Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja wiem po co są dylatacje :).

Nie pamiętam czy dawałem w peszle muszę sprawdzić. Poza tym kabel wytrzymuje do 60oC więc raczej trudno będzie go tak rozgrzać przy czasowym działaniu.

Nastawione mam teraz że podłogowe w taniej taryfie dobija do 22,5oC. A jak temp. w domu wynosi ponad 20,5 to wyłączam dogrzewanie przy okazji gaszenia światła w przedpokoju przed snem :). Nawet przy mrozach następnego dnia nie spadnie tak aby zaczęło być zimno i nstp. nocy już sobie działa.

 

pzdr

 

Jeszcze bym dodał, że przy dłuższych mrozach ta "nastawa" utrzymuje zakres 19,5-20,5. Dopiero gdy słońce w marcu wychodziło musiałem przed snem je wstrzymywać aby w tym zakresie być. I muszę przyznać że jest teraz naprawdę OK :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Jak się nie ma co się lubi, to się kradnie co popadnie", jasne że sie da bez niecentralnego, ale można lepiej. jasne że temp są akceptowalne, ale przez tzw przyzwyczajenie. Ja nie widzę sensu grzania pom. gospodarczego i utrzymywania temp 22,5 w wiatrołapie. skoro nazywamy się ludźmi energooszczędnymi to nie znaczy że zastosowanie taniego źródła CO np. PCi czy drewno zwalnia od myślenia i racjonalnego zagospodarowania energii. Dla mnie dom energooszczędny to jest szeroko rozumiana "instytucja" oszczędzająca energię ze względu na koszty i ze względu na poszanowanie środowiska naturalnego. Więc ogrzewanie energooszczędne powinno iść w parze z oświetleniem energooszczędnym, urządzeniami AGD >A+, racjonalnym z nich korzystaniem itd. Posiadacz takiego domu kierując się ideą energooszczędności powinien również używać samochodu energooszczędnego ( co w dzisiejszych czasach nie jest okupione osiągami i komfortem jazdy, a nawet wysoka jego ceną).

Sorry za odejście od tematu.

 

No i taka prawda, skoro mamy drogi nosnik energii to go oszczedzamy, a ci co maja tani nosnik w PCI to moga podjazd do garazu ogrzewac bo tak tanio, najtansza energia to ta zaoszczedzona, wiec nie marnotrawmy jej bezmyslnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna uwaga. U mnie od strony północnej znajdują się tzw. pomieszczenia "brudne" i tam znajdują się anemostaty wywiewne. Siłą rzeczy powietrze z pomieszczeń południowych trafia do pomieszczeń północnych więc je dogrzewa. Może to jest u mnie kluczem do sukcesu;)

jeśli wentylacja ma wydajnośc tak z 1000 m3 /h to strumień powietrza przeniesie ilość energii pozwalającą mniemamć że dogrzeje pomieszczenia. Natomiast jak masz wydajność 200 m3 to na to nie licz. Szczególnie przy niewielkiej różnicy temp. Ilość energii przenoszona przez powietrze jest po prostu znikoma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli wentylacja ma wydajnośc tak z 1000 m3 /h to strumień powietrza przeniesie ilość energii pozwalającą mniemamć że dogrzeje pomieszczenia. Natomiast jak masz wydajność 200 m3 to na to nie licz. Szczególnie przy niewielkiej różnicy temp. Ilość energii przenoszona przez powietrze jest po prostu znikoma.

 

Ale on ma PCi a wtedy nawet wentylacja u niego działa inaczej ;)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coulignon dobrze, że to napisałeś bo już miałem zamiar zawracać wentylację :) Myślę, że w moim przypadku elektrozawory na części północnej się sprawdzą. Północna będzie chodzić non stop chyba nawet w drogiej taryfie, poćwiczę i zobaczę co da się z tego ogarnąć bo problemem jest łazienka w której przydałaby się wyższa temperatura. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coulignon dobrze, że to napisałeś bo już miałem zamiar zawracać wentylację :) Myślę, że w moim przypadku elektrozawory na części północnej się sprawdzą. Północna będzie chodzić non stop chyba nawet w drogiej taryfie, poćwiczę i zobaczę co da się z tego ogarnąć bo problemem jest łazienka w której przydałaby się wyższa temperatura. pozdr adam

Taki mały off top ale wydaje mi się że jak już zdecydowałeś sie na pc to może lepiej jest ją podpiąć do 300-500 litrowego bufora który będzie przygotowoywał również CWU. Bufor potraktować jako sprzęgło hydrauliczne i pociągnąć z niego obiegi grzewcze na osobnych pompach obiegowych które będą sterowane (włącz - wyłącz) prostymi termostatmi pokojowymi. Wtedy mozna rozdzielić rózne strefy w domu np północ od południa czy lazieki od reszty pomieszczeń. Pompa też pracowałaby nieco lepiej bo byłaby sterowana temp bufora - włączała by się rzadziej a dłużej pracowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mracin, czy zdażyło sie Tobie ze brakło Ci cieplej wody przy grzaniu w nocnej taryfie na tym boilerze który masz? (120litrow?)

Na początku brakowało, więc z czasem zmieniałem nastawy i po jakiś dwóch tygodniach doszedłem do nastaw które mam do dzisiaj

pn-pt: 4:00-6:00 45oC; 13:00-15:00 60oC

sb-nd: 6:00-16:00 40oC; 16:00-21:00 50Oc; 21:00-24:00 40oC

Przy tych nastawach nie ważne czy wszyscy się kąpiemy wieczorem, czy któś rano, wody nie brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku brakowało, więc z czasem zmieniałem nastawy i po jakiś dwóch tygodniach doszedłem do nastaw które mam do dzisiaj

pn-pt: 4:00-6:00 45oC; 13:00-15:00 60oC

sb-nd: 6:00-16:00 40oC; 16:00-21:00 50Oc; 21:00-24:00 40oC

Przy tych nastawach nie ważne czy wszyscy się kąpiemy wieczorem, czy któś rano, wody nie brakuje.

 

Taryfe masz G12W? 22-6, 13-15 pt22-pon6 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...