Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wszystko zależy od zapotrzebowania na cieplo. Generalnie od technologii no i powierzchni. Ja mam kanadyjczyk bardzo cieplutki 130 m kw. i przylącze 15 kW zabezpieczenie przy liczniku 25 A i to w zupelności wystarczy dlatego że przylacze jest 230/400 Volt i przy odpowiednim podzieleniu obwodow na poszczególne fazy można podłączyc na raz 15-20 kW. Jedna uwaga jeżeli ma byc przeplywowy ogrzewacz wody to trzeba niestety wziac przylacze 25-3

0 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
A czytaliście dzisiejszą Wyborczą? Minister finansów przymierza się do podwyżki akcyzy za prąd gdyż UNIA nakazuje inny sposób naliczania - nie przez wytwórcę lecz przez firmy przesyłowe z uwzględnieniem strat przesyłu. No i wychodzi że do budżetu trafi mniej kasy. Stąd pomysł podwyżki. Jest jednak wyjście gdyż wytwórcy prądu "POWINNI" obniżyć cenę dla firm przesyłowych gdyż nie będą płacić już akcyzy ale specjaliści twierdzą że to raczej nie nastąpi, bo niby czemu - jest okazja więcej zarobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

partner. Ta cała podwyżka akcyzy to nie warta uwagi sprawa. Jednen błąd jakiegoś anonimowego kretyna, który powiedział o podwyżce cen prądu o 10-15% spowodował ten szum.

Podwyżka akcyzy ma wynieść 2,2 zł za 1 MWh. O jest 0,22 gr na 1 kWh. Nawet jeśli dodać do tego vat to i tak podwyzka nie przekracza 0,3 gr.

No i niech mi ktoś powie jak to sie ma do wyssanej z palca podwyżki o 10-15%? Jeśli za prąd płacimy obecnie ok 40 gr za 1kWh to oznacza, że podwyżka powinna byłaby wynieść 4-6 gr.

Tak więc "Gazeta" wyolbrzymiła podwyżkę nawet 20 krotnie.

VIP Jacek sa programy darmowe do obliczania zapotrzebowania na ciepło - OZC. Gdzieś na forum były linki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję Jezier że się nie mylisz bo mam zamiar (na 99 %) ogrzewać dom prądem. To znaczy podstawowym źródłem ciepła będzie kominek a piece akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym będą rezerwowe. Dom chcę ocieplić 15 cm styropianu na ściany, 10 cm na podłogę na gruncie i fundamenty. Zastanawiam się też nad rekuperatorem. Tylko teść się wtrąca i nie można mu przetłumaczyć. Gazociągu nie ma, butli nie chcę, oleju też a węgiel nawet nie wchodzi w grę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Postawić butlę i założyć centralne ogrzewanie. Nie wnika że główny będzie kominek i nie ma sensu ekonomicznego stawianie butli i robienie instalacji c.o. Bo on tak ma i tak jest taniej. (według niego) a na sezon zużywa 2 butle o 2000 litrów. A w kominku palą rzadko bo się ściany brudzą. Ale na razie ma kasę (chociaż mam wrażenie że coraz mniejszą bo z roku na rok jest u nich w domu jakby chłodniej). Zresztą mamy inne zdania na wiele tematów dotyczących NASZEJ budowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 2 months później...
Witam. Odgrzeje wątek bo jest ciekawy. Jestem na etapie wyboru ogrzewania. Gazu ziemnego w okolicy nie będzie i pierwotnie brałem pod uwagę propan i zakopany zbiornik. Zmieniłem zdanie dzięki manewrom Ministra Finansów przy akcyzie na paliwa - myślę że tylko chwilowo udało się powsztrzymać drastyczną podwyżkę kosztów propanu i oleju. Pozostał mix prądu z kominkem (kominek raczej nie całodobowo). Myślę że wybiorę piece akumulacyjne. I teraz pytanie - jak oszacować moc przyłącza - piec grzeje się przez maksymalnie 10 godzin w "tańszej taryfie" - znam zapotrzebowanie ciepła dla swojego przyszłego domu (x kilowatogodzin) czyli muszę zwiedzieć ile w moim piecu "zakumuluje" się energii żeby mógł ogrzać chałupkę przez 24 godziny. Na razie biorę pod uwagę piece z dynamicznym rozładowaniem I jeszcze jedno - jaka jest temperatura na powierzchni naładowanego pieca ? I czy pracują one również jako statyczne. Może jakiś praktyk się wypowie. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez sie przymierzam do piecy aku z dynamicznym rozladowaniem - i tak markowe oddaja statycznie ponizej 10% - reszta dmuchawa. Sa niby cieple - ale nie gorace

Markowe czyli Dimplex, AEG, z polskiech Elektrotermia

Insel czy Dospel niby wg sprzedawcow kiepskie ale wg forumowiczow calkiem, calkiem...

Co do pojemnosci to przyjmuja ze 1kW pieca aku niby wystarcza na ponad 10mkw

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
tez sie przymierzam do piecy aku z dynamicznym rozladowaniem - i tak markowe oddaja statycznie ponizej 10% - reszta dmuchawa. Sa niby cieple - ale nie gorace

Markowe czyli Dimplex, AEG, z polskiech Elektrotermia

Insel czy Dospel niby wg sprzedawcow kiepskie ale wg forumowiczow calkiem, calkiem...

Co do pojemnosci to przyjmuja ze 1kW pieca aku niby wystarcza na ponad 10mkwpzdr

No dobrze ale jaka kubatura ? Przecież każdy buduje coś innego - podaj jakieś źródło - mnie się wydaje że moc obliczona za pomocą OZC x 2 i to będzie moic ogrzewaczy akumilacyjnych dla danego pomieszczenia. Aha .... moje pytanie numer 1 - czy można instalować te piece w łazienkach ? Cy są jakieś warunki ? Czy w łazience jest lepsze dynamiczne czy statyczne ? No i co to jest i z czym się to je ?

http://www.elektrotermia.com.pl/produkty.php4?id=55

Piec wentylacyjny do bezpośredniego ogrzewania i odzyskiwania ciepła

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam

Watek bardzo ciekawy zatem pozwolę sobie go odświeżyć aby podać kilka konkretów, o które jak czytam wszyscy proszą.

Właśnie rozpocząłem trzeci sezon grzewczy wykorzystując do tego celu akumulacyjne piece z dynamicznym rozładowaniem ( cztery sztuki, razem 12kW) firmy Dimplex. Mieszkam w trzy klatkowym jednopiętrowym domu (kamienicy) zbudowanym w latach 30-stych ubiegłego wieku.

Z grzewczego punktu widzenia moje mieszkanie jest jednym z najgorszych w tym budynku i nie tylko tym! :-)

- parter,

- mieszkanie narożne, trzy ściany, a czwarta graniczy z nieogrzewaną klatką schodową,

- budynek nie ocieplony.

Powierzchnia użytkowa ok 66m2.

Sezon grzewczy:

- 2002/2003 10629kWh=1853PLN

- 2003/2004 10698kWh=1955PLN

- 2005/2006 0k.10500kWh=2011PLN

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

kurcze zgubilem ten watek- ale sie znalazl :lol:

olinek - oczywiscie kubatura dla standardowej wysokosci ok. 2.5m, budynek dobrze zaizolowany - takie wartosci przyjmuja sprzedawcy tych piecy. Mam dwie kalkulacje i tyle pi razy oko wychodzi

co do ich cieploty ktos na forum twierdził ze sa nawet gorace a nie tylko cieple

Napisz prosze ZET jak twoje doswiadczenia - jak z utrzymaniem temperatury piecy i pomieszczen (tzn wieczorem dmucha ciagle cieplym czy juz letnim)?

To podane zuzycie jest tylko na piece?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie warto kupować piecy pod maksymalne zapotrzebowanie. Sprawdźcie ile dni w roku przecietnie występuje u Was temperatura poniżej -12C Zwykle jest to kilka - kilkanaście dni (zależy od strefy klimatycznej). Policzcie ile kosztowałoby ogrzewanie przez te kilka - kilkanaści dni domu takze w drogiej taryfie. Zaoszczędzić można kilkadziesiąt zł (robiąc instalację wyłącznie na tanią taryfę) rocznie, a zainwestować trzeba czasem kilka tysięcy - warto się zastanowić czy to się kalkuluje.

Poza tym chyba taniej jednak wyjdzie robić podłogówkę (także akumulacyjną)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zet, ja tez juz 3ci sezon uzytkuje piece, tylko Inproela, mam ich kilka sztuk wiecej (z 7 chodzi 6), ale mocy w sumie podobnie, bo cos kolo 14kW. Mam nieco wyzsze lub porównywalne roczne koszty ogrzewania, ale chalupa ma 150m2. Jest dobrze zbudowana z Ytonga i mamy reku z odzyskiem ciepla. Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podziele sie z wami uwagami o uzytkowaniu pieców akumulacyjnych po tym sezonie grzewczym. Mam zainstalowany kominek tarnawa 18 kw z dgp z turbiną i do tego zainstalowane 7 pieców akumulacyjnych z dynamicznym rozładowaniem Inproel + sterowanie (pogodówka itd). Finalnie zamówilam jednak piece o nizszej mocy niz wyliczyl mi to przedstawiciel Inproela, poniewaz uwazam ze przeszacowal i dal kw na wyrost.

Dom mam zwarty, nieduzy, w scianach 15 cm styropianu, 10 w podlodze, ponad 20 cm w dachu unimaty, cieple okna, powinno byc dobrze.

Na razie tylko dogrzewamy, wprowadzamy sie przed swietami w grudniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się pod pytaniem - też bym się chętnie dowiedział jakie są wrażenia z użytkowania elektrycznego akumulacyjnego ogrzewania podłogowego, ale nie jakieś płyty podłogowe Legallet - bo o tym już dużo na tym forum było, tylko klasyczne podejście - izolacja, przewody, wylewka. Jak to się sprawdza na parterze, a może na piętrze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie ogrzewanie na parterze. Ustawione na 50% mocy. I jest cały czas (jak na mój gust) za ciepło tzn. podłoga ma super przyjemną temp. ale temp. w pomieszczeniu jest zbyt wysoka jak dla mnie, za to mąż przeszczęśliwy bo on lubi przesadne ciepełko. Może jak będzie -20 C na dworze to dla mnie bedzie w sam raz. Na górze mam piece akumulacyjne. Też przewymiarowane chyba bo dmuchawa włącza się bardzo rzadko. Mam jeszcze went. mech. z reku - może dlatego jest tak gorąco. Ściany jednowarstwowe - kreramzyt, w tym roku jeszcze bez tynku zew.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...