Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No to ja też się przyłączę :) Ewentualnie Gaz + kominek i rezygnacja z ogrzewania elektrycznego.

 

Dziekuje za wszystkie szczere uwagi.Widze ze trafilem na nieodpowiedni watek w forum. Myslalem , ze on nazywa sie : Ogrzewajacy elektrycznoscia:WYSTAP. A wiec wystepuje bo to tylko strata czasu dla wszystkich.

Pomimo tego wierze , ze jednak istnieja ludzie ogrzewajacy dom elektrycznoscia a nawet robia to przy pomocy piece KOSPEL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1. porównanie systemu grzania gaz - prąd do samochodu z instalacją jest co najmniej nielogiczne

2. jeśli masz już dopięty gaz z sieci to go wykorzystuj - jest średnio 40 % tańszy od energii e. w II taryfie (0,21 zł/kwh vs 0,35 zł/kwh )

3. a co do wentyl. mech. i jej sprawności - 30%? - sprawnośc dobrej instalacji WM to 85 - 95 % - (u mnie wychodzi 88%, a z GWC 93%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Pomimo tego wierze , ze jednak istnieja ludzie ogrzewajacy dom elektrycznoscia a nawet robia to przy pomocy piece KOSPEL.

A co konkretnie byś się chciał dowiedzieć nt Kospela ? Jak napisałem wcześniej jest to tylko grzałka z elekroniką,elektronikę można zaprogramować tak,żeby piec włączał się o określonej godzinie,on działa tylko na zasadzie włącz/wyłącz.Instrukcja obsługi jest zresztą w necie.

Kiedy się włączy to zależy Tylko od Ciebie,od Twojego odbiornika ciepła czyli przede wszystkim od zapotrzebowania domu na ciepło o którym nic nie piszesz,od systemu grzejników,o którym nic nie piszesz(podłogówka,ścienne),od możliwości akumulacji ciepła z II taryfy,od warstw podłogi itd.

Włącz/wyłącz nie zależy od innych użytkowników tego kotła.

W przypadku grzania Kospelem bufor jest zbędny,z Kospela idzie w podłogę do cwu bojler.

Po Twoich wypowiedziach nie dziwie się,że dl Ciebie bufor 500l jest lepszym akumulatorem ciepła niż 10m3 betonu w podłodze (ja będę miał 40m3 żelbetu) :)

Jak jeszcze napiszesz,że Kospel ma grzać grzejniki ścienne w I taryfie to...nie mam więcej pytań.Powodzenia życzę :)

A i zejdź na ziemie.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co konkretnie byś się chciał dowiedzieć nt Kospela ?

W przypadku grzania Kospelem bufor jest zbędny,z Kospela idzie w podłogę do cwu bojler.

.

 

Arturo – naprawde szkoda czasu na bezprzedmiotowe dyskusje na tym forum.

Nie uwazales nawet za stosowne przeczytac mojego pytania na samym poczatku i potem wymagasz

zeby podawac Tobie ponownie przedmiot dyskusji.

Pomimo tego powtarzam : zwrocilem sie z zapytaniem : kto uzytkuje piec Kospel w podobnej jak moja konfiguracji ?

Warunki uzytkowania sprecyzowalem dostatecznie. Nie zalaczylem kosztorysow i cennikow albo opinii bieglych bo nie byly one przedmiotem pytania.

Pomimo wielu „odpowiedzi“ nie zglosil sie nikt kto na tym forum poswieconemu grzaniu elektrycznoscia , uzywa ten piec lub podobny w mojej albo raczej oryginalnej fabrycznej konfiguracji.

Jest to co najmniej dziwne przy wieloletniej i duzej produkcji przemyslowej tego pieca.

Zamiast tego otrzymalam szereg innych fantastycznych „propozycji“ w stylu PC,GWC,podlogowki i inne od prawdopodobnie uzytkownikow tych odmiennych systemow.

 

Wartosc merytoryczna tych wypowiedzi jest rowna zeru poniewaz nie to bylo trescia tematu ktory poruszylem.

Nie dalem sie namowic na rekuperator czy tez PC i byc moze spowodowalo to niezadowolenie niektorych dyskutantow.

Nikt jakos nie zwrocil zasadniczej uwagi na to , ze piec elektryczny Kospel to w zasadzie przeplywowy podgrzewacz wody dzialajacy w systemie wysokotemperaturowym a zamiast tego bez przerwy podawano bledne zastosowanie tego pieca w systemie niskotemperaturowym (podlogowka).

 

Arturo zycze Tobie dalszch „sukcesow“ na tym forum ktore bedzie niedlugo obchodzilo jubileusz 8-letni.

Twoja „definicja“ kotla Kospel jest szczytowym osiagnieciem na tym forum .

Nie mam sily z nia dyskutowac i odysylam zainteresowanych na strone producenta gdzie sa podane rzetelne informacje.

Twoje wywody nic nie wnosza do poruszanego tematu.

 

Dziekuje za uwage I pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. porównanie systemu grzania gaz - prąd do samochodu z instalacją jest co najmniej nielogiczne

2. jeśli masz już dopięty gaz z sieci to go wykorzystuj - jest średnio 40 % tańszy od energii e. w II taryfie (0,21 zł/kwh vs 0,35 zł/kwh )

3. a co do wentyl. mech. i jej sprawności - 30%? - sprawnośc dobrej instalacji WM to 85 - 95 % - (u mnie wychodzi 88%, a z GWC 93%)

 

1.Porownanie jest logiczne bo dotyczy tylko i wylacznie dwoch systemow zasilania jednego obiektu. I to tyle.

2.Gaz bedzie dopiety byc moze za kilka lat, ale przygotowuje opcje.

3.Wentylacja mechaniczna mnie nie interesuje .Sprawnosc mojego kotla kondensacyjnego wynosi ponad 100%. (teoretycznie!!)

Wyliczenia sprawnosci WM + GWC sa mniej lub wiecej teoretyczne.Warunki laboratoryjne a praktyczne to co innego.

Przy odzysku ciepla 93% potrzebujesz tylko brakujace 7 % do grzania a wiec mieszkasz w termosie zasilanym rurka ze swiezym powietrzem.

Tak niewielkie ubytki ciepla zapewniaja z powodzeniem ludzie mieszkajacy w takim domu (dom pasywny)

Ale jak mowilem nie jestem zwolennikiem takiego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dziekuje za uwage I pozdrawiam

Jeśli już "Twój" system będzie działał,to proszę pochwal się jak się sprawuje ;)

Szczerze wątpie,żebyś znalazł tutaj chociaż jednego użytkownika,który grzeje prądem przez grzejniki ścienne w I taryfie.

 

3.Wentylacja mechaniczna mnie nie interesuje .Sprawnosc mojego kotla kondensacyjnego wynosi ponad 100%. (teoretycznie!!)

.

A co ma piernik do wiatraka ?? Kolejny Twój wymysł,wm nie jest narzedziem do grzania,wm reku zapewnia nam przde wszystkim wentylację a przy okazji mamy mniejsze straty ciepła niż wentylacja grawitacyjna.

Chyba korzystniej (dla Ciebie widocznie nie) jeśli temperatura napływowa będzie +17-18st.C niż -20st.C.

Można to przeliczyć na waty,wtedy może zakumasz ile ciepła i energii będzie Ci uciekało przez komin.

Przy Twoim podejściu do systemu grzania najlepszym rozwiązaniem byłby system z najtańszym paliwem,bo zużycie będzie masakrycznie duże i dużo tego paliwa będziesz potrzebował.O prądzie bym zapomniał.

Mam nadzieję,że zdajesz sobie z tego sprawę ?

Jakie planujesz zużycie energii na grzanie ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już "Twój" system będzie działał,to proszę pochwal się jak się sprawuje ;)

Szczerze wątpie,żebyś znalazł tutaj chociaż jednego użytkownika,który grzeje prądem przez grzejniki ścienne w I taryfie.

 

Ponownie prosze o to zebys przed udzieleniem odpowiedzi przeczytal o co chodzi w temacie.

Wyraznie napisalem na samym poczatku ze kociol bedzie pracowal w II tyryfie. To chyba roznica ?

Gdzie tutaj mowa o I taryfie ?

Poza tym grzejniki scienne nie beda grzane Kospelem tylko ciepla woda z bufora.To chyba tez roznica ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Poza tym grzejniki scienne nie beda grzane Kospelem tylko ciepla woda z bufora.To chyba tez roznica ?

Żadna różnica,po pierwsze 500l to nie bufor i nawet z podłogówką nie wydoli a co dopiero z grzejnikami,po drugie,co z tego,że zagrzejesz wodę w buforze w II taryfie,skoro grzejniki od razu wyładują Ci ten akumulator.Będziesz zmuszony grzać bufor non stop,zwłaszcza jak będziesz otwieral okna.

Po trzecie po co Ci ten Kospel,nie łatwiej,prościej,taniej wsadzić grzały do bufora ? Ale cały czas licz się z tym,że grzejesz w I taryfie nie w II.

Ale Ty lepiej wiesz ;)

Jakie masz zapotrzebowanie domu na ciepło ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna różnica,po pierwsze 500l to nie bufor i nawet z podłogówką nie wydoli a co dopiero z grzejnikami,po drugie,co z tego,że zagrzejesz wodę w buforze w II taryfie,skoro grzejniki od razu wyładują Ci ten akumulator.Będziesz zmuszony grzać bufor non stop,zwłaszcza jak będziesz otwieral okna.

Po trzecie po co Ci ten Kospel,nie łatwiej,prościej,taniej wsadzić grzały do bufora ? Ale cały czas licz się z tym,że grzejesz w I taryfie nie w II.

Jakie masz zapotrzebowanie domu na ciepło ?

 

Za rok po sezonie grzewczym nastapi podsumowanie : Praktyczne ! a nie teoretyczne wyliczanki

Kospel dlatego , ze mam komfortowe sterowanie jakiego brak w buforze.A grzanie non stop bufora w II taryfie mi nie przeszkadza.bo to koszty grzania.

Najwazniejsze zeby nie dopuscic do wyziebienia budynku a odpowiednio wczesniej akumulowac cieplo w jego masie. Potem tylko trzeba bedzie uzupelniac ubytki ciepla.

Mysle , ze powinno byc dobrze ale byc moze trzeba bedzie wprowadzic poprawki do systemu.

Jak mowilem jednak , zawsze moge sie ratowac kominkiem z DGP ktory i tak bedzie czesto pracowal wzajemnie sie wspomagajac..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Za rok po sezonie grzewczym nastapi podsumowanie : Praktyczne ! a nie teoretyczne wyliczanki

A grzanie non stop bufora w II taryfie mi nie przeszkadza.bo to koszty grzania.

Najwazniejsze zeby nie dopuscic do wyziebienia budynku a odpowiednio wczesniej akumulowac cieplo w jego masie. Potem tylko trzeba bedzie uzupelniac ubytki ciepla.

..

Nie zapomnij o podsumowaniu,tylko za rok nie wyjeżdzaj z tekstami,że grzanie prądem jest drogie (widzę,że takie będzie) bo każdy wyżej wypunktował czemu robisz źle.Grawitacją na pewno nie wyziębisz domu ;)

Bufor 500l będziesz grzal nie tylko w II taryfie,ale wiesz lepiej i chyba to liczyłeś ile kWh potrzebujesz do ogrzania.Za rok wyciągnę Ci ten post :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokupi jeszcze dwa lub trzy takie bufory i będzie grzał tylko w II:)

Ale najdziwniejsze jest to że mając ten bufor i oświadczając że będzie często palił w kominku nie zrobił kominka z płaszczem.

 

To! to! ....Z ust mi wyjąłeś , i tak wszyscy w końcu do mnie traficie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokupi jeszcze dwa lub trzy takie bufory i będzie grzał tylko w II:)

Ale najdziwniejsze jest to że mając ten bufor i oświadczając że będzie często palił w kominku nie zrobił kominka z płaszczem.

 

Wyjasniam . Kominek z plaszczem sluzy do tego zeby maksymalnie spozytkowac cieplo spalania drewna w kominku tzn w efekcie zeby temp wyjsciowa spalin z komina byla mozliwie niska.W tym wypadku cale pozostale cieplo przekazane jest do plomieniowek i ogrzewa wode w nich krazaca.

Moj kominek nie bedzie mial plaszcza wodnego ale po pierwsze mase akumulacyjna dla spalin i po drugie instalacje DGP dla cyrkulacji cieplego powietrza.Sam wklad ma bardzo wysoka sprawnosc rzedu 90% i w rezultacie uzyskam podobne wyniki termiczne jak w przypadku wkladu z plaszczem z ta roznica ze nie mam ujemnych cech takiego kominka takich jak : ciagle palenie , zasmolona szyba albo koniecznosc USP na wypadek braku pradu..

 

Dla praktycznego przykladu warunkow w jakich ma pracowac system podam ze monitorowalem w ubieglym roku o tej porze moj budynek pod katem strat temperatury w nastepujacym ukladzie : kompletny brak ogrzewania , nie uszczelnione drzwi i okna (praktycznie stan surowy zamkniety) do tego dwa kominy przez trzy poziomy wraz z kanalami wentylacyjnymi OTWARTE !!!

Otoz przy zmiennej temperaturze dziennej i nocnej zachowywala sie rano zawsze nadwyzka w granicach 4-5 °C. tzn bylo to cieplo magazynowane podczas dnia poprzez oswietlenie sloneczne (dni pochmurne i sloneczne).

Temp zewnetrzna w nocy wynosila ok 7-10 C a wczesnie rano rano przy tej samej temp zewn bylo wewnatrz ok. 12-15 C .Jak juz mowilem : bez zadnego ogrzewania budynku. Budynek jest otwarty oknami na poludnie a zamkniety na polnoc . Tzn strona polnocna ma tylko male okna i wejscie.

Dlatego zakladam , ze nie powinno byc zle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjasniam . Kominek z plaszczem sluzy do tego zeby maksymalnie spozytkowac cieplo spalania drewna w kominku tzn w efekcie zeby temp wyjsciowa spalin z komina byla mozliwie niska.W tym wypadku cale pozostale cieplo przekazane jest do plomieniowek i ogrzewa wode w nich krazaca.

Moj kominek nie bedzie mial plaszcza wodnego ale po pierwsze mase akumulacyjna dla spalin i po drugie instalacje DGP dla cyrkulacji cieplego powietrza.Sam wklad ma bardzo wysoka sprawnosc rzedu 90% i w rezultacie uzyskam podobne wyniki termiczne jak w przypadku wkladu z plaszczem z ta roznica ze nie mam ujemnych cech takiego kominka takich jak : ciagle palenie , zasmolona szyba albo koniecznosc USP na wypadek braku pradu..

 

Dla praktycznego przykladu warunkow w jakich ma pracowac system podam ze monitorowalem w ubieglym roku o tej porze moj budynek pod katem strat temperatury w nastepujacym ukladzie : kompletny brak ogrzewania , nie uszczelnione drzwi i okna (praktycznie stan surowy zamkniety) do tego dwa kominy przez trzy poziomy wraz z kanalami wentylacyjnymi OTWARTE !!!

Otoz przy zmiennej temperaturze dziennej i nocnej zachowywala sie rano zawsze nadwyzka w granicach 4-5 °C. tzn bylo to cieplo magazynowane podczas dnia poprzez oswietlenie sloneczne (dni pochmurne i sloneczne).

Temp zewnetrzna w nocy wynosila ok 7-10 C a wczesnie rano rano przy tej samej temp zewn bylo wewnatrz ok. 12-15 C .Jak juz mowilem : bez zadnego ogrzewania budynku. Budynek jest otwarty oknami na poludnie a zamkniety na polnoc . Tzn strona polnocna ma tylko male okna i wejscie.

Dlatego zakladam , ze nie powinno byc zle.

 

Wpadłem tu przypadkiem , ale zaciekawiła mnie jedna

informacja . Co to za wkład ,który ma 90% sprawności ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem tu przypadkiem , ale zaciekawiła mnie jedna

informacja . Co to za wkład ,który ma 90% sprawności ?

 

Nie chcialbym tutaj reklamowac producenta bo nie mam w tym interesu. Powiem tylko tyle zeby dla fachowca bylo zrozumiale. Jest to wklad firmy szwajcarskiej ktora po raz pierwszy wprowadzila wklady zamkniete na rynek swiatowy i ma na nie patenty. Tak wiec firma o bardzo duzych tradycjach i odpowiednich standartach,

Niestety wklady ich w Polsce mozna otrzymac bardzo rzadko i po najwyzszych cenach.Ja sprowadzalem od producenta.

Wklad z szyba panoramiczna typu gilotyna tzn rowniez uzywanie przy podniesionej szybie tak jak kominek otwarty. Wklad ten ma specjalny system wyjsc spalin przystosowany do zasilania akumulacji.Moc nominalna wkladu 11 KW wystarczajaca na ogrzanie 160 m2.

Certyfikowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcialbym tutaj reklamowac producenta bo nie mam w tym interesu. Powiem tylko tyle zeby dla fachowca bylo zrozumiale. Jest to wklad firmy szwajcarskiej ktora po raz pierwszy wprowadzila wklady zamkniete na rynek swiatowy i ma na nie patenty. Tak wiec firma o bardzo duzych tradycjach i odpowiednich standartach,

Niestety wklady ich w Polsce mozna otrzymac bardzo rzadko i po najwyzszych cenach.Ja sprowadzalem od producenta.

Wklad z szyba panoramiczna typu gilotyna tzn rowniez uzywanie przy podniesionej szybie tak jak kominek otwarty. Wklad ten ma specjalny system wyjsc spalin przystosowany do zasilania akumulacji.Moc nominalna wkladu 11 KW wystarczajaca na ogrzanie 160 m2.

Certyfikowany.

 

Rueg ?

 

Ale o gilotynach do akumulacji jeszcze nie słyszałem , powiedz więcej,

nie daj się prosić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę Cię chyba w maliny wpuścili . Z tą gilotyna do akumulacji,

i z ta sprawnością 90% . Polski przedstawiciel Ruega taki był

mądry ? :)

 

Byly trzy dane na ten temat : jedna to 85% druga to 85,6% a trzecia 89,8%.W zaleznosci od publikacji wyrobu w roznych krajach i norm tam obowiazujacych

Zakladam , ze bedzie cos kolo tego.W kazdym razie nalezy do najlepszych sprawnosci na rynku a sprawdzi sie w praniu.

Przedstawiciela nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...