Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Można po prostu przygotować instalację z myślą o niższych rachunkach w przyszłości instalując pompę ciepła.

Kupiłem gruntówkę 6KW z myślą o okresach przejściowych i grzaniu c.w.u. a wyszło, że jest głównym urządzeniem grzewczym, reszta czysta energia elektryczna.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no tak, ale to zapotrzebowanie 3-5 tys. kWh na CO, a powinno być maksymalnie 2500, czyli daleko do "poniżej" domów pasywnych, także taki koszt ogrzewania wynika z niskiego kosztu energii dzisiaj.

A co ma piernik do wiatraka kWh to kWh, myślisz,że jak dom zużywa 2500kWh po np. 0,30 pln to jest pasywny,a jak zużyje 2500kWh po 1,00 pln to pasywnym być przestanie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma piernik do wiatraka kWh to kWh, myślisz,że jak dom zużywa 2500kWh po np. 0,30 pln to jest pasywny,a jak zużyje 2500kWh po 1,00 pln to pasywnym być przestanie:)

 

przecież to właśnie napisałem w odpowiedzi na post miloszenko, który pisał że mamy tu sporo domów 2-3L a także lepszych niż pasywne, chociaż na papierze pasywne nie są

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw piszesz o odsetkach, teraz o całości. Zdecyduj się!

 

To teraz policz jeszcze ile kolega dołożył do ocieplenia żeby dojść do tych parametrów i policz mu podobnie. Co ci wyjdzie? :D :D :D

Dołożył kilkanaście tysięcy a nadal roczne oszczędności z tytułu PC będą na poziomie 1000zł. Tyle że różnica między tym ociepleniem a PC może się mocno zatrzeć i wynieść raptem kilka tysięcy! :p

Piszę o całości bo cała kwota stanowi koszt inwestycji. W okresie eksploatacji urządzenia ( jego " życia " ) muszą się zwrócić wszystkie poniesione nakłady - a więc rata kapitałowa i odsetkowa. W przeciwnym razie inwestycja jest ekonomicznie nieuzasadniona ( jeżeli można mieć taki sam komfort nie ponosząc tych nakładów - a nawet wyższy, bo jak pisze Imrahil baniak z grzałką zapewni mu lepsze wykorzystanie taniej taryfy i możliwość załączenia grzania z baniaka jeszcze w godzinach drogiej - pomimo że grzała będzie pracować wyłącznie w taniej). I tak właśnie jest w przypadku kredytowanego zakupu pompy przez Imrahila. I nie zgadzam się z Tobą że przy nieco gorszym ociepleniu pompa miałaby u niego większy sens. Dopiero oszczędność przekraczająca 105 PLN miesięcznie ( czyli 1260 PLN rocznie ) uzasadniałaby u niego montaż pompy na kredyt. Przy jego cenie energii oznaczałoby to wzrost zapotrzebowania do około 10500 kWh. Przy takim zapotrzebowaniu zacząłby notować oszczędności z tytułu zakupu pompy na kredyt - oszczędności rzędu 40 PLN rocznie. Ciekawe czy chciałoby się mu latać z kwotą 3, 33 PLN ( słownie trzy i 33/100 ) żeby zachować dyscyplinę i wpłacać ją na lokatę. Ale jak napisał wyżej - do porównania wziął pompę co do której ma obawy czy wyrobiłaby się w taniej taryfie przy zapotrzebowaniu 8 tys. kWh. Obawiam się że trzeba by w takiej sytuacji ( wzrostu zapotrzebowania do 10500 kWh ) kupić droższą pompę - więc i miesięczne obciążenie z tytułu raty kredytowej by wzrosło. No i znów z oszczędności dupa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A w tym ile CI poszlo na CO do tej pory?

Od września na c.o 1000kWh na cwu 600kWh.

U mnie za zeszly 4600 kWh, a dom mam daleki od Twojego. Wiec jak to jest z tym COP? BO do 2 to tutaj daleko...

Pierwszy pełny sezon i sporo mostków termicznych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cenę składa się koszt kWh+przesył+opłata jakościowa.

Reszta jest stała, tak czy tak trzeba ją zapłacić

 

nie do końca, bo składnik stały zależy od zużycia (<500 kWh, <1200 kWh, >1200 kWh miesięcznie), w sumie przy zużyciu wyższym niż 1200 kWh płaci się około 6 zł więcej stałej opłaty niż przy zużyciu niższym od 500 kWh

 

http://www.tauron-dystrybucja.pl/uslugi-dystrybucyjne/stawki-oplat-dystrybucyjnych/Strony/Wynik-indywidualny-Gliwice.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do końca, bo składnik stały zależy od zużycia (<500 kWh, <1200 kWh, >1200 kWh miesięcznie), w sumie przy zużyciu wyższym niż 1200 kWh płaci się około 6 zł więcej stałej opłaty niż przy zużyciu niższym od 500 kWh

 

http://www.tauron-dystrybucja.pl/uslugi-dystrybucyjne/stawki-oplat-dystrybucyjnych/Strony/Wynik-indywidualny-Gliwice.aspx

 

Wiem.

Na razie to mam podtrzymanie, nie grzanie :p

Ze wszystkiego zdzierają, łącznie z podaniem stanu licznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę o całości bo cała kwota stanowi koszt inwestycji. W okresie eksploatacji urządzenia ( jego " życia " ) muszą się zwrócić wszystkie poniesione nakłady - a więc rata kapitałowa i odsetkowa. W przeciwnym razie inwestycja jest ekonomicznie nieuzasadniona ( jeżeli można mieć taki sam komfort nie ponosząc tych nakładów - a nawet wyższy, bo jak pisze Imrahil baniak z grzałką zapewni mu lepsze wykorzystanie taniej taryfy i możliwość załączenia grzania z baniaka jeszcze w godzinach drogiej - pomimo że grzała będzie pracować wyłącznie w taniej). I tak właśnie jest w przypadku kredytowanego zakupu pompy przez Imrahila. I nie zgadzam się z Tobą że przy nieco gorszym ociepleniu pompa miałaby u niego większy sens. Dopiero oszczędność przekraczająca 105 PLN miesięcznie ( czyli 1260 PLN rocznie ) uzasadniałaby u niego montaż pompy na kredyt. Przy jego cenie energii oznaczałoby to wzrost zapotrzebowania do około 10500 kWh. Przy takim zapotrzebowaniu zacząłby notować oszczędności z tytułu zakupu pompy na kredyt - oszczędności rzędu 40 PLN rocznie. Ciekawe czy chciałoby się mu latać z kwotą 3, 33 PLN ( słownie trzy i 33/100 ) żeby zachować dyscyplinę i wpłacać ją na lokatę. Ale jak napisał wyżej - do porównania wziął pompę co do której ma obawy czy wyrobiłaby się w taniej taryfie przy zapotrzebowaniu 8 tys. kWh. Obawiam się że trzeba by w takiej sytuacji ( wzrostu zapotrzebowania do 10500 kWh ) kupić droższą pompę - więc i miesięczne obciążenie z tytułu raty kredytowej by wzrosło. No i znów z oszczędności dupa.

 

Znowu po pierwsze.

Od dwóch sezonów nie ma zimy. Jak przyjdzie normalna to się rachunki szybko rozjadą. Ja już doświadczenia wiem, że średnio na CO i CWU idzie mi rocznie 4000kWh.

Po drugie, cena energii jest wyjątkowo niska co dziwi niemal wszystkich. Jesteś pewien że dalej tak będzie, bo ja nie?

Po trzecie istnieje granica opłacalności czy iść w ocieplenie czy w PC. Jeżeli patrzeć na rachunki to tą granicą jest dom pasywny :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile Imrahil wydał na swój baniak z grzałką. Ne sądzę jednak żeby to była kwota zamykająca mu drogę do ewentualnej późniejszej inwestycji w PC - gdyby okazało się że ceny energii poszybowały i potrzeba jakoś obniżyć koszty CO i CWU. Natomiast jeżeli ceny energii utrzymają się przez kilka lat na podobnym poziome - zaoszczędzi pierwszy tysiąc czy półtora na ewentualny zakup PC kiedy dostrzeże takową konieczność. A dodatkowa kasa którą wydał na solidniejsze ocieplenie tylko go będzie w oszczędnościach wspomagać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o grzaniu klima chyba nie mowisz powaznie, bo to z komfotem niewiele ma wspolnego i tylko ktos kto ma w alternatywie czysty prad moze sie posunac do takij desperacji. IMHO.

To fakt ci Amerykanie,Kanadyjczycy,Skandynawowie i kto tam jeszcze powietrzem grzeje poważni nie są,ale to banda idiotów,a Krzyżacy w Malborku wodną podłogówkę mieli,co prawda bez COP,ale zawsze:P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt ci Amerykanie,Kanadyjczycy,Skandynawowie i kto tam jeszcze powietrzem grzeje poważni nie są,ale to banda idiotów,a Krzyżacy w Malborku wodną podłogówkę mieli,co prawda bez COP,ale zawsze:P.

 

Nie miej kompleksow. :)

Ja nie wiem kto jest idiota a kto nie, ale grzeje klimatyzatorami od prawie 10 lat w firmie i powiem Ci, ze w domu za darmo bym tego nie chcial (napisalem zreszta, ze IMHO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt ci Amerykanie,Kanadyjczycy,Skandynawowie i kto tam jeszcze powietrzem grzeje poważni nie są,ale to banda idiotów,a Krzyżacy w Malborku wodną podłogówkę mieli,co prawda bez COP,ale zawsze:P.

 

Grzanie powietrzem to jest dobre, ale tylko w szkieletorach gdzie brak dużej masy akumulacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawde musze wymieniac?

 

Ech, np. RK, Kszhu, Nydar, Budowlany_laik, kilka osob (nie pamietam nickow) ktorym domy projektowal Henok, on sam takze.

 

Poza tym znam kilka osob ktore maja takowe domy ale tu nie bywaja czesto albo nigdy nie byli.

 

Takie domy sa i nie ma co zaklinac rzeczywistosci, ale pamietam 6 lat temu jak zaczalem tu bywac to zaden z powyzszych nie istnial.

 

akurat HenoK ma PC :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko, dotrze do ciebie w końcu, że ceny prądu są i przez jakiś pewnie jeszcze będą na tym poziomie, bo ceny węgla są niskie?? - chyba że przesył drastycznie podrożeje....(tego dla energetyki, bo ceny węgla grubego to zupełnie inna kwestia!)

i nie pisałem nic o dopłacaniu, stwierdzam jedynie fakty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...