Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wrrrrroc.... To co opisalem dotyczy sciany z BK kl.600 ale 24cm, a nie 12cm.

Z 12tki mam scianki dzialowe pomiedzy pomieszczeniami w danej czesci domu i tutaj trudno juz jednoznacznie ocenic, ba sa wszedzie drzwi wewnetrzne i dzwiek glownie tedy sie przemieszcza, ale generalnie nie jest zle. Nie widze ani ja, ani domownicy w tym problemu. Moze dlatego, ze moje podkolderniki sa z tych bardziej zjadliwych. Taki cichy morderca. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

odnośnie zmian operatora / sprzedawcy prądu należy zwrócić uwagę na dość istotny warunek

 

aby wypowiedzenie obowiązywało na konieć kolejnego misiąca trzeba je złożyć do 15 dnia danego miesiąca

czyli obecnie możliwe jest przejście z dniem 1 grudnia do nowego sprzedawcy

Nie mam licznika, tylko przyłącze.

Przy podłączeniu licznika, z tego co czytałem na stronie Tauronu, muszę wybrać sprzedawcę prądu. Tutaj chyba nie ma tak długiego okresu.

Jeśli Tauron w katowickim będzie mieć ceny takie same jak w bielskim, to chyba odpuszczę i pozostanę przy nim. Na razie przy przy g12 mamy 50% drożej aniżeli w wioskach 10km dalej.

Oby dla g12w było tak samo jak parę km dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra chciałbym zadac kilka pytań ogrzewającym się prądem.

1. Czy ktoś grzeje się klimą i jak to wygląda w kwestii opłacalności?

2 Klima nie jest najlepsza na wielkie mrozy, jak alternatywa? Konwektory, kable, piece akumulacyjne (niechętnie)?

3 W kuchni chcę położyć matę grzewczą/ kable na podłogę, co lepsze? Jak wyliczyć ile trzeba tej maty/kabli?

4 ile styro na gruncie pod taką matę grzewczą? ( jak macie pisać, że 40 to nie piszcie, bo tyle nie położe :p)

5 klimatyzacja kanałowa co to jest? A raczej czy ktoś ma?

6 Czy taka kanałówka nie narzuca mi jednakowej temperatury w całym domu? ( wydaje mi się, że jest to bez sensu)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom z siliktów.

Zastanawiam się nad kospelem 12kW, 3-fazowym.. Kocioł posiada modulację mocy, to z opisów.

Przyłącze mam 16 albo 17 kW. Nie pamiętam dokładnie.

Reszta mocy na bojler, indukcję + cała reszta gratów.

Nie posiadam licznika. Muszę iść do Tauronu po licznik, określić dostawcę prądu (Duon),

Jeszcze kolejne pytanie.

O co chodzi z energią czynną i bierną? Nie wiem czy nie pomyliłem pojęć.

W sumie w mojej okolicy liczniki wstawiają do tygodnia od zgłoszenia. Muszę jeszcze załatwić g12w, podobno od października ma być dostępna w śląskim (katowickim). Jak do tego podejść? Papiery podobno można składać w Jastrzębiu. Tak gadał ostatnio kontroler z Tauronu.

W sumie jakiś laik. Doczepił się do izolacji która idzie z ziemi do skrzynki. Stwierdził że mam goły kabel, a mam w rórce z plastiku (HDPE).

 

Najważniejsze to jakie masz lub będziesz miał główne zabezpieczenie zalicznikowe powinieneś je mieć w warunkach lub w umowie. Jest to oczywiście związane z mocą zamówioną ale w różnych regionach różnie to wygląda.

Kocioł 12 kW 3 fazy to prąd ponad 17A więc żeby zostało trochę zapasu na inne urządzenia to główny bezpiecznik powinien mieć 32A aby podczas pracy pieca spokojnie można było włączyć indukcję piekarnik itp.

 

Odbiorniki prądu zmiennego oprócz mocy czynnej pobierają także moc bierną. Odbiorniki czysto rezystancyjne np grzałki w kospelu :) pobierają praktycznie tylko moc czynną inne jak silniki czy np. transformatory pobierają też jakiś procent mocy biernej.

Energią bierną się raczej nie przejmuj W umowie przeważnie jest określony jakiś współczynnik mocy biernej np. tangens fi 0.4 ale w domach prywatnych tego raczej nie mierzą i nie sprawdzają.

Generalnie chodzi o to że niektóre urządzenia pobierają oprócz mocy czynnej również moc bierną. Może być ona indukcyjna (np silniki elektryczne ) lub pojemnościowa Dla zakładu energetycznego jest to moc niekorzystna bo zwiększa prąd a tym samym i straty energii dlatego w zakładach przemysłowych dla poprawy tego współczynnika stosuje się baterie kondensatorów.

Edytowane przez arozaur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ale alternatywę warto mieć, jak np klima się rozwali. Wiem, że są takie, które robią przy - 25, ale sprawność mają poniżej 100%, więc trochę bez sensu.

Tak, więc wszystkie pytania nadal pozostają aktualne

 

Ja tej zimy dopiero potestuje klime w najwieksze mrozy, ale przeciez czy musisz grzac w srodku nocy w najwiekszy mroz?

 

Wieczorem grzac tak dlugo jak potrzeba, na rano zaprogramowac nawet na godzine przed wstawaniem, pracy w najnizszych temperaturach wyjdzie pewnie kilka godzin w sezonie.

 

Moja przy +10 jak dzis ma COP z 5:) Takze 1 kWh wychodzi z 12 gr :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze strony producenta mam te informacje, piszę przeważnie. bo na pewno są jakieś któe grzeją z lepszą, ale ja ich n e znam. Nie rozumiem co chcesz mi udowodnić?

Czepiasz się żeby czepiać, czy masz coś na celu?

Napisałem, że prócz klimy chcę mieć alternatywę i proszę zaakceptuj to, a nie wszczynaj niepotrzebnych dyskusji, jeżeli nie masz nic do powiedzenia w temacie lb nie znasz odpowiedzi na zadanę pytania.

Dziękuję serdecznie a zarazem ponawiam pytania

1. Czy ktoś grzeje się klimą i jak to wygląda w kwestii opłacalności?

2 Klima nie jest najlepsza na wielkie mrozy, jak alternatywa? Konwektory, kable, piece akumulacyjne (niechętnie)?

3 W kuchni chcę położyć matę grzewczą/ kable na podłogę, co lepsze? Jak wyliczyć ile trzeba tej maty/kabli?

4 ile styro na gruncie pod taką matę grzewczą? ( jak macie pisać, że 40 to nie piszcie, bo tyle nie położe )

5 klimatyzacja kanałowa co to jest? A raczej czy ktoś ma?

6 Czy taka kanałówka nie narzuca mi jednakowej temperatury w całym domu? ( wydaje mi się, że jest to bez sensu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie a zarazem ponawiam pytania

1. Czy ktoś grzeje się klimą i jak to wygląda w kwestii opłacalności?

2 Klima nie jest najlepsza na wielkie mrozy, jak alternatywa? Konwektory, kable, piece akumulacyjne (niechętnie)?

3 W kuchni chcę położyć matę grzewczą/ kable na podłogę, co lepsze? Jak wyliczyć ile trzeba tej maty/kabli?

4 ile styro na gruncie pod taką matę grzewczą? ( jak macie pisać, że 40 to nie piszcie, bo tyle nie położe )

5 klimatyzacja kanałowa co to jest? A raczej czy ktoś ma?

6 Czy taka kanałówka nie narzuca mi jednakowej temperatury w całym domu? ( wydaje mi się, że jest to bez sensu)

 

Za dużo trudnych pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dlugi jest kawalek sznurka?

Czy akurat ta dlugosc wystarczy na rozciagniecie pomiedzy drzewami.

Jak nie na sznurku, to na czym wieszac pranie?

Slyszalem ze cieki sznurek moze sie zerwac... jaka alternatywa....

Stojaki ponoc sie moga przewrocic na wietrze :D

 

;)

 

Ty coraz bardziej zabawnie posty składasz :)

Uśmiałem się, ale w tym akurat masz rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra chciałbym zadac kilka pytań ogrzewającym się prądem.

 

2 Klima nie jest najlepsza na wielkie mrozy, jak alternatywa?

 

do -25 oC to malo?

http://www.christherm.de/Panasonic_Nordic_HE-Serie_20.html

Konwektory, kable, piece akumulacyjne (niechętnie)?

piece akumulacyjne- drogie, duze, bez sensu, ale-

bufor 500l do 85oC to nawet 30 kWh przy zasilaniu 35 oC- czyli podlogowki- koszt zasobnika buforowego ~3000 zl, kociol elektryczny o mocy bufor /2 (2h z pasma popoludniowego przy G12w)- czyli tu 15kW, ale z kilkustopniowym ustawianiem mocy- np 5/10/15)

konwektory- koszt instalacji bliski zeru ;)- 100-200 zl na pomieszczenie- grzanie non stop przy dwoch taryfach srednio da 46 groszy za 1kWh- troche drogo.

3 W kuchni chcę położyć matę grzewczą/ kable na podłogę, co lepsze? Jak wyliczyć ile trzeba tej maty/kabli?

u scian zewnetrznych, u okna , u scian wewnetrznych, u podlogi, u stropu plus straty na wentylacje - wyliczasz w watologii- i juz wiesz jaka potrzebujesz moc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie nad wyborem ogrzewania coraz intensywniej, nastawiałem sie nad elektryczną akumulacja w podłodze, jednak jest mało opinii, nie wiem czy takie nocne nagrzewanie podlogi wystarczy na ogrzanie domu przez dzień w zimie, u mnie taryfa weekendowa wynosi 68gr w dzien i 30gr w nocy oraz weekendy. Pompa ciepla gruntowa to jednak duzy wydatek, mój domek partetowy ma miec 95m2, sciany solbet +styro 20cm. Grunt piaszczysty wysoki poziom wód gruntowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie:)

wątek jest bardzo długi i zapewne częściowo na moje pytanie znalazłabym odpowiedz ale ani sił ani niestety czasu na szukanie:(

Właśnie zalewam fundamenty - dom 96m kw powierzchni użytkowej, parterowy, nie podpiwniczony, murowany, strop drewniany.

Przez najbliższe 10-12 lat dom będzie używany tylko jako letniskowy w okresie kwiecień-październik, potem przeprowadzimy się tam na stałe, do końca:)

 

Ogrzewanie wdłg projektu to piec na eko-groszek, którego nie chcę. Gazu nie ma, bultla gazowa w ogrodzie odpada, także olejowa.

Uparłam się na ogrzewanie kominkowe ale wszyscy mnie przekonują, zeby dołożyć do tego np podłogowe na prąd. Niestety zadecydować muszę lada moment - jak zalejemy fundamenty i nie zrobię komina pod ten piec z planu - już go potem nie dostawię...

bardzo proszę o podpowiedzi, jakieś sugestie na jakie ogrzewanie się zdecydować? o płaszczu wodnym naczytałam się po równo złych i dobrych opinii - kompletnie już zgłupiałam:( Ostatnio zaczęłam czytać o rekupacji ale nie wiem czy w duecie z kominkowym damy radę nie zamarznąć w takim domu?

 

będę wdzięczna za każdą opinię:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...