Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

dzięki Panowie. R&K - pamiętasz może jaki to model zaworu? wolałbym korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, poza tym zastanawiam się czy kupić coś renomowanego producenta czy kierować się bardziej ceną.

 

nie znam firmy - gdzies chyba pudelko od niego i gwarancje trzymalem - teraz to juz do kosza .... ;)

 

Będę zlecał zrobienie OZC, czy jest sens robić również projekt ogrzewania podłogowego (kable)?

 

nie tyle projekt co prosty plik XLS - straty pomieszczenia / pow. pomieszczenia / powierzchnia ogrz. pomieszczenia (np w lazience i kuchni odejdzie troche) liczba godzin beda pracowaly / rozstaw / moc kabla - i wszystko wychodzi czarno na bialym

 

przewymiarowanie wynika zazwyczaj z tego zeby mogly pracowac 100% w taniej taryfie czyli 10/24 - czyli sa ponad 2x mocniejsze nisz potrzeba

 

Nie ma sensu. Dobierz tylko moc kabli do każdego grzanego pomieszczenia pamiętając że tą samą moc możesz osiągnąć różną długością kabla co ma znaczenie dla rozstawu (elektra ma kable 10W, 17W i 25W/m2). Im wyźsza moc jednostkowa tym wiekszy rozstaw. Im mniejsza moc jadnostkowa tym rozstaw sie zagęszcza. U mnie są kable 17W i max rrozstaw mam 22, 5cm.Papier wszystko przyjmie a w praktyce uklad pewnie wyszedł by Ci i tak nieco inny . Przy krotkim kablu jeszcze uda Ci sie trzymac projektu ale przy kablu majacym 105mb juz nie i albo Ci zostanie albo braknie :)

 

przy wyborze kabla jeszcze jego cena ma znaczenie / w kontekscie mocy

 

Projekt jest potrzebny, nie można tak ważnej instalacji robić "na pałę":)

 

majac w xls/na papierze wyliczone jaki dlugi kabel i jakiej mocy i z jakim rozstawem można iść na żywioł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale jak się tylko pojawisz to posty znikają. Możesz nam wytłumaczyć w jaki sposób?

 

nie mam pojecia, nawet na bierzaco nie sledze tego co tu sie dzieje

 

jak to powiedzial jeden z moderatorow - odwaliles kawal dobrej roboty , posprzatales, do tego stales sie czarna owca wiec teraz daj sobie spokoj i zrob sobie urlop miesieczny od FM , a ja i inni przypilnujemy

 

polecam - naprawde mozna sie wyleczyc z Fm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przewymiarowanie wynika zazwyczaj z tego zeby mogly pracowac 100% w taniej taryfie czyli 10/24 - czyli sa ponad 2x mocniejsze nisz potrzeba

 

Tak dokładnie to nie musi byc 10/24 dlatego ze w ciagu dnia czyli wtedy gdy jest I taryfa na ogół srednia dzienna temperatura jest wyzsza niz srednia nocna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszytsko jest liczone i zakladane dla -20 - czy to dobrze czy zle to juz inna kwestia

ale jesli jest -10 na zewnatrz w dzien i -20 w nocy to mi ogrzewanie sie wlaczy tez i 13-15

 

22-6 = 8 + 13-15 =2h razem 10 h

 

wychodzac z zalozenia ze nie musi to chyba wart byloby kable dobierac dla np -10 a nie -20*C

i wtedy jak przez 10 dni w roku wyjedziemy nieco w droga nic sie nie stanie bo na kablach zaoszczedzilismy X zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak.. przy mojej akumulacji i bezwładności na razie stwierdziłem że to pewniejsze niż temperaturą powietrza bo "czas reakcji" jest dla mnie trochę za duży - przynajmniej dopóki nie mam napisanego algorytmu "wyprzedzającego", po dwóch tygodniach z termometrami w pokojach wygląda tak:

wyjaśnię na przykładzie, o 4 rano włącza się obwód i ma grzać do temp. posadzki 28* stopni - przy aktualnej 25*, w pomieszczeniu jest 21.25.. obwód grzeje cały czas, o 6 wyłącza się bo posadzka ma 28 stopni, temperatura w pomieszczeniu cały czas 21.25.. o 6:30 temperatura 21.31, potem 21.38 i rośnie..

więc tu musiałbym przykombinować z algorytmem bo nie wiem jeszcze jaka jest zależność pomiędzy temp. zewnętrzną, a szybkością narastania itp.

jeszcze poczekam parę tygodni bo mi się nie spieszy i opracuję sobie algorytm taki żeby odpowiadał bezwładności i wtedy zobaczę.. zresztą od 1 lutego bede w duonie i do 30.06 prąd za 0 zł (tylko przesył do PGE) to wtedy mogę sobie wszystkie kombinacje przetestować..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tyle mam, ale weź pod uwagę że oprócz wylewki to mam nieodciętą od wylewki styropianem (tylko folią poślizgową) płytę fundamentową bo mam w niej rurki do podłogówki jakbym do przeciwnego obozu chciał się zapisać ;) więc trzeba trochę więcej nagrzać żeby do następnego okienka taniej taryfy starczyło :D ( a serio to dlatego że sporo więcej akumuluje), więc bezwładnośc liczona w godzinach, ale tu właśnie akumulacja i to co nazywacie samoregulacją pokazuje zalety.. - większość pomieszczeń mam ustawione na 25-26 posadzki..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obu kolegów odsyłam do mojego DB.. są zdjęcia i opisy..

 

A rurki masz też na całej powierzchni grzanej rozłożone ? :eek:

Tak..

 

może już było ...a w którym miejscu mierzysz temperaturę wylewki ? parkietu ? panela?

 

dosyć głęboko, w peszlach które są przymocowane do siatek czyli jakieś 7cm - na poziomie kabli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, nie sprawdzałem, ale sprawdzę.. no ale co to zmieni? ta temperatura to tylko wyznacznik kiedy grzać a kiedy przestać a wyznaczyłem ją doświadczalnie więc w sumie wszystko mi jedno jaką ma wartość.. wyznacznikiem jest licznik prądu - ten nieodmiennie od jakiegoś czasu pokazuje około 40kWh na dobę..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...