Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jeśli Twoja instalacja 10x mniejsza niż ta której sobie byś "życzył" daje do 2 kWh - to faktycznie mało - pytanie co jest nie tak - Barthz ze swoich wiliczeń twierdził że panelami PV że dom ok 3000-4000 kWh/rok obgonimy spokojnie w 80 do nawet 100%

 

jesli jest tak jak mówisz potwierdzałoby się stanowisko jaśka co do układu rurki + solary - bo nawet w dzień pochmurny solar da temperature układu zdolna do podgrzewania podłogówki - szczegóły u jaska

 

Barthz'a prosilem o zagladniecie i podzielenie się swoimi uwagami , mam nadzieje ze i Jasiek sie tu pojawi i skrobnie swoje

 

Bezwglednie optymalnie pod sprzedaz wodna podlogowka pedzona kospelem, a klient jak bedzie chcial wstawi klime.

 

Wlasnie omawiam ze znajomym te tematy jako, ze na wiosne rusza z budowa, podlogowka na 100%, 2 klimy po 1 na pietro, kospel i obserwacja rok/dwa.

 

Podejzewam, iz na CO nie pojdzie wiecej jak 800 zl, CWU to juz co innego, pewnie wstawimy Jaskowy syfon, ktory bije na glowe wszystkie solaro-podobne rozwiazania :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

21.11.2012 - 728,1

 

21.11.2013 - dotychczasowe zużycie (od początku sezonu grzewczego) na poziomie 395,1 kWh

rok temu 21.11 mialem

"21.11 - 728,1"

 

21.11.2104 - 304,0

 

 

Milosz - musze oprocz rurek i kospela cos wsadzić by zmieścić sie "w przepisach"

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21.11.2104 - 304,0

 

 

Milosz - musze oprocz rurek i kospela cos wsadzić by zmieścić sie "w przepisach"

 

do dziś u mnie jakieś 140 kwh na co

zobaczymy co dalej

pomijam mój cop poniżej 1

ale ja w pompie mam 2 grzałki po 3 kw w bojlerze 3,2 kw

teoretycznie one także grzeją [w realu do - 18 nie odpalają się]

to gdzie z tego powodu mam/mogę pisać

aha jeszcze grzałka 0,6 kw w łazience jest.

 

ja tu nawet już przestałem się pytać o jazdę na tych samych taczkach , o copie domu =2 ---- o tym się nie piszę tutaj.

ale temat jest złożony i nieoczywisty

konrad jak dom do sprzedania - to wodna

zgadzam się z opinią że bufor nie jest idealny ale komfort inny byłby.

przy pompie pod wieczór kwh kosztuje i tak 20 groszy lub ciut więcej\

przy duonie wtedy bardziej pod 80 groszy

to są te niuanse.

Polacy-warto rozmawiać

pozdrawiam pisowiec he he

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiedz jest prosta - 1 sezon ?

 

do tego w domu na "pograniczu norm" sezon wg mnie ma prawo byc porownywalny

w domach jak moj,Lobo, kurt'a, maluxa, budowlanego, milosza itp slonce potrafi "przekosic" zużycie

 

temperatura od 3 lat na sterownikach nie zmieniona - tj 21*C

o 1 *C wiecej niż w OZC czyli jakies 6-8%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiedz jest prosta - 1 sezon ?

 

do tego w domu na "pograniczu norm" sezon wg mnie ma prawo byc porownywalny

w domach jak moj,Lobo, kurt'a, maluxa, budowlanego, milosza itp slonce potrafi "przekosic" zużycie

 

temperatura od 3 lat na sterownikach nie zmieniona - tj 21*C

o 1 *C wiecej niż w OZC czyli jakies 6-8%

 

Czym cieplejszy dom tym te roznice w zaleznosci ktory sezon czy ile slonca bylo bardziej widoczne.

 

Marzec czy pazdzernik tego roku pokazal ze zuzycie moge miec polowy pasywnego, ale jak slonca brak to raczej zuzywam w okolicy OZC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 3 opcje w nowym domu

1. kable + tani split

2. kable + panele PV

3. rurki + solary wspomagane grzalka

....

 

...ja u siebie wybieram pomiędzy 2 opcjami:

1. kable + panele PV

2. rurki, bufor, grzałka + panele PV

 

Mam nadzieję, że w końcu wejdzie w życie pełna parą program Prosument i dopłaty do zakupu instalacji PV będą dostępne dla inwestorów indywidualnych, a gdyby było tak jak w gminie w której mieszkają moi rodzice to by była rewelacja :) tam wręcz instalacje budowane są bez kosztowo dla inwestora przy teoretycznie 70% (edytowano po zweryfikowaniu u źródła) dopłacie gminy do kosztów kwalifikowanych oni pominęli NFOŚiGW i płaca z kasy gminnej... ;) ciekawe prawda?

 

...a tak to planują nasi rządzący link

Edytowane przez inż.maliniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli jest tak jak mówisz potwierdzałoby się stanowisko jaśka co do układu rurki + solary - bo nawet w dzień pochmurny solar da temperature układu zdolna do podgrzewania podłogówki - szczegóły u jaska

aż tak różowo to nie jest :) dziś rano na zewnątrz 1,3*C a na solarze 9,6*C a więc do układu trafiłby czynnik o temp. max. 6*C. Jaką pogodę mamy od dwóch tygodni nad Nilem sam widzisz. W tym czasie od 11.11 do 21.11 solar nakręcił jedynie kilkaset litrów, co może pokrywa (a może nawet nie koniecznie) zużyty przez obiegówkę prąd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21*C w taryfie taniej

20*C w taryfie drogiej

 

starta dobowa bez grzania to 1*C

 

więc ogrzewanie chodzi 98% w taniej taryfie (2%to wina starownikow ktore załączaja sie czasami wcześniej - durny wbudowany "inteligentny" algorytm)

 

Andrzej - to d... pa , a TY masz u siebie "sprzęgło/bufor itp" ? jeśli tak to na ile Ci starcza? masz jakieś dane / przemyślenia?

tj słoneczny dzień ile jest wstanie zapewnić Ci ciepła i na ile dni to mogłoby starczyć przy kolejnych dniach pochmurnych?

PS. to dane z poranka , a jak w późniejszych godzinach?

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dooopa ... mam sprzegło. Po słonecznym dniu ciepła starcza na 24-48 godzin w zależności od zapotrzebowania. Przy WM na najniższym biegu nawet 48h ale narazie mam CWU wyłączone wiec w praktyce energia zostanie wpompowana w CWU.

Od nastepnego tygodnia uruchamiam kable w calym domu. Narazie od zainstalowania kabli w zimie zezzlego roku i testowanie ich i zabawę sterownikami zużyły ok. 400kwh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barthz ze swoich wiliczeń twierdził że panelami PV że dom ok 3000-4000 kWh/rok obgonimy spokojnie w 80 do nawet 100%

Nic prostszego jak to sprawdzić na żywych organizmach. Na stronie http://pvmonitor.pl są rejestrowane uzyski klikudziesięciu instalacji. Klikając w kalendarz można zobaczyć co się działo w inne dni, niż dzisiejszy. Fotowoltaiką można by obgonić zużycie domu wraz z ogrzewaniem, ale pod jednym warunkiem: gdyby nasi wspaniali posłowie uchwalili pełne bilansowanie dla mikroinstalacji w okresie przynajmniej półrocznym lub lepiej rocznym, tak jak to jest w innych krajach. Niestety nie ma na to widoków, bo lobby węglowe i energetyczne szybko na to nie pozwoli, bo wiedzą, że jest to dla nich duże zagrożenie. Teraz, czego nie zużyjesz natychmiast, wrzucasz po 11gr/kWh do sieci, a za klika chwil, gdy zajdzie słońce lub włączysz np. czajnik odkupujesz po np. 60-75gr, zależnie od taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że w końcu wejdzie w życie pełna parą program Prosument i dopłaty do zakupu instalacji PV będą dostępne dla inwestorów indywidualnych,

Zapomnij. Wraz z dotacją, kosztami kwalifikowanymi, podatkiem, wyższymi cenami zapłacisz więcej niż, gdybyś zrobił wszystko bez dotacji. Nie żadne dotacje, ale jedynie wprowadzenie pełnego bilansownia mogłoby w sensowny sposób wesprzeć mikroinstalacje i małych prosumentów, ale o prawdopodobnieństwie uchwalenia bilansowania już pisałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rwxw, kiedy ta stawka za prad oddany zmienila sie z 16 do 11gr?

Aktualnie obowiązuje koło 14gr, ale odlicz sobie podatek dochodowy i wyjdzie 11gr z małym hakiem. Teraz aktualizują to chyba kwartalnie, dokładnie nie wiem, bo mnie to słabo interesuje, gdyż 80% ceny jest bardzo wkurzające. O wpisanie 14gr poprosiła mnie panienka z Tauronu gdy pytałem jak wystawić rachunek za wyprodukowany prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo możliwe - ja tematu nie zgłębiałem - to jedna z pierwszysch rzeczy jaka znalazlem w sieci

zgadza sie to byl sprzedawca to byla oferta biznesowa - taki miala dopisek

 

To oferta jedna z wielu jakie można znaleźć w necie. Ukierunkowana na duży zysk sprzedawcy.

W rzeczywistości można kupić 100-watowy panel amorficzny (teoretycznie 80% mniejsza produkcja po 25 latach) za 200zł brutto. Taki panel jest dość spory, bo jego wymiary to 1,1 x 1,4m. Przy mojej połaci ( ok. 140m2) mam możliwość zainstalowania paneli o łącznej mocy 8kW. 10kW to kwota 20tys. zł brutto za panele. Do tego inwerter, stelaż, kable itp. Całość zmieszczę się w 40tys. Przy dofinansowaniu* 25tys. ;)

 

mysle ze w kontekscie domu i posiadania kabli oraz rocznego zapotrzebowanie 4000 kWh na CO i 2500 na CWU (to 2 z górka) Twoje wyliczenia, oczekiwania a chyba przedewszystkim potrzeby mocno przeszacowane

 

Instalacja PV pod CO (tym bardziej w domu pasywnym) kompletnie nie ma sensu.

 

Instalacji PV nie można łaczyć tylko z CO i CWU. Jeśli ma się ona opłacać to należy planować jej maksymalne użytkowanie, czyli cwu, klimatyzacja, pralka, zmywarka itp. Przy dofinansowaniu może opłacić się inwestycja w baterie. Ale to trzeba sobie przeliczyć.

 

Barthz - da się ? czy się nie da?

 

Ciężko. W zimie uzysk jest marny. I tutaj z pomocą przyszłoby bilansowanie o którym pisze rwxw, ale lobby energetyczne szybko tego nie wprowadzi. Liczę jednak na przyszłoroczne wybory, w których PO mogłoby wprowadzić bilansowanie, czym zyskałoby sobie elektorat.

 

wieczorem sprawdze ile mi teraz idzie prądu na CO ale nie sadze by szło więcej niż 15 - czyli tyle ile Tobie

jeśli Twoja instalacja 10x mniejsza niż ta której sobie byś "życzył" daje do 2 kWh - to faktycznie mało - pytanie co jest nie tak - Barthz ze swoich wiliczeń twierdził że panelami PV że dom ok 3000-4000 kWh/rok obgonimy spokojnie w 80 do nawet 100%

 

W życiu tak nie pisałem :) Ja chcę kupić panele z 40% dotacją po to, żeby kupić również pompę ciepła z takim rabatem ;) PV trzeba liczyć tylko pod cały dom, a nie tylko pod CO czy CWU.

 

 

Instalacja PV ma się opłacać patrząc na całe zużycie w domu. I nawet taka instalacja bez dofinansowania jest na skarju opłacalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij. Wraz z dotacją, kosztami kwalifikowanymi, podatkiem, wyższymi cenami zapłacisz więcej niż, gdybyś zrobił wszystko bez dotacji.

 

Dlaczego ? Koszt kwalifikowany to koszt kwalifikowany. Jaki ona ma związek z tym, że się opłaca czy nie opłaca ?

Wyższe ceny ? Dlaczego ? Chyba, że masz na myśli zakupy bez faktury od jakieś firmy "drucik" i bez gwarancji.

 

Dotacja jest opłacalna. Cena dotowanej instalacji PV powinna być ta sama jak cena instalacji nie dotowanej.

 

Te dofinansowanie o którym pisze nfosigw to 40% na instalację PV i PC. Przy takim dofinansowaniu opłaca się wziąć instalację z bateriami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij. Wraz z dotacją, kosztami kwalifikowanymi, podatkiem, wyższymi cenami zapłacisz więcej niż, gdybyś zrobił wszystko bez dotacji. Nie żadne dotacje, ale jedynie wprowadzenie pełnego bilansownia mogłoby w sensowny sposób wesprzeć mikroinstalacje i małych prosumentów, ale o prawdopodobnieństwie uchwalenia bilansowania już pisałem...

 

...źle odczytałeś mojego posta :) we wspomnianej gminie instalując 3kWp paneli PV gmina dopłaca 20tys. zł czyli w praktyce inwestora to nic kosztuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie do konca Cie zrozumialem w takim razie gdy rozmawialismy w kontekscie ZX35

bo ja calego domu nie obgonie - mysalem o CO, CWU , max o zasilaniu ledow , w baterie nie bede na 100% sie pchac

wiec jak narazie temat nie dla mnie , moze kiedys gdy bedzie jak w DE , wynajme polac dachu

 

Mówiłem Ci o instalacji PV ze względu na dofinansowanie zakupu. To czy zainstalujesz 2 czy 4kw nie ma znaczenia dla całego zasilania domu, ponieważ "bieżące" zużycie w prosumencie jest bilansowanie. Nie ma sensu robić instalacji PV tylko pod CO i CWU, bo więcej z niej wyciągniesz jeśli w trakcie produkcji prądu zużycie jego będzie jak największe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...