Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wątpię aby ktoś to wycenił i chciał zrobić...

Każdy srutututu jakie to proste..., Tu dallasik tam skrętka..., jakieś Andruino czy coś tam ..., coś tam..., A jak przychodzi co do czego to nie ma czasu , nie wie ile kosztowało itd, itp ...

Podchodziłem kilka razy do tego tematu ale jakoś wszystkim nie po drodze ...

 

Dokładnie tak jest. Korzystałem z forum tematycznego, było kilku chętnych, ale każdy miał inną wizję, inny termin i inną cenę. W efekcie mam tylko prymitywny prototyp nigdy nie dokończony, a szkoda.

 

Skłaniam się ku fibaro, bo wśród dystrybutorów dużo jest takich, którzy przy okazji sprzedaży coś tam mogą dorobić bo im to się opłaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dokładnie tak jest. Korzystałem z forum tematycznego, było kilku chętnych, ale każdy miał inną wizję, inny termin i inną cenę. W efekcie mam tylko prymitywny prototyp nigdy nie dokończony, a szkoda.

 

Skłaniam się ku fibaro, bo wśród dystrybutorów dużo jest takich, którzy przy okazji sprzedaży coś tam mogą dorobić bo im to się opłaci.

 

Ale za ile Fibaro...?

Każda pierdołka to cena z kosmosu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam zrobiłeś..., zapłaciłeś za to i nie wiesz ile ...?

 

Chodzi o przybliżony rząd wielkości...

 

Jasiek, Arduino z czujnikami, przekaźnikami i innymi duperelami kupisz ponizej 1000 zł, do tego gdzieś zapisać dane, zaprogramować i liczyć, że to co stworzyliśmy będzie działać.

 

Systemem zleconym nie wyobrażam sobie zamknąć tego poniżej 4-5 k.

 

Co do fibaro to zależy co chcesz robić - jak napiszesz do dowolnego sprzedawcy to Ci odpiszą co jest możliwe i za ile, ale za 5k można już mieć niezły zestaw do monitorowania i sterowania ogrzewaniem/wentylacją na podstawie temperatury/wilgotności.

 

Edit: Nie wyobrażam sobie opierać grzania domu na bazie Arduino szytego dla mnie "po godzinach".

 

Ani to gwarancji, ani pewności że za 2,3 lata znajdę mojego wykonawcę, itd. Oszczędzać 1k czy 2k na sterowaniu nie ma sensu (w skali czasu życia budynku).

Edytowane przez miloszenko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam zrobiłeś..., zapłaciłeś za to i nie wiesz ile ...?

 

Chodzi o przybliżony rząd wielkości...

Przeważnie średnia. A srednia cene za 1 kw podawałem na watku system grzewczy 10-15.

 

a zresztą , można mówić jedynie o rozpiętości cenowej .

te same klocki mogą kosztować naprawdę różnie

Edytowane przez noname2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek, Arduino z czujnikami, przekaźnikami i innymi duperelami kupisz ponizej 1000 zł, do tego gdzieś zapisać dane, zaprogramować i liczyć, że to co stworzyliśmy będzie działać.

 

Systemem zleconym nie wyobrażam sobie zamknąć tego poniżej 4-5 k.

 

Co do fibaro to zależy co chcesz robić - jak napiszesz do dowolnego sprzedawcy to Ci odpiszą co jest możliwe i za ile, ale za 5k można już mieć niezły zestaw do monitorowania i sterowania ogrzewaniem/wentylacją na podstawie temperatury/wilgotności.

Miłosz ja wiem za ile co można kupić...

Rozwalają mnie tylko odpowiedzi ludzi którzy coś tam zrobili a nie wiedzą za ile...

 

Co z tego że wiem ile kosztują zabawki do jakiegoś układu skoro się na tym nie znam i dla mnie są tylko jakimiś tam elementami...

Jak bym się znał to nie było by problemu oszacować ile czasu pochłonie poskładanie wszystkiego do kupy i uruchomienie...

 

Może jestem głupi ale wydaje mi się że całe to ustrojstwo jest jakimś tabletem z programem połączonym ze skrętką na której jest połączona armia dallasów i jakiejś szynie z przekaźnikami wykonawczymi...

Jak ktoś ma napisany program do tego i mu działa to raczej nie jest chyba problemem zrobić kopiuj/ wklej do następnego tableta i uwiązać go do instalacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek, Arduino z czujnikami, przekaźnikami i innymi duperelami kupisz ponizej 1000 zł, do tego gdzieś zapisać dane, zaprogramować i liczyć, że to co stworzyliśmy będzie działać.

 

Systemem zleconym nie wyobrażam sobie zamknąć tego poniżej 4-5 k.

 

Co do fibaro to zależy co chcesz robić - jak napiszesz do dowolnego sprzedawcy to Ci odpiszą co jest możliwe i za ile, ale za 5k można już mieć niezły zestaw do monitorowania i sterowania ogrzewaniem/wentylacją na podstawie temperatury/wilgotności.

 

Edit: Nie wyobrażam sobie opierać grzania domu na bazie Arduino szytego dla mnie "po godzinach".

 

Ani to gwarancji, ani pewności że za 2,3 lata znajdę mojego wykonawcę, itd. Oszczędzać 1k czy 2k na sterowaniu nie ma sensu (w skali czasu życia budynku).

Ktoś mi ostatnio wspominał że przez satela można sterować ogrzewaniem. Można się podpiąć . Ale ja mam uprawnienia tylko do 1,5 V :) Ewentualnie baterie w pilocie mogę wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydawało że to Arduino takie proste. Leżało, leżało, ostatecznie musiałem na szybko podłogę podłączyć, to wepchalem gniazda w puszki, w nie powtykalem przekaźniki, a z drugiej strony skręciłem to razem i podłączyłem do zasilacza 12V wpietego w zegar za dychę. Myślałem że to będzie wymagało dużo przestawiania, ale jest na tyle bezproblemowe, że zwyczajnie tak zostało.

Klocki mam, robiłem próbę na jednym dallasie, nawet sterowanie przez neta działało i wyświetlanie temperatury, ale to faktycznie wymaga więcej czasu niż pieniędzy, a ja niestety nie mam ostatnio żadnego z powyższych.

 

Można też dołożyć jednego eurostera.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak, moje sterowanie ale wszystkim w domu jakby tak policzyć to około 5-6 tysięcy, ale uprzedzając to nie tylko ogrzwanie ale też sterownik rekuperatora, 230V i LED, gniazd elektycznych, odczyt temperatur, sterowanie przez www i panel dotykowy (sam panel to około 1400zł), integracja z satelem, wszystko zrobione na przemysłowym sterowniku PLC (na raspi czy arduino chyba bym się nie odważył) - PLC ani razu się nie zawiesił, działa non stop w rozdzielni, do tego zapasowa jednostka centralna PLC na półce, jakby co (typu piorun) to podmieniam prawie z marszu.. i sporo automatyków będących na rynku to ogarnie.. nie jakieś autorskie patenty.. to niestety kosztuje ale dlatego napisałem, że ciężko wycenić tylko część sterującą ogrzewaniem.. bo jak wycenić że np. jak kontaktron (od alarmu) w oknie będzie otwarty to sterownik z satela zczyta i wyłączy grzanie w tym pomieszczeniu..

w zasadzie to popatrzę czy jest na rynku coś co możnaby wykorzystać do pomarów temperatury i w miarę kompleksowe sterowanie.. w sumie to niekoniecznie musi być jakiś zewnętrzny panel, może coś z jednym wyświetlaczem lcd dla wszystkich ustawień.

tyle że ja nie robię tego zarobkowo więc ciężko o np. rabaty w hurtowniach a te mogą sięgać 50%..

co do Satela (tu można powiedzieć że na tym zarabiam - nie zakładam bezpośrednio ale pracuję w firmie która m.in. to robi) i sterowania ogrzewaniem to osobiście uważam, że nie należy łączyć tych systemów.. znaczy alarm to alarm, nie mówię że się nie da ale podłączanie czujek temp. i ustawienie tego może być wysoce upierdliwe i znając satela nigdy nie wiadomo co w kolejnej wersji firmware będzie zmienione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale poproszę trochę precyzyjniej bo nie wiem jak wyglądał u Ciebie poprzedni sezon

 

Sezon obecny / poprzedni

Wrzesień 167,55 kWh / 159,76 kWh

Październik 958,22 / 992,54

Listopad 1405,84 / 1238,53

Grudzień 1777,96 / 1500,77

Styczeń 2091,09 / 2049,94

Luty ( do dzisiaj...) 854,95 / 680,85

Razem 7255,61 / 6582,07

Różnica 673,54 kWh ( wcześniej podałem tak na oko ...:cool: )

 

Tak sobie jeszcze przypomniałem że do tego trzeba doliczyć pracę nagrzewnicy kanałowej którą zamontowałem 7,01,2017 i sobie pyka robiąc 30-35* na nawiewie a nie jest dodatkowo opomiarowana...

Szacuję jej zużycie energii na ok 300-350kWh więc jak byk wyjdzie różnica ok 1000kWh względem poprzedniego roku...

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...