Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Z życia wzięte to może być trudne, gdyż nikt nie ma takiego domu jak Ty.

 

Akademicko spalasz 4 tony, zakładając wartość opałową węgla 29,33 MJ/kg, sprawność kotła 60% to:

29,33 / 3,6 * 4000 kg * 60% = 19 553 kWh

 

Grzejąc tylko w 2 taryfie wychodzi ok. 19 553 * 0,4 zł = 7821 zł

 

I tak wiele zależy jaki węgiel spalasz no i jak go spalasz.

 

I znowu wiem, ze nic nie wiem. Bo:

1. Spalam kiepski wegiel i do tego mokry. Tylko prosze nie piszcie, ze powinienem nie oszczedzac i kupowac lepszy sprawdzony etc. Zmienialem dostawcow, cuda wianki i roznie bywalo. Mialbyc polski, drogi z kopalni a przywozili szajs z mialem. Jakas breje.

 

2. Moze zabieram sie do tego od dupy strony, bo po zuzyciu wegla, trudno powiedziec o zapotrzebowaniu energetycznym domu. Moze jakby wegiel byl suchy, przyzwoity, to obliczeniowo zuzylbym 2,5 tony wegla, a moze mniej. A wowczas przeliczajac go na prad byloby ok 4000 zl, na rok, czyli nie tak zle.

 

3. To moze inaczej, ile potrzeba w zl na ogrzanie domu 120 m2, z podlogowka, dobrze docieplonego pradem w II taryfie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

To moze inaczej, ile potrzeba w zl na ogrzanie domu 120 m2, z podlogowka, dobrze docieplonego pradem w II taryfie?

 

Powierzchnie do ogrzania masz jak ja ale moje izolacje są takie

- podłoga 47 cm

- ściany 20 cm (neopor)

- strop 28 piany + 20 cm granulatu styro.

- okna na ciepłym montażu Vetrex v90+

- drzwi energooszczędne - szczelne

- wm + gwc

- 16 m2 solara przepływowego

- tem w domu 23 stopnie

 

Roczny koszt na ogrzewanie nie większy jak 2000 pln ( tylko II taryfa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle lat a ten wątek ciągle hula. :) Widzę też, że temat PC vs Kable też nie umarł :D. Ja się wyleczyłem z walki z wiatrakami "prądem ogrzewasz ?" i ten szelmowski uśmieszek i błysk w oczach - PRĄDEM TO DROGO ( a w głowie "ale łoś płaci pewnie majątek" ). Wiecie co odpowiadam :) - "trochę drogo" ostatnia zima 1950 pln - co zrobić zachciało się prądem grzać to muszę to teraz znosić. Zęby zagryzam aby do lata :DDD.

 

Słubice to prawie Holandia, nie potrzeba sporo grzać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie, możecie polecić jakieś urządzenie nadmuchowe do szybkiego podgrzania łazienki? coś jak klimatyzator, tylko z COP=1, najlepiej sterowane pilotem

Probowalem go znaleźć - ten co mam-na ale.. Ale albo gościa juz nie ma albo? Cos jak nikobar atlantica. Ale bez pilota. Tylko timer. Pilot uwazam ze jest zbyteczny. Przeciez w ciagu 3-4 min i tak jest sauna. Pisalem nie raz ze podobne widzialem w zielonym markecie. Koszt ok 140.tez bez pilota

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie, możecie polecić jakieś urządzenie nadmuchowe do szybkiego podgrzania łazienki? coś jak klimatyzator, tylko z COP=1, najlepiej sterowane pilotem

 

Uzywam z sukcesami czegos takiego:

http://allegro.pl/rewelacyjna-prosta-i-solidna-kurtyna-powietrzna-i6465112372.html?reco_id=bcc1a324-07f8-11e7-b860-02a1c2831487

 

teraz kupilbym:

http://allegro.pl/kurtyna-powietrzna-2000w-grzejnik-farelka-pilot-i6615043106.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dzięki :)

 

dlaczego teraz kupiłbyś ten drugi?

 

jeszcze druga opcja to panel na podczerwień - ma tę przewagę, że jest cichy, ale pewnie nie grzeje tak szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki :)

jeszcze druga opcja to panel na podczerwień - ma tę przewagę, że jest cichy, ale pewnie nie grzeje tak szybko.

 

W takim ogrzewaniu to chodzi o szybkie ogrzanie powietrza, czyli odczucie ciepła tu i teraz. Przy promienniku, też jest odczucie ciepła, ale tylko w jego zasięgu. Poza tym grzeje głównie powierzchnie, a nie powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie, próbuję obliczyć, jak długo musiałaby chodzić taka farelka 2kW żeby ogrzała pomieszczenie V=10,35m3 z temperatury 20*C do 25*C.

 

Przyjąłem:

C = 1020 J / kg* *C

q (gęstość) = 1,2 kg / m3

 

Q = C * m * dt

m = q * V

Q = 1020 * 1,2 * 10,35 * 5 = 63342 J = 0,017595 kWh

 

Coś mi wychodzi mało, bo przeliczając to na czas 0,017595 /2 * 3600 = 31,671 sekund. Czas bardzo krótki. Chyba, że coś źle liczę.[TABLE=width: 72]

[TR]

[TD=width: 72, align: right][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...