Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

yaneq, więc chyba nikt nie jest w stanie Ci doradzic po tym wywodzie na temat komfortu i pieniądz, bo ja juz nie wiem o co chodzi:-)

Odpowiadając na twoje pytanie nie mam kospela, a kable grzejne. Znam jednak osobę mająca kominek z płaszczem wody +kospel+solary+bufor(ale nie pamietam jaki duży, na oko miał z 2m wysokości:) ) ma on też WM a zima zużycie dobowe około 100kWh i mu to nie przeszkadza, jest zadowolony a jedyne co mu przeszkadza to że mieszka tylko z żona i ma przewymiarowane solary przez co latem musi grzac podłogówke w garderobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

yaneq, więc chyba nikt nie jest w stanie Ci doradzic po tym wywodzie na temat komfortu i pieniądz, bo ja juz nie wiem o co chodzi:-)

Odpowiadając na twoje pytanie nie mam kospela, a kable grzejne. Znam jednak osobę mająca kominek z płaszczem wody +kospel+solary+bufor(ale nie pamietam jaki duży, na oko miał z 2m wysokości:) ) ma on też WM a zima zużycie dobowe około 100kWh i mu to nie przeszkadza, jest zadowolony a jedyne co mu przeszkadza to że mieszka tylko z żona i ma przewymiarowane solary przez co latem musi grzac podłogówke w garderobie.

 

Dziekuje Marcin za konkretna odpowiedz i porade. Caly czas chcialem wiedziec czy ten maly piecyk dziala i czy uciagnie ogrzewanie.

Ale nie jest tak zle jak piszesz.

Solarow nie zamierzam robic.Jesli chodzi o kable grzejne to mialem wczesniej w moim duzym dwupoziomowym mieszkaniu i spisywaly sie dobrze.

Zuzycie pradu nie bylo zbyt wielkie.Cala prawie powierzchnia 160 m2 mieszkania miala podlogowke i termostaty w kazdym pomieszczeniu.

Na szczescie przed domem stala stacyjka transformatorowa i nie bylo wiekszych problemow z dostawami energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yaneq

 

nie przeczytałem wszystkiego ale w twoim wypadku najlepiej wyjdzie pompa ciepła przy kosztach na 3 systemy grzewcze szybko ci sie zwróci imasz bezobsługowe CO

 

2 systemy, kominek rekreacyjny.

Niemniej łączenie gazu z prądem jest trochę dziwnym połączeniem. Kompletnie nie rozumiem sensu. W dodatku brak wentylacji mechanicznej z rekuperatorem przy grzaniu prądem jest posunięciem "odważnym".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 systemy, kominek rekreacyjny.

Niemniej łączenie gazu z prądem jest trochę dziwnym połączeniem. Kompletnie nie rozumiem sensu. W dodatku brak wentylacji mechanicznej z rekuperatorem przy grzaniu prądem jest posunięciem "odważnym".

 

jeśli będziesz grzał gazem podłogówkę w czasie drogiej taryfy, a tanim klimatyzatorem w taniej to zmieścisz się spokojnie w W-2, a klima będzie grzała przy cop ponad 3 w okresach przejściowych o wiele taniej niż gazem. Różnica w opłatach stałych za gaz ok 460zł rocznie oraz niższy koszt ogrzewania szybko zwróci poniesiony koszt na klimatyzację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
jeśli będziesz grzał gazem podłogówkę w czasie drogiej taryfy, a tanim klimatyzatorem w taniej to zmieścisz się spokojnie w W-2, a klima będzie grzała przy cop ponad 3 w okresach przejściowych o wiele taniej niż gazem. Różnica w opłatach stałych za gaz ok 460zł rocznie oraz niższy koszt ogrzewania szybko zwróci poniesiony koszt na klimatyzację.

Dolicz sobie jeszcze koszt przyłącza gazu,dolicz piec gazowy,dolicz komin+460zł rocznie opłat stałych i pytanie po co i co nam to daje ? Jak dla mnie bez sensu.

Bez prądu nic nam po gazie.Jeśli doliczymy do tego jeszcze piecyk elektryczny to za sumę tych kosztów mamy PCi.

Jeśli myślimy o komforcie to z kominkiem z DGP mamy takowy po całości i nic nas nie zaskoczy.Mamy 3 razy tańszy prąd a w przypadku braku prądu jest kominek i sprawa załatwiona.

Gaz+prąd+paliwo stałe to przerost formy nad treścią.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 systemy, kominek rekreacyjny.

Niemniej łączenie gazu z prądem jest trochę dziwnym połączeniem. Kompletnie nie rozumiem sensu. W dodatku brak wentylacji mechanicznej z rekuperatorem przy grzaniu prądem jest posunięciem "odważnym".

 

 

Chcialbym bardziej szczegolowo wyjasnic iistote mojego projektu.

Otoz w mysl litery prawa grzanie kominkiem jest tylko grzaniem pomocniczym niezaleznie od tego , ze moj kominek bedzie bardzo wydajny z konstrukcja akumulacyjna i DGP.W zwiazku z tym musialem formalnie uzupelnic grzanie. Ogrzewanie pomieszczen bedzie zabezpieczone przy pomocy dwoch zrodel energii : pradu dwutaryfowego i gazu.Obydwa zrodla beda dolaczane na przemian w zaleznosci od potrzeb.

Role akumulatora cieplnego przejmie bufor.

Ten bufor wraz z podlaczonymi do niego grzejnikami plytowymi bedzie mial mozliwosc przelaczenia zasilania wezownicy grzewczej z pieca Kospel (przeplywowy ogrzewacz wody) na piec gazowy kondensacyjny sluzacy jako alternatywne zrodlo zasilania instalacji grzewczej.

Tak wiec chyba teraz dobrze wytlumaczylem: instalacja grzewcza CO przelaczana raz na prad a raz na gaz.

Przelaczanie daje mozliwosc lepszego reagowania na sytuacje rynku energetycznego.

Instalacja jest tania i prosta.

PC albo solary sa aktualnie drogie i zwracaja sie dopiero po wielu latach.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem wymaga bardzo starannego podejscia od samego poczatku projektowania budynku az do realizacji.

W sumie to tez kosztowne urzadzenie dajace zyski po latach uzytkowania.

Dlatego moje rozwiazanie napewno nie bedzie najtansze w eksploatacji biezacej ale najtansze w realizacji i najbardziej elastyczne w uzytkowaniu.

Dzieki temu mam nadzieje uzyskania srednich wskaznikow zuzycia energii.

Po prostu zalozylem ramy czasowe 10-15 lat bo potem beda na rynku znacznie wydajniejsze PC lub solary ktorych postep techniczny bedzie gwaltownie wymuszony sytuacja na rynkach energetycznych.Ja wole poczekac na wyniki mojego rozwiazania a dopiero potem zdecydowac jak dalej.

Oczywiscie w perspektywie 30-40 lat sytuacja bedzie wygladala jeszcze inaczej , ale nie chcialbym tutaj rozszerzac watku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperatorem to przeważnie kilka, kilkanaście procent większy koszt od grawitacyjnej a komfort nieporównywalny.

Po drugie, w cenie tej twojej rozbudowanej instalacji można za podobne pieniądze mieć system z PC

Po trzecie, nie rozumiem grzania CWU prądem mając gaz za który tak czy siak płacisz przesyłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperatorem to przeważnie kilka, kilkanaście procent większy koszt od grawitacyjnej a komfort nieporównywalny.

Po drugie, w cenie tej twojej rozbudowanej instalacji można za podobne pieniądze mieć system z PC

Po trzecie, nie rozumiem grzania CWU prądem mając gaz za który tak czy siak płacisz przesyłowe.

 

Dziekuje za wnikliwe i krytyczne spojrzenie na moj projekt. No to moze porozmawiajmy o konkretnych kosztach

 

Po pierwsze, sredni koszt w srednim domku jednorodzinnym instalacji rekuperatora wynosi okolo 4.000 zl rekuperator i tyle samo jego instalacja,

odzysk ciepla ksztaltuje sie realnie w granicach 30%. Podstawowa zaleta instalacji z rekuperatorem jest dostarczanie swiezego powietrza przez caly rok.Wentylacja grawitacyjna nie ma odzysku ciepla i nie gwarantuje przez caly rok skutecznej wentylacji.Koszt tej instalacji jest niewielki.

 

Po drugie, moja "rozbudowana" instalacja to tylko dodatkowy piec gazowy kondensacyjny.Bufor i grzejniki naleza do wyposazenia podstawowego pierwotnego.Koszt tego pieca gazowego to okolo 4.000 zl. Specjalny komin jest niepotrzebny.Wskaz mi prosze gdzie za " podobne pieniadze " mozna zainstalowac PC ?

W moim przekonaniu srednia PC wraz z wymiennikiem to koszt okolo 30.000 - 40.000 zl.

 

Po trzecie, grzanie CWU pradem bezposrednio przy odbiornikach oznacza znaczne oszczednosci energii poniewaz nie potrzebna jest cyrkulacja.Dla umycia rak czesto potrzebna jest duza ilosc wody utrzymywanej ciagle w odpowiedniej temperaturze w instalacji cyrkulacji a nie tylko tak jak w moim rozwiazaniu niewielkie jej ilosc podgrzanej przez przeplywowy podgrzewacz.Odpada wiec dodatkowa instalacja cyrkulacyjna oraz straty na utrzymywanie w niej ciagle zalegajacej cieplej wody.

W systemie "gwiazdy" i zasiegu do 5m i centralnym polozeniu przeplywowy podgrzewacz wody jest w stanie zasilic np : dwie lazienki i WC

Kuchnia zas ma wlasny pod plyta umieszczony bojler 5 litrowy z trzema trybami pracy do dowolnego ustawienia.

 

Po czwarte , chcac uprzedzic zarzut ze to wszystko sie nie sprawdzi jak nie bedzie pradu chcialbym podac , ze do instalacji bedzie nalezal dodatkowo awaryjny generator pradu 6KW/Diesel z dodatkowym zbiornikiem paliwa.

 

Po piate , pozostaje sprawa oplaty za gaz przesylowego w sytuacji kiedy on nie bedzie potrzebny i praktycznie uzytkowany.Tutaj mam nadzieje , ze pierwsze okresy eksploatacyjne wykaza celowosc zastosowania pradu zamiast gazu i wtedy mozna bedzie ewentualnie zrezygnowac z umowy dostarczania gazu.

Taka mam nadzieje , ze nie jest to umowa dozywotnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym jeszcze dodac , ze w ciagu calego lata kiedy niepotrzebne jest ogrzewanie domu , oplata za zuzycie gazu bedzie zerowe tzn oplata przesylowa bedzie tylko dotyczyla okresu grzewczego w zimie i bedzie pogarszala wskaznik ekonomicznosci rozwiazania na korzysc ogrzewania pradem.

Jednak gaz ziemny bedzie realna alternatywa w wypadku pogorszenia sie cen energii elektrycznej.Inwestycja ok 4.000 zl jest tego warta.

Sytuacja decyzji politycznych dotyczacych zrodel energii i ich cen w kraju jest nieprzewidywalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yaneq: pare słów do twojej wyliczanki

po pierwsze ile masz kominów, powiem ci że koszt najprostrzego komina z pojedynczym wkładem systemowym dymnym 6m+ klinkier i obróbka to min 4000pln więc masz już połowę rekuperacji skoro piszesz 8000pln na nią.

Po drugie skoro masz bufor grzejniki itd to czemu nie robisz kominka z płaszczem, bo już nie pamietam czy pisałeś.

Po trzecie jakie jest twoje doświadczenie co do kominka, grzania gazem prądem? Używałeś kiedys jakieś z tych systemów?

 

"Tak wiec chyba teraz dobrze wytlumaczylem: instalacja grzewcza CO przelaczana raz na prad a raz na gaz. Przelaczanie daje mozliwosc lepszego reagowania na sytuacje rynku energetycznego.Instalacja jest tania i prosta."

A jak często planujesz reagować na te zmiany sytuacji na rynku? raz na ile lat? musisz uwazać żeby twój piec nie zardzewiał w czasie czekania.

 

"Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem wymaga bardzo starannego podejscia od samego poczatku projektowania budynku az do realizacji."

A co nie wymaga takiego podejscia podcas budowy domu? Wm w porównaniu do twojego systemu grzewczego jest tak skaplikowana jak konstrukcja szpadla. Więcej błędów można popełnić przy twoim systemie grzewczym.

 

"Dlatego moje rozwiazanie napewno nie bedzie najtansze w eksploatacji biezacej ale najtansze w realizacji i najbardziej elastyczne w uzytkowaniu."

Napewno to ono NIE będzie najtńsze w realizacji! Mój system NCO kostował mnie 8900PLN, a mógłbym ponad 2500 tańszy jak bym zastosował inne sterowniki a nie DEVI. Co do elastyczności, to chciałbym zobaczyc co powiedizłaby twoja żona jak bys ją z tym potrójnym stystemem zostawił na tydzień-dwa samą w domu, chyba by cię wyklęła. jak coś tak rozbudowanego może być proste i komfortowe w ekspoatacji???

 

"Po czwarte , chcac uprzedzic zarzut ze to wszystko sie nie sprawdzi jak nie bedzie pradu chcialbym podac , ze do instalacji bedzie nalezal dodatkowo awaryjny generator pradu 6KW/Diesel z dodatkowym zbiornikiem paliwa."

Znasz koszt takiego agregatu i jego podpięcie do rozdzielni żeby pracował w "automacie"?

 

"Po piate , pozostaje sprawa oplaty za gaz przesylowego w sytuacji kiedy on nie bedzie potrzebny i praktycznie uzytkowany.Tutaj mam nadzieje , ze pierwsze okresy eksploatacyjne wykaza celowosc zastosowania pradu zamiast gazu i wtedy mozna bedzie ewentualnie zrezygnowac z umowy dostarczania gazu. "

Gdzie tu teoria komfortu skoro dwa razy do roku będziesz odwiedziałgazownie żeby podpisać a potem rozwiązac umowę.

 

Po n-te podaj swój kosztorys systemu CO+CWU z uwzględnieniem przyłączy+instalacji+piecy+podgrzewaczy+regulatorów+automatyki obsługującej wszystko+agregatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na forum poswieconemu watkowi grzania pradem. Przedstawilem swoj projekt grzania pradem w systemie decentralnym. Wyraznie podalem typ pieca CO jaki bede uzywal.

To piec zasilany pradem i produkowany przemyslowo w Polsce, ktory ma zapewne wielu uzytkownikow.

Jak do tej pory nie ma opinii bezposrednich uzytkownikow tego pieca oraz merytorycznych wypowiedzi uzytkownikow forum rowniez co do samej zasady decentralizacji I dywersyfikacjii energii.

Rozumiem ze wszyscy sa zwolennikami jednego kotla I jednego dostawcy energii.

Prawdopodobnie wszyscy uzytkownicy forum uzywaja inny niz ja piec elektryczny lub grzeja tylko kablami lub piecami akumulacyjnymi.

 

W takim wypadku forum powinno sie inaczej nazywac.

 

Ja przedstawilem tylko swoj model I wcale nie uwazam ze jest on najlepszy na swiecie. Liczylem tylko na krytyczne uwagi ktore pozwola mi moj system dalej ulepszyc.

Przyznaje ze jak dotad nie pojawila sie zadna wskazowka pozwalajaca na optymalizacje czy usuniecie bledu.

Wczesniejsze posty wskazywaly mi tylko na inne mozliwosci roznych systemow.

Sprawa otwierania okien czy tez oplat przesylowych gazu byla przeze mnie od poczatku akceptowana I wyraznie pogodzilem sie z gorszymi wynikami ekonomicznymi na rzecz przeze mnie rozumianego komfortu. Dodam tylko , ze wszystkie rozwiazania wybralem swiadomie I ze znajomoscia tematu dlatego tez nie bede odpowiadal na pytania dlaczego nie to czy tamto.

Kominek z plaszczem wodnym jest u mnie przeksztalceniem salonu w kotlownie i tylko to juz mi wystarcza.

Oczywiscie nie znaczy to ze dla innych taki np kominek – kotlownia to szczyt oszczednosci podobnie jak nieszczelna PC (koszt naprawy – bagatelka 20.000 zl) .

Wszystko rzecz gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na forum poswieconemu watkowi grzania pradem. Przedstawilem swoj projekt grzania pradem w systemie decentralnym. Wyraznie podalem typ pieca CO jaki bede uzywal.

To piec zasilany pradem i produkowany przemyslowo w Polsce, ktory ma zapewne wielu uzytkownikow.

Jak do tej pory nie ma opinii bezposrednich uzytkownikow tego pieca oraz merytorycznych wypowiedzi uzytkownikow forum rowniez co do samej zasady decentralizacji I dywersyfikacjii energii.

Rozumiem ze wszyscy sa zwolennikami jednego kotla I jednego dostawcy energii.

Prawdopodobnie wszyscy uzytkownicy forum uzywaja inny niz ja piec elektryczny lub grzeja tylko kablami lub piecami akumulacyjnymi.

 

W takim wypadku forum powinno sie inaczej nazywac.

 

Ja przedstawilem tylko swoj model I wcale nie uwazam ze jest on najlepszy na swiecie. Liczylem tylko na krytyczne uwagi ktore pozwola mi moj system dalej ulepszyc.

Przyznaje ze jak dotad nie pojawila sie zadna wskazowka pozwalajaca na optymalizacje czy usuniecie bledu.

Wczesniejsze posty wskazywaly mi tylko na inne mozliwosci roznych systemow.

Sprawa otwierania okien czy tez oplat przesylowych gazu byla przeze mnie od poczatku akceptowana I wyraznie pogodzilem sie z gorszymi wynikami ekonomicznymi na rzecz przeze mnie rozumianego komfortu. Dodam tylko , ze wszystkie rozwiazania wybralem swiadomie I ze znajomoscia tematu dlatego tez nie bede odpowiadal na pytania dlaczego nie to czy tamto.

Kominek z plaszczem wodnym jest u mnie przeksztalceniem salonu w kotlownie i tylko to juz mi wystarcza.

Oczywiscie nie znaczy to ze dla innych taki np kominek – kotlownia to szczyt oszczednosci podobnie jak nieszczelna PC (koszt naprawy – bagatelka 20.000 zl) .

Wszystko rzecz gustu.

Czasami trudno mi uwierzyć w to co piszesz:

- co do decenttalizacji Co pisane jest tu co najmniej co 3-cia stronę więc nie wiem o co Ci chodzi, sprawa jest jasna.

- dla mnie to uparłeś się na swoje BZDURNE< BEZSENSOWNE I NICZYM NIE UZASADNIONE rozwiązenie i czekasz aż ci przytaknie ktoś, dla mnie nie masz całkowicie racji a twoja wizja jest przykładem wyrzucenia kasy w błoto bo za 50% ceny można mieć system który będzie bardziej ekonomiczny przy realizacji, eksploatacji i użytkowaniu!!!

- liczyłeś na krytyczne uwagi i je dostałeś, tyle że do żadnej z nich się nie doniosłeś i na wiele pytań nie odpowiedziałeś!

- "Przyznaje ze jak dotad nie pojawila sie zadna wskazowka pozwalajaca na optymalizacje czy usuniecie bledu." chyba jesteś śmieszny!!!

- "Sprawa otwierania okien czy tez oplat przesylowych gazu byla przeze mnie od poczatku akceptowana I wyraznie pogodzilem sie z gorszymi wynikami ekonomicznymi na rzecz przeze mnie rozumianego komfortu." Tylko ty rozumiesz ten komfort i nie oczekuj że inni go zrozumieja, a co za tym idzie poradza ci coś skoro twoje rozumowanie jest co najmniej indywidualne.

- " Dodam tylko , ze wszystkie rozwiazania wybralem swiadomie I ze znajomoscia tematu dlatego tez nie bede odpowiadal na pytania dlaczego nie to czy tamto."

to po co pytasz, skoro juz wszystko wiesz?

- "Kominek z plaszczem wodnym jest u mnie przeksztalceniem salonu w kotlownie i tylko to juz mi wystarcza." a z DGP nie?! skoro chcesz używac kominka jako podtsawowe źródło to czy bedzie od z PW czy DGP to i tak bedziesz miał kotłownie w kominku

- odpowiedz na moje pytanie o kosztorys!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami trudno mi uwierzyć w to co piszesz:

- co do decenttalizacji Co pisane jest tu co najmniej co 3-cia stronę więc nie wiem o co Ci chodzi, sprawa jest jasna.

- dla mnie to uparłeś się na swoje BZDURNE< BEZSENSOWNE I NICZYM NIE UZASADNIONE rozwiązenie i czekasz aż ci przytaknie ktoś, dla mnie nie masz całkowicie racji a twoja wizja jest przykładem wyrzucenia kasy w błoto bo za 50% ceny można mieć system który będzie bardziej ekonomiczny przy realizacji, eksploatacji i użytkowaniu!!!

- liczyłeś na krytyczne uwagi i je dostałeś, tyle że do żadnej z nich się nie doniosłeś i na wiele pytań nie odpowiedziałeś!

- "Przyznaje ze jak dotad nie pojawila sie zadna wskazowka pozwalajaca na optymalizacje czy usuniecie bledu." chyba jesteś śmieszny!!!

- "Sprawa otwierania okien czy tez oplat przesylowych gazu byla przeze mnie od poczatku akceptowana I wyraznie pogodzilem sie z gorszymi wynikami ekonomicznymi na rzecz przeze mnie rozumianego komfortu." Tylko ty rozumiesz ten komfort i nie oczekuj że inni go zrozumieja, a co za tym idzie poradza ci coś skoro twoje rozumowanie jest co najmniej indywidualne.

- " Dodam tylko , ze wszystkie rozwiazania wybralem swiadomie I ze znajomoscia tematu dlatego tez nie bede odpowiadal na pytania dlaczego nie to czy tamto."

to po co pytasz, skoro juz wszystko wiesz?

- "Kominek z plaszczem wodnym jest u mnie przeksztalceniem salonu w kotlownie i tylko to juz mi wystarcza." a z DGP nie?! skoro chcesz używac kominka jako podtsawowe źródło to czy bedzie od z PW czy DGP to i tak bedziesz miał kotłownie w kominku

- odpowiedz na moje pytanie o kosztorys!

 

 

Marcin ! Napewno w Twoim stylu nie bede prowadzil dyskusji. Do tego jest inne forum o innej nazwie !

Przywyklem na forum do spokojnych i rzeczowych argumentow dotyczacych zagadnienia a nie osob !

Nie oczekuj , ze tym razem ja Ciebie bede obrazal na forum poswieconemu tematyce grzania pradem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Liczylem tylko na krytyczne uwagi ktore pozwola mi moj system dalej ulepszyc.

Przyznaje ze jak dotad nie pojawila sie zadna wskazowka pozwalajaca na optymalizacje czy usuniecie bledu.

Przecież kilka osób wypowiedziało się krytycznie co do Twojego systemu grzewczego.A Ty albo nie umiesz czytać i nie przyjmujesz tego do siebie,albo jak Marcin zauważył,szukasz tylko potwierdzenia swoich bezsensownych i bzdurnych teorii o dywersyfikacji.

Ile jeszcze osób ma Ci napisać,że bezsensem jest instalowanie trzech źródeł ciepła zamiast jednego konkretnego+kominek awaryjnie.

Czy naprawdę nie zdajesz sobie z tego sprawy ?

Odpwiedz mi i innym dokładnie na ponizsze pytania,jaki jest w Twoim przypadku:

1.koszt przyłącza gazowego,

2.koszt pieca gazowego,

3.koszt komina spalinowego,

4.koszt przyłącza elektrycznego,

5.koszt pieca elektrycznego,

6.koszt bufora,

7.koszt komina wentylacji grawitacyjnej,

8.koszt opłat stałych za gaz,

9.koszt opłat stałych za prąd.

10.Zapotrzebowanie domu na ciepło

11.Koszt generatora prądu,

12.Strefa w której mieszkasz.

Dziękuję za odpowiedzi...

 

Teraz już Ci mogę powiedzieć,że oprócz pkt.4,9 reszta kosztów jest nie potrzebnych,ponoszenie ich jest bezsensem.Czemu ?

A temu,że za te koszty(jednak nie małe jak pisałeś) z pkt.1,2,3,5,6,8,11 mógłbyś mieć tylko jedną pompę ciepła,która z uwagi na Twój strach przed ceną prądu będzie najodpowiedniejszym,najtańszym,najbardziej komfortowym źródłem ciepła dla Ciebie.

Za koszty z pkt.7 i koszty wykonania kanałów masz wm ,która przy ogrzewaniu prądem jest najbardziej pożadana z uwagi na niskie straty ciepła.

O takie wskazówki Ci chodzi ? Jeśli nie to o co tobie ogólnie chodzi ?

Jak do tej pory nie ma opinii bezposrednich uzytkownikow tego pieca oraz merytorycznych wypowiedzi uzytkownikow forum rowniez co do samej zasady decentralizacji I dywersyfikacjii energii.

Widocznie narazie jesteś jedyną osobą,która pakuje i gaz i prąd i drewno w jednym domu do jednego c.o bo boi się,że Rosja zakręci kurek,lub wyłączą wszystkie elektrownie ;)

W takim wypadku proponuję postawić elektrownie wiatrową na działcę i masz spokojne nerwy a my przy okazji rónież ponieważ nie będziemy czytali takich dyrdymałów :)

A piec to jest jedynie grzałka,ważniejsza sprawa w grzaniu prądem przez Kospela leży gdzie indziej czyli w podłogówce,warstwie akumulacyjnej,zapotrzebowaniu domu na ciepło,warstwie podłogi itp.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie narazie jesteś jedyną osobą,która pakuje i gaz i prąd i drewno w jednym domu do jednego c.o bo boi się,że Rosja zakręci kurek,lub wyłączą wszystkie elektrownie ;)

W takim wypadku proponuję postawić elektrownie wiatrową na działcę i masz spokojne nerwy a my przy okazji rónież ponieważ nie będziemy czytali takich dyrdymałów :)

A piec to jest jedynie grzałka,ważniejsza sprawa w grzaniu prądem przez Kospela leży gdzie indziej czyli w podłogówce,warstwie akumulacyjnej,zapotrzebowaniu domu na ciepło,warstwie podłogi itp.

 

Po raz kolejny powtarzam , ze nie pakuje do jednego C.O gazu,pradu i drewna jak mi probujesz wmowic. Po raz kolejny powtarzam , ze drewno w kominku i sam kominek nie jest oficjalnie czescia C.O a tylko dodatkiem .Tzn bede palil w kominku tak czesto jak mi sie spodoba.

Kominek nie ma plaszcza i nie ma instalacji wodnej i nie jest czescia CO w domu ( napisalem to juz kilkakrotnie ) .

Powtarzam ze grzanie gazem nie jest rownoczesne z grzaniem pradem. Jedno z nich jest tylko alternatywa i niczym wiecej. Funkcjonuje albo jedno albo drugie.To troche tak jak samochod z instalacja gazowa i benzynowa ROWNOCZESNIE w jednym samochodzie !.

Tez bezsensowny taki samochod w.g. Ciebie ? Wedlug mnie nie !

Jezeli podlaczenie pieca gazowego i Kospela nazywasz dyrdymalami to Twoja sprawa.

Ja zastosuje obydwa zasilania (tak jak w przyslowiowym samochodzie) nawet jesli bedziesz uwazal , ze to niecelowe bo mozemy przeciez liczyc na Rosje..

Rowniez uwazam , ze moj bufor wodny jest rownie dobrym albo lepszym medium akumulacyjnym niz Twoja podloga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny powtarzam , ze nie pakuje do jednego C.O gazu,pradu i drewna jak mi probujesz wmowic. Po raz kolejny powtarzam , ze drewno w kominku i sam kominek nie jest oficjalnie czescia C.O a tylko dodatkiem .Tzn bede palil w kominku tak czesto jak mi sie spodoba.

Kominek nie ma plaszcza i nie ma instalacji wodnej i nie jest czescia CO w domu ( napisalem to juz kilkakrotnie ) .

Powtarzam ze grzanie gazem nie jest rownoczesne z grzaniem pradem. Jedno z nich jest tylko alternatywa i niczym wiecej. Funkcjonuje albo jedno albo drugie.To troche tak jak samochod z instalacja gazowa i benzynowa ROWNOCZESNIE w jednym samochodzie !.

Tez bezsensowny taki samochod w.g. Ciebie ? Wedlug mnie nie !

Jezeli podlaczenie pieca gazowego i Kospela nazywasz dyrdymalami to Twoja sprawa.

Ja zastosuje obydwa zasilania (tak jak w przyslowiowym samochodzie) nawet jesli bedziesz uwazal , ze to niecelowe bo mozemy przeciez liczyc na Rosje..

Rowniez uwazam , ze moj bufor wodny jest rownie dobrym albo lepszym medium akumulacyjnym niz Twoja podloga.

 

Ja mam podobne wrazenie jak koledzy wyzej, ktos Ci wypisuje ewentualne wady Twojego systemy i daje do myslenia nad sensem ekonomicznym i komfortowym tego rozwiazania, a Ty zloscisz sie, ze nikt nie chwali Twojego systemu (bo niewiem co tu chwalic, ze skomplikowany?, ze drogo?)

Pomysl czy ktos Ci tu zle zyczy, lub załoz sobie wątek - " nasze CO, kto mnie pochwali"

Popatrz krytycznie na swoje rozwiazanie, i poszukaj w nim wad.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja też się przyłączę :) To co próbujesz zrobić jest bez sensu. PC + kominek (nawet rekreacyjnie, lub awaryjnie), lub PC + agregat (jeśli boisz się braku prądu). WM jak najbardziej. Bufor sobie odpuść, zrób podłogówkę. Ewentualnie Gaz + kominek i rezygnacja z ogrzewania elektrycznego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...