Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
a ty jakim cudem mieścisz się tylko w tanim...?;)

Skoro taniej taryfy jest ok.10h to trzeba zwiększyć moc grzewczą,żeby przez te 10h nadrobić pozostałe 14h w stosunku do obciązenia cieplnego także ponizsze twierdzenie:

Moje grzeją tylko w taniej mimo że nie mam przewymiarowanej instalacji.

Nie jest zgodne z prawdą przy temp.zewnętrznej jak dla wyliczenia obciązenia.

Jedyne wytłumaczenie to wyższa temperatura na zewnątrz niż ta dla której był robiony dobór mocy grzewczej.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie zastanawia, jaka droga dochodzi sie do takich wnioskow. ;)

Oszczednosci beda, ale tylko i wylacznie z tytulu mniejszych strat na przesyle goracej wody z zasobnika do punktu biorczego.

 

to jest akurat mało dla ciebie znany temat bo twoje CWU ledwo przekracza 40*...:cool:

zupełnie inna sytuacja występuje jak do wanny puszczasz 60* a potem dolewasz zimnej co by była chłodniejsza, łatwo przeholować w drugą stronę i znowu trzeba trochę dolać tej cieplejszej, ogólnie to wylewasz trochę więcej wody niż było potrzeba...

oczywiście można tak z grubsza wymieszać wstępnie ale po nalaniu i tak na ogół jeszcze się coś dolewa ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro taniej taryfy jest ok.10h to trzeba zwiększyć moc grzewczą,żeby przez te 10h nadrobić pozostałe 14h w stosunku do obciązenia cieplnego także ponizsze twierdzenie:

 

Nie jest zgodne z prawdą przy temp.zewnętrznej jak dla wyliczenia obciązenia.

Jedyne wytłumaczenie to wyższa temperatura na zewnątrz niż ta dla której był robiony dobór mocy grzewczej.

 

jaką masz moc "klamota" i ile godzin na dobę on grzeje...?

jakie masz obciążenie...?

porównaj sobie to może cię to oświeci ...:yes:

 

moje kable grzeją średnio ok. 5 godzin na dobę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje kable grzeją średnio ok. 5 godzin na dobę...

 

Przy -20 oC (lub innej temp. obliczeniowej wynikającej ze strefy klmatycznej)? czy tez przy innej? jezeli tak to przy jakiej, ile masz przewymiarowaną moc kabli dla -20 oC?

Projektowe obciązenie cieplne zawsze odnosimy do temp obliczeniowej, dla innych temp to obciązenie trzeba przeliczyć. Przewymiarowanie mocy kabli powinno sie odnosic do projektowego obciązenia cieplnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy -20 oC (lub innej temp. obliczeniowej wynikającej ze strefy klmatycznej)? czy tez przy innej? jezeli tak to przy jakiej, ile masz przewymiarowaną moc kabli dla -20 oC?

Projektowe obciązenie cieplne zawsze odnosimy do temp obliczeniowej, dla innych temp to obciązenie trzeba przeliczyć. Przewymiarowanie mocy kabli powinno sie odnosic do projektowego obciązenia cieplnego.

 

napisałem wyraźnie ...średnio:)

jak jest -20* to i 10 godzin działają...:)

teraz nasuwa się pytanie ...ile jest takich dni w sezonie aby trzeba było przewymiarować instalacje dwukrotnie a co za tym idzie w parze to raczej wiadomo...( mocniejsze przyłącze, dodatkowe styczniki dla części obwodów itd...);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli z pięć dni w roku...;)

no ale zawsze można było zainstalować 15KW co by przy -35* miały jeszcze zapas dla taniej energii ...:p

 

Przez 5 dni bedą pracowały non stop, czyli przez 10 godzin taniej taryfy i 14 drogiej. Przy wyższych temperaturach kable będą pracowały 10 godzin w taniej i proporcjonalnie krócej w drogiej. Czy warto dołożyć parę złotych w większą moc kabli? To każdy musi sobie sam przeliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałem wyraźnie ...średnio:)

jak jest -20* to i 10 godzin działają...:)

teraz nasuwa się pytanie ...ile jest takich dni w sezonie aby trzeba było przewymiarować instalacje dwukrotnie a co za tym idzie w parze to raczej wiadomo...( mocniejsze przyłącze, dodatkowe styczniki dla części obwodów itd...);)

 

Srednio to niewiele mówi, a juz na pewno nie mozna wnioskowac ze dla -20 oC bedzie to 10 godz.

Kwestia ile i czy w ogóle przewymiarowywac to inna kwestia i wynika ona jedynie ze stopnia wykorzystania II taryfy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest akurat mało dla ciebie znany temat bo twoje CWU ledwo przekracza 40*...:cool:

zupełnie inna sytuacja występuje jak do wanny puszczasz 60* a potem dolewasz zimnej co by była chłodniejsza, łatwo przeholować w drugą stronę i znowu trzeba trochę dolać tej cieplejszej, ogólnie to wylewasz trochę więcej wody niż było potrzeba...

oczywiście można tak z grubsza wymieszać wstępnie ale po nalaniu i tak na ogół jeszcze się coś dolewa ...

Dokładnie, zwłaszcza jak się ma 3 kobiety.. po prostu dłużej im zejdzie z wylaniem cieplej wody..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...