Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak wentylacja ma ci się zwrócić? A klimatyzacja ci się zwróci? A hamak w ogrodzie ci się zwróci?

O - tu trafiłeś jak kulą w płot :)

Hamak - oczywiście, że wielokrotnie mi się zwrócił:

żonę, jak ma "migrenę" , sadzam w hamak i przechodzi jak "ręką odjął" (nie wydaję na tabletki), jak mówi, że trzeba jechać do "mamusi" , to biorę na ręce i sadzam w hamak (nie wydaję na paliwo ani na 0,7 po wizycie u mamusi). :)

Ale masz rację - nie powinienem używać słowa "zwróci" - chodzi mi tylko o porównanie kosztów, które nie zawsze wypadnie na korzyść WM.

Dajmy już spokój, bo zdominowaliśmy wątek, a tak naprawdę to ani Ty nie twierdzisz, że WM to "perpetuum mobile" ani ja nie jestem jej przeciwnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dobra.. to teraz niech ktoś policzy czy wymyśli jak policzyć ile energii odzyskuje wymiennik w rekuperatorze.. po stronie strat wiadomo - wpinam licznik kWh i wiem dokadnie co do grosza.. a jak policzyć zyski (odzysk) mając dane takie jak temperatura zewnętrzna, temperatury na każdej częsci wymiennika (wlot, wyot, nawiew,wywiew) i wydajność w m3/h.. ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra.. to teraz niech ktoś policzy czy wymyśli jak policzyć ile energii odzyskuje wymiennik w rekuperatorze.. po stronie strat wiadomo - wpinam licznik kWh i wiem dokadnie co do grosza.. a jak policzyć zyski (odzysk) mając dane takie jak temperatura zewnętrzna, temperatury na każdej częsci wymiennika (wlot, wyot, nawiew,wywiew) i wydajność w m3/h.. ?

 

Kiedyś to liczyliśmy, są nawet wzory. Tutaj TB ci pomoże :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by można policzyć, ile ciepła potrzeba na ogrzanie załóżmy 100m3 powietrza wymienianego co godzinę w domu przy dt otoczenie/dom np 20st a ile energii na wymianę (silniki) WM i ogrzanie powietrza z odpowiednio wyższej temp. powietrza wynikającej ze średniej sprawności wymiennika rekuperatora do tej samej temperatury w domu. Może TB policzy, ja się nie podejmuję bo mam WG a WG podobno powoduje niesprawne działanie mózgu, mózg tylko podtrzymuje funkcje życiowe i niewiele więcej, czy jakoś tak to leciało, więc siłą rzeczy nie dam rady. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by można policzyć, ile ciepła potrzeba na ogrzanie załóżmy 100m3 powietrza wymienianego co godzinę w domu przy dt otoczenie/dom np 20st a ile energii na wymianę (silniki) WM i ogrzanie powietrza z odpowiednio wyższej temp. powietrza wynikającej ze średniej sprawności wymiennika rekuperatora do tej samej temperatury w domu. Może TB policzy, ja się nie podejmuję bo mam WG a WG podobno powoduje niesprawne działanie mózgu, mózg tylko podtrzymuje funkcje życiowe i niewiele więcej, czy jakoś tak to leciało, więc siłą rzeczy nie dam rady. ;)

 

O to ja mam to samo dlatego przerwałem dyskusję z tym limkiem czy livkiem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem w takim razie stukam w tą klawiaturę ?

Jakim cudem co najmniej kilku posiadaczy WM w kolejnych wpisach nie przedstawiło dowodu obliczeniowego ?

 

Ja wiem, że WM z wymiennikiem jest lepsze od WG pod względem mniejszych strat energii ale zamiast pustosłowia proszę uprzejmie posiadaczy pełnosprawnych mózgów o wyliczenia.

 

A jest tak z mózgami w pewnych przypadkach, ale nie z definicji, dlaczego to się można domyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem w takim razie stukam w tą klawiaturę ?

Jakim cudem co najmniej kilku posiadaczy WM w kolejnych wpisach nie przedstawiło dowodu obliczeniowego ?

 

a jakie ty chcesz dowody obliczeniowe ...?

pierd...o jakimś zużyciu energii przez układ elektryczny centrali wentylacyjnej a pomijacie ilość energii odzyskiwanej przez sam wymiennik...

dla przykładu ...

moja WM zużywa średnio na dobę ok. 0,8kwh przy wydatku ok. 100m3/h

przeciętny wymiennik odzyskuje min. ok. 50% energii z powietrza wywiewanego...

przy prostym liczeniu mamy straty na wentylacji grawitacyjnej ok. 3000kwh w sezonie zakładając że przepływ powietrza jest cały czas na poziomie tych 100m3/h , dokładając rekuperator zmniejszamy je o połowę kosztem energii na wentylatory czyli ok. 160kwh na sezon grzewczy...

 

głupie gadanie czy WM sie zwróci ...?

a kominy do grawitacyjnej to się jakoś zwracają ...?

 

generalnie to do inwestora należy wybór czy chce mieć zaduch i "zapaszki" w chałupie czy komfort...

tylko nie krzyczcie że przy WG macie świeże powietrze i komfort bo ja już to przerabiałem za wiele razy aby to "kupić'...;)

coraz częściej zdarza się przerabiać stare chałupy na WM więc chyba raczej to nie tylko o modę chodzi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,8kWh x 365 dni (bo zakladam, ze na lato centrakli nie wylaczasz, wiec liczenie "na sezon grzewczy" lekko bezsensowne) to daje 292kWh. Z tego przy pompie ciepla mial bys 1150kWh ciepla, a mowimy o napwde super oszczednej centralce ustawionej na najnizszy bieg, ktora nie bierze wiecej niz 33W. :)

 

Co do WG, to tak samo sa zle zrobione WG jak i WM. Ludzie nie potrafia uzywac czesto nawet poprawnie wykonanej WG, bo nie dociera do nich, ze wentylacja to przy okazji strata energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,8kWh x 365 dni (bo zakladam, ze na lato centrakli nie wylaczasz, wiec liczenie "na sezon grzewczy" lekko bezsensowne) to daje 292kWh. Z tego przy pompie ciepla mial bys 1150kWh ciepla, a mowimy o napwde super oszczednej centralce ustawionej na najnizszy bieg, ktora nie bierze wiecej niz 33W. :)

rozmawiamy o sezonie grzewczym...:yes:

jeżeli mamy liczyć cały sezon to tak...

tyle że trzeba by jeszcze policzyć moc chłodniczą wymiennika gruntowego...:stirthepot:

a ta super oszczędna centrala to dwa wentylatory TT 200 sterowane przez autotransformator ...;)

nie mieszaj oszczędności z PC do " smrodu" w chałupie przy WG ...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) Juz chyba poruszyliście tu wszystkie tematy włącznie z oponami samochodowymi :D zwykly hyde park :D

 

wracając do tematu... pytanko do wszystkich.. o ile zmienilo sie ( jesli w ogole sie zmienilo) zapotrzebowanie na cieplo w Waszych domach porównując pierwszy sezon gdy dom nie wygrzany duża wilgotność itd z sezonami następnymi??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem w takim razie stukam w tą klawiaturę ?

Jakim cudem co najmniej kilku posiadaczy WM w kolejnych wpisach nie przedstawiło dowodu obliczeniowego ?

 

Ja wiem, że WM z wymiennikiem jest lepsze od WG pod względem mniejszych strat energii ale zamiast pustosłowia proszę uprzejmie posiadaczy pełnosprawnych mózgów o wyliczenia.

 

A jest tak z mózgami w pewnych przypadkach, ale nie z definicji, dlaczego to się można domyśleć.

 

 

u mnie rekuperator pobiera prądu za 20-30zł na miesiąc, odzysk ciepła na poziomie 80-90% ...... przez wentylację tracę 10-20% ciepła wytwarzanego w domu, resztę przez ściany/okna/dach, oszczędność spora. Porównując WM z WG cały pic polega na tym że mało kto we właściwy sposób wentyluje grawitacyjnie, nikt przecież w mrozy nie uchyla w każdym pokoju okien a tylko wtedy WG działa sprawnie. Osobiście WM traktuje jako system podnoszący komfort użytkowania domu, a nie jako źródło oszczędności, mieszkam dopiero od 5-miesięcy i wiem że nawet gdybym miał mieć prąd na ogrzewanie za darmo do końca życia, to i tak zainwestowałbym w WM.... ciągły efekt świeżego (ciepłego) powietrza we wszystkich pokojach - bezcenne!! Nie mówiąc już o gotowaniu czy smażeniu, po prostu tego nie czuć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...