Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Masz rację Liwko, ale jak zwykle nie do końca sie zgadzam:) U mnie też sporo zmieniłem, wyciąłem dwa okna od północy, jedno od wschodu, dodałem duże okna od pd zamiast od zachodu, wyciąłem wykusz+ zmiany w konstrukcji stopu i odcięcie ściany garażowej, zmiany zastosowanych materiałów. Ile mnie to kosztowało? więcej czasu niż pieniędzy. Dziwi mnie po prostu jak widzę czasami osoby co maja xxxx postów na forum i większośc o domach energooszczędnych, a piszą że nie wiedziały jak sie do tego zabrać, że czasu nie było itd. ja zaczynałem od tego że nie wiedziałem co znaczy skrót WM i po co mi działówki z silki. Wiekszość pomysłów patentów mam od współforumowiczów, a zanim napisałem pierwszy post przeczytałem cały ten temat, o domach 3l 5l dziennik honoka jj i jeszcze kilka innych. Dlatego jestem w 100% pewien że jak sie chce to się da! OZC też się da pojąć, skoro ludzie to wymyslili to i dla ludzi to jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Masz rację Liwko, ale jak zwykle nie do końca sie zgadzam:) U mnie też sporo zmieniłem, wyciąłem dwa okna od północy, jedno od wschodu, dodałem duże okna od pd zamiast od zachodu, wyciąłem wykusz+ zmiany w konstrukcji stopu i odcięcie ściany garażowej, zmiany zastosowanych materiałów. Ile mnie to kosztowało? więcej czasu niż pieniędzy. Dziwi mnie po prostu jak widzę czasami osoby co maja xxxx postów na forum i większośc o domach energooszczędnych, a piszą że nie wiedziały jak sie do tego zabrać, że czasu nie było itd. ja zaczynałem od tego że nie wiedziałem co znaczy skrót WM i po co mi działówki z silki. Wiekszość pomysłów patentów mam od współforumowiczów, a zanim napisałem pierwszy post przeczytałem cały ten temat, o domach 3l 5l dziennik honoka jj i jeszcze kilka innych. Dlatego jestem w 100% pewien że jak sie chce to się da! OZC też się da pojąć, skoro ludzie to wymyslili to i dla ludzi to jest.

 

Zrozum Marcinie że nie każdy projekt się da, nie każdy chce, nie każdy ma odpowiednią działkę i nie każdy chce zaryzykować. Ty nawet nie masz okien dachowych a to w moim przypadku dodatkowe 4tyś. Już to kiedyś liczyliśmy i wyszło na to że różnicę w kosztach inwestycji PC czy prąd musiałbym dołożyć do poprawy parametrów domu by zejść z rachunkami za CO do poziomu PC. Ale co dalej z CWU? Musiałbym wybudować dom pasywny by mieć bez PC takie same rachunki a przyznasz że to przy moim projekcie mało realne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam racje, ale nadal uważam że da się zawze znaleść inny projekt. uprzedzając odpowiedź, wiem że Ty innego nie chcesz. Prawda nie kazdy musi skończyc z domem 3 litrowym, ale skoro nie chce miec 3 litrowego to po co sie zastanawiac nad grzaniem pradem? Po co pytania o izolacje WM itd?

Z drugiej strony, mój dom czy kilu innych osób u nas w kraju uważany jest za hiper ocieplony, bez sensu bez powodu itd. W innych krajach to jest standard, bez względu na projekt. W tej kwestii mam akurat duże a nawet bardzo duże doświadczenie.

dodam tylko że po tej zimie mój ojciec (zagorzały przeciwnik moich rozwiązań podczas budowy), stwierdził że pójdzie w moje ślady, już teraz ma wiecej ocieplenia na fundamencie niż ja, hehehe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitter, jeśli pytasz poważnie, to silikaty mają dużą gęstość, co przekłada się na:

1. dobrą akumulacyjność ciepła. Jeśli ładujesz podlogowkę w II taryfie, to ściany z silikatów są dobrym pomysłem.

2. dobrą izolacyjność akustyczną, co wg mnie jest ważne w każdym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem poważnie o silikaty. Ja pierwszy dom zrobiłem z porothermu. Jestem zadowolony z tego materiału, jest ciepły i dźwiękoszczelny. Niestety nie wiem ile lepsze są slilikaty.

 

A co do wypowiedzi Marcina vs Liwko; Marcin Twoje rozumowanie nie jest do końca poprawne. Jest gdzieś granica pomiędzy kosztami jakie chcesz ponieść na starcie a jakie jesteś w stanie ponosić później na ogrzewanie. Może Liwko woli mieć okna na poddaszu i od północy i za ten komfort płacić więcej? Jeżeli by mówić, że olał sprawę to równie dobrze można powiedzieć dlaczego nie dałeś 60cm wełny i 40 styropianu? Dlatego że zaoszczędziłbyś pewnie 200 zł w roku i Ci się nie kalkuluje. Może liwko wyliczył, że woli wydać na ogrzewanie 1tys więcej i mieć to co ma - nie musi to oznaczać, że olał energooszczędność.

 

Ja też będę miał okna od północy bo mam taki pokój i tylko tam może być okno. I je zrobię i tyle. Dam też tylko 20cm styro na ściany i nie będę montował okien w warstwie ocieplenia bo to cholernie drogie. Ile mnie ta frasobliwość będzie kosztowała? 300, 500, 1000 zł w roku? A niech tam - oszczędzać trzeba ale gdzieś trzeba znaleźć kompromis. Najgorsze jest to, że nie wiem ile błędów popełnią wykonawcy i ile rzeczywiście wydam na ogrzewanie i tylko dlatego mam dylemat - prąd czy PC. Ale może po prostu zapłacę komuś za wpisanie mojego domu do OZC (w końcu i tak muszę zrobić audyt na koniec) i będę mądrzejszy. Przy okazji możecie polecić audytora z papierami z zachodniopomorskiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitter:

"Jeżeli by mówić, że olał sprawę to równie dobrze można powiedzieć dlaczego nie dałeś 60cm wełny i 40 styropianu? Dlatego że zaoszczędziłbyś pewnie 200 zł w roku i Ci się nie kalkuluje." jak widzisz tutaj odpowiedź jest jednoznaczna dlaczego, a w kwestiach które ja poruszyłem nie do końca...

"Najgorsze jest to, że nie wiem ile błędów popełnią wykonawcy i ile rzeczywiście wydam na ogrzewanie i tylko dlatego mam dylemat - prąd czy PC"

nie do końca rozumiem dlaczego ludzie zwalaja większość winy na wykonawców, ja ze względu na moja pracę czasami tydzień dwa nie byłem na budowie i nie narzekam, płacisz wymagasz - spieprzyli to nie płacisz i tyle. jak na początku ustalisz zasady, ponieważ 90% nie wie co to termowizja to wystarczy że ich tym postraszysz, że podniesiesz w domu temp do 30-35 stopni i sprawdzisz w nocy gdzie ucieka i tyle. od razu będą dokładniej robić, bo nie znają sie na tyle żeby wiedzieć że ta termowizja nie duzo pokaże, ale wizja braku zapłaty ich na 100% zmobilizuje u mnie się to sprawdziło!

ogrzewanie prądem bez OZC to jak bigos bez kapusty:) Po pierwsze nie wiesz ile bedzie cię to kosztowało, a po drugie źle dobierzesz kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewanie prądem bez OZC to jak bigos bez kapusty:) Po pierwsze nie wiesz ile bedzie cię to kosztowało, a po drugie źle dobierzesz kable.

 

Ten problem u mnie nie będzie występował - robię podłogówkę wodną - o powodach pisałem wcześniej. Niemniej dzięki za cenne rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może liwko wyliczył, że woli wydać na ogrzewanie 1tys więcej i mieć to co ma - nie musi to oznaczać, że olał energooszczędność.

 

Ale to nieprawda. Ja na CO wydałem w tym sezonie około1300zł więc gdzie ten 1tyś więcej? Prawda jest taka że przy standardowym ociepleniu z PC może się równać jedynie dom pasywny. Jeżeli chcesz mieć tak niskie rachunki to albo budujesz pasywniaka albo kupujesz pompę. Wszystko teraz zależy za ile to zrobisz i czy twój projekt i działka na to pozwoli. Dom pasywny to też pewne niedogodności, o których na tym forum pisano więc w moim przypadku poszedłem w stronę taniej ale na dobrych podzespołach pompy ciepła. Nie neguję grzania samym prądem ale przecież zostaje nam jeszcze CWU, a im więcej się jej zużywa tym gorzej przy grzaniu prądem. Cały rok na CO i CWU powinien mi się zamknąć kwotą 1600zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nieprawda. Ja na CO wydałem w tym sezonie około1300zł więc gdzie ten 1tyś więcej?

 

Ja tylko teoretyzowałem. Żebyście mnie dobrze zrozumieli. Uważam, że i Marcin i Liwko ma rację. Liwko wybrał trochę gorsze parametry cieplne i pompę a Marcin lepsze i prąd. Każde rozwiązanie ma zalety i wady. Osobiście mam z tym problem bo sam nie wiem czego chcę a do tego zawróciliście mi w głowie z materiałem z jakiego budować. Chciałem z porothermu a teraz sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Poniżej podsumowanie sezonu grzewczego 2010/2011.

 

Taryfa G12W Enea Dzień: 0,68; Noc: 0,267 - cena 1 kWh (w 2009 cena była 0,236, w 2010 cena była 0,249)

 

Zużycie tylko na ogrzewanie:

Ogrzewanie - 6695 kWh - 1740 PLN

 

Temperatura wewnętrzna około 21 stopni.

 

Mam mniej wiecej takie same parametry jak Ty.

I tak samo jak Tomi78 widze, ze bedzie dobrze...... jak to mozliwe, ze wczesniej nikt tak nie budowal?

 

Niesamowite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mniej wiecej takie same parametry jak Ty.

I tak samo jak Tomi78 widze, ze bedzie dobrze...... jak to mozliwe, ze wczesniej nikt tak nie budowal?

 

Niesamowite.

 

a ile osób od rodziny po "fachowców" mówiło że budujesz zupełnie bez sensu? Że po co 20 cm styropianu jak wystarczy 12? Że rekuperacja to panie trzeba 50 tys wydać a potem 1000 zł za prąd płacić?Że jak będziesz grzał prądem to pójdziesz z torbami? 90% inwestorów po wysłachaniu takich rad rezygnuje z pomysłu domu energoszczędnego. I buduje, często drożej, zwykłe domy. Płacąc "niezwykłe" rachunki za gaz czy inny szjsogroszek. I są szczęśliwy. Ot i cała tajemnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...