Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wezcie pod uwage, iz osoby ktore pracuja z domu lub generalnie zawsze ktos w domu jest w ciagu dnia dostarczaja dziesiatki kWh na dobe ciepla, ktore nigdy nie pojawi sie w domu w ciagu dnia pozamykanym.

 

Dlatego tez jedynym sposobem radzenia sobie z wszedzie napierajacym goracym powietrzem oraz zyskami bytowymi jest klima.

 

Jak juz ktos nadmienial, wystarczy troche pogotowac w kuchni i juz temp leci 1,2 stopnie w gore, jak dolozymy do tego aktywne korzystanie z tarasu to chocby skaly sraly nie utrzymamy zadowalajacej temperatury w srodku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

 

 

Tu sie szybko znajda tacy ktorzy Ci "udowodnia", ze to zbedne. Tam nic nie moze sie zalegnac. WM nie czyszcza, zasobnika CWU na legionelle nie przegrzewaja, to po kiego grzyba (nomen omen) zawracac sobie glowe klima.

 

Są tu też tacy, którzy nie rozróżniają wentylacji od klimatyzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, ze przybywa nam kolejna osoba praktykujaca komfort przez caly rok nie udajaca, ze fala upalow jego domu nie dotyczy ( a jest tutaj takich wielu).

 

Bedziesz mogl dodatkowo na wlasnej skorze zobaczyc o ile taniej bedzie utrzymac komfort w okresie grzewczym, chociaz pewnie i tak tych z prawdziwa PC nigdy nie przekonamy :p

 

Podzielam opinie, iz wkroczenie do pomieszczen schlodzonych klima, kiedy na zewnatrz od nastu dni 30 stopni jest wrazaniem wyjatkowym :)

 

Klima w domu poki co jest tak malo popularna jak 10 lat temu reku, ale jej zalozenie daje jeszcze wieksza roznice w komforcie.

 

P.S. Moj rejestrator temperatury odnotowuje dzis 38 dzien z temperatura powyzej 30 stopni, jesli za upal przyjac stopni 27 to tych dni bylo juz ponad 50...

Pierwsze dwa okresy letnie była jeszcze w domu wilgoć i pogoda jak przystało na klimat umiarkowany tzn mokre lato. W zeszlym roku, a szczegolnie w tym gdzie lato przypomina to w Hiszpanii czy Włoszech, gdzieod czerwca dni z deszczem można policzyć na palcach jednaj reki, a za dzien zimny uznaje sie taki jak dzisiaj 25*C, to komfort przebywania jest tylko w starych kamienicach i kosciolach, ale to juz tez sporadycznie. To ze ktos ma w salonie 26 a nie jak ja mialem 28 to nie znaczy ze ma komfortowo, bo 90% ludzi ma poddasze uzytkowe i oknami polaciowymi, ile tam macie stopni??? Wiekszosc na tych poddaszach ma sypialnie, moge tylko wspolczuc.

Wczoraj byl kolejny dzien kiedy dziekowalem sobie za to ze zdecydowalem sie na klime - 37*C, a w salonie 24:-)

Wezcie pod uwage, iz osoby ktore pracuja z domu lub generalnie zawsze ktos w domu jest w ciagu dnia dostarczaja dziesiatki kWh na dobe ciepla, ktore nigdy nie pojawi sie w domu w ciagu dnia pozamykanym.

 

Dlatego tez jedynym sposobem radzenia sobie z wszedzie napierajacym goracym powietrzem oraz zyskami bytowymi jest klima.

 

Jak juz ktos nadmienial, wystarczy troche pogotowac w kuchni i juz temp leci 1,2 stopnie w gore, jak dolozymy do tego aktywne korzystanie z tarasu to chocby skaly sraly nie utrzymamy zadowalajacej temperatury w srodku.

Dokladnie jak piszesz, u mnie odczerwca jest pelna chata, doszedl jeden lokator, 2h gotowanie/pieczenie w kuchni i w calym domu czuc skutki.

To kto co ma w domu totalnie mi zwisa, ale jak slucham o komforcie w to lato bez klimy to mi sie smiac chce... No ale do kiszenia ogora warunki jak znalazl.

Nawet stare komunistyczne klocki moich rodzicow i tesciow, poddały się tegorocznym upałom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na poddaszu 5 okien dachowych temperatura 24.5-25oC. Na parterze 23oC

Ale: markizy na oknach dachowych w dzień. Okno tarasowe przysłonięte żaglem oraz dużą markizą.

Całą noc okna otwarte na poddaszu.

WM sobie pyka tak jak zimą - i tak nie da rady nic zmienić!

Byłby prawie komfort, ale od czasu do czasu nocą słychać autostradę.

Na razie przyzwyczajamy się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj to ja tez mam na poddaszu bez wlaczonej klimy 25,6*C. W kuchni 24*C a w salonie teraz prawie 24,8*C, ale to sa temperatury z teraz, z dzisiaj, z dnia sredno pochmurnego i z temperatura na zewnatrz 25*C.

 

Nie mow mi tylko prosze, ze masz na parterze bez klimy 23*C jak na zewnatrz jest przez 3 dni z rzedu 31-33*C. Jesli masz takie odczyty, to szybko zmien termometr. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Jak na razie u mnie temperatura na parterze nie przekroczyła 23oC (dokładniej w kuchni bywa 24 i koło telewizora również) na piętrze temperatura nie przekroczyła 25oC. Na ogół jest w pobliżu 24. Nad ranem nawet 23.

Ale to pewnie wina lata, które jest w tym roku łaskawe dla mojej chałupy:)

To ile jest w dzień nie ma dużego znaczenia o ile w nocy jest np. 19 ( a bywało i 16)

Mam też kuchenkę gazową, która generuje jakieś 50% zbędnego ciepła, ale i tak dom daje radę bez klimy!

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie u mnie temperatura na parterze nie przekroczyła 23oC (dokładniej w kuchni bywa 24 i koło telewizora również) na piętrze temperatura nie przekroczyła 25oC. Na ogół jest w pobliżu 24. Nad ranem nawet 23.

Ale to pewnie wina lata, które jest w tym roku łaskawe dla mojej chałupy:)

To ile jest w dzień nie ma dużego znaczenia o ile w nocy jest np. 19 ( a bywało i 16)

Mam też kuchenkę gazową, która generuje jakieś 50% zbędnego ciepła, ale i tak dom daje radę bez klimy!

 

Jesli cala noc wietrzysz caly dom to sa to dziesiatki kWh mocy chlodniczej, ale tez setki owadow gotowych zjesc czlowieka zywcem :)

 

Podaj temp z godz 18, 20, 22, 4 rano bedzie wiadomo cos wiecej. Generalnie przy temp. powyzej 25 stopni zyski bytowe ciagna juz temperature w domu, a co dopiero jak jest powyzej 30...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystko jest różowe rzecz jasna:

Wilgotność sięga u mnie 70% a bywało i 80%.

Ciężko z tym coś zrobić gdy na zewnątrz jest podobnie.

 

Wez moze inny higrometr/termometr bo ten moze i temperature i wilgotnosc przeklamywac.

 

Ja sie mocno zdziwilem sprawdzajac nawet te nie najtansze urzadzenia miernikiem kalibrowanym....

 

No i z taka "rzeczywista" wilgotnoscia po dluzszym czasie to naprawde mozesz juz nie mieszkac sam z rodzina, tylko miec cale sciany kolorowych kolegow :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mój 2 pełny sezon letni - dom na 99% wysuszony wiec nie sadze by u mnie ten argument miał znaczenie

w poprzednim sezonie GGWC nie działało cały czas (padła pompka)

 

3 sierpnia o 14:20 zrobiłem fotkę z sterownika WM i GGWC

temperatura na zewnątrz w cieniu (elewacja północna) 29*C

temperatura od dachem (czerpnia) 49*C

temperatura w centralnej części domu na paterze 24,9*C (o 21 było już 24,1 - w dzień chodził piekarnik)

powietrze za GGWC na 18,8

nawiew 20,8

wywiew 25,0

wyrzutnia 22,8 - tu widać "dziurawy byass"

 

dodam że dziecko ma 2 lata i w domu ciągle są 2-4 osób - nie zasuwamy rolet i nie wychodzimy o 7 i wracamy o 17

 

na szczęście nie mam sypialni na poddaszu ;)

w tym sezonie obejdzie się bez klimy

 

zobaczymy jak będzie w 3 sezonie ... może rura mi mięknie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mój 2 pełny sezon letni - dom na 99% wysuszony wiec nie sadze by u mnie ten argument miał znaczenie

w poprzednim sezonie GGWC nie działało cały czas (padła pompka)

 

3 sierpnia o 14:20 zrobiłem fotkę z sterownika WM i GGWC

temperatura na zewnątrz w cieniu (elewacja północna) 29*C

temperatura od dachem (czerpnia) 49*C

temperatura w centralnej części domu na paterze 24,9*C (o 21 było już 24,1 - w dzień chodził piekarnik)

powietrze za GGWC na 18,8

nawiew 20,8

wywiew 25,0

wyrzutnia 22,8 - tu widać "dziurawy byass"

 

dodam że dziecko ma 2 lata i w domu ciągle są 2-4 osób - nie zasuwamy rolet i nie wychodzimy o 7 i wracamy o 17

 

na szczęście nie mam sypialni na poddaszu ;)

w tym sezonie obejdzie się bez klimy

 

zobaczymy jak będzie w 3 sezonie ... może rura mi mięknie ?

Myślę ze sporo osób zdecyduję się i zamontuję klimę na lato a na okresy wiosna,jesień posłuży do dogrzewania pomieszczeń.

Piszę tu o osobach grzejących pradem kablami czyt też rureczkami.;)

Nawet dom z silikatów z takim ociepleniem jak u Ciebie musi poddać się upałom a ggwc niestety na wiele nie zdziała....

Edytowane przez pyton79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...