Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

chciałem wykorzystać w większym stopniu bezwładność tej ściany i grzać wnętrze poprzez oddawanie 'ciepła' przez ścianę a nie przez same kable; w podłogowym po prostu daje się grubszą wylewkę tutaj tak się nie da; dodatkowo jak wspomniałem nie muszę wzmacniać tynku na ścianach, na pewno dużym minusem jest nierozbieralność czyli jak się sknoci to się nie poprawi

Ale przy podłogówce, tez grzejesz powierzchnia, a nie przez same kable.

Ale co masz na mysli z tym tynkiem? Czy przy podłogówce muszę wzmacniać tynk?

w którym punkcie jest ścienne lepsze od podłogowego, bo nadal tego nie widzę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przy podłogówce, tez grzejesz powierzchnia, a nie przez same kable.

Ale co masz na mysli z tym tynkiem? Czy przy podłogówce muszę wzmacniać tynk?

w którym punkcie jest ścienne lepsze od podłogowego, bo nadal tego nie widzę?

NIe trzeba - ale ja będę miał grube długie i szerokie deski dębowe - stąd ścienne do którego powinno się wzmocnić tynk żeby nie pękał

- z tego co slyszałem no i dochodzi akumulacja

aha. ciekawa ksiązka - kupiłem ostatnio na allegro

Ogrzewanie przed promieniowanie - Jaromir Cihelka

kończe na dzisiaj pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe trzeba - ale ja będę miał grube długie i szerokie deski dębowe - stąd ścienne do którego powinno się wzmocnić tynk żeby nie pękał

- z tego co slyszałem no i dochodzi akumulacja

aha. ciekawa ksiązka - kupiłem ostatnio na allegro

Ogrzewanie przed promieniowanie - Jaromir Cihelka

kończe na dzisiaj pozdrawiam

Dobra, jak widać masz spory zapas pieniędzy, więc powodzenia (szczerze, nie ironicznie). Czekam na dalsze informację, jak zaczniesz realizować. Zrób DB i zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A bo juz namieszali mi wszyscy - bo chcialam podlogowke na kable ale chcialam tez wiedziec jak to zrobic zeby bylo tanio a dobrze i tak mi wszyscy zaczeli mieszac ze teraz mam metlik (szczegolwnie wlasnie "fachowcy" bo jak w jednej wycenie masz 120W a w innej 200 to ciekawi Cie dlaczego i skad taka roznica;)) za duzo nowych informacji na raz a oprocz tego 2 dzieci malutkich, tempo budowy wiec jednoczesnie zamawiamy kuchnie, ekipy od kanalizacji, elektrykow, tynki, wylewki jezdze ogladam plytki na podloge, okna (naszczescie wybralam w koncu dach;) oj dzieje sie i trudno wszystko ogarnac;)

Większość odpowiedzi,jak i dlaczego znajdziesz tutaj:

http://www.elektra.pl/pdf/content/vademecum_elektra.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie na kablach jest ciekawe ,zastanawia mnie tylko jedno - jak sobie radzicie lub macie zamiar poradzić z największą wadą tego typu ogrzewania (według mnie) czyli rozstawem i rodzajem mebli. Z tego co czytałem wynika ,że na styku mebli ciężkich w budowie i "nisko zawieszonych" może następować lokalne przegrzewanie kabla. Jeżeli tak jest w rzeczywistości to ten typ ogrzewania ogranicza swobodę wyboru mebli i ich dowolnego przemieszczania w przyszłości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, coś w tym jest. Ale restrykcja ta bardziej tyczy się ogrzewania bezpośredniego, w akumulacyjnym poprzez sporą wylewkę ulega "rozmyciu". Mimo tego ja u siebie nie mam mebli, które całą powierzchnią stoją na podłodze, np. kanapa bez nóżek zajmująca 2m2 czy szafa. Wszystkie meble mają jakieś nóżki. Uprzedzając pytania/sugestie. żaden z mebli nie byłpod tym katem specjalnie kupowany. Ja po prostu nie widziałem żeby kanapy czy meble nie miały nóżek. Żona je wybierała, fakt jeśli znalazła by jakąś kanapę w 100% całą powierzchnią stojącą na podłodze chyba poprosiłbym ja o znalezienie innej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie na kablach jest ciekawe ,zastanawia mnie tylko jedno - jak sobie radzicie lub macie zamiar poradzić z największą wadą tego typu ogrzewania (według mnie) czyli rozstawem i rodzajem mebli. Z tego co czytałem wynika ,że na styku mebli ciężkich w budowie i "nisko zawieszonych" może następować lokalne przegrzewanie kabla. Jeżeli tak jest w rzeczywistości to ten typ ogrzewania ogranicza swobodę wyboru mebli i ich dowolnego przemieszczania w przyszłości.

bez paniki kabel nawet nie zalany betonem się nie przegrzeje, on się zrobi tylko mocno ciepły.

Na metrze kwadratowym mamy ( przynajmniej ja mam) ok. 70w, takiej powierzchni taką mocą nie rozgrzejesz do wysokiej temperatury

to jest tak jakby farelka miała wylot o powierzchni 30m2 i dalej 2kw mocy:D

u mnie w jednym pokoju nie dość że jest wykładzina dywanowa to jeszcze na niej leży materac od łóżka a podłoga pod nim jest tylko lekko ciepła.

czyżby kolejna wada "padła"?

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy to tak różowo wygląda ,logicznym wydaje się ,że przy grubej wylewce ciepło z kabla będzie się rozchodziło.Jednak stojący na krótkich nogach mebel utrudni swobodny przepływ temperatur więc wylewka w tym miejscu będzie o wiele cieplejsza.Swego czasu były podawane informacje ,że do kabli w wylewce meble powinny być ustawione na wysokich ( nie 5 cm),cienkich nogach .Pozostaje jeszcze kwestia nie tylko odległości od podłogi ale i szerokości nóżek .Jeżeli postawimy np. meble antyczne z masywnymi nogami to mamy całkiem dużą powierzchnię styku z podłożem Pamiętam ,że coś chyba J-J pisał o braku swobody aranżacji ,a czytając jego posty jestem pewien ,ze policzył sobie wszystko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy to tak różowo wygląda ,logicznym wydaje się ,że przy grubej wylewce ciepło z kabla będzie się rozchodziło.Jednak stojący na krótkich nogach mebel utrudni swobodny przepływ temperatur więc wylewka w tym miejscu będzie o wiele cieplejsza.Swego czasu były podawane informacje ,że do kabli w wylewce meble powinny być ustawione na wysokich ( nie 5 cm),cienkich nogach .Pozostaje jeszcze kwestia nie tylko odległości od podłogi ale i szerokości nóżek .Jeżeli postawimy np. meble antyczne z masywnymi nogami to mamy całkiem dużą powierzchnię styku z podłożem Pamiętam ,że coś chyba J-J pisał o braku swobody aranżacji ,a czytając jego posty jestem pewien ,ze policzył sobie wszystko.

jaką powierzchnie ma nóżka antycznego kredensu 30cmx5cm. Bez przesadyzmu. najważniejsza kwestią jest temperatura, skoro powierzchnia podłogi w moim przypadku nie przekracza 24oC to o ile podgrzeje się pod tą nóżką? W tym sezonie grzewczym zrobię parę eksperymentów z tym związanych. mam dostęp do bardzo dokładnego termometru do pomiaru temp przedmiotów. Mogę nawet postawić kilka elementów na 12h i zrobić zdjęcie termowizyjne. Wtedy zobaczymy jak to jest w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy to tak różowo wygląda ,logicznym wydaje się ,że przy grubej wylewce ciepło z kabla będzie się rozchodziło.Jednak stojący na krótkich nogach mebel utrudni swobodny przepływ temperatur więc wylewka w tym miejscu będzie o wiele cieplejsza.Swego czasu były podawane informacje ,że do kabli w wylewce meble powinny być ustawione na wysokich ( nie 5 cm),cienkich nogach .Pozostaje jeszcze kwestia nie tylko odległości od podłogi ale i szerokości nóżek .Jeżeli postawimy np. meble antyczne z masywnymi nogami to mamy całkiem dużą powierzchnię styku z podłożem Pamiętam ,że coś chyba J-J pisał o braku swobody aranżacji ,a czytając jego posty jestem pewien ,ze policzył sobie wszystko.
Takich problemów nie ma przy wodnym ogrzewaniu podłogowym. Maksymalna temperatura posadzki jest tam taka jak temperatura czynnika w rurach grzewczych. W energooszczędnym domu ogrzewanym energią elektryczną będzie to zazwyczaj nie więcej jak 35 st. C. W praktyce temperatura ta będzie jeszcze niższa.

Przy kablach grzejnych zaizolowanie fragmentu podłogi (np. jakimś meblem) spowoduje lokalny dosyć znaczny wzrost temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najważniejsza kwestią jest temperatura, skoro powierzchnia podłogi w moim przypadku nie przekracza 24oC to o ile podgrzeje się pod tą nóżką? W tym sezonie grzewczym zrobię parę eksperymentów z tym związanych. mam dostęp do bardzo dokładnego termometru do pomiaru temp przedmiotów. Mogę nawet postawić kilka elementów na 12h i zrobić zdjęcie termowizyjne. Wtedy zobaczymy jak to jest w praktyce.
Sam jestem ciekaw wyników takiego eksperymentu. Najprościej wykonać go przykrywając fragment podłogi np. styropianem.

Piszesz, że temperatura posadzki nie przekracza 24 st.C. W normalnych warunkach tak rzeczywiście będzie. Jednak jeżeli zaizolujesz część podłogi, to regulator wymusi wyższą temperaturę na pozostałej części podłogi aby utrzymać nastawioną w pomieszczeniu temperaturę. No chyba, że masz w wylewce dodatkowy czujnik zabezpieczający przez zbyt wysoką temperaturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie z kablowym podłogowym jest inaczej, ale z wodnym jest tak; jeśli jakaś część płyty jest szczelnie przykryta i nie może oddawać ciepła (wychładzać się) to utrzymuje średnią temperaturę przepływającej wody, co sprawia że jest tylko nieco cieplejsza od odkrytych części płyty (różnica nie osiąga 1stC). Przy kablowym najprawdopodobniej zakryta płyta może się rozgrzać do max temp grzewczej kabla - w takim przypadku wodna jest korzystniejsza ponieważ zwykle zakryta jest tylko jakaś część pętli dlatego nigdy nie osiągnie max temperatury wody jaką zasilamy podłogówkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez przesadyzmu, nozki to mozna miedzy bajki wlozyc. Ja myslaem nad lozkiem 150x200cm idealnie lezacym na podlodze :)

to może być korzystne - zbliżone do miejsc spania na "zapiecku" - kiedyś takie miejsca były zarezerwowane tylko dla starszych i dzieci. Kiedyś jak mieszkałem w bloku to łóżko było blisko grzejnika, najprawdopodobniej grzejnik zaciągał chłodne powietrze pod łóżkiem i chłodził materac - skutek - ból stawów zwłaszcza zimą przy porannym wstawaniu, teraz przy podłogówce tych dolegliwości nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...