Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżeli wziął kredyt ze standardowym oprocentowaniem rzędu 5% ( wibor + marża ) na 30 lat to dodatkowe 20 tys. kredytu kosztuje rocznie między 1300 a 1700 PLN -ów - zależnie od sposobu naliczania raty. Jeżeli oprocentowanie ma wyższe - ten koszt rośnie. Jeżeli bank naliczył prowizję za udzielenie kredytu - też rośnie. To przecież prosta matematyka jest. Tyle że to nie tylko odsetki - przecież napisałem że rata kapitałowa + odsetkowa

 

No niech ci będzie. A teraz policz tak. Arturo co roku odkłada do banku to co zaoszczędził na grzaniu z COP>1. Niech będzie że 1500zł. Ile będzie miał pieniędzy za 10 lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo takie liczenie to czysta manipulacja. Jako że dom budowałeś na kredyt, w celu zakupu pompy ciepła byłeś zmuszony zaciągnąć kredyt w kwocie wyższej o cenę tejże pompy. Czyli circa about 20 tys. PLN -ów wyższej. Koszt tego dodatkowego kredytu ( rata kapitałowa + odsetkowa liczona od kwoty dodatkowej ) zżera Ci praktycznie całą teoretyczną oszczędność z tytułu Twojego COP. I na emeryturę nie odkładasz ani grosza. To proste liczenie jest. Gdybyś nie wziął wyższego kredytu - płaciłbyś więcej za grzanie np. kablami, ale płaciłbyś niższą ratę kredytu. Teraz płacisz mniej za grzanie pompą, ale płacisz wyższą ratę kredytu. Amen.

Amen ? A gdybym nie miał pompy to czym bym grzal ? Różnica między kospelem a pompą byłaby ok.12-13tys.zl .Jaka rata wychodzi przy 13tys.zl na 30 lat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej - czy mieć ogrzewanie i CWU bez PC ( pisałem - gdyby dał np. kable + bojler z grzałką mógłby wziąć kredyt niższy o cenę jaką zapłacił za PC ) i mieć meble, czy jednak mieć PC ale nie mieć mebli.

 

Moze sobie rownie dobrze meble z palet i resztek drewna z wiezby zrobic. Dlaczego uwazasz, ze PCi to ostani wydatek na jaki inwestor moze sobie pozwolic? Dla mnie o wiele bardziej zbedne sa drogie meble.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amen ? A gdybym nie miał pompy to czym bym grzal ? Różnica między kospelem a pompą byłaby ok.12-13tys.zl .Jaka rata wychodzi przy 13tys.zl na 30 lat ?
No przecież w poście który cytujesz napisałem, że płaciłbyś więcej za grzanie np. kablami. Koszt kabli nie może obniżać kosztu zakupu PC - bo nie przekracza kosztu wykonania podłogówki wodnej ( rury + rozdzielacze z uzbrojeniem itepe ). Więc rozliczać należy cały koszt zakupu PC. W dodatku koszt poniesiony przez Ciebie na zakup PC nie jest reprezentatywny - takie pompy dla normalnego klienta mają jednak nieco inne ceny niż dla wiceprezesów firm sprzedających i montujących PC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze sobie rownie dobrze meble z palet i resztek drewna z wiezby zrobic. Dlaczego uwazasz, ze PCi to ostani wydatek na jaki inwestor moze sobie pozwolic? Dla mnie o wiele bardziej zbedne sa drogie meble.
Dlatego, że w wypadku budowy na kredyt nie widzę ekonomicznego uzasadnienia stosowania PC. Różnica w wysokości raty pożre oszczędności. A o budowie na kredyt tutaj rozmawiamy od paru chwil.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No przecież w poście który cytujesz napisałem, że płaciłbyś więcej za grzanie np. kablami. Koszt kabli nie może obniżać kosztu zakupu PC - bo nie przekracza kosztu wykonania podłogówki wodnej ( rury + rozdzielacze z uzbrojeniem itepe ). Więc rozliczać należy cały koszt zakupu PC. W dodatku koszt poniesiony przez Ciebie na zakup PC nie jest reprezentatywny - takie pompy dla normalnego klienta mają jednak nieco inne ceny niż dla wiceprezesów firm sprzedających i montujących PC.
Niestety pompy w ciągu dwóch lat poszły sporo do góry,zwykła ósemka Atlantica tyle kosztowała dla wszystkich wtedy i taką miałem mieć w normalnej cenie.

 

Kable mnie nie interesowały,było założenie grzania kospelem od początku.

Także porównywałem kospel+bojler vs pompa+zasobnik.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już inna sprawa. Z lokaty nie wyciągnie tyle, żeby zarobić kwotę podobną do tej jaką zaoszczędzi na COP -ie. Więc jeżeli nie ma pomysłu jak zarobić kasą którą przeznaczy na zakup PC - to owszem może być dobra inwestycja.

Raczej nikt nie ma dobrego pomysłu, jak zarobić kasą z różnicy między PC a kablami. Za mała kwota. Hazard ani poker mnie nie kręci. Porządne rowery dla rodziny można jedynie kupić (inwestycja w zdrowie). Ale to wolę kupić PC i rowery kupić później ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już inna sprawa. Z lokaty nie wyciągnie tyle, żeby zarobić kwotę podobną do tej jaką zaoszczędzi na COP -ie. Więc jeżeli nie ma pomysłu jak zarobić kasą którą przeznaczy na zakup PC - to owszem może być dobra inwestycja.

 

Ale ty mówisz tylko o CO ? Czy bierzesz też fakt grzania wody, która czasami generuje drugie tyle co koszt CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego z różnicy? PC będzie grzać bez instalacji CO? Bez podłogówki, grzejników czy czego tam sobie wymyślisz? No chyba że płynnie przeszliśmy do PC PP?

 

Z różnicy dlatego, że grzać czymś musisz (o pasywnym chyba nie rozmawiamy?). Czyli ogrzewanie kablami vs PC. I różnica w kosztach między nimi. To chyba logiczne, że mówimy o całości kosztów CO. Chyba, że sugerujesz, że kable są za darmo, a za PC trzeba płacić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ty mówisz tylko o CO ? Czy bierzesz też fakt grzania wody, która czasami generuje drugie tyle co koszt CO.
Nie. Mówię o CO i CWU. Arturo stwierdził że zaoszczędził na Co i CWU łącznie około 2 tysi. Chociaż założył do tego wyliczenia COP 3, co uważam za wartość zawyżoną. Ja twierdzę że tą oszczędność praktycznie w całości zżerają mu wyższe raty kredytu. Nie licząc tego, że tych wyższych rat zapłaci 360 - bo kredyt ma na 30 lat. Więc jeżeli pompa po 15 latach padnie, to w zasadzie ten wyższy koszt kredytu zaciągniętego na lat 30 należałoby rozliczyć w czasie tych 15 lat pracy pompy, nieprawdaż? Czyli pomnożyć przez 2 - i wtedy to już całkiem jest dupa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, w skali 10 lat przy zużyciu 4000 kWh, przy cenie (mojej) 0,33 za kWh i COP 2.5 wychodzi, że kable musiałby być tańsze o 19800 pln, żeby było na zero koszty eksploatacji + inwestycji. Przy założeniu, że prąd nie drożeje (hehe) i COP jest 2,5, a nie wyższy.

 

Jakieś wnioski?

 

Co do budowania za kredyt - nie budowałem, nie liczyłem. Nie wypowiadam się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Mówię o CO i CWU. Arturo stwierdził że zaoszczędził na Co i CWU łącznie około 2 tysi. Chociaż założył do tego wyliczenia COP 3, co uważam za wartość zawyżoną. Ja twierdzę że tą oszczędność praktycznie w całości zżerają mu wyższe raty kredytu. Nie licząc tego, że tych wyższych rat zapłaci 360 - bo kredyt ma na 30 lat. Więc jeżeli pompa po 15 latach padnie, to w zasadzie ten wyższy koszt kredytu zaciągniętego na lat 30 należałoby rozliczyć w czasie tych 15 lat pracy pompy, nieprawdaż? Czyli pomnożyć przez 2 - i wtedy to już całkiem jest dupa.

 

Sam jesteś dupa i nie umiesz liczyć :p

 

Arturo spłacając wyższą ratę o wartość pompy, spłaca rocznie 1500zł więcej. Po dziesięciu latach spłaca 15000zł więcej. Zgoda?

A teraz.

Arturo odkłada zaoszczędzone rocznie 1500zł i po 9 latach na koncie ma 15000! każdy następny rok przynosi mu więcej zysku z odsetek niż strat z funkcji kredytu :p

Jak mu się pompa po 15 latach rozsypie to ją naprawi za kilka tysi, albo weźmie następny kredyt i znowu po 9 latach będzie do przodu :p

 

No ale wtedy wszyscy będziemy obsikani sprajem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...