Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zbieram informacje o zuzyciu energii regularnie. Co kilka dni spisuje stan licznika. Oto dane od 23 wrzesnia 2004 czyli od momentu kiedy uruchomilem ogrzewanie. Oto wyniki:

 

23 wrzesnia-31 Pazdziernika 2004 r. - 814 kWh (srednia dobowa temp w pazdzierniku - 10,37 stopnia, srednia dobowa z 8 ostatnich dni wrzesnia - 12 stopni)

Listopad - 1566,5 kWh (4,1 stopnia)

Grodzien - 2056,25 kWh (2,02 stopnia)

Styczen - 2119,25 kWh (1,25 stopnia)

Luty - 2051 kWh (-2,55 stopnia)

Marzec - 1908 kWh (0,54 stopnia)

Kwiecien - 1010 kWh (9,53 stopnia)

1 maja - 22 wrzesnia - 2398 kWh (okres gdy nie grzalem)

23 wrzesnia - 31 pazdziernika - 1090,51 kWh (9,8 stopnia w pazdzierniku, srednia dobowa z 8 ostatnich dni wrzesnia - 15, 11 stopnia)

Listopad 1359,49 kWh (3,49 stopni)

 

Dane o temp. mam z najblizszej stacji meteorologicznej, ktora sie miesci w Warszawie Ursusie.

 

Na 4 osoby zuzywamy srednio 330 litrow na dobe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Napisz prosze ZET jak twoje doswiadczenia - jak z utrzymaniem temperatury piecy i pomieszczen (tzn wieczorem dmucha ciagle cieplym czy juz letnim)?

To podane zuzycie jest tylko na piece?

 

Piece dobierałem sam na podstawie lektury poradnika dla instalatora wydanego przez Dimplex i zadbałem o to aby były przewymiarowane.

Zatem z utrzymaniem temperatury pomieszczeń nie mam problemu. Dodam jeszcze, że nie zdarzyło się abym musiał regulator poziomu naładowania pieca ustawić na maksimum.

W momencie kiedy piszę te słowa zerkam na regulator temperatury umieszczony na ścianie:pokazuje 24 stopnie.

Jednocześnie potwierdzam fakt, iż obudowa pieca, a w zasadzie jej front, już przy ustawienu 2/3 poziomu naładowania jest gorąca (nie ciepła). Ciekawe właśnie zmierzyłem tempereturę, pokazuje ok. 38 stopni, czyli niby nie dużo, a rękę zewnętrzną stroną trudno utrzymać!!

Dane jakie podałem obejmują całkowite zużycie energi elektrycznej w drugiej taryfie w okresie grzewczym. Są zatem trochę zawyżone ale przyjmuję je do obliczeń i statystyk gdyż łazienkę dogrzewam popularnym "farelkiem", nie koniecznie włączanym w drugiej taryfie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mww

ale może tak więcej danych:

jaka powierzchnia? jaka kubatura? jaka grubość wylewki? jaki producent kabli? ile regulatorów? ile taki system grzewczy koszztował? jakie czujniki? ile zużywamy energii na dobę? o ile spada temperatura w dzień np w czasie 10 godzin? jaka grubość izolacji na pdłodze, a jak są izolowane ściany zewnętrzne?

:wink:

jednym słowem pisz wszystko co ci wpadnie do głowy.

 

pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi że rozczaruję, ale nie jestem pasjonatem wyliczeń i nie biegam z termometrem po domu, a licznik energii mam na słupie przed posesją to też mi do niego daleko :wink: . Zresztą zużywamy dużo prądu poza ogrzewaniem (ciepła woda, sprzęty kuchenne, komputery itp.) tak, że dane byłyby i tak zafałszowane. W każdym razie 17.12 podam miesięczne zużycie prądu przy temp. zew. takich jakie są czyli raczej średniawych.

Pow. domu to 80 m2 na dole i ok. 80m2 u góry. Kubatury nie pamiętam. Ściany podałam wcześniej. Grubości wylewki nie pamiętam, styropianu również. Byc może kiedyś już to podawałam.

Kable AEG. Czujników i sterowników mnóstwo (kupowane w komplecie), kiedyś pisałam rozpaczliwe posty nt. problemów z programowaniem tych sterowników. Całość sprzętu z piecami włącznie kosztowała chyba ok. 12 tyś. czyli raczej sporo. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany szczegółami co ile kosztowało i dokładnie jakie sterowniki to muszę sprawdzić w papierach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mww

napisz proszę jak to jest z tym ciepłem, czy betonowa wylweka zapewnia nam tyle ciepła że np. wieczorem nie marzniemy, czy zakumulowane cieplo w porze nocnej wystarcza nam na cały pozostały okres dnia?

szkoda że nie pamiętasz jaką grubość ma wylewka, ale trudno.

może jeszcze jedno pytanko, ale proszę o szczerą odpowiedź

czy jesteś zadowolona z tego sposobu ogrzewania domu??

dzieki zaodpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze zadowolona to będę jak zostanie rozliczony ten sezon grzewczy, bo jest to pierwszy pełny ogrzewany i zamieszkany. A pomijając kwestie finansowe to jestem bardzo zadowolona. Ciepła na razie w zupełności wystarcza, tak jak pisałam jak na mój gust to jest za ciepło, a ogrzewanie ustawione na 50% mocy, ale za to w dzień te dwie godziny dogrzewa jeszcze. W zasadzie to nie odczuwam żadnych zmian temp. w ciągu dnia, jedynie rano jak wstaję to wydaje mi się najcieplej (krzywa ładowania jest tak ustawiona, że najwięcej ładuje nad ranem). Od kiedy zaczeliśmy grzać to kominek niestety nie był rozpalony ani razu :(

Znalazłam swoje notatki jakie warstwy powinny być (znalezione tu na forum i "zerżnięte" od kogoś kto takie ogrzewanie robił). W rzeczywistości to te warstwy wyszły mi chyba troszkę cieńsze bo coś mi majaczy że brakło miejsca. Ale punktem wyjściowym było: 15 cm styropian, 4 cm wylewki, kable, 5-6 cm wylewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałam to podaję, chociaż mało precyzyjnie bo z pamięci. Miesięczne całkowite zużycie prądu w okresie 17.11 do 17.12 w pierwszej taryfie nieco ponad 400, w drugiej ok. 3500 kWh.

W tym ciepła woda, oświetlenie, wszystkie kuchenne sprzęty, sprzęt RTV, komputery czasami do trzech naraz przez kilka godzin dziennie, dwie bramy na pilota i takie tam. Biorąc pod uwagę ilość odbiorników to chyba nie jest zbyt dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mww napisał:

Miesięczne całkowite zużycie prądu w okresie 17.11 do 17.12 w pierwszej taryfie nieco ponad 400, w drugiej ok. 3500 kWh.

To ile to kasy wychodzi? :) Bo także przymierzam się do ogrzewania domu prądem.

mww w jaki sposób ogrzewasz łazienki i ewentualnie garaż? Na górze masz tylko piece akumulacyjne, a na dole tylko ogrzewanie podłogowe akumulacyjne z tego co przeczytałem-prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi ponad 800,-zł czyli jednak nie tak mało, ale biorąc pod uwagę naszą rozrzutność w zużyciu to i tak jestem zadowolona.

Łazienka na dole ma podłogowe akumulacyjne, łazienka na górze podłogowe zwykłe, które trochę nie wypaliło, bo w łazience jest cały czas najchłodniej mimo, że tam ogrzewanie chodzi na max.

Garaż ma zwykły konwektor ustawiony na 1 - nie wiem po co, ale wobec pomysłu mojego męża, żeby garaż ogrzewać :o :evil: to te 1 i tak wydaje mi się osobistym sukcesem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek i reku tak jak piszesz.

Co do ścian to nie mam zamiaru docieplać, uważam, że dom dobrze trzyma ciepło, należałoby raczej posterować tym ogrzewaniem i zmniejszyć temp. na dole o jakieś 2 st. co najmniej, co wcale nie jest takie proste.

Zresztą to jest nasz pierwszy sezon i dopiero zbieramy doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że ogrzewaniem elektrycznym można bardzo precyzyjnie i łatwo sterować, przez co można w ten sposób wiele zaoszczędzić.

 

Komu łatwo temu łatwo.

Ja powinnam jakieś ukierunkowane odpowiednio studia wyższe skończyć żeby się biegle moimi sterownikami posługiwać :wink:

O ile piece można precyzyjnie nastawić, to podłogówki akumulacyjnej już raczej nie. Przynajmniej w takim systemie, jaki ja mam. Zostaje nam metoda prób i doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Hej!

 

Mam pytanie do użytkowników ogrz. elektrycznego:

- konwektory jakiej firmy polecacie kupić (interesuje mnie średnia lub niska półka cenowa z dobrym stosunekiem jakość/cena),

- jak technicznie macie rozwiązane podłączenie konwektorów do sieci, tzn. przy planowanym miejscu umieszczenia konwekt. daje sie gniazdo wtyczkowe (jakie) czy gołe przewody :roll:.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam konwektory Noirot model Spot II. Maja calkiem dobry stosunek ceny (ok 300 zl sztuka) do jakosci.

Najlepiej zrobic puszki z golym kablem dokladnie za grzejnikiem. Grzejniki sa bez uziemienia, a drut uziemiajacy wykorzystuje sie do sterowania grzejnikami.

 

Jezier dzięki,

na pewno robiłeś rozeznanie przed zakupem, jakie inne konwektory brałeś jeszcze pod uwagę (mając na uwadze podobny pułap cenowy)

czy tej klasy konw. mają wbudowany programator całodobowy czy tylko termostat.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bralem pod uwage sporo innych grzejnikow. Adax, Glamox, Atlantic, AEG, Airelec.

O wyborze zdecydowala glownie niska cena, wbudowany termostatem elektronicznym (na rynku sa tez z termostatami bimetalicznymi) i mozliwosc sterowania nimi programatorem centralnym.

Grzejniki z wbudowanym cyfrowym programatorem kosztuja okolo 1000 zl (np Galmox).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...