Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jak małe zapotrzebowanie to prąd, kable lub rury+ kocioł elektryczny, dzięki rurom można zmienić źródło przy kablach gorzej

jesli prądem za drogo to powietrzna pompa ciepła przy ogrzewaniu podłogowym

kominek.... chcesz kilka razy dziennie wkładać brudne drewno, patrzeć na okopcona szybę itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jak małe zapotrzebowanie to prąd, kable lub rury+ kocioł elektryczny, dzięki rurom można zmienić źródło przy kablach gorzej

jesli prądem za drogo to powietrzna pompa ciepła przy ogrzewaniu podłogowym

kominek.... chcesz kilka razy dziennie wkładać brudne drewno, patrzeć na okopcona szybę itd?

Kable - podłogówka. Rury odpadają - zima trzeba grzać, a się nie mieszka. Niestety po zalaniu fundamentów za późno na poprawnie zamontowany kominek. Zostają tylko protezy - rozdział gorącego powietrza i odpowiednio dobrana pc pp. Prawidłowo przygotowane i spalane drzewo nie jest brudne i nie okopca szyby. Kominek tylko bez płaszcza wodnego.

Edytowane przez Jurgonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszego lub Jej:D

 

Post Kasi brzmi w stylu: Będziemy żyli długo i szczęśliwie"

Nie wiadomo co będzie za 12 lat. Kto by pomyślał 20 lat temu że płyta CD to będzie przeżytek.

Może za 10 lat ogrzewać będziemy "zimną fuzją" ?

Może Kasia znajdzie sobie nowszy model ?:)

Jest tu i teraz. Zwykły kominek i kable albo piece akumulacyjne to chyba najlepsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post Kasi brzmi w stylu: Będziemy żyli długo i szczęśliwie"

Nie wiadomo co będzie za 12 lat. Kto by pomyślał 20 lat temu że płyta CD to będzie przeżytek.

Może za 10 lat ogrzewać będziemy "zimną fuzją" ?

Może Kasia znajdzie sobie nowszy model ?:)

Jest tu i teraz. Zwykły kominek i kable albo piece akumulacyjne to chyba najlepsze rozwiązanie.

 

:)

do końca aż mi sił starczy oddychać:) miejsce mam wymarzone i od lat czekam żeby się tam przeprowadzić...

 

wracając do ogrzewania - jeszcze jakbyście klasycznej blondyce wyjaśnili pojęcie "kable" - rozumiem, że o rurach mówicie w sensie ogrzewanie podłogowe zasilane ciepłą wodą? czyli kable= ogrzewanie podłogowe typu maty grzewcze?

 

co do fundamentów to mam zalane ławy (po wielu bojach z wodami gruntowymi ale to już inna opowieść) i 20.10 zaczynamy piąć w górę bloczkami a cały plan na ten rok kalendarzowy to stan zero - czyli decyzję co do kominka, ogrzewania wogóle muszę podejmować praktycznie już... dlatego to dla mnie ważne żeby wiedzieć w którą stronę iść :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

do końca aż mi sił starczy oddychać:) miejsce mam wymarzone i od lat czekam żeby się tam przeprowadzić...

 

wracając do ogrzewania - jeszcze jakbyście klasycznej blondyce wyjaśnili pojęcie "kable" - rozumiem, że o rurach mówicie w sensie ogrzewanie podłogowe zasilane ciepłą wodą? czyli kable= ogrzewanie podłogowe typu maty grzewcze?

 

co do fundamentów to mam zalane ławy (po wielu bojach z wodami gruntowymi ale to już inna opowieść) i 20.10 zaczynamy piąć w górę bloczkami a cały plan na ten rok kalendarzowy to stan zero - czyli decyzję co do kominka, ogrzewania wogóle muszę podejmować praktycznie już... dlatego to dla mnie ważne żeby wiedzieć w którą stronę iść :)

Ogrzewanie wodne podłogowe (rury) wymagana temperatura dodatnia całoroczna. W tym wypadku - nielogiczne. Kable, maty grzewcze - ogrzewanie podłogowe - czysty prąd - temperatura ujemna nie niszczy instalacji. (W przyszłości może być to najlepszy sposób grzania - może) Kominek - o ile można jeszcze - doprowadzić powietrze (kanały dużej średnicy - antystatyczne) z każdego pomieszczenia (najzimniejszego miejsca) do miejsca gdzie będzie stał kominek. (Kanały łączymy i podajemy powietrze na zewnątrz wkładu kominka, ale wewnątrz jego obudowy) Ponadto osobny kanał doprowadzający powietrze (do paleniska) z zewnątrz domu. Przy poprawnym wykonaniu nie potrzeba prądu, grzeje cały dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

jakbyście klasycznej blondyce wyjaśnili pojęcie "kable" - rozumiem, że o rurach mówicie w sensie ogrzewanie podłogowe zasilane ciepłą wodą? czyli kable= ogrzewanie podłogowe typu maty grzewcze?

 

co do fundamentów to mam zalane ławy (po wielu bojach z wodami gruntowymi ale to już inna opowieść) i 20.10 zaczynamy piąć w górę bloczkami a cały plan na ten rok kalendarzowy to stan zero - czyli decyzję co do kominka, ogrzewania wogóle muszę podejmować praktycznie już... dlatego to dla mnie ważne żeby wiedzieć w którą stronę iść :)

 

Kolor włosów nie ma nic do ogrzewania. ale fakt, mężczyźni, wolą blondynki. :yes:

Kable to jedno a maty grzewcza to drugie.

Maty układa się bezpośrednio pod podłogą, kable raczej w wylewce, która akumuluje ciepło oddane przez kable w tańszej taryfie..

Wybudowanie fundamentu pod komin i kominek (też powinien mieć fundament) to koszt minimalny a da Ci możliwość

odłożenia decyzji na wiosnę. W razie czego po prostu nie wykorzystasz tej części fundamentu. :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Kasia,widzę że chcesz palić drewnem,więc jako stary palacz drewnem z doświadczenia mogę polecić kocioł zgazowujący lub porządny kocioł dolnego spalania(z ceramiczną komorą dopalającą) o najmniejszej mocy zamiast kominka z płaszczem wodnym.Kominek koniecznie z komorą ceramiczną bez rusztu jako dodatkowe żródło ciepła bardzo wskazane,palisz w nim w takie dni jak teraz,szyba to tylko problem z czyszczeniem a piękne płomyki to góra połowa czasu palenia reszta to niestety rzażenie. Fundament pod kominek potrzebny tylko przy ciężkich konstrukcjach mój waży 300 kg. i stoi na wylewce 5 cm. grubości od 6 lat i pęknięć brak;).Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze zacznij od kwestii ile planowales przeznaczyc na system ogrzewania i CO.

95m2 i dobre ocieplenie... to i potrzeby beda male ;)

 

Masz jakies dane temperatur ktore wystepuja akurat u Ciebie?

 

Sa PL gruntowe w cenach P/W... pozostaje koszt DZ....

 

Moj obszar to najzimniejszy w Polsce niestety, pln-wsch. Faktycznie u mni w pge tez jest 2h w ciagu dnia taniej taryfy. Wg wyliczen pc gruntowa a nocna akumulacja w wylewce to roznica w instalacji ok 50tys, wiec bedzie sie zwracac ok 10 lat, oczywiscie bedzie tez kominek, tylko pytanie gdzie znajde jakies konkretne informacje na temat podloza, jak przygotowac do tej akumulacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy według waszej wiedzy i doświadczenia jest jakaś granica opłacalności kWh ciepła/ m2 dla domu pasywnego lub prawie pasywnego Np. do 20kWh opłaca się kablami a powyżej PC ?

jest możliwe że kiedyś się przepalą czy jakoś uszkodzą ?

 

A wymieniałeś kiedyś miedziany kabel elektryczny ?

Mieszkałem kiedyś w 100-letnim domu z instalacją miedzianą, jaszcze zewnętrzną.

Nic nie naprawiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez najbliższe 10-12 lat dom będzie używany tylko jako letniskowy w okresie kwiecień-październik, potem przeprowadzimy się tam na stałe, do końca:)

 

Ostatnio zaczęłam czytać o rekupacji ale nie wiem czy w duecie z kominkowym damy radę nie zamarznąć w takim domu?

 

będę wdzięczna za każdą opinię:)

Kable - podłogówka. Rury odpadają - zima trzeba grzać, a się nie mieszka. .

 

CWU zimą zamarznie.

Grzać trzeba.

Prądem można grzać, zimą tylko na podtrzymanie dodatniej temperatury. Rachunki będą akceptowalne nawet przy standardowym domku.

Pozostanie problem z obejściem Ep.

 

Do kotła na ekogroszek trzeba dokładać opału. Czasami kotły się wyłączają (różne powody). Trzeba ich "pilnować". Przy prądzie jest mniej problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maty układa się bezpośrednio pod podłogą, kable raczej w wylewce, która akumuluje ciepło oddane przez kable w tańszej taryfie..

Wybudowanie fundamentu pod komin i kominek (też powinien mieć fundament) to koszt minimalny a da Ci możliwość

odłożenia decyzji na wiosnę. W razie czego po prostu nie wykorzystasz tej części fundamentu. :no:

 

mówisz o wylewce na ogrzanej już styropianem podłodze czy o wylewce fundamentowej = chudziaku? przepraszam za banalne pytania ale walicie koledzy skrótami np PP, CV i ogólnie językiem mocno fachowym a ja buduję po raz pierwszy i w dodatku sama więc nie jest to dla mnie nic oczywistego:)

 

rurę napowietrzającą kominek (duże fi) mam w planie fundamentów i chcę ją zrobić - pytanie tylko czy jeśli się zdecyduję na kominek z płaszczem ona wystarczy? zupełnie nie wiem jakiej poleconej firmy szukać (woj.mazowieckie) żeby mnie nie nacięli na zarówno zwykły jak i ewentualnie z płaszczem wodnym kominek...

 

znajomi, mający gaz z sieci mają ogrzewanie kominkowe jako dodatkowe (plus panele słoneczne ale to bardziej na ciepłą wodę w lato - i są bardzo zadowoleni - dwie trzy grube lagi drewna na noc i do rana do wczesnej wiosny mają ciepło, gaz do ogrzewania uzywają sporadycznie przy mrozach - stąd moje zainteresowanie płaszczem wodnym - aczkolwiek opinii na NIE jest tylke przeciwko PW, że naprawdę już nie wiem.... na pewno u nich szyba się nie kopci i ogień ładnie widać zawsze - stąd, rozumiem kwestia wykonania zarówno kominka jak i płaszcza (jedni mówią, że brudzi inni ze nie tą szybę)

 

niestety w moim rejonie gdzie będzie stał dom dość często zdarzają się przerwy w dostawie prądu - po kilka godzin czasem trwa awaria i jakieś drugie ogrzewanie muszę mieć... stąd pomysł na kominek

 

jeśli by ktoś mi podrzucił jakieś nazwy firm które dobrze zrobią instalację kabli i tych magicznych rur pod wylewką (którą? :) ) plus kominek - będę ogromnie wdzięczna:) niestety zasuwam na dwa etaty, dom na głowie (ten miastowy) plus budowa i po prostu nie daję rady:(

 

a wogóle dzięki za pomoc:)

Edytowane przez Kasia Mikołajczak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU zimą zamarznie.

Grzać trzeba.

Prądem można grzać, zimą tylko na podtrzymanie dodatniej temperatury. Rachunki będą akceptowalne nawet przy standardowym domku.

Pozostanie problem z obejściem Ep.

 

 

Ale ile trzeba zeby temp w dobrze ocieplonym domu spadla ponizej 10-12 stopni?

 

Spadnie w ogole?

 

Asolt, czy daloby sie policzyc ile energi potrzeba w takim domu 3-litrowym 100m2 jakies przekladowe usytouwanie w terenie?

 

Drzwi zostawic uchylone, wstawic klime z opcja grzania i za jakies pewnie 300 zl mozna zima utrzymac w parterowce 18 czy 20 stopni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówisz o wylewce na ogrzanej już styropianem podłodze

 

-stąd moje zainteresowanie płaszczem wodnym

 

-niestety w moim rejonie gdzie będzie stał dom dość często zdarzają się przerwy w dostawie prądu

 

-niestety zasuwam na dwa etaty, dom na głowie (ten miastowy) plus budowa i po prostu nie daję rady:(

-tak wylewka już na styropianie

-kominek z płaszczem wodnym to ładniejsza wersja pieca na drewno, chcesz zrobić kotłownie w salonie ?

-zwykły kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza bez prądu da radę,

z płaszczem wodnym - nie bardzo, na prąd są pompy obiegowe.

-dwa etaty ? A masz czas na życie ? :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedz:) jeszcze jedno mnie frapuje - wymarzyłam sobie drewniane podłogi w całym domu, jasne, lakierowane półmatem... Jak się ma mata grzewcza do desek - pod kaflami wiem, że zero problemu ale jak drewno przyjmuje grzanie od spodu? czy się nie wypacza, zniekształca?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedz:) jeszcze jedno mnie frapuje - wymarzyłam sobie drewniane podłogi w całym domu, jasne, lakierowane półmatem...

Wygląda, że mamy w tej kwestii podobne gusta.:yes:

Pytaj o produkty, panele, deski warstwowe na ogrzewanie podłogowe.

Podłogi z drzewa litego się nie nadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda, że mamy w tej kwestii podobne gusta.:yes:

Pytaj o produkty, panele, deski warstwowe na ogrzewanie podłogowe.

Podłogi z drzewa litego się nie nadają.

 

malux ma chyba deskę litą merbau na wodnej podłogówce? jak dom dobrze zaizolowany, to do utrzymania temperatury wystarczy niska temperatura podłogi, zatem chyba można

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no no WIvaldi zaczyna mnie to niepokoić ;)

 

a serio już pisząc- siedzę dzisiaj cały dzień prawie w necie i szukam wykonawców jak i materiałów na maty grzewcze, rury z nawiewem od kominka i zdaje się, że kominkowe z PW już sobie odpusciłam - jeśli mi wyłączą prąd to przy PW też zamarznę mimo pięknego kominka w salonie:)

 

baaaaardzo dziękuję za rady:) no chyba,ze jeszcze by ktoś mi polecił jakieś sprawdzone firmy sprzedające dobre kominki oraz dobre maty grzewcze na prąd:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...