Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

kubatura częśći użytkowej w moim przypadku to około 440m3 - standardowo wentyluję na 100m3/h i to w zupełności wystarcza, a to jest 0,22 :)

 

czasami zwiększam na więcej, w duże upały jadę na 200m3/h. jak ci się wydaje,że te 0,2 to za mało to zwiększ na 0,5, ale na pewno nie 4 :)

 

Jeśli mówisz że to wystarczy.OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich. Od czterech lat mieszkam w domu gdzie wszystko jest na prąd (prawie bo kuchenka na gaz)i chciałbym opisać jak to jest w praktyce bo moze komuś sie przyda. powierzchnia użytkowa 154m, sciany z klocków styropianowych U-0,28 , dach wełna od 30-70 cm podłoga na gruncie styropian 15cm. kable grzejne elektra w wylewce 7cm, sterowniki elektroniczne we wszystkich pomieszczeniach srednia temp. ok 21-22 stopnie. kominek z DGP jak są silne mrozy i w wekkend jak jest komu napalić. Bojler 80l.wszystko działa w tanszej taryfie. Wentylacja mechaniczna z reku własnej konstrukcji plus GWC rurowy. Średnio z kilku lat taryfa tańsza 8300kw, dzienna 2400kw rocznie, drzewo do kominka ok3-4 mp. Jak cos więcej to pytać postaram sie odpowiedziec. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie tak, zmień na 0,2 i bedzie ok :)

 

0,2 to za mało, nie powinno sie w OZC liczyc dla takiego wsp. Jest to zbytnie zaniżenie, nie można liczyć dla skrajnych przydaków. Bo to wtedy jest liczenie tylko po to żeby mieć ładny wynik. Moim zdaniem 0,5 to odpowiedni współczynnik, nie jest on zaniżony, a bardziej odpowiada praktyce. ponadto wyniki jakie uzyskasz są wynikami dla wymiany jaka zawsze będzie wystarczająca (0,2 nie do końca) przez co i nie zdziwi Cię zapotrzebowanie na energię przy takiej wymianie. Kazdy dom jaki liczyłem liczyłem dla 0,5; mój również, co pokazało że teoria w takim przypadku pokrywa się z praktyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i z nudów policzyłem sobie w OZC swój przyszły dom. Jak pokonałem swoje lenistwo i obejrzałem tutorial okazało się, że w 4 godzinki dało się dom wprowadzić. Wyszło mi przy ociepleniu 20 styro sciany i podloga, okna U0,8 sufit wełna 40cm straty na ogrzewanie i CWU 3800kW a roczne zapotrzebowanie na energię 5600kWh rocznie. Wygląda malinowo ;-) Najwięcej strat mam przez ściany i okna *38m2 otworów okiennych) a zaskoczony jestem stosunkowo mała stratą przez podłogę.

 

Nie wiem tylko dlaczego jak wyświetlam certyfikat energetyczny pokazuje mi zużycie roczne energii na CWU dla 3 osób aż 9 tys. kWh .. coś chyba źle założyłem.

 

I mam pytanko grzejąc piecem elektrycznym wystarczy piec 4kW??? Kospel produkuje piece od 6kW ale 9 i 12kW kosztuje tyle samo co 6kW. Podpowie mi ktoś czy mam wziąć 12kW? Piec ma 6 stopni regulacji mocy grzałek więc chyba lepiej na wszelki wypadek mieć mocniejszy ... ;-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitter, co masz na mysli piszac '6 stopni regulacji mocy'? Mam Kospela 6 kW Ln2p. Jest mozliwosc ustawienia mocy grzewczej w kW, ale gdy zrobilem to zimą, piec i tak wykorzystywal moc większą - sprawdzone na 100% pomiarem zuzycia energii. Na moje pytanie do producenta 'dlaczego tak?', odpowiedzieli: 'NIE REGULOWAC MOCY GRZEWCZEJ ZESPOŁU'. Piec sam ją dobiera. Regulacja tylko temperatury zasilania wody.

 

Wieksza moc pieca u mnie (niz wyliczona w OZC przy -16 st. C, czyli ok. 2500 W) przydala sie np. w okresie wygrzewania podlogowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, masz rację, ale pisałem o tym: "jak ci się wydaje,że te 0,2 to za mało to zwiększ na 0,5, ale na pewno nie 4 "

masz rację, chodziło mi o to żeby nie zaniżać zbytnio wsp-ów w fazie obliczeniowej, żeby sie potem nie zdziwić po pierwszym sezonie grzewczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitter, co masz na mysli piszac '6 stopni regulacji mocy'? [....] Piec sam ją dobiera. Regulacja tylko temperatury zasilania wody.

 

No właśnie to miałem na myśli, że piec sam dobiera moc w zależności od pomiarów temperatury zewnętrznej, wewnętrznej i wody. Jak jest mróz a w domu zimno to grzeje większą mocą a jak cieplej to mniejszą. No i pytanie dlaczego kupiłeś 6kW skoro 12kW kosztuje tyle samo? Jedyny minus to taki, że być może piec zacznie grzać mocą 12kW, zamiast 6kW (która pewnie by wystarczyła) i trzeba będzie w enei zabezpieczyć większą moc co niepotrzebnie kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, masz rację, ale pisałem o tym: "jak ci się wydaje,że te 0,2 to za mało to zwiększ na 0,5, ale na pewno nie 4 "

W moim przypadku zmiana z 0,2 na 0,5 nie zmienia drastycznie wyników(150kwh/rok) - to pewnie efekt zaznaczenia mostków, niektóre z nich mam na pewno

Natomiast jak wpisałem 4, to różnica była około 2tys kwh/rok

 

dla swoich wyliczeń ustawiłem 0,5 - powinno być ok

zmiana tego parametru na pow 1 wpływa znacząco na straty cieplne. widocznie ten audytor skorzystał z defaultów w OZC :) ehhh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla swoich wyliczeń ustawiłem 0,5 - powinno być ok

zmiana tego parametru na pow 1 wpływa znacząco na straty cieplne. widocznie ten audytor skorzystał z defaultów w OZC :) ehhh...

Nie wiem jak on to zrobił że ma tylko zyski od słońca, a gdzie reszta??? Strach pomyśleć że tacy ludzie nazywają się audytorami i jeszcze biorą od ludzi za to pieniądze. Co najgorsze nieświadomy inwestor opiera się na ich wyliczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla swoich wyliczeń ustawiłem 0,5 - powinno być ok

zmiana tego parametru na pow 1 wpływa znacząco na straty cieplne. widocznie ten audytor skorzystał z defaultów w OZC :) ehhh...

Współczynnik n50 określa ilość wymian powietrza przez nieszczelności budynku przy różnicy ciśnień 50Pa.

Wartości rzędu n50=0,5 można przyjmować jeżeli wykonało się próbę szczelności budynku, z której taka wartość infiltracji w budynku wynika. Np. dla budynków pasywnych wartość n50 nie powinna przekroczyć 0,5.

Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w nowym domu z superszczelnymi oknami i wentylacją mechaniczną to chyba wskaźnik na poziomie 0,5 jest spokojnie do osiągnięcia?
To nie jest tylko sprawa szczelności okien. Chodzi o szczelność wszystkich przejść instalacyjnych, połączeń paroizolacji poddasza ze ścianami, itp. Szczelność na poziomie n50=0,6 (max dla domu pasywnego) oznacza nieszczelność na poziomie dziurki od klucza.

Praktycznie bez zrobienia próby szczelności trudno sobie wyobrazić w ilu miejscach takie nieszczelności mogą się pojawić (wiać może np. z gniazdek elektrycznych, z przejść kanalizacji przez dach, przejść przewodów elektrycznych na strych, itp.).

 

W budynkach ogrzewanych elektrycznie zdecydowanie warto taką próbę przeprowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitter, na piecu ustawiasz w zasadzie tylko temp. zasilania wody. Sterownik zewnętrzny (termostat ścienny) daje impuls: grzać lub nie grzać. Sterownik nie reguluje mocy.

Wygląda to tak (na piecu jest możliwosć odczytania aktualnej mocy grzewczej): gdy woda osiągnęła temp. zadaną, aktualna moc = 0 kW. I później widzisz na wyświetlaczu jak płynnie piec przechodzi od 0 do 6 kW.

 

Wg OZC maksymalna moc mi potrzebna przy -16 st. C to ok. 2,5 kW. Wybralem więc 6 kW z zapasem. Większy nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budowlany a co z CWU, też Ci podgrzewa, czy masz osobny bojler? Bo mnie OZC pokazuje poniżej 4kW jak pogorszę trochę parametry ocieplenia to 5kW. Ale chciałbym też grzać CWU i tu przydał by się zapas gdyby okazało się, że trzeba dwie wanny po sobie nalać wody ;-) dobrze piszę?

 

Doczytałem w stopce, że masz bojler elektryczny. Zastanawiam się czy to dobre rozwiązanie. Skoro piec ma możliwość sterowania grzaniem wężownicy bojlera, pilnowaniem "wygotowania bakterii Legionella" itp. to chyba wolę niech to robi. Gdyby przyszła ochota na zmianę pieca np. na pompę to bojler jak znalazł ;-)

Edytowane przez bitter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Doczytałem w stopce, że masz bojler elektryczny. Zastanawiam się czy to dobre rozwiązanie. Skoro piec ma możliwość sterowania grzaniem wężownicy bojlera, pilnowaniem "wygotowania bakterii Legionella" itp. to chyba wolę niech to robi. Gdyby przyszła ochota na zmianę pieca np. na pompę to bojler jak znalazł ;-)

Wg mnie z bojlerem lepiej,na piecu ustawiasz stałą temperaturę 30st tylko do podłogówki a bojler grzeję osobno cwu wyższą temperaturą,na liagonellę sobie ustawisz na timerze :)

Bez mieszaczy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
a własnie jak to jest z ta legionellą. Trzeba raz dziennie podgrzać do 60oC? czy to jakies bajki?

Ja słyszałem,że wystarczy raz na tydzień przegrzać,ale jak z tym naprawdę jest tego nie było dane mi doświadczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przeprowadzenia dezynfekcji cieplnej niezbędne jest zapewnienie uzyskania w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 70 °C i nie wyższej niż 80 °C." Należy nadmienić, że bakterie Legionella w temperaturach wyższych niż +60 °C, nie tylko się nie namnażają, ale szybko giną. Przeciwdziałanie zagrożeniom infekcyjnym spowodowanym przez bakterie Legionella wymaga przestrzegania określonych zasad postępowania zarówno w okresie projektowania i doboru urządzeń, jak również przy ich eksploatacji.

 

Tak rzecze Wikipedia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...