Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Sam jestem ciekaw wyników takiego eksperymentu. Najprościej wykonać go przykrywając fragment podłogi np. styropianem.

Piszesz, że temperatura posadzki nie przekracza 24 st.C. W normalnych warunkach tak rzeczywiście będzie. Jednak jeżeli zaizolujesz część podłogi, to regulator wymusi wyższą temperaturę na pozostałej części podłogi aby utrzymać nastawioną w pomieszczeniu temperaturę. No chyba, że masz w wylewce dodatkowy czujnik zabezpieczający przez zbyt wysoką temperaturą.

Zgadza, się regulator wymusi wyższą, ale ciekawe o ile 1-3oC, czy 5-10oC? Druga sprawa że ja miniony sezon grzewczy pracowałem tylko na czujnikach podłogowych. W najbliższym chcę pracować na pokojowym, a podłogowy używać jako ogranicznik temp. posadzki. Najważniejsza jest informacja o ile wzrośnie ta temp pod np. szafą i w jakim promieniu ona będzie oddziaływać na resztę posadzki, jeśli wzrost będzie znaczny ale punktowy, albo o małym promieniu to czujnik podłogowy oddalony w skrajnych przypadkach 5-6 metrów może nie ochronić kabla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

bez przesadyzmu, nozki to mozna miedzy bajki wlozyc. Ja myslaem nad lozkiem 150x200cm idealnie lezacym na podlodze :)

Sprawdzę to jak odpalę ogrzewanie, empirycznie, używając styropianu jak to Henok zaproponował. Wtedy wszystkiego sie dowiemy. Chyba że już ktoś to sprawdzał, J-J?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że styropian jest bardzo dobrym izolatorem, natomiast meble jednak część tego ciepła odbiorą.

Nie szkodzi, jeśli test zda styropian to tym bardziej meble. Druga sprawa bardzo mało jest mebli co całą powierzchnią stykają się z podłoga, ja pamiętam stare tapczany tak miały (1cm nóżki), teraz to rzadkość. Druga sprawą będzie sprawdzenie jak ma się to dla dywanu (będę musiał pożyczyć, bo nienawidzę dywanów i ich nie mam:-) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czujnik podłogowy oddalony w skrajnych przypadkach 5-6 metrów może nie ochronić kabla.

 

kabel grzewczy ma swoja maxymalną temperaturę pracy, np DEVI 50-55stC, to wystarczająca jego ochrona

Dane techniczne:

•  Rodzaj kabla.................................................................. dwużyłowy z ekranem

•  Napięcie zasilania ...................................................... 230 V AC

•  Wymiary kabla............................................................. 6 mm x 12 mm

• 

Izolacja zewnętrzna.................................................. poliolefina

•  Max. temperatura pracy

DEVI-pipeguard™............................................. 50°C

DEVI-iceguard™................................................. 50°C

DEVI-hotwatt™................................................... 55°C

•  Max. temperatura otoczenia

– kabel włączony

DEVI-pipeguard™............................................. 65°C

DEVI-iceguard™................................................. 65°C

DEVI-hotwatt™................................................... 80°C

– kabel wyłączony

DEVI-pipeguard™............................................. 85°C

DEVI-iceguard™................................................. 85°C

DEVI-hotwatt™................................................... 100°C

•  Min. promień gięcia................................................. 2,5 cm

•  Certyfikat ........................................................................ CE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kablowym najprawdopodobniej zakryta płyta może się rozgrzać do max temp grzewczej kabla
Co to wg Ciebie znaczy?

Zauważ, że niewielką mocą można rozgrzać metal do bardzo wysokich temperatur. Kable grzewcze układane są z mocą 70-100W/m2.

Zaizolowanie płyty grzewczej izolacją od spodu np. U=0,2W/m2K, czyli 20cm styropianu, o U=1,0W/m2K (np. 4cm styropianu) od góry spowoduje, że temperatura płyty grzewczej ustabilizuje się na poziomie ok. 75 st. C (przy temperaturze gruntu +10 st. C i temperaturze w pomieszczeniu +20 st. C ).

0,2*(75-10)+1,0*(75-20)=68W/m2.

W praktyce będzie to mniej, bo cześć ciepła będzie przechodziła w bok przez płytę grzewczą.

Oczywiście do uzyskania takiej temperatury potrzeba czasu, bo posadzka ma swoją akumulacyjność.

Ciekaw jestem jak ma się teoria do praktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kabel grzewczy ma swoja maxymalną temperaturę pracy, np DEVI 50-55stC, to wystarczająca jego ochrona
Tylko, że sam kabel się nie wyłączy (no chyba, że jest to kabel samoregulujący). Musi to zrobić sterownik na podstawie temperatury czujnika. Natomiast czujnik wcale nie musi znaleźć się w strefie gorszego oddawania ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba pamietac tez ze kable grzejne sa rozstawione ok 15-20 cm. Taka nozka nie bedzie przeszkadzala. :)

Moje niektóre mebelki mają nogi o średnicy 20cm ,nie ma więc szans na to żeby wstrzelić się pomiędzy kable .Pozostaje jeszcze problem wysokości nóżek w meblach wypoczynkowych -ok 5cm i duża powierzchnia. Coś mi się zdaje ,że to nie jest problem wyssany z palca ,i że takie sytuacje mogą doprowadzić do skrócenia żywotności kabli

Jestem ciekaw jak Marcinowi wyjdą badania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że sam kabel się nie wyłączy (no chyba, że jest to kabel samoregulujący). Musi to zrobić sterownik na podstawie temperatury czujnika. Natomiast czujnik wcale nie musi znaleźć się w strefie gorszego oddawania ciepła.

oczywiście sam kabel się nie wyłączy, musi to zrobić termostat, pokojowy albo zainstalowany w płycie, ale nawet włączony nie przekroczy max temp pracy to oznacza, że jeśli zaizolujemy kawałek płyty grzewczej styropianem grubości nawet 50cm (duży opór cieplny) to tak zaizolowana płyta nie osiągnie wyższej temp niż max temp pracy kabla grzewczego. Oczywiście producent podaje również temp otoczenia, która jest bezpieczna dla kabla podłączonego i odłączonego od zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli zaizolujemy kawałek płyty grzewczej styropianem grubości nawet 50cm (duży opór cieplny) to tak zaizolowana płyta nie osiągnie wyższej temp niż max temp pracy kabla grzewczego.
Tego już bym nie był taki pewien. Policzyłem to dla grubości styropianu 4cm. Przy grubości 50cm (np. baloty styropianu do ocieplenia budynku zgromadzone na 50% podłogi w jednym pomieszczeniu) można przyjąć dla posadzki przewodność cieplną izolacji U=0,1W/(m2K). Jeżeli od gruntu będzie 0,2W/(m2K) i w pomieszczeniu będzie +20 st.C, to przy temperaturze posadzki 100 st. C będzie oddawana moc 0,2*(100-10)+0,1*(100-20)=27W/m2. Przy kablach o mocy 70W/m2 nadwyżka mocy jest równa 43W/m2. Płytę grzewczą o grubości 10cm do temperatury 100 st. C taka moc doprowadzi po niecałej godzinie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje niektóre mebelki mają nogi o średnicy 20cm ,nie ma więc szans na to żeby wstrzelić się pomiędzy kable .Pozostaje jeszcze problem wysokości nóżek w meblach wypoczynkowych -ok 5cm i duża powierzchnia. Coś mi się zdaje ,że to nie jest problem wyssany z palca ,i że takie sytuacje mogą doprowadzić do skrócenia żywotności kabli

Jestem ciekaw jak Marcinowi wyjdą badania

Juz ktoś pisał, darujmy sobie przypadek nóżek, Makow11nie popadaj w paranoję. Tu chodzi o powierzchnie 0,5m x 0,5m lub większe. Pozostałem mniejsze przedmioty nie spowodują wzrostu większego niż kilka stopni bo ciepło rozejdzie się na bok jak to pisał Henok. A te kilka stopni powyżej 24-25oC to nic bo dopuszczalna temp max jest około 50oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ,ale czy lokalnie wyższe temperatury ,na jednym drucie, ciągle w tym samym miejscu będą obojętne? Mam wątpliwości i z paranoją nie ma to nic wspólnego,ponieważ dopiero będę budował swój dom. Natomiast nigdzie nie widziałem 100% zapewnień ,że skokowy rozkład temp. na jednym kablu jest obojętny dla jego żywotności. Edytowane przez makow11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ,ale czy lokalnie wyższe temperatury ,na jednym drucie, ciągle w tym samym miejscu będą obojętne? Mam wątpliwości i z paranoją nie ma to nic wspólnego,ponieważ dopiero będę budował swój dom. Natomiast nigdzie nie widziałem 100% zapewnień ,że skokowy rozkład temp. na jednym kablu jest obojętny dla jego żywotności.

Ja kończę gdybanie, zobaczę jakie to są różnice w temperaturze i wtedy pogadamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytę grzewczą o grubości 10cm do temperatury 100 st. C taka moc doprowadzi po niecałej godzinie.

To nie tak, jeśli kabel grzewczy może mieć max temp 55stC to nigdy nie podgrzeje płyty do 100stC, ponieważ jest to system niskotemperaturowy a nie jak grzałka w bojlerze. Teoretycznie jeśli takim systemem podgrzewać wodę w bojlerze i ustawić termostat np na 60stC to byłby ciągle pobór prądu, termostat nie rozłączałby zasilania, a sprawność tego systemu byłaby sporo niższa od 100%, ponieważ taka temperatura byłaby poza możliwościami takiego systemu. Podobnie jak przy niedoszacowanej PC sprawność spada poniżej 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie;

napisałem ze dwie strony wcześniej na temat temp. podłogi z kablami przykrytej wykładziną dywanową a na to materac 2/2m, a wy dalej swoje...

przez ostatnie pięć lat robiłem już wszystkie możliwe eksperymenty i jakoś nie udało się jej przegrzać.

no chyba że brykniemy sobie ze 250w na m2 to może przegrzejemy... (tylko do czego nam taka moc ???)

mniej teorii a więcej praktyki proszę....:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak, jeśli kabel grzewczy może mieć max temp 55stC to nigdy nie podgrzeje płyty do 100stC, ponieważ jest to system niskotemperaturowy a nie jak grzałka w bojlerze. Teoretycznie jeśli takim systemem podgrzewać wodę w bojlerze i ustawić termostat np na 60stC to byłby ciągle pobór prądu, termostat nie rozłączałby zasilania, a sprawność tego systemu byłaby sporo niższa od 100%, ponieważ taka temperatura byłaby poza możliwościami takiego systemu. Podobnie jak przy niedoszacowanej PC sprawność spada poniżej 1.
Masz całkowitą rację w tym co piszesz, pod warunkiem że zastosujesz kable samoregulujące, np. AQUA 55 : http://www.luxbud.com.pl/prasa/systemy_instalacyjne_wrzesien_2003.pdf .

Kable stałooporowe praktycznie nie zmieniają swojej mocy w zależności od temperatury.

Problem w tym, że kable samoregulujące są wielokrotnie droższe od stałoooporowych :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na pewno kable mogą się rozgrzać mocniej niz te zadeklarowane 55st? Można by to wytłumaczyć?

 

jak się pobawimy w pogromców mitów i zamiast podłogi, mebli itp. pokryjemy wszystko tak ze 50 cm styropianu i włączymy w nieskończoność a nie tylko tańsza taryfa, to może i się rozgrzeje do wysokiej temperatury...

tylko kto przy zdrowych zmysłach będzie robił takie wyczyny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...