Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...

witam po przerwie.

Mieszkam już w moim wymarzonym domku ogrzzewanym elektrycznością ( od 17 grudnia) mogę więc zdać relację .

Sciany Praefa plus 15 cm wełny - k=,19. Metraż ogrzewany 161 m.

reku - koss , kominek - tarnawa.

W grudniu, styczniu - opalałem tylko drewnem , ponieważ nie miałem łącza i prąd pożyczałem od sąsiada który mieszka 200 m dalej.

Obecnie ( za luty ) zużycie prądu ( legalett, kuchenka,piekarnik, terma, pompa wodna) wyszło 866 kw . Zużycie roczne wyjdzie więc w okolicach 6000 kw.

chętnie odpowiem na pytania budujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

automik1 napisz w wątku albo na priv, czy łączyłeś reku i tarnawę w jeden system czy 2 oddzielne?

niektórzy mówia ze wręcz trzeba je łączyć , żeby się nie zaburzały, inni ze nie mozna, zwariowac mozna?

 

długo byłam przekonana do reku , teraz sama nie wiem, koszty rzedu 6-7 tys za reku wydaja mi sie przesadzone-tozto cena dobrej kotłowni! może wybiore cos posredniego np. mechaniczna wywiewna z elementem GWC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za rekuperator zapłaciłem 3200 , plus rury, anemostaty , taśma - razem ok 4000 zł brutto. Rury kładłem sam i nie mam do tego zastrzeżeń.

W momencie decyzji nie znalazłem wątku o połaczeniu reku i kominka.

Mam więc dwa niezależne układy - mechaniczny - rekuperator oraz grawitacyjne rozprowadzanie z kominka.

Prywatnie jestem sceptyczny co do połaczenia jendego z drugim ponieważ:

1. Jest to rozczelnienie wentylacji - co za tym idzie więcej kurzu,

2. Ogrzane powietrze osiąga czasami i 80 stopni - nie wiem jakby zachował się reku - zwłaszcza , że kilka elementów jest z tworzywa sztucznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

prawdopodobnie zdecyduje się na:

elektryczność piecami KOSPEL + dodatkowo kominek z rozprowadzeniem kanałowym

 

gazu ziemnego w pobliżu jeszcze nie ma

gazu z butli nie chcę (bomba w ogródku)

oleju również (za duże jednorazowe opłaty za olej)

na węgiel jesteśmy za wygodni

koszt kotłowni olejowej czy gazowej dużo droższy od piecy elektrycznych

czysta energia

 

witam serdecznie

a jednak zdecydowałam się na:

ogrzewanie gazowe (butla podziemna propan-butan Orlenu) bomba zakopana :o :D

piec Viessmanna 24kw

parter ogrzewanie podłogowe wodne

poddasze kaloryfery

łazienka poddasze podłogówka wodna i dodatkowo mata elektryczna

łazienka dół podłogówka wodna i dodatkowo wodno elektryczny kaloryfer

rozprowadziłam ciepło z kominka po poddaszu

 

koszty za styczeń i luty (jeszcze nie mieszkaliśmy, bez termostatów, przy temp. wewnątrz nastawionej na 18-19 stopni) to po ~700 zł za 1 miesiąc, docelowo rachunki mają spaść o około 30%

dom ma w przybliżeniu 250 m2 i pojawiło się światełko w tunelu na gaz ziemny

 

pozdr... Domka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...

Rozpocząłem grzać 23 września. Zamieszkała wtedy 1 osoba. Całą rodziną wprowadziłem się na początku listopada.

Do dzisiaj zużyłem 10515 kWh prądu (5636 w taryfie drogiej i 4890 w taniej). W tym na ogrzewanie domu poszło 7015 kWh - reszta czyli 3500 kWh to c.w.u, gotowanie światło i inne.

Za cały prąd w ciągu tych 6 miesięcy i kilku dni zapłaciłem: 3518 zł.

Cały czas utrzymuję 21 stopni. W domu mieszka 5 osób. Nie paliłem w kominku ani razu bo go nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3518 zł.

Cały czas utrzymuję 21 stopni.

 

21 stopni to dosyć mało. Mój znajomy wybudował z rodzicami 2 bliźniacze domy. Oba po ok 160m2 tak samo ogrzewane gazem. Jego rodzice lubią temperature ok 21 st. i koszt za 6 mies. wyniósł ok 2200 zł.

Znajomy lubi ciepełko i normalna temperatura u niego to 24 st.(niektóre pokoje 25) i koszt wyniósł 3500 zł.

Ciekawy jestem ile wyniosłyby te 3 lub 4 stopnie przy ogrzaniu prądem.

Wydaje mi się, że sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem wczoraj w RMF, że już niedługo zdrożeje gaz z butli. Tzn. Żont w celu weliminowania szarej strefy podniesie podatek by zrównać z gazem do samochodów. W takim wypadku to butla w ogródku, jeśli miały mały sens to teraz nie ma żandego!

Dla mnie już od kilku miesięcy wybór jest jeden - prąd!

Jakoś nie chce mi się latać z węglem później popiołem. Mam tak teraz gdzie mieszkam i nie zamierzam tego powtórzyć w moim domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...