Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no szczęka mi opadła..

Dzięki. Trochę zamieszania z tym było i do końca nie było wiadomo czy się zmieścimy. Nie planowałem zbyt dużych odstępów między panelami więc tolerancji zbyt dużej na pomyłki nie było.Ostatni rząd wciskaliśmy już prawie "młotkiem" na mm wchodził.

Najgorzej było wytłumaczyć dekarzom na etapie przeróbki dachu, dlaczego upieram się, że muszą wycinać krokwie i montować okno akurat w tym miejscu. Jedno wstawili po swojemu bo im się wydawało że 8 cm różnicy nie robi a przynajmniej między krowiami się mieściło. W ostatnim momencie wyłapałem bo bym chyba musiał panele przycinać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla utrzymania temperatury wystarczy, dla komfortu (temperatury odczuwalnej) niekoniecznie, bo od godz. 15 temperatura wylewki zacznie spadać.

Dziś rano, około 7, wyłączyłem kocioł na groszek i wyjechałem. Wróciłem o 19.

Nikogo nie było. Przez 12 godzin temperatura spadła o 0,6 *C. ( z 22,1 do 21,5)

Dom "dziurawy", okna małe plastikowe sprzed 15 lat, bez orientacji na południe, ocieplenie 10 cm, wystający nieocieplony balkon połączony z płytą stropową piętra, WG i inne nieszczelności, ogrzewanie grzejnikowe.

Edytowane przez Wivaldi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Trochę zamieszania z tym było i do końca nie było wiadomo czy się zmieścimy. Nie planowałem zbyt dużych odstępów między panelami więc tolerancji zbyt dużej na pomyłki nie było.Ostatni rząd wciskaliśmy już prawie "młotkiem" na mm wchodził.

Najgorzej było wytłumaczyć dekarzom na etapie przeróbki dachu, dlaczego upieram się, że muszą wycinać krokwie i montować okno akurat w tym miejscu. Jedno wstawili po swojemu bo im się wydawało że 8 cm różnicy nie robi a przynajmniej między krowiami się mieściło. W ostatnim momencie wyłapałem bo bym chyba musiał panele przycinać :)

 

MOzesz napisac cos wiecej na temat sposobu wykorzystania energii z paneli?

 

Dom robi super wrazenie, caly cach w panelach to wrecz zdumiewajacy, bardzo pozytywny efekt wizualny, na pochybel wszystkim, co to im panele widoki psuja :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tu masz fotki

link

To zwykłe amorficzne. Na etapie przebudowy dachu, po prostu dopasowałem ułożenie okien dachowych oraz wymiary dachu tak, żeby pasowały. Brakuje jeszcze paru obróbek ale może w tym roku znajdę chwilę czasu żeby to dokończyć

Dla mnie masakra,ale co kto lubi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano, około 7, wyłączyłem kocioł na groszek i wyjechałem. Wróciłem o 19.

Nikogo nie było. Przez 12 godzin temperatura spadła o 0,6 *C. ( z 22,1 do 21,5)

Dom "dziurawy", okna małe plastikowe sprzed 15 lat, bez orientacji na południe, ocieplenie 10 cm, wystający nieocieplony balkon połączony z płytą stropową piętra, WG i inne nieszczelności, ogrzewanie grzejnikowe.

 

rozumiem, ale chyba nie zaprzeczysz, że temperatura wylewki zrównuje się z temperaturą otoczenia a po pewnym czasie bez grzania podłoga jest chłodniejsza niż powietrze na wysokości 1,5 m? tu nie chodzi o temperaturę powietrza. z tą ciepłą podłogą w okresach przejściowych to jest tak, że np. u mnie od 7 dni nie włącza się ogrzewanie, więc nie ma ciepłej podłogi. a jak się włączy, to pewnie na chwilę i nadal nie będzie ciepłej podłogi :)

 

Dom robi super wrazenie, caly cach w panelach to wrecz zdumiewajacy, bardzo pozytywny efekt wizualny

 

mnie też się podoba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOzesz napisac cos wiecej na temat sposobu wykorzystania energii z paneli?

 

Dom robi super wrazenie, caly cach w panelach to wrecz zdumiewajacy, bardzo pozytywny efekt wizualny, na pochybel wszystkim, co to im panele widoki psuja :p

Jak widać jednym się podoba innym nie. Nam na szczęście tak. Po zrobieniu tynku, dokończeniu elewacji będzie ładniej ;)

 

Energię z paneli wykorzystuję na własne potrzeby. Nadwyżek nie mam. W październiku np miałem ponad 750 kWh, listopad, grudzień, styczeń kiepsko ale w godzinach I taryfy, kiedy prąd mam dużo droższy ale już luty to znowu ponad 550kWh. Miesiące takie jak marzec czy październik, całe CWU i 40-70% zapotrzebowania na grzanie miałem z PV.

 

Podpięte to na dwóch 5kW inwerterach, wszystko w jedną fazę, odbiorniki w domu także chodzą na jednej,poza grzałkami 12kW, trzyfazowymi.

Soft steruje załączaniem grzałek tak, aby wykorzystywać nadwyżkę z PV, a jak już nie ma gdzie zrzucać (bufor i CWU zagrzane do 90o) to falowniki ograniczają produkcję i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, ale chyba nie zaprzeczysz, że temperatura wylewki zrównuje się z temperaturą otoczenia a po pewnym czasie bez grzania podłoga jest chłodniejsza niż powietrze na wysokości 1,5 m?

Nie zaprzeczę. Temperaturę, którą podałem mam na wysokości około 1,5 m.

W tym samym czasie przy podłodze mam 18,5 czyli zimno, a pod sufitem (2,5 m) 23,9* C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz fotki

link

To zwykłe amorficzne. Na etapie przebudowy dachu, po prostu dopasowałem ułożenie okien dachowych oraz wymiary dachu tak, żeby pasowały. Brakuje jeszcze paru obróbek ale może w tym roku znajdę chwilę czasu żeby to dokończyć

 

Zajebiście to wygląda ! Dokładnie coś takiego chcę zrobić u siebie. Z tym, że ja mam łatwiej, bo bez okien połaciowych :)

 

Podaj link do paneli, które kupiłeś. Widzę, że są one osadzone w czarnej ramce. Łączyłeś je jeszcze czymś na dachu ? I czemu nie CIGS ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajebiście to wygląda ! Dokładnie coś takiego chcę zrobić u siebie. Z tym, że ja mam łatwiej, bo bez okien połaciowych :)

 

Podaj link do paneli, które kupiłeś. Widzę, że są one osadzone w czarnej ramce. Łączyłeś je jeszcze czymś na dachu ? I czemu nie CIGS ?

 

Panel to Kaneka HB95. Taki trochę nietypowy amorficzny, bo w zasadzie ma warstwę amorficzną i polikrystaliczną. Nie wiem czy się go jeszcze na rynku kupi. Wziąłem ze względu na niską cenę i wygląd. CIGS wtedy były nowością i kosztowały krocie. System montażu wymyślony na miejscu. 20 cm kawałek profila aluminiowego kręcony do blachy trapezowej, a panele łapane kwadratową podkładką za krawędź i przykręcane do profila. System montażowy na cały dach kosztował mnie może 400 PLN. Ze względu na niski dla amorfików współczynnik strat temperaturowych, nie zależało mi jakoś specjalnie na ich chłodzeniu i panele praktycznie leżą bezpośrednio na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel to Kaneka HB95. Taki trochę nietypowy amorficzny, bo w zasadzie ma warstwę amorficzną i polikrystaliczną. Nie wiem czy się go jeszcze na rynku kupi. Wziąłem ze względu na niską cenę i wygląd. CIGS wtedy były nowością i kosztowały krocie. System montażu wymyślony na miejscu. 20 cm kawałek profila aluminiowego kręcony do blachy trapezowej, a panele łapane kwadratową podkładką za krawędź i przykręcane do profila. System montażowy na cały dach kosztował mnie może 400 PLN. Ze względu na niski dla amorfików współczynnik strat temperaturowych, nie zależało mi jakoś specjalnie na ich chłodzeniu i panele praktycznie leżą bezpośrednio na dachu.

 

Obecnie mamy na rynku panele KANEKA model U-EA105 - http://www.kaneka-solar.com/product/thin-film/pdf/U-EA.pdf za ok. 260zł brutto/szt. Czy to dobra cena ?

Moja połać to 6x 20m, więc zmieszczę 120 paneli, co da moc 12,6kW. Planuję zastosować inwerter hybrydowy (potrafi jednocześnie oddawać nadwyżkę mocy do sieci i ładować akumulatory) o mocy 10kW, który potrafi przyjąc maksymalną moc paneli do 14,8kW. I w to chcę się wpasować, aby w 100% pokryć połać i jednocześnie zmieścić się w 10kW ze względu na OZE. Te panele KANEKI idealnie mi pasują.

 

PS. Jaki masz kąt dachu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mamy na rynku panele KANEKA model U-EA105 - http://www.kaneka-solar.com/product/thin-film/pdf/U-EA.pdf za ok. 260zł brutto/szt. Czy to dobra cena ?

Moja połać to 6x 20m, więc zmieszczę 120 paneli, co da moc 12,6kW. Planuję zastosować inwerter hybrydowy (potrafi jednocześnie oddawać nadwyżkę mocy do sieci i ładować akumulatory) o mocy 10kW, który potrafi przyjąc maksymalną moc paneli do 14,8kW. I w to chcę się wpasować, aby w 100% pokryć połać i jednocześnie zmieścić się w 10kW ze względu na OZE. Te panele KANEKI idealnie mi pasują.

 

PS. Jaki masz kąt dachu ?

 

Tak. Cena ok. Wg mnie z tyym hybrydowym sobie odpuść. Akumulatory to jeszcze na razie nieporozumienie. Szybciej się rozlecą niż zwrócą. U siebie

na wypadek odcięcia prądu, wrzuciłem przetwornicę z funkcją UPS i dwa aku 100Ah. Podtrzymuje obwody typu oświetlenie ,reku czy TV i lodówki. W ciągu roku, raz użyty na 5 minut . Wg mnie , nadwyżkę z paneli wrzuć po prostu w ogrzewanie CWU.

Poza tym wg mnie , źle to policzyłeś. Kaneka ma 101x120 cm - zmieścisz 5 w pionie i 20 w poziomie = 100szt * 105 W. Podpiąłbym to bez kombinowania w falownik 10kW.

 

Kąt dachu mam ok 40 stopni tak na oko , bo nigdy go nie mierzyłem

 

Zerknąłem na Twoją stodołę - super . Elewacja mnie powaliła. Zaczynam się rozglądać w poszukiwaniu drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Cena ok. Wg mnie z tyym hybrydowym sobie odpuść. Akumulatory to jeszcze na razie nieporozumienie. Szybciej się rozlecą niż zwrócą. U siebie

na wypadek odcięcia prądu, wrzuciłem przetwornicę z funkcją UPS i dwa aku 100Ah. Podtrzymuje obwody typu oświetlenie ,reku czy TV i lodówki. W ciągu roku, raz użyty na 5 minut .

 

Baterie chciałem użyć właśnie jako podtrzymanie awaryjne i lepsze zarządzanie nadwyżką. A to jest chyba jedyny inwerter na rynku, który potrafi jednocześnie oddawać nadmiar mocy do sieci jak i ładować akumulatory.

 

Wg mnie , nadwyżkę z paneli wrzuć po prostu w ogrzewanie CWU.

 

Uważam, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Bardziej mi się opłaca sprzedawać nadwyżkę, a cwu grzać pompą ciepła.

Pytanie tylko, czy podłączając instalację do energetyki nie trzeba przejść na G11 ?

 

Poza tym wg mnie , źle to policzyłeś. Kaneka ma 101x120 cm - zmieścisz 5 w pionie i 20 w poziomie = 100szt * 105 W.

 

Racja. Bedzie to 100szt., a nie 120... W takim razie muszę się zastanowić, czy jednak nie pójść w CIGS'y:

http://www.solaris24.pl/images/karty-katalogowe/TSMC-CIGS-solaris24.pl.pdf - 292zł netto/szt. Zmieszczę się wówczas pod górną granicę mocy wejściowej. Pytanie tylko co w Prosumencie jest istotne - moc paneli, czy moc wyjściowa inwertera ? Chyba to drugie ?

 

Kąt dachu mam ok 40 stopni tak na oko , bo nigdy go nie mierzyłem

 

Ja mam 35. Sądzisz, że te 5 stopni równicy będzie zauważalne w wydajności w okresie zimowym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baterie chciałem użyć właśnie jako podtrzymanie awaryjne i lepsze zarządzanie nadwyżką. A to jest chyba jedyny inwerter na rynku, który potrafi jednocześnie oddawać nadmiar mocy do sieci jak i ładować akumulatory.

 

Uważam, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Bardziej mi się opłaca sprzedawać nadwyżkę, a cwu grzać pompą ciepła.

Pytanie tylko, czy podłączając instalację do energetyki nie trzeba przejść na G11 ?

 

No jasne, ale pisałeś o mocy >10kW Tego byś nie sprzedał, dlatego pisałem o zrzucie w CWU. tak czy inaczej, na pewno wyszło by efektywniej niż w aku.

które przy pracy cyklicznej a nie buforowej zarżniesz bardzo szybko. Na dzisiaj nie musisz zmieniać taryfy, ale jak będzie robione bilansowanie przy dwóch taryfachi czy nie będziesz musiał po nowym roku zmienić, tego pewnie nikt w tym kraju nie wie na 100%

 

 

Racja. Bedzie to 100szt., a nie 120... W takim razie muszę się zastanowić, czy jednak nie pójść w CIGS'y:

http://www.solaris24.pl/images/karty-katalogowe/TSMC-CIGS-solaris24.pl.pdf - 292zł netto/szt. Zmieszczę się wówczas pod górną granicę mocy wejściowej. Pytanie tylko co w Prosumencie jest istotne - moc paneli, czy moc wyjściowa inwertera ? Chyba to drugie ?

 

Przy kanece też się zmieścisz. U mnie jest w sumie 107 szt, przy czym 2 szt tylko dla ozdoby, bo nie dało się tego równo upiąć.

 

 

Ja mam 35. Sądzisz, że te 5 stopni równicy będzie zauważalne w wydajności w okresie zimowym ?

 

jesteś blisko idealnego w PL kąta całorocznego. Czyli efektywniej produkujesz w ciągu roku. Przy bilansowaniu półrocznym w prosumencie, był by to ideał, bo wtedy interesuje Cię maks energii jaką możesz wyprodukować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...