Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dla pompy i podgrzewacza nie potrzeba dużej mocy zainstalowanej.

A kiedy sie zwróci?

Na wczasach mogłem jeść chleb z mielonką ale poszedłem do restauracji .Jakoś nie zastanawiałem się kiedy to sie zwróci.

Takie myślenie jest co najmniej niemądre i próżne. Zawsze wychodzę z założenia że zasobność portfela nie zwalnia od myślenia. Pytanie o czas zwrotu było jak najbardziej trafne, jeśli masz to gdzieś to najlepiej zrób wszędzie przepływówki i baterie termostatyczne, bedziesz miał wode na żądanie od momentu odkręcenia kranu, czemu tak nie zrobisz? Dlatego że koszt wody będzie za duży i nie chcesz przepłacać? To samo tyczy się inwestycji których zwrot ekonomiczny jest pozorny. Tu i tu wydajesz niepotrzebnie pieniądze. Tylko że jak kupisz PC do CWU to z samej nazwy będzie to eneregooszczedność, ale chyba tylko z nazwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ok zły przykład dałem. Niech będzie ze oprócz tej PC będziesz sobie podgrzewał wodę w kotle na ekogroszek. Teraz już chyba nikt mnie nie przebije ;)

 

Ile wegla spalisz na miesiąc. ja płacę 40-50 zł na miesiąc .Mało tego po 2 godzinach grzania 200 l wody pompa sie wyłącza.Ale jak jej zabiorę ciepło poprzez drugą wężownice to grzeje grzejnik też taniej niż grochem .Oczywiście tylko do pewnych temp zewnetrznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie myślenie jest co najmniej niemądre i próżne. Zawsze wychodzę z założenia że zasobność portfela nie zwalnia od myślenia. Pytanie o czas zwrotu było jak najbardziej trafne, jeśli masz to gdzieś to najlepiej zrób wszędzie przepływówki i baterie termostatyczne, bedziesz miał wode na żądanie od momentu odkręcenia kranu, czemu tak nie zrobisz? Dlatego że koszt wody będzie za duży i nie chcesz przepłacać? To samo tyczy się inwestycji których zwrot ekonomiczny jest pozorny. Tu i tu wydajesz niepotrzebnie pieniądze. Tylko że jak kupisz PC do CWU to z samej nazwy będzie to eneregooszczedność, ale chyba tylko z nazwy.

 

To wg mnie gdybania .Policz.Ja pompę mam z montażem za 7000 zł za zbiornikiem 200.Miałem przepływówkę 19kW Teraz inny komfort.

Mam 250 m2 dwie łazienki ,wc, pralnie i kuchnie jest lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wg mnie gdybania .Policz.Ja pompę mam z montażem za 7000 zł za zbiornikiem 200.Miałem przepływówkę 19kW Teraz inny komfort.

Mam 250 m2 dwie łazienki ,wc, pralnie i kuchnie jest lepiej

Nie wiem czemu ten post ma służyć, możesz jaśniej.

Proponuję uwzględnić w rozważaniach podgrzewacze elektryczne wyposażone w pompę ciepła.Oczywiście PC pobierającą powietrze z zewnątrz.Obecnie cena jest bardzo atrakcyjna.

od tego się zaczęło, dla przypomnienia. Dla mnie sprawa była by oczywista gdyby takie PC kosztowały te 3500 o których wspomniałeś, 7000 pln to kwota moim zdaniem jeszcze zbyt wysoka żeby to miało sens. Gdzie jest ta aktualna atrakcyjność cen, dla mnie ceny PC nadal są sztucznie windowane. Dlaczego właśnie nie wybrałeś modelu za 3500zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu http://www.jz24.pl/wiecej/elektra/ogrzewanie-rur-rurociagow.pdf znajdziesz wzór na obliczanie strat ciepła rurociągów.

 

Dzięki, wzoru się doszukałem, ale chciałem zweryfikować: czy to oznacza, że jak w metrze rury jest, powiedzmy pół litra wody o temperaturze wyższej od otoczenia o 30C, to przy dwu-centymetrowej dobrej izolacji temp. wyrówna się po 1-2h? Tak wychodzi z obliczeń. Czy wobec tego wniosek pt. nie ma sensu w ogóle izolować rur CWU (chyba, że biegną przez chłodnię) jest słuszny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to oznacza, że jak w metrze rury jest, powiedzmy pół litra wody o temperaturze wyższej od otoczenia o 30C, to przy dwu-centymetrowej dobrej izolacji temp. wyrówna się po 1-2h? Tak wychodzi z obliczeń.

Jeżeli tak Ci wychodzi z obliczeń, to znaczy, że źle liczysz :(.

Temperatura wody i otoczenia wyrówna się po nieskończenie długim czasie. Ale możesz obliczyć po jaki czasie będzie np. o 15 st. niższa od temperatury pierwotnej :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Budujemy domek parterowy - 90 metrow. Fundamenty - 10 cm styropianu, sciana - beton komorkowy na zaprawie cementowej 24 cm + styropianu (bedzie dopiero) 15 cm (chcielismy najpierw 20 ale wg wszystkich kalkulatorow strasznie male U wychodzi- przy 15 wychodzi poniezej 2 wiec juz super a cenowo jednak 20 duzo drozsza by byla). Chudziak i na niego 15 cm styropianu na zaklad + jakies 7 cm wylewki. Nie ma stropu wogole - zamiast stropu plyty karton gips i bezposrednio na nie 20-30 cm welny. Dalej jakies od 15-80 cm powierzchni nieogrzewanej juz i dach blacha. Do tego zamonotowana bedzie rekuperacja. Okna standardowe ze zwykla szyba (chyba e uda sie kupic w promocji cos bo jak narazie rozbieznosc od 4, do 8,5 tys za okna... )

 

Chcemy grzac tylko pradem (wszyscy nas strasza) i podpowiedzcie czy to dobre rozwiazanie bedzie:

1. Ogrzewanie podlogowe tylko w 2 taryfie (do pokojow dzieci zalozone 80kW ze wzgledu na panele, do innych pomieszczen 120 kW? zalozenia przyjete przez firme sprzedajaca kable) ogrzewanie ma grzac w nocy i powodowac by podloga ie byla taka zimna - ale nie musi byc goraca, czy to zda egzamin? Nie moze wogole zalaczac sie w 1 taryfie.

2. Piece akumulacyjne ale statyczne ladujace sie w nocy i oddajace cieplo w dzien gdy podloga przestanie dzialac (chyba - tak sobie mysle by tak to zrobic nie wiem czy da sie)

3. Woda z bojlera min 200l takze tylko taryfa nocna.

 

No i moje pytanie; czy da sie tak zrobic by te 2 systemy widzialy sie?

Czy sa jakies sterowniki pod ktore podepne i podlogowke i piece?

Czy to ogrzewania wogole ma sens?

 

A niby po co dwa systemy? Wystarczy przecież jeden. Szczególnie ze domek 90m2 to wprost idealny :)

 

JA bym zrobił tak:

 

1. Tylko kable grzejne. Jeśli chcecie na drugiej taryfie grzać to wystarczy odpowiednio zwiększyć grubość wylewni nad kablami

 

2. Te 20-30cm wełny to ja bym radził przemyśleć i dać normalnie 0,5m.

 

Autorus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niby po co dwa systemy? Wystarczy przecież jeden.

Jeden system wystarczy, jeżeli zadba się o niskie zużycie energii potrzebnej do ogrzewania, czyli odpowiednią izolację ścian, stropu, posadzki na gruncie, okna, drzwi, a także wentylację. Jeżeli na każdym z tych elementów chce się zaoszczędzić, to wzrośnie zapotrzebowanie budynku na ciepło do ogrzewania i tym samym korzystanie tylko z ogrzewania podłogowego w 2 taryfie będzie mało komfortowe, a i koszty eksploatacji znacznie wzrosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden system wystarczy, jeżeli zadba się o niskie zużycie energii potrzebnej do ogrzewania, czyli odpowiednią izolację ścian, stropu, posadzki na gruncie, okna, drzwi, a także wentylację. Jeżeli na każdym z tych elementów chce się zaoszczędzić, to wzrośnie zapotrzebowanie budynku na ciepło do ogrzewania i tym samym korzystanie tylko z ogrzewania podłogowego w 2 taryfie będzie mało komfortowe, a i koszty eksploatacji znacznie wzrosną.

Dodatkowe 5cm styropianu 700zł, szarego +-1200zł, dodatkowe 20cm wełny na strop max 2000zł, reszte zaoszczędzoną z pieców niech włoży w lepsze okna, do tego niech dołoży jeszcze z 2-3kPLN i będzie jak ta lala. Wszytko policzone pobieżnie, ale przy takim domku spokojnie można to zrobić tanio i dobrze, tak żeby kable grzejne dały niskie rachunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Budujemy domek parterowy - 90 metrow. Fundamenty - 10 cm styropianu, sciana - beton komorkowy na zaprawie cementowej 24 cm + styropianu (bedzie dopiero) 15 cm (chcielismy najpierw 20 ale wg wszystkich kalkulatorow strasznie male U wychodzi- przy 15 wychodzi poniezej 2 wiec juz super a cenowo jednak 20 duzo drozsza by byla). Chudziak i na niego 15 cm styropianu na zaklad + jakies 7 cm wylewki. Nie ma stropu wogole - zamiast stropu plyty karton gips i bezposrednio na nie 20-30 cm welny. Dalej jakies od 15-80 cm powierzchni nieogrzewanej juz i dach blacha. Do tego zamonotowana bedzie rekuperacja. Okna standardowe ze zwykla szyba (chyba e uda sie kupic w promocji cos bo jak narazie rozbieznosc od 4, do 8,5 tys za okna... )

 

Chcemy grzac tylko pradem (wszyscy nas strasza) i podpowiedzcie czy to dobre rozwiazanie bedzie:

1. Ogrzewanie podlogowe tylko w 2 taryfie (do pokojow dzieci zalozone 80kW ze wzgledu na panele, do innych pomieszczen 120 kW? zalozenia przyjete przez firme sprzedajaca kable) ogrzewanie ma grzac w nocy i powodowac by podloga ie byla taka zimna - ale nie musi byc goraca, czy to zda egzamin? Nie moze wogole zalaczac sie w 1 taryfie.

2. Piece akumulacyjne ale statyczne ladujace sie w nocy i oddajace cieplo w dzien gdy podloga przestanie dzialac (chyba - tak sobie mysle by tak to zrobic nie wiem czy da sie)

3. Woda z bojlera min 200l takze tylko taryfa nocna.

 

No i moje pytanie; czy da sie tak zrobic by te 2 systemy widzialy sie?

Czy sa jakies sterowniki pod ktore podepne i podlogowke i piece?

Czy to ogrzewania wogole ma sens?

-W czym liczyłeś zapotrzebowanie domu na ciepło? Skąd masz to U=2, może chodzi o 0,2?

-na jakiej podstawie firmy dobrały moc kabli? na podstawie tego co jest na podłodze - panel=80W/m2?

-wełnę zamierzasz połozyc bezpośrednio na ruszcie na którym sa mocowane k-g?

-gdzie montujesz centrale od WM?

- skoro ogrzewanie ma sie włączać w @@ taryfie tzn że zalezy na niskich rachunkach, niskich rachunków nie uzyskasz dzięki zastosowaniu dwóch systemów grzewczych, a dzieki małym stratom ciepła, które zależą od izolacji domu.

-to że 99% ludzi daje max 15cm ocieplenia na dom, to nie znaczy że to jest super, każdy przypadek jest indywidualny, a nie zapominaj że ty chcesz grzać bezpośrednio prądem a nie np. PCi.

-dlaczego bojler 200l? Ja mam 120l i starcza z nawiązką, grzany tylko w II taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-to że 99% ludzi daje max 15cm ocieplenia na dom, to nie znaczy że to jest super, każdy przypadek jest indywidualny, a nie zapominaj że ty chcesz grzać bezpośrednio prądem a nie np. PCi.

Niestety świadomość zależności optymalnej izolacyjności przegród od ceny energii zużywanej do ogrzewania jest nikła.

Co więcej jest ona pogłębiana przez takie wypowiedzi autorytetów w tej dziedzinie - http://www.rp.pl/artykul/427771.html :

Racjonalna ekonomicznie grubość izolacji cieplnej ścian to do 15 cm. Przy większej grubości izolacji ścian zewnętrznych będziemy mieli zbyt głęboko osadzone okna i mniej światła dziennego w pomieszczeniach; grubość izolacji dachów może być większa (nawet do 25 cm).

Ani słowa o tym, że grubość ta zależy od źródła ciepła :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba złotymi kluczami to przykręcali;-)

Marcinie ile wg ciebie powinien zarobić hydraulik.Ale taki prawdziwy z samochodem i narzędziami i z fakturą i ZUSEM

Pompa 3500zł zasobnik 150l 1000 zł miedź około 1000 zł pompka cyrkulacynia 300 konstrukcja wsporcza pompy

Masz może jakiegoś niewolnika na sprzedaż.

A wiesz może ile kosztuje klucz hydrauliczny,wiertarka,itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcemy grzac tylko pradem (wszyscy nas strasza) i podpowiedzcie czy to dobre rozwiazanie bedzie:

1. Ogrzewanie podlogowe tylko w 2 taryfie (do pokojow dzieci zalozone 80kW ze wzgledu na panele, do innych pomieszczen 120 kW? zalozenia przyjete przez firme sprzedajaca kable) ogrzewanie ma grzac w nocy i powodowac by podloga ie byla taka zimna - ale nie musi byc goraca, czy to zda egzamin? Nie moze wogole zalaczac sie w 1 taryfie.

2. Piece akumulacyjne ale statyczne ladujace sie w nocy i oddajace cieplo w dzien gdy podloga przestanie dzialac (chyba - tak sobie mysle by tak to zrobic nie wiem czy da sie)

3. Woda z bojlera min 200l takze tylko taryfa nocna.

 

No i moje pytanie; czy da sie tak zrobic by te 2 systemy widzialy sie?

Czy sa jakies sterowniki pod ktore podepne i podlogowke i piece?

Czy to ogrzewania wogole ma sens?

osobiście instalowałbym wodną podłogówkę z kotłem elektrycznym, jeśli nie od razu to w przyszłości dodałbym małą, tanią pc pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie ile wg ciebie powinien zarobić hydraulik.Ale taki prawdziwy z samochodem i narzędziami i z fakturą i ZUSEM

Pompa 3500zł zasobnik 150l 1000 zł miedź około 1000 zł pompka cyrkulacynia 300 konstrukcja wsporcza pompy

Masz może jakiegoś niewolnika na sprzedaż.

A wiesz może ile kosztuje klucz hydrauliczny,wiertarka,itp

Spokojnie, bez uniesień, post był żartobliwy, a nie kąśliwy (niestety ułomność internetu nie pozwala do końca przenieść emocje).

Widzisz, jak bys od razu wyłożył dane "jak krowie na rowie", to by mnie nie pokusiło o polemikę:-)

Ja poprostu to przyrównałem do tego jak u mnie montowali bojler (do wcześniej przygotowanych rurek w ścianie), robiła to firma płacąca ZUS, faktury mam za wszystkie ich usługi w domu, pracują sprzętem Hilti i za tą czynność skasowali mnie 200zł. Montaż PC to coś więcej, mimo tego z twoich wyliczeń wynika że za robociznę zapłaciłeś 2000zł - mimo wszystko narzędzia musieli miec pozłacane, chyba że tak się płaci w Stolycy:) Co to za zasobnik 150l za 1000zł? (ciekawość).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety świadomość zależności optymalnej izolacyjności przegród od ceny energii zużywanej do ogrzewania jest nikła.

Co więcej jest ona pogłębiana przez takie wypowiedzi autorytetów w tej dziedzinie - http://www.rp.pl/artykul/427771.html :

Ani słowa o tym, że grubość ta zależy od źródła ciepła :(.

 

O matko :( A potem mój sąsiad budowlaniec opowiada takie głupoty jako pewnik :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety świadomość zależności optymalnej izolacyjności przegród od ceny energii zużywanej do ogrzewania jest nikła.

Co więcej jest ona pogłębiana przez takie wypowiedzi autorytetów w tej dziedzinie - http://www.rp.pl/artykul/427771.html :

 

Ani słowa o tym, że grubość ta zależy od źródła ciepła :(.

Nie dziwie sie że nie można dodac komentarza pod ich artykułem, kto mu dał tytuł?

"Prof. Jerzy A. Pogorzelski zajmuje si ę tematyką ochrony cieplnej budynków od 1960 r. Był kierownikiem Zakładu Fizyki Cieplnej ITB, od 1982 r. związany z Politechniką Białostocką." Jego myslenie nadal jest na czasach 60-80-tych i jak ten kraj ma się zmieniać jak tacy są doradcą narodu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...