Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To zależy dla kogo.

 

Do przepływowego ogrzewacza potrzebna jest duża moc przyłączeniowa, a zaleta jest taka ze jak potrzebujesz ciepłej wody to ja masz a jak nie potrzebujesz to nie. Czyli mało strat.

 

Boiler grzeje wodę, przechowuje ją , i traci energie i znów ją grzeje nawet jak nie potrzebujemy. Ale ma takie zalety ze nie potrzebna jest duża moc przyłączeniową i nagrzewanie można realizować na drugiej taryfie która jest tańsza.

 

To by było na tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To zależy dla kogo.

 

Do przepływowego ogrzewacza potrzebna jest duża moc przyłączeniowa, a zaleta jest taka ze jak potrzebujesz ciepłej wody to ja masz a jak nie potrzebujesz to nie. Czyli mało strat.

 

Boiler grzeje wodę, przechowuje ją , i traci energie i znów ją grzeje nawet jak nie potrzebujemy. Ale ma takie zalety ze nie potrzebna jest duża moc przyłączeniową i nagrzewanie można realizować na drugiej taryfie która jest tańsza.

 

To by było na tyle.

więc generalnie, grzejemy chwilowo droższym prądem,lub magazynujemy ze stratą w tańszym...

wychodzi na to samo;)

z zasobnikiem mamy mniejszy korowód z pulsowaniem temperatury.

to by było na tyle:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie bardzo, przepływówka zawsze wyjdzie taniej, bo to jest grzanie chwilowe. Ale nie każdy ma możliwość wzięcia większej mocy przyłączeniowej.

jakaś racja w tym jest, ale każdy ma swoją...

czasami potrzebny czynnik psychiczny ( że się może skończyć) żeby było ekonomicznie, jak go nie ma to "hulaj dusza"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale to następny element w układzie który może paść. Dla tego wole dopłacić do podgrzewacza.

 

Widzę z podpisu że odizolowałeś garaż, lecę zerknąć jak ci poszło :)

Nie słyszałem jeszcze żeby komuś w rodzinie czy u znajomych padła. Jak nie kupisz "padła" to Ci nie padnie:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie bardzo, przepływówka zawsze wyjdzie taniej, bo to jest grzanie chwilowe. Ale nie każdy ma możliwość wzięcia większej mocy przyłączeniowej.

 

Tanie j tylko o straty na zasobniku. Nie podgrzeje taniej wody bo ilość kwh potrzebnych do ogrzania 100 l wody o 40 stC jest dokładnie taka sama dla bojlera jak i dla ogrzewacza przepływowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rocznie około 300 kwh - wcale to nie jest mało. Choć przyłącze 30kW też swoje kosztuje. I ew eksploatacja w drogiej taryfie.

 

Ja trochę "stoję w rozkroku" jak powiedziała Nelly Rokita - dla mnie każdy system ma tyle za co i przeciw. Wybrałem ogzrewacze pojomnościowe ze względu na moc przyłącza i niezbyt miłe doświadzcenia (stare i pewnie nieaktualne) z pulsującą temp. wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rocznie około 300 kwh - wcale to nie jest mało.

 

 

No nie do końca tak musi być. Jeżeli to jest dom pasywny, to w sezonie grzewczym, o ile bojler znajduje się w bryle budynku ( a tak właśnie jest ), to ta strata nie jest stratą- to ciepło pozostaje w bilansie grzewczym. A ideałem jest jak znajduje się w łazience. Ja liczę straty na bojlerze tylko przez 6 miesięcy. Uwzglęniając II taryfę , niższe koszty inwestycyjne oraz gwarancję stabilnej temperatury w/g mnie ogrzewacze pojemnościowe zdecydowanie wygrywają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy bojlerze dochodzą jeszcze starty "przesyłowe", ale na korzyść bojlera wpływa grzanie w II taryfie.

 

przy zużyciu 6kwh na dobe, na przepływkę rocznie wydamy jakieś 1200zł. (taryfa całodobowa)

na podgrzewacz pojemnościowy ok. 750zł.(taryfa nocna)

straty na pojemnościowym (taryfa nocna) ok. 100zł.

różnica ok. 350zł. na korzyść pojemnościowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No nie do końca tak musi być. Jeżeli to jest dom pasywny, to w sezonie grzewczym, o ile bojler znajduje się w bryle budynku ( a tak właśnie jest ), to ta strata nie jest stratą- to ciepło pozostaje w bilansie grzewczym. A ideałem jest jak znajduje się w łazience. Ja liczę straty na bojlerze tylko przez 6 miesięcy. Uwzglęniając II taryfę , niższe koszty inwestycyjne oraz gwarancję stabilnej temperatury w/g mnie ogrzewacze pojemnościowe zdecydowanie wygrywają.

 

Tak jest - zafiksowałem sie na swoim przypadku - u mnie bojler jest na strychu - tak więc ma tylko stratę.

Ale na przyklad gaweł ma bojler w łazience i uzywa go jako suszarki do ręczników :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja planuje bojler w garderobie 10cm od wanny po drugiej stronie sciany i ok 40cm od bateri prysznicowej, do umywalki bedzie juz jakies 5m rurki, do kuchni jakies 15m, a do WC-ta nie doprowadzam wody z boilera tylko bedzie przeplywowka

A w kuchni czemu nie dasz przepływówki? ja bym dał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...