http://sklep.pgi.com.pl/elektryczny-podgrzewacz-wody-typu-nordic-2400-elektronik-p-16568.html

lub

http://www.eko-instal.pl/dimplex-bwp-30h-pompa-ciepla-do-cwu.html

Jaka cena wszystkiego ?

Mi wychodzi 3tys za całość sprzętu do c.o+cwu lub 8tys.zł z PCi do cwu

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, to nic tu po mnie - już wiem, że na pewno będę potrzebowała pomocy fachowca, gdyż fizykiem to już raczej nie zostanę - ale dziękuję oczywiście za wyjaśnienia.

 

A czy w końcu UE zakwalifikowała PC jako odnawialne źródło - jeżeli tak, to chyba powinna być jakaś ustawa czy dyrektywa o dofinansowaniu takich źródeł dla budownictwa mieszkaniowego. Coś mi sie takiego kiedyś obiło o uszy. Gdzieś czytałam, że podobno w grudniu miała zapaść taka decyzja. Czy coś wiecie na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję:)

Masz zrobione ogrzewanie podłogowe wodne. I ok.

Trzeba coś do tego podpiąć.

a) piecyk elektryczny

Mała inwestycja w piecyk ale trzeba pamiętać o bardzo dobrym ociepleni. Trzeba naprawdę wiedzieć co się robi.

Ogrzewasz dom w drugiej taryfie i ładujesz zbiornik na ciepłą wodę użytkową (CWU) Rachunki będą zależeć od zapotrzebowania domu na ciepło i na CWU

b) piecyk elektryczny+pompa ciepła(PC) lub solary do ogrzewania CWU. Inwestycja większa ale niższe rachunki.

c) PC do ogrzewania i domu (CO) i CWU

Inwestycja większa ale bardzo małe rachunki przy tym samym zapotrzebowaniu na ciepło w tych trzech przypadkach.

Wybieraj;)

 

Dzięki, rozumiem, że jak na wstępie zainwestuję więcej, to w przyszłości mniej będę płaciła miesięcznie. Pozostaje tylko pytanie co się bardziej opłaca, bo przy braku inwestycji w pompy ciepła na starcie tak naprawdę rozkładam sobie te koszty na kolejne lata (płacąc wyższe rachunki). Oczywiście do pewnego momentu. Pytanie tylko,kiedy wypada ten moment, gdzie faktycznie zaczynam zyskać na takiej inwestycji - jeżeli za 20 lat to chyba nie chce mi się inwestować na starcie i rozkładam to na wieloletnie raty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Spróbuję:)

Masz zrobione ogrzewanie podłogowe wodne. I ok.

Trzeba coś do tego podpiąć.

a) piecyk elektryczny+bojler=3tys.zł

Mała inwestycja w piecyk ale trzeba pamiętać o bardzo dobrym ociepleni.

Ogrzewasz dom w drugiej taryfie i ładujesz zbiornik na ciepłą wodę użytkową (CWU) Rachunki będą zależeć od zapotrzebowania domu na ciepło i na CWU

b) piecyk elektryczny+pompa ciepła(PC)=8tys.zł

Inwestycja większa ale niższe rachunki.

c) PC do ogrzewania i domu (CO) i CWU=30-40tys.zł (tania PCi)

Inwestycja większa ale bardzo małe rachunki przy tym samym zapotrzebowaniu na ciepło w tych trzech przypadkach.

Wybieraj;)

Pozwoliłem sobie uzupełnić,wybór należy do każdego :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w końcu UE zakwalifikowała PC jako odnawialne źródło - jeżeli tak, to chyba powinna być jakaś ustawa czy dyrektywa o dofinansowaniu takich źródeł dla budownictwa mieszkaniowego. Coś mi sie takiego kiedyś obiło o uszy. Gdzieś czytałam, że podobno w grudniu miała zapaść taka decyzja. Czy coś wiecie na ten temat?

 

Tak, Polska wreszcie po naciskach Unii uznała PC za źródło energii odnawialnej. Tutaj muszę od razu napisać że nie wszystkie pompy się załapią. Będzie to zależne od COP. Z tego co wyczytałem jesienią należy spodziewać się dopłat. Oby nie takich jak do solarów.

Na twoim miejscu budował bym dom przystosowany do ogrzewania podłogowego wodnego. Zrobił bym przepusty do rurek PC i wywalił kominy (do kominka jak chcesz go mieć może zostać), wentylacyjne też (wentylacja mechaniczna z rekuperatorem)

Po wybudowaniu domu podejmiesz decyzję czym chcesz grzać. Staranność wykonania będzie miała olbrzymie znaczenie przy wyborze metody grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jober - pompa czy elektryka? Zajrzyj do tego wątku: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!

Masz tam arkusz, ktory zobrazuje Ci oplacalnosc inwestycji. (Swoją drogą, jestem zaskoczony - ponad 180 pobrań.)

 

------------

 

lukasza, chyba umiem liczyć.

Za kociol Kospela zaplacilem 2.400 zl + za ogrzewacz Galmet 120l 700 zl = razem 3.100 zl. Wszystko będzie pędzone w II taryfie.

Podlogowka wodna + przepusty do pompy ciepla - żona kazała :-)

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zrobię tak.

- zrobię podłogówkę na płycie zaizolowanej - będzie akumulować ciepło i prąd zużywam przy II taryfie;

- bardzo dobrze ocieplę sam dom;

- podłączam piecyk elektryczny;

- kupuję zasobnik na cwu,

- przydałoby się zainstalować np. w kuchni jakieś awaryjne przepływowe grzanie wody, coby mieć większy komfort (nie cierpię jak brakuje ciepłej wody)

- nie inwestuę w żadne pompy ciepła, w ten sposób sama siebie kredytuję

Jak znam życie, to za kilka lat technologia i przepisy się na tyle zmienią, że będzie więcej możliwośći taniego korzystania z tzw odnawialnych żródeł ciepła i wtedy sobie w razie czego coś dołożę. Do tego czasu prawdopodobnie i tak będę "na plusie" nie inwestując w drogie PC.

 

Może to po najmniejszej lini oporu, al

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego czasu prawdopodobnie i tak będę "na plusie" nie inwestując w drogie PC.

Może to po najmniejszej lini oporu, al

Tego na tym etapie nie możesz być pewna - zacznij od podstaw - tj ile kWh rocznie Ciebie zadowoli, potem skąd je pozyskać, bo wbrew pozorom tania inwestycja np na w/w klimatyzator potrafi mocno obniżyć koszt ogrzewania, to na wstępie, bo komfort z tego urządzenia - to inna bajka.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zrobię tak.

- zrobię podłogówkę na płycie zaizolowanej - będzie akumulować ciepło i prąd zużywam przy II taryfie;

- bardzo dobrze ocieplę sam dom;

- podłączam piecyk elektryczny;

- kupuję zasobnik na cwu,

- przydałoby się zainstalować np. w kuchni jakieś awaryjne przepływowe grzanie wody, coby mieć większy komfort (nie cierpię jak brakuje ciepłej wody)

- nie inwestuę w żadne pompy ciepła, w ten sposób sama siebie kredytuję

Jak znam życie, to za kilka lat technologia i przepisy się na tyle zmienią, że będzie więcej możliwośći taniego korzystania z tzw odnawialnych żródeł ciepła i wtedy sobie w razie czego coś dołożę. Do tego czasu prawdopodobnie i tak będę "na plusie" nie inwestując w drogie PC.

 

Może to po najmniejszej lini oporu, al

 

Może to po najmniejszej linii oporu, ale chyba za mało się znam, żeby tak kombinować, bo ryzykuję, że jacyś cwani fachowcy mnie naciągną na niepotrzebne koszty lub coś spartaczą i będę na tym wszystkim "do tyłu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego na tym etapie nie możesz być pewna - zacznij od podstaw - tj ile kWh rocznie Ciebie zadowoli, potem skąd je pozyskać.

 

A skąd ja mam wiedzieć ile kWh potrzebuję. Chce mieć ciepło w domu (130m2) i mieć ciepłą wodę. To muszą mi zaprojektować fachowcy od grzania - i to jest problem, bo nie znam nikogo poleconego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd ja mam wiedzieć ile kWh potrzebuję. Chce mieć ciepło w domu (130m2) i mieć ciepłą wodę. To muszą mi zaprojektować fachowcy od grzania - i to jest problem, bo nie znam nikogo poleconego.

 

zobacz w projekcie - ponoć juz jest przepis, ze do każdego projektu powinno być załączone wyliczenie na roczne zapotrzebowanie na ciepło;

nie zdziw się, jak projektant zaproponuje rozwiązania na poziomie 120kWh/m2/rok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, rozumiem, że jak na wstępie zainwestuję więcej, to w przyszłości mniej będę płaciła miesięcznie. Pozostaje tylko pytanie co się bardziej opłaca, bo przy braku inwestycji w pompy ciepła na starcie tak naprawdę rozkładam sobie te koszty na kolejne lata (płacąc wyższe rachunki). Oczywiście do pewnego momentu. Pytanie tylko,kiedy wypada ten moment, gdzie faktycznie zaczynam zyskać na takiej inwestycji - jeżeli za 20 lat to chyba nie chce mi się inwestować na starcie i rozkładam to na wieloletnie raty.

 

To nie jest do końca prawda że inwestycja większa. Sam mam tanią polską PC i wiem co mówię.

rzeczywiście jak zbudujemy dwa identyczne domy i do jednego wstawimy piecyk elektryczny a do drugiego PC to inwestycja będzie większa. Jednak rachunki w tym pierwszym będą 4 razy większe (COP4. pompy ciepła). Żeby zmniejszyć te rachunki w pierwszym domu musimy przestrzegać kilku zasad które często nie mało kosztują. Żeby zejść z zapotrzebowaniem na ciepło do poziomu rachunków z domu z PC należy wybudować dom niemal pasywny, czyli bardzo dobrze ocieplony. Tu nie wystarczy dać tylko więcej styropianu. Wybierając PC taka dokładność plus takie ocieplenie nie jest konieczne. Ale, należy pamiętać że nawet najlepsze ocieplenie domu z piecem elektrycznym nie obniży rachunków za CWU. Aby je obniżyć znowu niezbędna jest inwestycja.

Także pisanie o większej inwestycji w wypadku PC nie do końca jest zawsze prawdziwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...