Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ktoś ma jakieś namiary na marmurowe płyty grzejne? Ciekawa sprawa to mo że być...

Dla zainteresowanych podaje strone gdzie możecie dowiedzieć się więcej o marmurowych płytach grzewczych.

Ja chcę zebrać jakieś opinie od ludzi którzy już coś podobnego użytkują.

Jakie koszty eksploatacji wychodzą w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tańsza taryfa obowiązuje tylko przez 10 godzin dziennie. Czy nie ma problemów z akumulowaniem ciepła w podłodze ? Ile praktycznie trzeba dorzucić na dogrzewanie w droższej strefie ? Dom będzie piętrowy i nie ma mowy o grubej wylewce na poddaszu.

 

pozdrawiam[/b]

 

Pewnie zależy od mocy kabli i mrozu na zewnątrz oraz amplitudy wahań temperatury. Ja nie mam podłogówki ale moje grzejniki nie wystarczą. W najzimniejsze dni stycznia zużywałem ponad 80kWh dziennie. A moc wszystkich moich grzejników to 6,5kW. Jakby nie liczyć to nie ma szans aby ogrzewać tylko w tańszej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tańsza taryfa obowiązuje tylko przez 10 godzin dziennie. Czy nie ma problemów z akumulowaniem ciepła w podłodze ? Ile praktycznie trzeba dorzucić na dogrzewanie w droższej strefie ? Dom będzie piętrowy i nie ma mowy o grubej wylewce na poddaszu.

 

pozdrawiam[/b]

 

Pewnie zależy od mocy kabli i mrozu na zewnątrz oraz amplitudy wahań temperatury. Ja nie mam podłogówki ale moje grzejniki nie wystarczą. W najzimniejsze dni stycznia zużywałem ponad 80kWh dziennie. A moc wszystkich moich grzejników to 6,5kW. Jakby nie liczyć to nie ma szans aby ogrzewać tylko w tańszej taryfie.

 

Eee Jezier - przy pomocy konwektorów to na pewno nie (ale ręki też bym za to nie dał, że na 100% nie), ale ZbyszekW pisze o akumulacyjnej podłogówce, bodajze Bilbo podawał przykład znajomego, który nawet nie korzysta z dziennej porcji taniej taryfy.

KrzysztofP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że ten z przykładu płacił 6 tys rocznie - o wiele za dużo.

Prąd nocny wychodzi przywoicie tanio tylko w nocy. Wystarczy brak akumulacji czy rozregulowanie sterownika i koszty rosną kosmiczne.

 

Czy gruba wylewka - parter 10 cm, piętro 4-5cm wystarcza, żeby przez "nocne" 10h akumulować ciepło na cały dzień przy mrozach (140kWh) ?. Piece akumulacyjne jakoś mi nie pasują - mam skojarzenie z trzeszczącymi przypiekajacymi kurz gruchotami nie mówiąc o komforcie cieplnym.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy można podpisać tak umowę z ZE, że dwie taryfy zimą, a latem jedna. Bo tak naprawdę dwie taryfy latem to tylko utrudnienie.

 

Lstem też si.e opłaci mi rachunki spadły z ok 200 do 120-160 na dwa miesiące po zmianie na 2 taryfy (latem) Najwiekszy wydatek energetyczny latem to CWU, opłaca się ją grzać w taniej taryfie

KrzysztofP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolka. W naszym ZE energetycznym cena taryfy całodobowej jest prawie taka sama jak droższa taryfa w G12. Nic na tym nie stracisz. Wg mnie w ZEWT nie da się tak zrobić aby mieć pół roku G11, a pół G12. Ale najlepiej zadzwonić i wyjaśnić to u źródła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale ZbyszekW pisze o akumulacyjnej podłogówce, bodajze Bilbo podawał przykład znajomego, który nawet nie korzysta z dziennej porcji taniej taryfy

 

Tylko że ten z przykładu płacił 6 tys rocznie - o wiele za dużo.

Prąd nocny wychodzi przywoicie tanio tylko w nocy. Wystarczy brak akumulacji czy rozregulowanie sterownika i koszty rosną kosmiczne.

 

Czy gruba wylewka - parter 10 cm, piętro 4-5cm wystarcza, żeby przez "nocne" 10h akumulować ciepło na cały dzień przy mrozach (140kWh) ?.

 

Ten z przykładu płacił 6 tys. rocznie za cały prąd.

Odejmij od tego ponad tysiąc za inne urządzenia elektryczne (conajmniej 100pln/m-c).

Do tego jeszcze grzanie c.w.

Ale grzanie odbywa się tylko w II taryfie. Sterowniki są tak ustawione, że podłogówka nie ma prawa się włączyć w dzień. Mimo, że grubość wylewki wynosi tam 2-3cm, więc nie jest to podłogówka akumulacyjna.

 

Jak na mój gust to 4-5tys. za c.o. i c.w. też nie jest idealnym rachunkiem. Chociaż z drugiej strony niewiele mniej płacę w 50m2 mieszkaniu, zamieszkanym przez dwie osoby. U znajomego jest dwa plus dwójka dzieci.

Duże znaczenie ma też izolacyjność domu. Nie robiłem bilansu domu znajomego, ale ma on zarówno swoje plusy (150m2 w aż czterach kondygnacjach, środkowy szereg) jak i minusy (10cm ocieplenia na byle jakim murze, fatalna stolarka okienna o dość dużych powierzchniach, brak wiatrołapu i do niedawna bardzo nieszczelne drzwi wejściowe).

Nie wiem jak to wyjdzie u nas. Z jednej strony dom większy i wolnostojący. Z drugiej znacznie lepsze ocieplenie i okna, plus reku. Do tego akumulacyjna podłogówka i akumulacyjne właściwości ścian z silikatów.

Ale i tak pewnie nie będę mógł Wam podać czystych danych ogrzewania prądem (chyba, że zrobię jakiś eksperyment), bo dla dodatkowego obniżania rachunków ma u nas służyć kominek grzejący powietrze rozprowadzane przez wentylację.

 

Co do grzania tylko elektryczną podłogówką, to słyszałem jeszcze liczbę 4tys. rocznie za (bardziej nowoczesny) dom 200m2, ale od bardzo dalekiego znajomego, więc nic więcej nie wiem.

Natomiast o grzaniu akumulacyjną podłogówką pisał na tym forum Mareko w wątku "elektryczne ogrzewanie podłogowe" i chwalił możliwości akumulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na mój gust to 4-5tys. za c.o. i c.w. też nie jest idealnym rachunkiem.

 

Zgadzam się zupełnie.

Z tego wynika, że między teorią 3tys i praktyką 4-5tys jest czynnik X i raczej nie chodzi o ocieplenie: słabo ocieplona szeregówka kontra dobrze ocieplony wolnostojący.

 

Prąd kusi bo przy tej samej inwestycji co w gaz i przy tych samych teoretycznie opłatach mam "za darmo" wentylację mechaniczną z reku, ogrzewanie podłogowe, wygodę (brak kominiarzy i serwisantów), dożywotnią trwałość i bezpieczeństwo.

 

Tylko kurde ten czynnik X.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pomysł na różnicę między moją teorią a praktyką tego kumpla - rekuperator.

 

Kumpel w szeregówce prawdopodobnie nie miał rekuperatora czyli miał straty na poziomie 9MWh rocznie.

 

z reku zużycie spadnie circa o 60%*9MWh = 5,5MWh

 

5500 kWhx0,24 = 1300 zł czyli wspomniana wyżej różnica cbdo. Wygląda na to, że ogrzewanie prądem 140m2 za 3000pln rocznie rzeczywiście jest realne.

 

ktoś ma lepszy pomysł ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pomysł na różnicę między moją teorią a praktyką tego kumpla - rekuperator.

 

Kumpel w szeregówce prawdopodobnie nie miał rekuperatora czyli miał straty na poziomie 9MWh rocznie.

 

z reku zużycie spadnie circa o 60%*9MWh = 5,5MWh

 

5500 kWhx0,24 = 1300 zł czyli wspomniana wyżej różnica cbdo. Wygląda na to, że ogrzewanie prądem 140m2 za 3000pln rocznie rzeczywiście jest realne.

 

ktoś ma lepszy pomysł ?

 

pozdrawiam

Myślę, że masz rację, poza tym ten X to mogą być błędy w wykonaniu budynku (mostki termiczne) którymi ucieka ciepło.

Myślę, że można dom ogrzać prądem nawet za mniej niż 2000 rocznie nie ponosząc wiekszych nakładów niż przy budowie typowego domu.

pzdr

KrzysztofP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej szeregówki z całą pewnością zwiewa dużo za dużo ciepła. Szeregówka, szeregówką, ale te okna i drzwi...

Rekuperator z pewnością też pomoże. My zamierzamy mieć. A co do kumpla, to on jest bardzo zadowolony ze swoich rachunków jak i sposobu ogrzewani. Przede wszystkim właśnie prostota i bezawaryjność takiej podłogówki jest pociągająca.

Zwroćcie uwagę (chociażby szukając w tym Forum), że podobny albo większy "czynnik X" wsytępuje w rachunkach za: propan (to akurat nie dziwne), gaz ziemny czy nawet węgiel. Moja znajoma np. mieszkająca w dość starym, zupełnie nieocieplonym domu uważa, że ogrzewanie węglem jest baaaardzo drogie. Nie pytajacie o sumy, bo akurta ich teraz nie pamiętam.

 

pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...