Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pozwoliłem sobie uzupełnić,wybór należy do każdego :)

 

pozwolę również sobie uzupełnić bo o piecyk (który sam inwestor rozważa) a kbab też mu to podpowiada to nie chodziło o piecyk elektryczny, ale o piec do palenia jako - kominek (mea culpa, że od razu nie pisze kominek). Taki kominek to wkład do kominka, jak z PW to kanały, trzeba komin postawić, zakończyć to klinkierem dla estetyki, wkład kominowy kupić, zamontować wszystko, wykończyć kominek w domu. No 15 tys wyjdzie - Sam kominek (a inwestorzy od prądu to chyba w 80% takie kominki stawiają bo się boją rachunków za prąd!!!!, tak samo na lato solary lub PC PW do CWU)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście jak zbudujemy dwa identyczne domy i do jednego wstawimy piecyk elektryczny a do drugiego PC to inwestycja będzie większa. Jednak rachunki w tym pierwszym będą 4 razy większe (COP4. pompy ciepła)

 

Liwko - popatrz tutaj - http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja.html pewnie znasz te stronę - ten gość w zeszłym roku nie miał COP lepszego niż 3,5; w tym także na razie daleko mu do 4 a klocki ma z innej półki - bo całą tę aparaturę szacuję na ok 80kPLN...

Edytowane przez tutiturumtu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s. opisywany przeze mnie przypadek do jober, który rozważał jednocześnie podłogówkę wodną (pod PC na przyszłość), grzanie tego teraz elektrycznie, żeby nie inwestować, i się z kbab (a w zasadzie kbkb mu doradza ten kominek i PC PW) zastanawiali, czy aby do tego nie dorzucić kominka (droga zabawka) i PC PW do CWU latem. Do tego zbiornik na wodę, może jakiś buforek. Kosmo cena.

I moje wyliczenia są ok i mają sens przy tylu inwestycjach to nie wyjdzie taniej niż PC.

Jak już to jedna decyzja PC+podłogówka. Elekryka+maty po całości+CWU prąd lub od biedy tania PC PW. Ale nie wszystko na raz!

 

pozdrawiam elektrycznych, pogoda wam się poprawiła i nie musicie donosić do kominków! Choć i tak zapłacicie przy + 5 więcej niż Ci z PC przy -10. Do tego ta elektryka z kominkiem PW+kominem+wkładem+wykończeniem tego pewnie wasz wyszła z 15 tys taniej od PC.A jak robiliście podłogówkę to 10 tys taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko - popatrz tutaj - http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja.html pewnie znasz te stronę - ten gość w zeszłym roku nie miał COP lepszego niż 3,5; w tym także na razie daleko mu do 4 a klocki ma z innej półki - bo całą tę aparaturę szacuję na ok 80kPLN...

 

Skoro został naciągnięty na bufor który trzeba grzać i więcej wykorzystywać więc i schładzać dolne źródło to nie ma się co dziwić że ma taki COP. Nie ważne, możemy przyjąć 3,5. Chodzi o zasadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwolę również sobie uzupełnić bo o piecyk (który sam inwestor rozważa) a kbab też mu to podpowiada to nie chodziło o piecyk elektryczny, ale o piec do palenia jako - kominek (mea culpa, że od razu nie pisze kominek).)

inwestorka nie pytała o kominek, ja również nie mówię co mi "odpowiada", tylko co bym zrobił na jej miejscu. Nie zauważyłem abyś "odszczekał"

"czy wy w ogóle umiecie liczyć?"

chociaż zareagowało kilka osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko - popatrz tutaj - http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja.html pewnie znasz te stronę - ten gość w zeszłym roku nie miał COP lepszego niż 3,5; w tym także na razie daleko mu do 4 a klocki ma z innej półki - bo całą tę aparaturę szacuję na ok 80kPLN...
Jeżeli te "klocki" za 80kPLN poskładał bez sensu (bufor pomiędzy PCi i podłogówką), to nigdy z COP nie zejdzie poniżej 3,5.

Tak jest wtedy, gdy projektanci, którzy projektowali instalacje z kotłami, bez zastanowienia biorą się za projektowanie instalacji z pompami ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest do końca prawda że inwestycja większa. Sam mam tanią polską PC i wiem co mówię.

rzeczywiście jak zbudujemy dwa identyczne domy i do jednego wstawimy piecyk elektryczny a do drugiego PC to inwestycja będzie większa. Jednak rachunki w tym pierwszym będą 4 razy większe (COP4. pompy ciepła). Żeby zmniejszyć te rachunki w pierwszym domu musimy przestrzegać kilku zasad które często nie mało kosztują. Żeby zejść z zapotrzebowaniem na ciepło do poziomu rachunków z domu z PC należy wybudować dom niemal pasywny, czyli bardzo dobrze ocieplony. Tu nie wystarczy dać tylko więcej styropianu. Wybierając PC taka dokładność plus takie ocieplenie nie jest konieczne. Ale, należy pamiętać że nawet najlepsze ocieplenie domu z piecem elektrycznym nie obniży rachunków za CWU. Aby je obniżyć znowu niezbędna jest inwestycja.

Także pisanie o większej inwestycji w wypadku PC nie do końca jest zawsze prawdziwe.

 

Te cztery razy większe rachunki wynikają z jakichś obliczeń, czy tak mniej więcej. Tania pompa - tzn jak tania? Pompa to jedno, ale instalacja i późniejsza konserwacja pewnie też kosztuje. Boję się, że jak kupie taka pompę, to potem zaskoczą mnie dodatkowe z tym związane koszty. Zdaję sobie sprawę, że nie jest możliwe, aby przy braku gazu ziemnego zrobić ogrzewanie bardzo tanie. Szukam alternatywy dla grzania gazem płynnym. Jeżeli uda się znaleźć rozwiązanie, aby przy małym nakładzie zminimalizować przyszłe rachunki za ogrzewanie i ciepła wodę, to będzie ok. Ocieplenie domu jest zawsze bardzo ważne, ale chyba też nie można popadać w przesadę, nie wierzę, że zdrowo jest mieszkać w domu, który jest hermetycznie szczelny. Chyba dokładanie kolejnych warstw ocieplenia też w pewnym momencie jest już niezasadne. Pewnie, że trzeba pilnować na etapie wykonawstwa, żeby nie było "dziur" w ociepleniu - takie zdarzają się przy ociepleniu poddasza.

Biorąc pod uwagę, że sama będę musiała wszystkiego dopilnować na etapie wykonawstwa, muszę decydować się na takie technologie, przy których nikt mi nie wciśnie ciemnoty. Wiem, że przy dużej wiedzy na ten temat można wymyślić taką opcję, przy której rachunki za prąd będą na możliwie najniższym poziomie. Ja niestety takiej wiedzy nie mam i powinnam iść w coś mało skomplikowanego, aby na etapie eksploatacji nie wołać co chwila fachowca. Dzięki Waszej pomocy mam nadzieję wybrać dla siebie optymalne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro został naciągnięty na bufor który trzeba grzać i więcej wykorzystywać więc i schładzać dolne źródło to nie ma się co dziwić że ma taki COP.

Przy buforze akurat w mniejszym stopniu schładzasz DZ (masz gorsze COP, więc mniejsza część energii grzewczej pochodzi z ziemi) ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boję się trochę tej płyty fundamentowej.

Chcę podnieść się w stosunku do poziomu drogi (nie chcę w przyszłości być w dołku). Jak to najlepiej zrobić? Czy jak przyjedzie ekipa, to przed wylaniem płyty powinni to jakoś podnieść? Przy fundamencie to byłoby proste, a jak przy płycie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Przy fundamencie to byłoby proste, a jak przy płycie?

Przy tradycyjnym fundamencie ławowym również można osiągać niskie rachunki grzejąc prądem,przykłady masz w tym wątku np.Marcin Cetera,ProStaś,j-j.

Podstawa to dobrze termoizolowany domek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest do końca prawda że inwestycja większa. Sam mam tanią polską PC i wiem co mówię.

rzeczywiście jak zbudujemy dwa identyczne domy i do jednego wstawimy piecyk elektryczny a do drugiego PC to inwestycja będzie większa. Jednak rachunki w tym pierwszym będą 4 razy większe (COP4. pompy ciepła).

tak tylko informacyjnie, to obniżasz koszt eksploatacji pc przyjmując nierealną cenę prądu, liczysz na podstawie zbyt optymistycznego cop dla pc gruntowej, tymczasem w dzień taki jak dziś w/w tani klimatyzator dostarczy w tej samej cenie ciepło co Twoja pc i to w G11, wystarczy że policzę solidny cop dla skraplacza zamontowanego przy słonecznej ścianie (prawda że tylko kilka godzin dziennie, ale takie twierdzenie trudno obalić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boję się trochę tej płyty fundamentowej.

Chcę podnieść się w stosunku do poziomu drogi (nie chcę w przyszłości być w dołku). Jak to najlepiej zrobić? Czy jak przyjedzie ekipa, to przed wylaniem płyty powinni to jakoś podnieść? Przy fundamencie to byłoby proste, a jak przy płycie?

jeszcze prościej - zbuduj pod płytą GWC (gruntowy wymiennik ciepła) i wykorzystaj dodatkowo do 40W/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tymczasem w dzień taki jak dziś w/w tani klimatyzator dostarczy w tej samej cenie ciepło co Twoja pci to w G11, wystarczy że policzę solidny cop dla skraplacza zamontowanego przy słonecznej ścianie

Nie wiem czy takie umieszczenie klimatyzatora (pompy ciepła) to najszczęśliwszy pomysł. W zimie rzeczywiście na tym zyskasz, ale latem "ugotujesz" jednostkę zewnętrzną :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tylko informacyjnie, to obniżasz koszt eksploatacji pc przyjmując nierealną cenę prądu, liczysz na podstawie zbyt optymistycznego cop dla pc gruntowej, tymczasem w dzień taki jak dziś w/w tani klimatyzator dostarczy w tej samej cenie ciepło co Twoja pc i to w G11, wystarczy że policzę solidny cop dla skraplacza zamontowanego przy słonecznej ścianie (prawda że tylko kilka godzin dziennie, ale takie twierdzenie trudno obalić).

 

Otóż nie, w taki słoneczny dzień moja PC zużywa 0 energii:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż nie, w taki słoneczny dzień moja PC zużywa 0 energii:)

Jak zwykle, o czym innym, nie mówię o pobieraniu, ale o dostarczaniu ciepła do systemu i jego cenie, o tym to każdy wie że 0 poboru energii = 0 dostarczonego ciepła, takich dni jest sporo w sezonie grzewczym, kiedy nasłonecznione okna są solidnymi grzejnikami, to dotyczy nie tylko systemów w których kotłem jest pc.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli te "klocki" za 80kPLN poskładał bez sensu (bufor pomiędzy PCi i podłogówką), to nigdy z COP nie zejdzie poniżej 3,5.

Tak jest wtedy, gdy projektanci, którzy projektowali instalacje z kotłami, bez zastanowienia biorą się za projektowanie instalacji z pompami ciepła.

 

a) ten bufor jest po to, by pompę pędzić w taniej taryfie;

b) przeciez to ze strony firmowej vieśka - sami by sobie strzelali w stopę?

Edytowane przez tutiturumtu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...