Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niestety jest kretyństwo urzędnicze z UE aby podrożyć budowę domu ale Ep od 2014 roku 120kWh/m2rok a od 2017 95kWh/m2/rok praktycznie eliminuje grzanie tylko kablami czy prądem, trzeba robić do tego kominek albo pompę ciepła.

Tylko co do małych domów jest mega lipa, do tego jak na działce nie ma gazu a dom jest mały i nie ma gdzie kotłowni zrobić to też podraża budowę bo trzeba robić i kominek i kable grzejne, samego kominka też nie można bo przepisy też zabraniają :mad:

Teraz tak albo szukać działki z gazem a większość działek ma tylko prąd i wodę czasami nawet kanalizacji nie ma albo szukać większego metrażu z kotłownią na paliwa stałe co tez podraża budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju - czy komplet kable +panel-e rozwiazuja ten problem? czyli pozyskiwanie pradu w ekologiczny sposob ?

 

czy jesli do CWU bedzie tania PC to tez zmienia to postac rzeczy ?

 

Pompa z Juli teoretycznie (na papierze) grzeje do minus 15 czy 20. Powinno wystarczyć na papier.

Pan asolt musi się wypowiedzieć.

Mnie to nie dotyczy, pozwolenie mam z 2011r :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy taka pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła bo będzie to samo co przy kominku, to już lepiej kable zamontować z kominkiem koszt samej pompy a gdzie instalacja cała. Liczyłem ozc w przybliżeniu dla z11 na ich stronie o ociepleniu Ek= 60kwh/m2/rok wydaje mi się to strasznie dużo jak na 30cm styropianu wszędzie i wentylacje mechaniczną chyba coś źle to liczy ten kalkulator z500, licząc że ogrzewanie czyli 40kwh/m2/rok a druga połowa to ciepła woda z bojlera albo podgrzewacza przpepywowego 20kWh/m2/rok to przy założeniu że połowa ogrzewania z kominka ze współczynnikiem 0,2 i połowa z kabli ze współczynnikiem 3 to jest Ep=(3x20)+(0,2x20)+(3x20)=60+4+60=124kWh/m2/rok czyli za dużo o 4 ale myślę że ogrzewanie idzie zbić do poniżej 30kWh/m2/rok.

Aha w domu będzie mieszkać jedna osoba na razie i max powierzchnia 50-60m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś źle liczysz.

60m2 x 120 kWh = 7200kWh

 

Przyjmując dom 4-litrowy z czego połowę lecisz na kominku daje

-z prądu 20kWh x 3 x 60m2 = 3600kWh (ep)

-kominek 20kWh x 0,2 x 60m2 = 240kWh (ep)

W sumie masz 3840 kWh (ep)

 

Pozostaje Ci 3360 kWh (ep) na CWU + oświetlenie.

CWU dla 2 osób to teoretycznie 2000kWh.

Odpowiednio to 3000kWh (ep) z prądu + 200 kWh (ep) z kominka.

Pozostaje 160 kWh na oświetlenie + zużycie prądu przez wentylatory rekuperatora.

Pewnie da się jeszcze coś zejść na papierze.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy taka pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła bo będzie to samo co przy kominku, to już lepiej kable zamontować z kominkiem koszt samej pompy a gdzie instalacja cała.

Pompa ma grzałkę. Najwyżej położysz rurki, oblecisz pompą w okresach przejściowych. Trzeba dokupić baniak na CWU itp.

Ważne by na papierze się zgadzało.

Kombinujcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie te wyliczenia zależą dużo od użycia wody ciepłej użytkowej, czy przy wyliczaniu Ep audytor pyta się ile ludzi będzie mieszkać, bo jak jedna osoba to jak wartość kWh na rok się przyjmuje dla 1 osoby CWU. Woda tez byłaby grzana prądem. Im mniejszy dom tym trudniej spełnić te wymagania 120kWh/m2/rok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna osoba ma tam mieszkać czyli ja dlatego taki mały dom :D dlatego ciekawi mnie ile się przewiduje w audycie na ciepłą wodę użytkową na jedną osobę kWh na rok przy prądzie. Gdzieś tam widziałem jakieś ozc i tam było 35l na dzień na osobę ale coś dużo to się wydaje.:cool: Działkę dopiero chce kupić ale martwi mnie że przy braku gazu będzie ciężko się zmieścić w tych 120KWh a mały dom nie ma szans zmieścić kotłowni na węgiel.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju - czy komplet kable +panel-e rozwiazuja ten problem? czyli pozyskiwanie pradu w ekologiczny sposob ?

 

czy jesli do CWU bedzie tania PC to tez zmienia to postac rzeczy ?

 

Pewnie rozwiąze, ale to dokładnie trzeba policzyć bo wsp. nakładu dla paneli fotovoltaiczne to 0,7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to znaczy, że audytor jest w tym przypadku kryty i na czym polega ta odpowiedzialność inwestora? Odbywa się tu jakiś nielegalny proceder?

 

Nielegalny nie, po prostu pytam inwestora jak przewiduje wykorzystywac kominek, jego informacja jest dla mnie podstawą wpisu udziału procentowego tego zródła grzewczego w bilansie grzewczym. Jej wiarygodnosci nie mogę i nie jestem w stanie sprawdzić gdyż dotyczy ona przyszłosci, nie mogę tez kontrolować czy kominek jest uzywany zgodnie z deklaracją inwestora.

Tak niestety wygląda interpretacja przepisów które ze zdrowym rozsądkiem niewiele mają wspólnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nielegalny nie, po prostu pytam inwestora jak przewiduje wykorzystywac kominek, jego informacja jest dla mnie podstawą wpisu udziału procentowego tego zródła grzewczego w bilansie grzewczym. Jej wiarygodnosci nie mogę i nie jestem w stanie sprawdzić gdyż dotyczy ona przyszłosci, nie mogę tez kontrolować czy kominek jest uzywany zgodnie z deklaracją inwestora.

Tak niestety wygląda interpretacja przepisów które ze zdrowym rozsądkiem niewiele mają wspólnego.

 

Mimo wszystko, podpowiedź z Twojej strony, ułatwi sprawę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czeka mnie również zderzenie z tymi przepisami. Niech zrozumiem to dobrze:

- jeśli chcę kable (o mnożniku 3) i kominek (o mnożniku 0,2), a kominek nie może być tym nadrzędnym ogrzewaniem, to żeby zmieścić się w normie trzeba zakładać, że ogrzewanie kablami to 51% a kominek 49%, tak? czy dla nadrzędnego systemu trzeba zakładać te minimum 50%, czy można mniej?

- jeśli do kabli i kominka dorzuci się "protezę" w postaci popularnego tu klimatyzatora z funkcją grzania, to czy można ten klimatyzator postawić jako główne źródło grzania, na drugim miejscu ten kominek i na końcu minimalnie kable - przejdzie to tak, obniży Ep?

- co zrobić, chcąc grzać prądem, żeby spełnić te normy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...