Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak zwykle, o czym innym, nie mówię o pobieraniu, ale o dostarczaniu ciepła do systemu i jego cenie, o tym to każdy wie że 0 poboru energii = 0 dostarczonego ciepła, takich dni jest sporo w sezonie grzewczym, kiedy nasłonecznione okna są solidnymi grzejnikami, to dotyczy nie tylko systemów w których kotłem jest pc.

 

kbab, napisałem ze możemy podać 3,5. Jak chcesz to możemy podać nawet 3, chodziło o ZASADĘ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jober -ja bym zrobił płytę i na nie wodną podłogowkę,20cm styro na ścianie ,30do35 wełny w stropie.W miarę okna i drzwi (bez wielkich szaleństw) i chyba Mitsubishi Zubadan-pompa ciepła pow/woda.Poczytaj o niej.Nie ma odwiertów ,obaw czy wychłodzi się i o ile dolne żródło itp.

A wentyl mech to już nie wiem.Jakoś nie mogę się przekonać.Znam wszystkie argumenty "za" zwolenników ,ale jakoś tak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a) ten bufor jest po to, by pompę pędzić w taniej taryfie;

b) przeciez to ze strony firmowej vieśka - sami by sobie strzelali w stopę?

bufor w takim układzie ma sens, ale tylko wtedy kiedy jego temperatura jest jednakowa (pożądane) lub tylko nieco wyższa niż podłogówki, przy większych różnicach obniża cop.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma odwiertów ,obaw czy wychłodzi się i o ile dolne żródło itp.

A wentyl mech to już nie wiem.Jakoś nie mogę się przekonać.Znam wszystkie argumenty "za" zwolenników ,ale jakoś tak...

 

No nie ma obaw, tylko rachunki wyższe:) Swoją drogą jeżeli jest zrobione za małe DZ to nie wina pompy a instalatora. Zawsze jednak można dołożyć jedną pętle lub odwiert.

Co do wentylacji to uważam że jest ona bardziej niezbędna do życia niż ogrzewanie;) Bez tlenu to nawet w kominku nie rozpalisz;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bufor w takim układzie ma sens, ale tylko wtedy kiedy jego temperatura jest jednakowa (pożądane) lub tylko nieco wyższa niż podłogówki, przy większych różnicach obniża cop.

 

A kiedy tego bufora będziemy potrzebować mając ogrzewanie podłogowe? W czasie silnych mrozów PC zazwyczaj wychodzi po za tanią taryfę więc bez sensu. Gdy jest cieplej i nie wykorzystuje całej taniej taryfy to jak w dzień się włączy to rzadkość. Zbędny wydatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re Liwko, oczywiście słuszna uwaga, że bufor w takim systemie to "przerost myśli nad treścią" czyli zbędny wydatek, ale odniosłem się do postu gdzie taki system już istnieje, wówczas zrównanie temp podłogówki i bufora poprawi sprawność tego systemu (to taka odpowiedź dla "pompiarzy" którzy nie wiedzą co zrobić aby pc tak często nie włączała się i dogrzewała bufor)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a) ten bufor jest po to, by pompę pędzić w taniej taryfie;

b) przeciez to ze strony firmowej vieśka - sami by sobie strzelali w stopę?

 

Odpowiedź brzmi TAK. Pokazują ten bufor by przyszłych inwestorów na niego namówić i za niego skasować nie małe pieniądze. Czy jest potrzebny czy nie mają głęboko w d...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź brzmi TAK. Pokazują ten bufor by przyszłych inwestorów na niego namówić i za niego skasować nie małe pieniądze. Czy jest potrzebny czy nie mają głęboko w d...

 

A właściwie odpowiedź nie jest jednoznaczna. Dla tych co co nieco na ten temat wiedzą to tak ale dla swoich interesów niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bufor w takim układzie ma sens, ale tylko wtedy kiedy jego temperatura jest jednakowa (pożądane) lub tylko nieco wyższa niż podłogówki, przy większych różnicach obniża cop.

To w jaki sposób chciałbyś w nim gromadzić energię? Przecież zgromadzisz ja jedynie podwyższając temperaturę bufora.

Chyba, że chodziło Ci o sprzęgło hydrauliczne? Ono jednak przy poprawnie obliczonej i wykonanej podłogówce jest zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź brzmi TAK. Pokazują ten bufor by przyszłych inwestorów na niego namówić i za niego skasować nie małe pieniądze. Czy jest potrzebny czy nie mają głęboko w d...

Kasują nie tylko za bufor, ale także za drugą pompę obiegową, mieszacz i sterowanie do tego wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jober

Napiszę to jeszcze raz, przeczytaj to proszę p o w o l i.

 

1. jeśli chcesz grzać prądem, ociepl baaaaardzo solidnie dom (w stopkach wielu osób udzielających się na tym wątku masz podane ocieplenie)

2. wybierz ten rodzaj ogrzewania prądem, który będzie Ci najbardziej pasował (kable elektryczne w wylewce, kabel i piece akumulacyjne, piece akumulacyjne, konwektory, wodna podłogówka zasilana grzałką, kotłem elektrycznym lub pompą ciepła)

 

Ad. 1. "ściągnij" grubość ocieplenia od któregoś z nas, przyjmij je w swoich założeniach i pytaj o szczegóły (poznasz nowy termin OZC); jak to będziemy coś wiedzieć, łatwiej nam będzie Ci coś doradzić i pomóc w wyborze,

 

Ad. 2. wodna podłogówka (ewentualnie podłogówka i grzejniki) ma jedną zasadniczą wadę i jedną zasadniczą zaletę. Wada to cena, zaleta to uniwersalność. Ową uniwersalność możesz wykorzystać w przyszłości (teraz decydujesz się na wariant ekonomiczny inwestycyjnie i grzejesz kotłem na prąd, kiedyś możesz ten kocioł zastąpić czym chcesz - kotłem na gaz, na paliwo stałe, bądź pompą ciepła).

Kable zatopione w wylewce, piece akumulacyjne, konwektory i wszystkie ich wariacje są względnie tanie inwestycyjnie, lecz pozbawione są waloru uniwersalności.

 

 

Dopóki nie zrozumiesz tych dwóch aspektów i nie poświęcisz duuuużo czasu na ich dogłębne poznanie, dopóty będziesz się miotać pomiędzy legalettem i innymi rozwiązaniami. I nie licz na to, że ktoś za Ciebie tą lekcję odrobi. Nie licz na wzięcie firmy, która będzie panaceum na twe wszystkie troski. Nikt Ci tu takiej firmy nie przedstawi.

 

 

pzdr

 

Posłuchaj Pro Staś.

 

To, że napisałam, iż moja wiedza jest na poziomie "0" nie oznacza wszak, że brakuje mi tzw bystrości, stąd myślę, że z tym czytaniem powooooli delikatnie mówiąc przesadziłeś. Za takie porady mające w podtekście złośliwość z góry dziękuję - nie szkoda Ci czasu? No chyba że masz w tym jakiś ukryty, sobie tylko znany cel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jober

Napiszę to jeszcze raz, przeczytaj to proszę p o w o l i.

 

 

 

Dopóki nie zrozumiesz tych dwóch aspektów i nie poświęcisz duuuużo czasu na ich dogłębne poznanie, dopóty będziesz się miotać pomiędzy legalettem i innymi rozwiązaniami. I nie licz na to, że ktoś za Ciebie tą lekcję odrobi. Nie licz na wzięcie firmy, która będzie panaceum na twe wszystkie troski. Nikt Ci tu takiej firmy nie przedstawi.

 

 

pzdr

 

I jeszcze jedno. Mów proszę za siebie. To, że Ty powyższym stwierdzeniem deklarujesz absolutny brak woli pomocy, nie oznacza, że wszyscy forumowicze mają takie podejście.

Powiem krótko - przestań się popisywać, bo nikomu i niczemu to nie służy, a w tajemnicy Ci powiem, że z "rozumieniem" u mnie nie jest tak źle, a miotać się nie zamierzam - bez obawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nie zmienisz zdania na ten temat po pierwszym sezonie grzewczym ;).

Napisz może jakiego zużycia energii elektrycznej w sezonie grzewczym się spodziewasz.

Zweryfikujemy to za rok lub dwa lata.

 

Jesli na cele grzewcze zuzyje 6000kW to ujdzie, jak 5000kW to bedzie ok, a jak w trzecim, i kolejnych bedzie jakos 4500kW to bede w niebo wziety:)

Edytowane przez Tomi78__
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s. opisywany przeze mnie przypadek do jober, który rozważał jednocześnie podłogówkę wodną (pod PC na przyszłość), grzanie tego teraz elektrycznie, żeby nie inwestować, i się z kbab (a w zasadzie kbkb mu doradza ten kominek i PC PW) zastanawiali, czy aby do tego nie dorzucić kominka (droga zabawka) i PC PW do CWU latem. Do tego zbiornik na wodę, może jakiś buforek. Kosmo cena.

I moje wyliczenia są ok i mają sens przy tylu inwestycjach to nie wyjdzie taniej niż PC.

Jak już to jedna decyzja PC+podłogówka. Elekryka+maty po całości+CWU prąd lub od biedy tania PC PW. Ale nie wszystko na raz!

 

pozdrawiam elektrycznych, pogoda wam się poprawiła i nie musicie donosić do kominków! Choć i tak zapłacicie przy + 5 więcej niż Ci z PC przy -10. Do tego ta elektryka z kominkiem PW+kominem+wkładem+wykończeniem tego pewnie wasz wyszła z 15 tys taniej od PC.A jak robiliście podłogówkę to 10 tys taniej.

 

Ale sa tacy co kominka nawet nie przewiduja do elektryki....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli na cele grzewcze zuzyje 6000kW to ujdzie, jak 5000kW to bedzie ok, a jak w trzecim, i kolejnych bedzie jakos 45000kW to bede w niebo wziety:)
Chyba wiem dlaczego w trzecim in kolejnych latach będziesz zużywał 9x wiecej energii i jeszcze będziesz wniebowizięty - sąsiedzi powybijaja Ci szyby kamieniami? ;).

Swoja droga bardzo asekuracyjne założenie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno. Mów proszę za siebie. To, że Ty powyższym stwierdzeniem deklarujesz absolutny brak woli pomocy, nie oznacza, że wszyscy forumowicze mają takie podejście.

Powiem krótko - przestań się popisywać, bo nikomu i niczemu to nie służy, a w tajemnicy Ci powiem, że z "rozumieniem" u mnie nie jest tak źle, a miotać się nie zamierzam - bez obawy.

 

Jober, ja Ci proponuje przeczytac ten wątek, tak jak to robia inni, wtedy nikt nie musi enty raz odpowiadac na fundamentalne pytania...... i to nie zlosliwosc w Twoja strone, jedynie mysle ze na skróty idziesz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jober, ja Ci proponuje przeczytac ten wątek, tak jak to robia inni, wtedy nikt nie musi enty raz odpowiadac na fundamentalne pytania...... i to nie zlosliwosc w Twoja strone, jedynie mysle ze na skróty idziesz....

 

Ależ to chyba jasne, że nikt nic nie musi i tego się trzymajmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...