Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tak w ogóle proponuję nie dyskutować na te tematy w tym wątku, tylko załozyć nowy, albo przejsć do wątku "ogrzewanie gazem ziemnym".

 

sam baranie zasmiecasz inne watki wiec w tej kwestii klej wary :lol:

 

to bylo do krzysiap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Krzysztof, nie wiem na ile tys godzin obliczono trwałość grzałek w konwektorach ale z moich doświadczeń z nimi wynika że przepalaja sie co jakiś czas. Nie wim jak jest zbudowany kabel grzejny ale w sytuacji przegrzania też może się przepalić Wystarczy połozyć na ogrzewanej elektrycznie podłodze dywan albo jakiś płasko do niej przylegający mebel.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof, nie wiem na ile tys godzin obliczono trwałość grzałek w konwektorach ale z moich doświadczeń z nimi wynika że przepalaja sie co jakiś czas. Nie wim jak jest zbudowany kabel grzejny ale w sytuacji przegrzania też może się przepalić Wystarczy połozyć na ogrzewanej elektrycznie podłodze dywan albo jakiś płasko do niej przylegający mebel.

Oczywiście - wszystk ma swoją trwałość, grzałki w konwektorze, czy kable grzejne też. Nie wiem jak grzałki w konwektorach, ja urzytkuję najtańszy konwektor z jakimś cieniutkim drucikiem w roli grzałki w strasznych warunkach (piwnica) od 5 lat i jak do tej pory żyje on sobie bewz stresu. Kosst wymiany to ok 20-30 zł gdyby się jednak przepalił. Jeśli chodzi o kable grzejne - ich trwałość szacowana jest na 50 lat. Są też kable samoregulujące - te są znacznie mniej wrażliwe na przykrywanie ich czymkolwiek, poza tym rozmawiamy o normalnej eksploatacji, bo jak Ci ktoś zacznie siadać na kaloryferach, to też one długo tego nie wytrzymają. Jeśli chodzi o grzejniki promiennikowe, to pytałem sprzedawcy o ich trwałość - nie miał na ten temat żadnych danych, ale stwierdził, że jeszcze nikt mu się nie skarżył na problemy zarówno w trakcie pięcioletniej gwarancji jak i po. W gruncie rzeczy tam nie bardzo ma się co psuć. Nawet jednak gdyby założyć taki sam okres eksploatacji (a potem wymianę konwektorów, czy promienników) w porównaniu z instalacja wodną, to i tak jesteśmy do przodu ze względu na niższą cenę instalacji elektrycznej. W takim piecu akumulacyjnym też za bardzo nie ma się co zepsuć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Moze kogos zainteresuje praktyka korzystania z ogrzewania elektrycznego fundamentowego - Legalett.

Dom o pow. 95,8 m2 (tylko parter). Agregaty o mocy 7 kW + dwa wentylatory po 100W + bojler elektryczny 1300 W + piecyk elektryczny ?? W + halogen oswietlenia na zewnątrz 150 W + ok. 20 punktów świetlnych + pralka elektryczna ???W (czesto uzywana - male dzieci) + żelazko +...

Sciany zew. Praefa (15 cm keramzyt) + 12 cm styropian.

Rachunki miesieczne za energię elektryczną w okresie X 2003 - II 2004 średnio na poziomie ok. 400 zł.

Mam mozliwosc zmiany na gaz (za pare lat, jak bedzie w okolicy).

Chyba jednak nie skorzystam, bo przekonuja mnie argumenty Maco.

Pozdrawiam.

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że dom parterowy? Czy jest rekuperator?

 

Nie ma rekuperatora. Tylko tzw. "gołe" ogrzewanie Legalett. W przyszłosci bedzie kominek, ale tą zimę chcemy sprawdzić wyłacznie z Legalett grzejac z wykorzystaniem II taryfy (i to niepełne 10 godzin).

Pozdrawiam.

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad dyskusji z Jezierem i Gościem.

 

Spędziłem dwa pracowite wieczory nad OZC, które pokazały, że z rekuperatorem roczne zużycie zmieści się w 12MWh. Co w nocnej taryfie daje circa 3000 pln rocznie.

 

REWELKA !!!

 

Niniejszym publicznie odwołuję moją malkontencką wypowiedź i przechodzę na "stronę" ogrzewających elektrycznością. 8)

 

I jeszcze pytanie do praktykujących ogrzewanie prądem: tańsza taryfa obowiązuje tylko przez 10 godzin dziennie. Czy nie ma problemów z akumulowaniem ciepła w podłodze ? Ile praktycznie trzeba dorzucić na dogrzewanie w droższej strefie ? Dom będzie piętrowy i nie ma mowy o grubej wylewce na poddaszu.

 

pozdrawiam[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad dyskusji z Jezierem i Gościem.

 

Spędziłem dwa pracowite wieczory nad OZC, które pokazały, że z rekuperatorem roczne zużycie zmieści się w 12MWh. Co w nocnej taryfie daje circa 3000 pln rocznie.

 

REWELKA !!!

 

Niniejszym publicznie odwołuję moją malkontencką wypowiedź i przechodzę na "stronę" ogrzewających elektrycznością. 8)

 

I jeszcze pytanie do praktykujących ogrzewanie prądem: tańsza taryfa obowiązuje tylko przez 10 godzin dziennie. Czy nie ma problemów z akumulowaniem ciepła w podłodze ? Ile praktycznie trzeba dorzucić na dogrzewanie w droższej strefie ? Dom będzie piętrowy i nie ma mowy o grubej wylewce na poddaszu.

 

pozdrawiam[/b]

 

Jak już pisałem można prawie wcale nie korzystać z drogiej taryfy nie mając ogrzeawnia akumulacyjnego (piszę to na podstawie własnego przykładu. Przy dobrze dobranym sterowaniu możesz prawie wcale albo nawet wcale nie ogrzewać w drogiej taryfie - było tu kilka przykłądów na to, że ludzie z podłogówką nawet nie musieli wykorzystywać 2h taniej taryfy w ciągu dnia! Jeśli masz taką możliwość to spróbuje jeszcze bardziej docieplić dom (w granicach rozsądku) Mając opanowany program OZC możesz sprawdzać ile daje ci każdy cm styropianiu/wełny więcej. Do liczenia opłacalności brałbym ceny energii większe o 30-50% - w perspektywie 10-15 lat pewnie o tyle one wzrosną (jeśli nie wiecej).

 

Do brachola - taki peicyk elektryczny do instalacji wodnej moim zdaniem ma sens, ale tylko pod warunkiem traktowania prądu jako dodatkowego i pomocniczego źródła ciepła. Cena eksploatacji zależy w znaczącym stopniu od tego ile będziesz korzystał z tego piecyka. Trzeba to dokładnie przeliczyć, bo może wyjść nawet nieco drożej niż propan (choć wątpię jeśli uwzględnić koszty dzierżawy zbiornika).

KrzysztofP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do brachola - taki peicyk elektryczny do instalacji wodnej moim zdaniem ma sens, ale tylko pod warunkiem traktowania prądu jako dodatkowego i pomocniczego źródła ciepła. Cena eksploatacji zależy w znaczącym stopniu od tego ile będziesz korzystał z tego piecyka. Trzeba to dokładnie przeliczyć, bo może wyjść nawet nieco drożej niż propan (choć wątpię jeśli uwzględnić koszty dzierżawy zbiornika).

KrzysztofP

mam zamiar uzywac tego pieca zadko a glowne zrodlo toma byc kominek a jaki jest koszt takiego pieca? porownywalny z piecem gazowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do brachola - taki peicyk elektryczny do instalacji wodnej moim zdaniem ma sens, ale tylko pod warunkiem traktowania prądu jako dodatkowego i pomocniczego źródła ciepła. Cena eksploatacji zależy w znaczącym stopniu od tego ile będziesz korzystał z tego piecyka. Trzeba to dokładnie przeliczyć, bo może wyjść nawet nieco drożej niż propan (choć wątpię jeśli uwzględnić koszty dzierżawy zbiornika).

KrzysztofP

mam zamiar uzywac tego pieca zadko a glowne zrodlo toma byc kominek a jaki jest koszt takiego pieca? porownywalny z piecem gazowym?

Widziałem takie (nowe)za 2-3 tys gdzieś w internecie, ale pewnie można to dostać znacznie taniej. Ja bym nie dał za coś takiego więcej niz 1000zł W końcu to tylko grzałki i parę rurek, może jeszcze jakis termostat, chyba warto rozejrzeć sie za uzywanymi. Ludzie często kupują takie piece w czasie, gdy czekaja na przyłacze gazu ziemnego, potem sprzedają za grosze, po roku -2 latach eksploatacji. Poszukaj np na Allegro.

KrzysztofP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brachol, Sześć lat temu też musiałem dokonac takiego wyboru. Wybrałem wtedy LPG. Teraz wiem, że to był błąd. Gazu używam sporadycznie, butlę napełniłem przez sześć lat trzy razy. W moim przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby zainwestowanie w nowoczesny piec z podajnikiem. Niestety nie mam na taki miejsca. Piec elektryczny Jako ogrzewanie rezerwowe jest godny rozwagi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...