Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

..... na całą wełnę na poddasze wydałem 2500zł ....

 

 

zdradzisz co to za wełna? 2500zł to chyba niemożliwe, na całe poddasze, lambda 033...???

 

Pytam, bo właśnie jesteśmy na etapie poszukiwania materiałów na ocieplenie poddasza. Bierzemy pod uwage również styropian zamiast wełny.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie rekuperator a sam wymiennik. Rekuperator składa się z części wentylacyjnej (wentylator nawiewny i wywiewny, które pobierają prąd) i wymiennika. Sam wymiennik nie pobiera prądu.

Reasumując. Wentylacja pobiera prąd, wymiennik nie :)

A przecież bywają wentylacje bez wymienników...

 

Nie filozofuj , powiadasz sam wymiennik to ja mówię po kiego wyciągać go w ogóle z kartonu po zakupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis nie napiszę tego złośliwie ale skoro w stopce masz za zeszły rok 3320kwh to te dodatkowe 300kwh o których piszesz podnoszą ci zapotrzebowanie o prawie 10% (chyba że źle liczę).... tu nie chodzi o to żeby wszystko dokładnie przeliczać,ale należało by wspomnieć w bilansie rocznym o tych 80kg brykietu, ja też nie zamierzam podawać ile kwh uzyskałem ze swojej kozy ale pod koniec sezonu podam dokładnie ile drzewa/brykietu mi poszlo. Jeśli chodzi o rekuperator to nie wiem o jakim bilansie mówisz bo jest to urządzenie służące do wentylacji a nie do grzania.

 

Troszke zle liczysz, bo te 3320 kWh to prad do pompy ciepla, a nie ilosc ciepla dostarczona do domu. Tego ciepla jest ~4x wiecej.

 

Kominek to u mnie sa sladowe ilosci, wiec chyba szkoda tym sobie glowe zawracac. Takie ogladanie ognia to jest moja fanaberia. Ni jak to sie w stosunku do pompy ekonomicznie nie zamyka, salon przegrzewa, ale lubie nieraz pisiedzec ze szklaneczka i sie pogapic. Nie pale po to, zeby dogrzac chalupe, tak samo jak nie "dogrzewam" jej pralka, piekarnikiem czy komputerem.

 

Reku nagrzewa powietrze dolatujace z zewnatrz do domku (z tego co wiem). Zuzywa tez prad (wylacz mu prad a niczego nie zagrzeje). Dlaczego niby tego nie doliczac do bilansu? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie filozofuj , powiadasz sam wymiennik to ja mówię po kiego wyciągać go w ogóle z kartonu po zakupie.

 

Bo wentylacja to wentylacja, a wymiennik nie wytwarza ciepła, tylko je odzyskuje. (nie pozwala mu uciec tak jak styropian czy wełna). Doliczamy?

A doliczamy też TV, lodówkę i pralkę? Bo suszarkę kondensacyjną z pompą ciepła, żelazko czy suszarkę to na bank trzeba chyba doliczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku nagrzewa powietrze dolatujace z zewnatrz do domku (z tego co wiem). Zuzywa tez prad (wylacz mu prad a niczego nie zagrzeje). Dlaczego niby tego nie doliczac do bilansu? :)

 

Kompletna bzdura, ale w stylu Pyxia.

Niby jak reku podgrzewa powietrze dolatujące z zewnątrz? Wentylatorami? :D :D :D

A ja wyłączysz prąd to straty będą ciepła czy brak wentylacji? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletna bzdura, ale w stylu Pyxia.

Niby jak reku podgrzewa powietrze dolatujące z zewnątrz? Wentylatorami? :D :D :D

A ja wyłączysz prąd to straty będą ciepła czy brak wentylacji? :)

 

Jak czytam że ktoś ma zapotrzebowanie na energię do ogrzewania ileś tam i wentylację grawitacyjną to zakładam że kratek nie zasłania i tam u uciekło 30 procent ciepła .Analogicznie przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem wydajesz kasę na zasilenie wentylatorów lub zasilenie grzałki ale tracisz na wentylacje jakieś może 10 procent ciepła .Czyli koszt uzyskania tej oszczędności powinien być dodany do kosztów ogrzewania.

Swoją drogą to ten sam wentylator a dokładnie jego silnik jest chłodzony strumieniem powietrza które wytwarza .

Edytowane przez funky_koval
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wentylacja to wentylacja, a wymiennik nie wytwarza ciepła, tylko je odzyskuje. (nie pozwala mu uciec tak jak styropian czy wełna). Doliczamy?

A doliczamy też TV, lodówkę i pralkę? Bo suszarkę kondensacyjną z pompą ciepła, żelazko czy suszarkę to na bank trzeba chyba doliczyć :)

 

czyli wg tego co piszesz to stawiamy wymiennik bez wentylatorów i jest super.. odzyskuje ale nie czerpie prądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam że ktoś ma zapotrzebowanie na energię do ogrzewania ileś tam i wentylację grawitacyjną to zakładam że kratek nie zasłania i tam u uciekło 30 procent ciepła .Analogicznie przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem wydajesz kasę na zasilenie wentylatorów lub zasilenie grzałki ale tracisz na wentylacje jakieś może 10 procent ciepła .Czyli koszt uzyskania tej oszczędności powinien być dodany do kosztów ogrzewania.

Swoją drogą to ten sam wentylator a dokładnie jego silnik jest chłodzony strumieniem powietrza które wytwarza .

 

No to może łopatą jak na budowie.

 

Jak używasz suszarki do włosów to wytwarzasz energię, która ogrzewa dom? Wytwarzasz. W jakim celu używasz suszarki do włosów, w celu ogrzania domu czy wysuszenia włosów?

W jakim celu włączam wentylację, w celu odzyskania ciepła czy w celu dostarczenia świeżego powietrza?

To że do tego ktoś wymyślił wymiennik nie oznacza, że nagle system wentylacji należy doliczać do grzania, przecież to głupota :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden robi mechaniczną z odzyskiem dla oszczędności wydatków dla ogrzewanie a inny dla komfortu .

 

Wentylacja ma działać. Nie ważne jaka, ma działać dobrze.

Przy grzaniu, prądem, gazem czy olejem, można się pokusić o jakieś oszczędności na ogrzewaniu dzięki wymiennikowi. Przy PC czy węglu takich nie będzie. Bilans zysków i strat wychodzi na zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdradzisz co to za wełna? 2500zł to chyba niemożliwe, na całe poddasze, lambda 033...???

 

Pytam, bo właśnie jesteśmy na etapie poszukiwania materiałów na ocieplenie poddasza. Bierzemy pod uwage również styropian zamiast wełny.

Pozdr.

 

wełna schwenka u mnie było tylko 65m2 dachu do ocieplenia dlatego tak mało wyszło.... kupowałem poza sezonem bez faktury od znajomego ale nawet licząc po normalnej cenie z alledrogo to nie przekroczyłbym 3-3.5tys

Edytowane przez mar1982kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszke zle liczysz, bo te 3320 kWh to prad do pompy ciepla, a nie ilosc ciepla dostarczona do domu. Tego ciepla jest ~4x wiecej.

 

Kominek to u mnie sa sladowe ilosci, wiec chyba szkoda tym sobie glowe zawracac. Takie ogladanie ognia to jest moja fanaberia. Ni jak to sie w stosunku do pompy ekonomicznie nie zamyka, salon przegrzewa, ale lubie nieraz pisiedzec ze szklaneczka i sie pogapic. Nie pale po to, zeby dogrzac chalupe, tak samo jak nie "dogrzewam" jej pralka, piekarnikiem czy komputerem.

 

Reku nagrzewa powietrze dolatujace z zewnatrz do domku (z tego co wiem). Zuzywa tez prad (wylacz mu prad a niczego nie zagrzeje). Dlaczego niby tego nie doliczac do bilansu? :)

 

OK. już załapalem z tą PC >>>>>> reku żadnego powietrza nie nagrzewa, tam są tylko dwa wiatraczki (wywiewny i nawiewny) oraz wymiennik, na średnim biegu obydwa razem zużywają 30wat/h - jakieś 15-20zł miesięcznie prądu pobierają, dla porównania plazma bierze około 200-300wat/h........ wiele osób właśnie myśli tak jak ty że reku to jakiś grzejnik a to nic innego jak wentylacja tyle że z odzyskiem ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest zadanie tego "wymiennika"? :)

 

wątpię że nie rozumiesz ale ok - wymiennik ciepła czyli rekuperator , jeden wiatrak wyciąga powietrze z "brudnych" pomieszczeń(kuchnia, wc itd) a drugi z czerpni pobiera tyle samo świeżego z zewnątrz i nawiewa do pokoi, to wszystko po drodze trafia do wymiennika gdzie ciepłe powietrze z domu ogrzewa te z zewnątrz, u mnie w tej chwili nawiewa powietrze o temp. 19st a na zewnątrz 12st........zimy jeszcze nie było ale były dwa dni z przymrozkami i i nawiew miałem najniższy 17,5 st przy 21 st w domu, w porównaniu do grawitacyjnej - jest mega-oszczędność pomijając komfort świeżego powietrza nawiewanego 24h/doba.

 

A tak w ogóle to oficjalnie informuję o rozpoczęciu u mnie sezonu grzewczego, co prawda grzejniki zimne ale pierwszy raz napaliłem w kozie.

Edytowane przez mar1982kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wentylacja to wentylacja, a wymiennik nie wytwarza ciepła, tylko je odzyskuje. (nie pozwala mu uciec tak jak styropian czy wełna). Doliczamy?

A doliczamy też TV, lodówkę i pralkę? Bo suszarkę kondensacyjną z pompą ciepła, żelazko czy suszarkę to na bank trzeba chyba doliczyć :)

 

Skoro nie doliczasz to masz chyba jakiś zabytkowy dom, w nowoczesnych, izolowanych to się dolicza żelazko, telewizor i nawet członków rodziny po 60w/dobę/osobę, pies pewnie ze 30W (zależnie od wielkości psa) ;). To wszystko są zyski i straty ciepła i do ich uzyskania potrzeba mniej lub więcej włożonej energii. Więc i recu ją odzyskuje, podobnie jak PC - PC ją odzyskuje z gruntu obok/pod budynkiem lub powietrza wokół budynku, recu odzyskuje z powietrza, które jest jeszcze w drodze z domu na podwórko, powtórnie odzyskuje pozyskane ciepło ale odzyskuje.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie doliczasz to masz chyba jakiś zabytkowy dom, w nowoczesnych, izolowanych to się dolicza żelazko, telewizor i nawet członków rodziny po 60w/dobę, pies pewnie ze 30W (zależnie od wielkości psa) ;). To wszystko są zyski i straty ciepła i do ich uzyskania potrzeba mniej lub więcej włożonej energii. Więc i recu ją odzyskuje, podobnie jak PC - PC ją odzyskuje z gruntu obok/pod budynkiem lub powietrza wokół budynku, recu odzyskuje z powietrza, które jest jeszcze w drodze z domu na podwórko, powtórnie odzyskuje pozyskane ciepło ale odzyskuje.

 

Gdyby ten mój rekuperator stał w części mieszkalnej, nawet mógłbym się z tym zgodzić, ale stoi na strychu nieogrzewanego garażu ;)

I teraz zrozum. Tyle ile wytworzy ciepła wentylator nawiewny, tyle wywieje nawiewny. Gdzie zysk?

 

Natomiast też uważam, że ogrzewanie to tylko uzupełnienie brakującej energii, której nie dostarczyli domownicy, sprzęty czy słoneczko. Uważasz że jest inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie doliczasz to masz chyba jakiś zabytkowy dom, w nowoczesnych, izolowanych to się dolicza żelazko, telewizor i nawet członków rodziny po 60w/dobę/osobę, pies pewnie ze 30W (zależnie od wielkości psa) ;). To wszystko są zyski i straty ciepła i do ich uzyskania potrzeba mniej lub więcej włożonej energii. Więc i recu ją odzyskuje, podobnie jak PC - PC ją odzyskuje z gruntu obok/pod budynkiem lub powietrza wokół budynku, recu odzyskuje z powietrza, które jest jeszcze w drodze z domu na podwórko, powtórnie odzyskuje pozyskane ciepło ale odzyskuje.

 

A czy żelazko, tv i pies odzyskuje ciepło czy je wytwarza????? - reku nie tworzy ciepla, on je odzyskuje, a to jest różnica!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...