Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Myślę że mostki cieplne są ważne ale baczniejszą uwagę trzeba zwrócić na uszczelnienie domu. Tutaj wywiewa mnóstwo kasy.

 

Napotkałem w dzienniku "reraham" badanie szczelności domu, całkiem fajnie to wygląda, ciekawe ile kosztuje, nie czytałem jeszcze komentarzy, być może ktoś zapytał, jeśli rozsądna cena to może warto zrobić

link - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?156296-Domek-nad-Odr%C4%85/page8 początek badania wpis 17-11-2010 20:19

btw. bardzo fajny dziennik, kilka pomysłów już moja głowa przyswoiła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a możesz rozwinąć nieco temat, jestem ciekaw. chcę ogrzewać prądem, i wolałbym uniknąć "niespodzianek"

 

1. mało szczelne okna (u mnie trzeba było poprawiać)

2. Nie miałem wiatrołapu - drzwi były takie sobie (firma Cal). Niby nie wiało a po zamknięciu wiatrołapu zużycie spadło o 30%. Trochę mnie to zszokowało. Będę tropił inne dziury. Mam też w oknach wycięte uszczelki - zmienię je na pełne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podsumowanie miesiąca marca.

Zużyłem 581kWh na ogrzewanie tylko w drugiej taryfie, co daje 18,7kWh/dzień. W kominku wypaliliśmy 2,5 pojemności półek na drewno o wymiarze 1mb x 0,3mb x 0,4mb, co daje łącznie 0,3m3 drewna. Myślałem że będzie gorzej bo nie było mnie w domu a żona z tych co nigdy nie jest tak by nie mogło byc cieplej. Zakładałem 20kWh/dobę więc jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ostatnio myślałem trochę nad płytą fundamentowa i nie wim za bardzo jak to miało by wygladac z wyewka akumulacyjna bo bedzie juz jakas warstwa betonu zbrojonego nad styropianem i potem jescze wylewka z kablami około 10 cm nie bedzie to za duza wylewka łączna

Pogadaj z projektantem,może Ci zrobić kable lub podłogówke w płycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zdecydowałem się już na ogrzewanie prądem - ogrzewanie podłogowe w łazienkach i korytarzu na dole (w warstwie kleju płytek), w pokojach grzejniki elektryczne. Plus jako opcja awaryjna zwykły kominek. Do tego wszystkiego Reku. Ale teraz mam spory dylemat jesli chodzi o ściany. Wiem że będę ocieplał. problemem jest dla mnie jakie ściany wybrać. Skłaniam się ostatnio ku Silce, ale jedną z jej cech jest duża akumulacyjność. Nie wiem, czy przy ogrzewaniu elektrycznym które ja chcę stosować (zależy mi na niecentralności systemu oraz na szybkim nagrzewaniu pomieszczeń) duża akumulacyjność nie będzie oznaczała, że sciany będą zimne? (tzn.dużo energii będzie potrzeba żeby je nagrzać)? I czy wpłynie to negatywnie na odczuwalną temperaturę w pomieszczeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym tylko w niewielkiej przerwie na tym watku poprosic o podanie mi kolezanek lub kolegow majacych w uzyciu rozwiazanie jakie ja zamierzam dopiero zrealizowac.

 

Uprzedzajac uprzejme uwagi w stylu : Najpierw czytaj a potem pytaj ! chcialbym zauwazyc ze ten watek ma juz prawie osiem lat i jest czesciowo nieaktualny oraz rozdrobniony na wiele roznych szczegolow ktore nie zawsze kazdego interesuja.

 

Otoz pytam : kto uzytkuje podobne rozwiazanie ? Dom nowy, ocieplony, calkowicie podpiwniczony.Pow mieszkalna 160m2 na dwoch poziomach.

Ogrzewanie glowne : dobry kominek akumulacyjny z DGP ale bez plaszcza wodnego. Ogrzewanie wody uzytkowej decentralne przez przeplywowe podgrzewacze wody blisko miejsca zuzycia tej wody.Dwie taryfy. Grzejniki panelowe we wszystkich pomieszczeniach , termostaty indywidualne.

Centralny kociol dla goracej wody do ogrzewania grzejnikow : Kospel 23 KW / 3 fazy. Bojler 500 litrow/4 dni izolacji cieplnej ,jako akumulator do ladowania podczas taryfy nocnej przez Kospela.Tak wiec kazde pomieszczenie bedzie dzieki ustawionym termostatom na grzejnikach zuzywalo z bojlera tyle ciepla ile jest potrzebne niezaleznie od pory dnia.

W zalozeniu Kospel ma pracowac jako uzupelnienie i jako komfort w przypadku braku pracy kominka lub wyjazdow.

 

Interesuje mnie czy ktos ma podobny model i jak on sie sprawuje?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym tylko w niewielkiej przerwie na tym watku poprosic o podanie mi kolezanek lub kolegow majacych w uzyciu rozwiazanie jakie ja zamierzam dopiero zrealizowac.

 

Uprzedzajac uprzejme uwagi w stylu : Najpierw czytaj a potem pytaj ! chcialbym zauwazyc ze ten watek ma juz prawie osiem lat i jest czesciowo nieaktualny oraz rozdrobniony na wiele roznych szczegolow ktore nie zawsze kazdego interesuja.

 

Otoz pytam : kto uzytkuje podobne rozwiazanie ? Dom nowy, ocieplony, calkowicie podpiwniczony.Pow mieszkalna 160m2 na dwoch poziomach.

Ogrzewanie glowne : dobry kominek akumulacyjny z DGP ale bez plaszcza wodnego. Ogrzewanie wody uzytkowej decentralne przez przeplywowe podgrzewacze wody blisko miejsca zuzycia tej wody.Dwie taryfy. Grzejniki panelowe we wszystkich pomieszczeniach , termostaty indywidualne.

Centralny kociol dla goracej wody do ogrzewania grzejnikow : Kospel 23 KW / 3 fazy. Bojler 500 litrow/4 dni izolacji cieplnej ,jako akumulator do ladowania podczas taryfy nocnej przez Kospela.Tak wiec kazde pomieszczenie bedzie dzieki ustawionym termostatom na grzejnikach zuzywalo z bojlera tyle ciepla ile jest potrzebne niezaleznie od pory dnia.

W zalozeniu Kospel ma pracowac jako uzupelnienie i jako komfort w przypadku braku pracy kominka lub wyjazdow.

 

Interesuje mnie czy ktos ma podobny model i jak on sie sprawuje?

 

Pozdrawiam

 

A nie byloby łatwiej zamiast bufora i kospela zalozyc w pomieszczeniach piece akumulacyjne? Byłaby mniej udziwniona konstrukcja, i chyba tansza, a spełniała by tą samą role, kominek bez zmian...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba odpuśćże płytę bo wtedy bum musiał grzać cala płytę po domem bez podziału na pomieszczenia za to powalczę z mostkiem na styku fundament ściana

ProStas gdzieś czytałem ze walczyłeś z tym co zastosowałeś zasypałeś czym pierwszy pustak

 

Kiedyś tez chciałem zrobić płytę ale miałem te same wątpliwości, i w końcu odpuściłem,

Mostek na styku ściany i fundamentu zamierzam również likwidować porothermem z perlitem,

Założyłem kiedyś taki wątek - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?173382-%C5%9Aciana-fundamentowa-z-ceramiki-typu-Porotherm

Umieściłem tam kilka rysunków jak to mniej więcej powinno wyglądać, może Cię zainteresuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie czy ktos ma podobny model i jak on sie sprawuje?

 

Pozdrawiam

 

Ciekawe rozwiązanie ale chyba ciężko będzie kogoś takiego znaleźć,

Na pewno istnieją rozwiązania "podobne" - zamiast pieca el. piec na paliwo stałe, może na część pytań odpowiedzą Ci posiadacze takich właśnie rozwiązań.

Zajrzyj do dziennika piczman-a,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie byloby łatwiej zamiast bufora i kospela zalozyc w pomieszczeniach piece akumulacyjne? Byłaby mniej udziwniona konstrukcja, i chyba tansza, a spełniała by tą samą role, kominek bez zmian...

 

Dlaczego udziwniona ? Typowe grzejniki plytowe pod oknami i typowa instalacja wodna - grzewcza. Zalety sa wielorakie : w przypadku podlaczenia gazu ziemnego podpinam pod kociol kondensacyjny i bufor i grzejniki znowu same sie reguluja wedlug nastawien w pomieszczeniach. Piece akumulacyjne nie reaguja szybko (np jeden dzien zimny a drugi cieply) bo akumuluja tylko cieplo na krotko tzn 24 h najwyzej. Bufor trzyma dluzej.Poza tym w malych pomieszczeniach typu lazienka lepiej jest zastosowac maly grzejnik plytowy a nie maly piecyk akumulacyjny. W moim przekonaniu akumulacyjne piece grzewcze nawet te "dynamiczne" nie sa odpowiednio elastyczne. W dodatku grzejniki panelowe chcialbym wyposazyc w indywidualne termostaty programowane na temperature i czas dzialania tzn w noc temp, np 17 °C a w dzien 21 °C , na kazdym grzejniku.W dodatku w kazdym pomieszczeniu indywidualne nastawy.W ten sposob mam instalacje automatycznie dopasowujaca sie do temp. w kazdym pomieszczeniu i pobierajaca tylko potrzebna ilosc ciepla . Unikam w ten sposob niepotrzebnego grzania pomieszczen ktore sa puste.Po co grzac w nocy lazienke ? Wystarczy tam w godz 23:00 - 6:00 np 15 °C a potem 23 °C w czasie kiedy domownicy sa w domu. W godzinach pracy mozna tam znowu temp.obnizyc. Wszystko automatycznie i dowolnie do potrzeb. Kospel bedzie pracowal z czujnikiem zewnetrznym temperatury tzn jesli nastapi gwaltowny spadek temp. na zewnatrz to automatycznie podwazszy on temp. w buforze i tym samym zwiekszy zapas stojacy do dyspozycji grzejnikow. Jesli temp. na zewnatrz wzrosnie to Kospel juz nie bedzie ladowal duzo bufora bo zapas nie zostal wyczerpany. Moim zadaniem instalacja prosta i nie droga.Grzejniki plytowe - tanie , Kospel - niedrogi i bufor tez. Reszta to typowka. Tylko te termostaty programowalne moga byc drozsze i trzeba przeliczyc czy nie wystarcza zwykle tanie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...