Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

WM z wymiennikiem przynajmniej nie generuje strat. A przy grawitacyjnej część zapłaconego ciepełka puszczamy kominem. I tu was boli ;)

 

Strat nie generuje - ale za prąd trzeba zapłacić. Pytanie tylko co jest "droższe" : prąd na WM czy ciepełko wypuszczane grawitacją. Zapewne każdy sobie musi policzyć sam czy go "boli" :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strat nie generuje - ale za prąd trzeba zapłacić. Pytanie tylko co jest "droższe" : prąd na WM czy ciepełko wypuszczane grawitacją. Zapewne każdy sobie musi policzyć sam czy go "boli" :).

 

WM z wymiennikiem nie powoduje strat. Tyle samo zużyje kWh, co odzyska (przynajmniej przy PC i węglu), WG generuje straty zawsze. Tak ciężko to zrozumieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM z wymiennikiem nie powoduje strat. Tyle samo zużyje kWh, co odzyska (przynajmniej przy PC i węglu), WG generuje straty zawsze. Tak ciężko to zrozumieć?

 

Toż napisałem : "...strat nie generuje, ale za prąd trzeba zapłacić..." tak ciężko czytać ze zrozumieniem? :)

Liwko - moja uwaga dotyczy tylko kwestii:

WM potrzebuje prądu a ten kosztuje xxx zł (jeszcze raz - nawet jak nie jest to strata, to jest koszt, podobnie jak jedzenie - organizm przetwarza na energię ale trzeba za nie zapłacić)

Grawitacja to straty na ogrzewanie yyy zł

relacja x do y zależna jest od budynku, trybu życia i itp indywidualnych parametrów - nie zawsze będzie "boleć" posiadaczy grawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż napisałem : "...strat nie generuje, ale za prąd trzeba zapłacić..." tak ciężko czytać ze zrozumieniem? :)

Liwko - moja uwaga dotyczy tylko kwestii:

WM potrzebuje prądu a ten kosztuje xxx zł (jeszcze raz - nawet jak nie jest to strata, to jest koszt, podobnie jak jedzenie - organizm przetwarza na energię ale trzeba za nie zapłacić)

Grawitacja to straty na ogrzewanie yyy zł

relacja x do y zależna jest od budynku, trybu życia i itp indywidualnych parametrów - nie zawsze będzie "boleć" posiadaczy grawitacji.

 

:bash:

 

WM z wymiennikiem pobierze prądu za tyle złotówek, ile złotówek byś stracił na ogrzewaniu. Teraz rozumiesz?

WG powoduje straty zawsze. Teraz rozumiesz?

 

Błagam, przemyśl to!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposob bolec? $?

 

Ile jest warta stala i pewna wymiana powietrza, pomijajac bonus w formie odzysku juz raz podgrzanego powietrza.

 

Z tym ze dla wielu koszt instalacji WM z odzyskiem ciepla pewnie sie "nie zwroci" a to istotna kwestia :rolleyes:

 

:)

I tu się zgadzamy - korzyść jest, czy "się zwróci" (i kiedy) każdy sam musi policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tutaj zadowolony pompiarz :)

 

Z ciekawości spytałem się o tą pompę, jak się sprawuje po sześciu latach i oto jaką odpowiedź dostałem

 

Liwko, mogę powiedzieć, że w ciągu sześciu lat zero niespodzianek. Ale tamtą pompę (Neuratherm) sprzedałam razem z domem. Teraz, od dwóch lat mam tę samą pompę co Ty i, odpukać, hula bez zarzutu. A u Ciebie?

 

Na złość wam wszystkim one działają :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:bash:

 

WM z wymiennikiem pobierze prądu za tyle złotówek, ile złotówek byś stracił na ogrzewaniu. Teraz rozumiesz?

WG powoduje straty zawsze. Teraz rozumiesz?

 

Błagam, przemyśl to!

Liwko - daj przykład i najpierw sam przemyśl. WM (jako całość, nie tylko wymiennik) działa - pobiera prąd, generuje koszt - cały czas (bo jej główne zadanie to wymiana powietrza na odpowiednim poziomie). Nie zgodzimy się w tej kwestii - więc nie ma sensu dalej się przepychać.

I dla jasności - jestem zwolennikiem WM, natomiast z pewnością nie jest darmowa, różnica jest taka, że albo "ogrzewamy atmosferę" przez kanały WG, albo płacimy za prąd do wentylatorów (ew grzałki itp elementów układu) WM. :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnica jest taka, że albo "ogrzewamy atmosferę" przez kanały WG, albo płacimy za prąd do wentylatorów (ew grzałki itp elementów układu) WM. :bash:

 

No właśnie, wreszcie załapałeś :)

Przy WM z wymiennikiem rachunek wychodzi na zero. Tyle odzyskamy, co byśmy stracili przy WG. To tak jakby nam świeże powietrze cudem się w domu wymieniało. Natomiast przy WG straty będą zawsze :yes:

Zrozum, przy wentylacji grawitacyjnej nic nie odzyskujemy. A skoro nie odzyskujemy to...? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba rozumiem przemo1 o co ci chodzi. Cały czas mylisz systemy.

Żeby ci to uzmysłowić zadam kilka pytań

Jeżeli wyciągnę wymiennik to czy wentylacja dalej będzie działać?

Czy w tym momencie będzie pobierała mniej prądu (pomińmy mniejsze opory)?

Wentylacja nadal będzie wentylacją i pobierze tyle samo prądu. Dołożenie wymiennika nic w tej kwestii nie zmienia. Zmienia się natomiast komfort i następuje odzysk ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie. A wczesniej pisales:

 

 

 

Wiec co robi w koncu rekuperator? :)

 

Dobra ok jeśli chcesz przyznaje się rekuperator GRZEJE!!!!!!!!!! i to bardzo bo w tej chwili po przepaleniu w kozie mam 20st na nawiewach!!!!!! na dworze jest 11st mój reku podgrzewa teraz 125m3 powietrza o 9 stopni zużywając przy tym 30wat/h czyli 38groszy na dobę...... Boże co za gościu, nic nie kuma!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ja piszę od kilku postów? - WG to straty ciepła (ogrzewanie atmosfery) zawsze, nigdy nie twierdziłem, że coś odzyskujemy. WM to jakiś koszt zawsze, Ty twierdzisz (zakładając mylnie, że WM to tylko odzysk a nie wentylacja) że koszt WM jest zawsze równy stratom ciepła przez WG - ja twierdzę, że nie zawsze i tyle.... A jak będzie Ci "dusznawo" i sobie przestawisz obroty wentylatorów na wyższe to jak - odzyskasz więcej ciepła na pokrycie większego zużycia prądu? :)

Ja, jak piszesz, załapałem, teraz kolej na Ciebie:).

WM z odzyskiem, to dalej wentylacja (oczywiście dużo bardziej ekonomiczna od WG) - nie ogrzewanie, które kończy pracę po osiągnięciu zadanej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyciągniesz wymiennik to WM będzie zawsze powodować straty większe niż WG, gdy go założysz - mniejsze - w zależności od sprawności danej instalacji WM - mniejsze od włożonej energii lub mniejsze.

 

To nie zmienia faktu, że gdy tam jest wymiennik to już nie tylko wentylacja a część systemu ogrzewania. Gdy będziesz miał pompę i czerpał wodę z źródła geotermalnego i nią ogrzewał dom to też powiesz, że tylko rury przepłukujesz a zużycie energii masz załóżmy 300W bo tyle pompa pobiera ?

 

WM z wymiennikiem odzyskuje ciepło, które bez wymiennika poszło by w eter, PC odzyskuje energię z eteru i nikt nie twierdzi przez to, że jego dom potrzebuje 1kW energii bo pompa tyle pobiera - każdy wie, że skoro pompa pobiera 1kW to dom potrzebuje załóżmy 4kW z uwzględnieniem COP pompy.

 

To jest dyskusja nie do rozstrzygnięcia, można się w nieskończoność spierać jak o to co było pierwsze kura czy jajo.

 

Moim zdaniem gdy do WM dokładasz wymiennik staje się z niej poza systemem wentylacyjnym również system grzewczy. Jeżeli inwestujesz w WM inwestujesz w poprawą wentylację, jeżeli w rekuperator to już w odzysk ciepła wiec i w ogrzewanie i wówczas trzeba policzyć ile to dodatkowo kosztuje i czy warto.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak będzie Ci "dusznawo" i sobie przestawisz obroty wentylatorów na wyższe to jak - odzyskasz więcej ciepła na pokrycie większego zużycia prądu? :)

 

A jak tobie będzie za duszno i uchylisz okna, to stracisz więcej energii?

 

Napiszę ci tak. Przy PC i węglu, straty na prądzie pokrywają się mniej więcej z zyskami na ogrzewaniu i bilans wychodzi w okolicach zera. Przy prądzie, gazie czy oleju, oszczędności z tytułu rekuperacji będą większe i można tu nawet mówić o jakimś zwrocie inwestycji w wentylację z odzyskiem ciepła. Ale nie jest to wina ani domu, ani mieszkańców, a jedynie droższych mediów.

WM z odzyskiem ciepła to przede wszystkim komfort i w takich kategoriach powinniśmy o niej dyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba rozumiem przemo1 o co ci chodzi. Cały czas mylisz systemy.

Żeby ci to uzmysłowić zadam kilka pytań

Jeżeli wyciągnę wymiennik to czy wentylacja dalej będzie działać?

Czy w tym momencie będzie pobierała mniej prądu (pomińmy mniejsze opory)?

Wentylacja nadal będzie wentylacją i pobierze tyle samo prądu. Dołożenie wymiennika nic w tej kwestii nie zmienia. Zmienia się natomiast komfort i następuje odzysk ciepła.

Chodzi mi tak naprawdę o jedno:

koszt zakupu, montażu i eksploatacji instalacji WM z odzyskiem zawsze jakiś jest, koszt budowy WG też zawsze jakiś jest - natomiast co jest tańsze i po jakim czasie zwróci się inwestycja w WM z odzyskiem ( w WG nigdy) to jest kwestia indywidualna każdego z nas i naszych budynków, tak jak to, czy chcemy ten koszt ponieść.

Ty patrzysz przez pryzmat korzyści, które są bezsprzeczne. Ja natomiast zwracam tylko uwagę, że te korzyści kosztują:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moim zdaniem gdy do WM dokładasz wymiennik staje się z niej poza systemem wentylacyjnym również system grzewczy. Jeżeli inwestujesz w WM inwestujesz w poprawą wentylację, jeżeli w rekuperator to już w odzysk ciepła wiec i w ogrzewanie i wówczas trzeba policzyć ile to dodatkowo kosztuje i czy warto.

 

Bzdura, ale nie dziwie się dlaczego tak piszesz, zwyczajnie nie miałeś z nią do czynienia.

 

Jak jest różnica między WM a WM z odzyskiem? Wymień składowe.

 

Zapewniam cię, że w życiu nie zrobiłbym WM bez odzysku ciepła. I to nie dlatego że musiałbym dodatkowo zapłacić za prąd. A dlaczego to już sam pomyśl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi tak naprawdę o jedno:

koszt zakupu, montażu i eksploatacji instalacji WM z odzyskiem zawsze jakiś jest, koszt budowy WG też zawsze jakiś jest - natomiast co jest tańsze i po jakim czasie zwróci się inwestycja w WM z odzyskiem ( w WG nigdy) to jest kwestia indywidualna każdego z nas i naszych budynków, tak jak to, czy chcemy ten koszt ponieść.

 

Jak wentylacja ma ci się zwrócić? A klimatyzacja ci się zwróci? A hamak w ogrodzie ci się zwróci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...