Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No i w końcu pełna zgoda:)

 

Poprostu taki zestaw juz kupilem i takie sterowniki podal mi producent i takie bede stosowal, mozna bylo taniej, ale jest drozej, ja nie znam sie na tym wszystkim az tak zeby kombinowac i urywac wszedzie jakies pieniazki, ale chwala tym co to potrafia robic, dla mnie byl wybor: kociol na paliwo stale , pompa ciepla powietrze-woda, lub kable grzejne, padło na kable, wiec taka technologie przyjelem wraz z dedykowanym do tego rozwiazaniem proponowanym przez producenta, i czy to dla was jest sens czy go nie ma to jak dla mnie jest sens jak najbardziej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Poprostu taki zestaw juz kupilem i takie sterowniki podal mi producent i takie bede stosowal, mozna bylo taniej, ale jest drozej, ja nie znam sie na tym wszystkim az tak zeby kombinowac i urywac wszedzie jakies pieniazki, ale chwala tym co to potrafia robic, dla mnie byl wybor: kociol na paliwo stale , pompa ciepla powietrze-woda, lub kable grzejne, padło na kable, wiec taka technologie przyjelem wraz z dedykowanym do tego rozwiazaniem proponowanym przez producenta, i czy to dla was jest sens czy go nie ma to jak dla mnie jest sens jak najbardziej :)

 

No to w końcu która ta podłogówka lepsza, wodna czy elektryczna?:)

Proponuję poddać to pod głosowanie.

Dla mnie więcej zalet ma wodna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to tylko domniemanie, nikt tak nie podłączał i nie wie jak by to działało,...Ale jeśli tak faktycznie jest na pewno jest to trudniejsze do złożenia niż przykręcenie dwóch kabli do sterownika

Błąd. Ty (ja też) nie wiesz czy ktoś tak podłączał, czy nie, ale to nie znaczy że się nie da i że nikt tego nie robił. Są to sterowniki specjalizowane do ogrzewania podłogowego i tyle. O Devirega trzeba by spytać producenta, albo poszukać więcej opisów, bo dokumentacja jest taka sobie, choć i z niej wynika, że elektronika steruje tylko przekaźnikiem on/off. Auraton 3000 na 100% może sterować czymkolwiek i też jest typu on/off, Henok pisał że go stosuje do pc. W obu przypadkach ograniczeniem jest maksymalny prąd (16A), ale siłowniki pobierają parę W, więc to jest ograniczenie tylko dla maksymalnej mocy kabli/mat grzewczych.

Budowa jest bardzo kosztownym i skomplikowanym przedsięwzięciem, z czego zamontowanie kilku kabli lub zlecenie tego jest sprawą najprostszą i nie powinno być argumentem przy podejmowaniu strategicznych decyzji dla przyszłego użytkowania całego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd. Ty (ja też) nie wiesz czy ktoś tak podłączał, czy nie, ale to nie znaczy że się nie da i że nikt tego nie robił. Są to sterowniki specjalizowane do ogrzewania podłogowego i tyle. O Devirega trzeba by spytać producenta, albo poszukać więcej opisów, bo dokumentacja jest taka sobie, choć i z niej wynika, że elektronika steruje tylko przekaźnikiem on/off. Auraton 3000 na 100% może sterować czymkolwiek i też jest typu on/off, Henok pisał że go stosuje do pc. W obu przypadkach ograniczeniem jest maksymalny prąd (16A), ale siłowniki pobierają parę W, więc to jest ograniczenie tylko dla maksymalnej mocy kabli/mat grzewczych.

Budowa jest bardzo kosztownym i skomplikowanym przedsięwzięciem, z czego zamontowanie kilku kabli lub zlecenie tego jest sprawą najprostszą i nie powinno być argumentem przy podejmowaniu strategicznych decyzji dla przyszłego użytkowania całego domu.

 

Rwxw, chodziło mi o to grono ludzi które się tu wypowiadają, jestem pewny że ktoś tak złożył, ale kto, i jak mu to działa to nie wiemy.

To nie jest ot takie sobie zmontowanie kilku kabli a na pewno jest trudniejsze od podpięcia sterownika do kabla,

ale fakt nie o to chodzi czy trudniej czy nie, bo gdyby nawet, to jest to do zrobienia, po prostu nie jestem przekonany do wodnej i pieca elekt.,

Może gdyby był ktoś kto ma tak złożone i powiedział że działa rewelacyjnie, zastanowiłbym się, a tak wiem że kable działają bardzo dobrze i to mi wystarczy,

Trochę to tak jakbym nigdy nie jeździł samochodem, znajomy powiedziałby mi że np. toyota to fajny i dobry samochód, a nie mając możliwości sprawdzenia innych samochodów kupiłbym tą toyotę, i nieważne że są inne lepsze bądź gorsze samochody, wiedziałbym że toyota jest dobra i mi odpowiada.

Pomijam w tym porównaniu wszelkie piece na paliwo stałe,bo to byłby, hmm wartburg, a tym jeździć bym nie mógł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o co cho? Przecież wiesz dobrze że nie możesz porównać syrenki (kable) do mercedesa (pompa). Jednego stać na pompę innego na meble za 40tyś do kuchni a jeszcze innego na 400m domu ogrzewanego miałem.

Porównujemy podłogówkę wodną do elektrycznej i sens sterowania.

 

No no, Liwko , trochę przesadziłeś z tym porównaniem ;)

 

Miał - mercedes 124D

Pompa - mercedes B klasa - BlueZERO E-Cell - hybryda

Kable - mercedes SLS AMG E-Cell - w pełni elektryczny

 

teraz by się zgadzało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale u mnie poddasze bedzie slabiej ogrzewane gdyz cieple powietrze i tak powedruje do gory.

 

NIe masz racji. Wiem, że ciepłe powietrze jest lżejsze ale przy temp. posadzki dajmy na to 22stC w okolicach sufitu będzie miało ok 20-20,5stC i nie będzie miało ochoty przemieszczać sięna poddasze, gdzie w okolicach podłogi także bedziesz miał ok.22stC.

 

NIe jest tak, że nic nie poleci do góry, ale nie będzie to taka ilość, jak w przypadku palenia kominkiem...

 

 

ja mieszkam drugi rok i do dzis termostat z wiatrołapu lezy w pudełku...

Edytowane przez tutiturumtu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie sterownik Auraton 3000 i mi akurat ta jego "inteligencja" przeszkadza :(.

Wymusza ona wcześniejsze włączenie pompy ciepła (około 20 minut), podczas gdy ja wolałbym, aby włączała się wraz z rozpoczęciem 2 taryfy.

 

To ja Ci powiem, ze przy kablach zatopionych w kleju u mnie Auraton włącza się o 12.43 a wyłącza się dosłownie parę minut póżniej. Mierzy przyrost o 0.25stC i na tej podstawie wylicza, ile wcześniej ma się włączyć, by na zadaną godzinę mieć zadaną temperaturę. Przy PC musi to trwac dłużej, bo więcej czasu trwa podniesienie temp. powietrza / posadzki. Masz ustawiony priorytet temp. podłogi czy temp. powietrza?

Edytowane przez tutiturumtu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie się czyta te twoje zaczepki. Kiedy będziesz bez sensu akumulował to ciepło? W nocy w taniej taryfie? Twój czujnik wie o tym czy będzie w dzień słoneczko czy nie wie? Pewnie wie.

Powtarzam, im dom bardziej ocieplony tym mniejszy sens sterowania podłogówką. Ustawiasz wymagana temperaturę i podbijasz nieznacznie w taniej taryfie i po robocie.

 

Pytałem kiedys dokładnie o to Marcina i ProStasia z przymrużeniem oka, czy deviregi przepowiadaja pogodę, lecz nie uzyskałem odpowiedzi. :p

 

a serio: różnica jest taka: w przypadku kabli w wylewce akumuluje sie cieplo " na wszelki wypadek", "zaliczkowo" a jak sie go nie zuzyje calego, to w następnym okresie taniej taryfy sterownik laduje mniej. W przypadku kabli w wylewce laduje ciepla tyle, ile potrzeba w danej chwili a o tym, co bedzie jutro, sterownik sie bedzie martwic jutro... Zaleta pierwszego przypadku jest lepsze wykorzystanie II taryfy ( u mnie nie zejde ponizej 19% drogiej i 81% taniej). W zamian zyskuje szybkość uzyskania zadanej temp. Pisałem o tym kiedyś dziesiąt postów wstecz...

Edytowane przez tutiturumtu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro doszliśmy już do porozumienia co ma lepsze sterowanie :) to przeanalizujmy tą super, hiper zaletę jaką jest uniwersalność wodnego rozwiązania.

Mianowicie przejście po 10 latach na PCi

 

Powiedzmy że kablami, za ogrzewanie średnio na sezon wychodzi 2000zł (ok 7150kwh po 28gr/kwh)

Piecem, z uwagi na "inne" sterowniki 10% więcej, czyli 2200zł

 

W tym momencie koszt pompy dla "kowalskiego" to w sumie ok 45tyś zł (30k pompa, zasobnik itp +15k dolne źródło i podłączenia) - wiem wiem że można taniej ale taka pewnie jest średnia.

Za 10 lat pompy stanieją do 1/3 (optymistycznie) obecnej ceny czyli koszt to 25tyś (10k pompa + 15k dolne źródło i podłączenia)

 

Zakładając że, ogrzewanie prądem mnie nie zrujnowało i w ogóle mam taką gotówkę do wydania jaki będzie czas zwrotu - tak z grubsza:

 

Zakładając że pompy będą lepsze to średni rzeczywisty COP = 4

Nadpłacone 10% "innym" sterowaniem pieca przez 10lat = 2000zł

O ile dobrze pamiętam to chyba Liwko pisał że zużywa 25% prądu na ogrzewanie w I taryfie

Powiedzmy że sterowniki nowej pompy są tak samo efektywne jak sterowanie kablami

 

Zapotrzebowanie to 7150kwh/rok

1700kwh (zużycie w drogiej taryfie) x 60gr = 1020zł

5450kwh (zużyte w taniej) x 28gr = 1530zł

W sumie = 2550zł / 4 (cop) = 640zł

 

A więc teoretycznie oszczędność pomiędzy pompą a kablami wynosiłaby 1360zł / sezon

 

Koszt pompy 25tyś + 2tyś (nadpłaty za piec) = 27tyś / 1360zł =~ 20

 

Zwrot wychodzi po 20 latach

 

Pieca gazowego nawet nie liczę bo pewnie wyszłoby jeszcze gorzej.

 

Jakoś ta uniwersalność również mnie nie przekonuje.

 

Wiem że moje założenia zaraz zostaną zakwestionowane, że za drogo itp, aleja to tak właśnie widzę, każdy może wyliczyć po swojemu,

Choć jeśli zrobiłem jakieś błędne obliczenia to proszę o poprawienie.

 

Więc biorąc po uwagę - wygodę montażu, łatwość obsługi, niecentralność, prostotę - zdecydowanie wybieram KABLE!!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał Tomi78 ale u mnie poddasze bedzie slabiej ogrzewane gdyz cieple powietrze i tak powedruje do gory.

nie będzie miało ochoty przemieszczać się na poddasze ..

Potwierdzam, nie chce lecieć - mam otwarte schody i nic - u góry jest chłodniej bo mam słabsze ogrzewanie właśnie u góry. U góry są większe straty ciepła ze względu na poddasze i u ciebie Tomi78 też będzie chłodniej jeśli tak zrobisz.

Dajcie już spokój z tymi motoryzacyjnymi porównaniami i licytacją kto ma lepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do Tomi78, przyglądam się i studiuję Twój dziennik i mam nadzieję, ze podając za rok - albo lepiej za dwa lata (bo pierwszy sezon nie jest miarodajny) zuzycie prądu, nie zapomnisz dodać, ile zuzyłes drewna. Uprzedzam już dziś, że zapytam o to, więc układaj je w kostki o okreslonej objętości - np. 0,5m3 :p Żeby nie było, że się czepiam, to powiem, ze Ci kibicuję ze względu na patent ze styro na poddaszu - cholernie mnie ciekawi efekt tego rozwiązania w kontekscie kWh. Rozważałem coś takiego ale przeważył brak czasu (praca) a zlecić jakimś paprakom tego typu rozwiązania bałem się jak ognia... natomiast jako ciekawostkę dodam, że decyzję o przeniesieniu kabli z wylewki w klej podjąłem na 72h przed przybyciem wylewkarzy...czy dobrze zrobiłem - cały czas mam zagwozdkę patrząc na zuzycia podawane przez ProStasia czy Marcina... Edytowane przez tutiturumtu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał Tomi78 ale u mnie poddasze bedzie slabiej ogrzewane gdyz cieple powietrze i tak powedruje do gory.

 

Potwierdzam, nie chce lecieć - mam otwarte schody i nic - u góry jest chłodniej bo mam słabsze ogrzewanie właśnie u góry. U góry są większe straty ciepła ze względu na poddasze i u ciebie Tomi78 też będzie chłodniej jeśli tak zrobisz.

Dajcie już spokój z tymi motoryzacyjnymi porównaniami i licytacją kto ma lepiej...

 

To mnie utwierdziło w zrobieniu również kabli w akumulacyjnej wylewce na poddaszu, zamiast konwektorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest ot takie sobie zmontowanie kilku kabli a na pewno jest trudniejsze od podpięcia sterownika do kabla,

Powidziałbym, że jest to tak samo skomplikowane. Jedno i drugie powinien podłączać elektryk posiadający odpowiednie uprawnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja Ci powiem, ze przy kablach zatopionych w kleju u mnie Auraton włącza się o 12.43 a wyłącza się dosłownie parę minut póżniej. Mierzy przyrost o 0.25stC i na tej podstawie wylicza, ile wcześniej ma się włączyć, by na zadaną godzinę mieć zadaną temperaturę. Przy PC musi to trwac dłużej, bo więcej czasu trwa podniesienie temp. posadzki. Masz ustawiony priorytet temp. podłogi czy temp. powietrza?
Zmiana temperatury powietrza o te 0,25K po włączeniu pompy ciepła trwa nie krócej niż godzinę. Efekt jest taki, że ta funkcja powoduje włączenie ogrzewania wcześniej (nie sprawdzałem dokładnie ile to jest minut), niż bym sobie życzył.

Nie ma to dla mnie aż takiego wielkiego znaczenia, bo i tak pompa ciepła częściowo pracuje w 1 taryfie.

Ustawiany mam priorytet temperatury powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana temperatury powietrza o te 0,25K po włączeniu pompy ciepła trwa nie krócej niż godzinę. Efekt jest taki, że ta funkcja powoduje włączenie ogrzewania wcześniej (nie sprawdzałem dokładnie ile to jest minut), niż bym sobie życzył.

Nie ma to dla mnie aż takiego wielkiego znaczenia, bo i tak pompa ciepła częściowo pracuje w 1 taryfie.

Ustawiany mam priorytet temperatury powietrza.

 

Przełącz testowo na priorytet podłogi. Podpowiem Ci, że do temp. powietrza dodaj doświadczalnie ( u mnie +3) "iks" stC i będzie działać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli zrobiłem jakieś błędne obliczenia to proszę o poprawienie

Głównym problemem takiej analizy jest to, że nie wiadomo co będzie, a ta uniwersalność będzie przydatna właśnie w nieoczekiwanej sytuacji. Jakie współczynniki przyjmiesz tak Ci wyjdzie, ale niewiele to będzie miało wspólnego z rzeczywistością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...