Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

niedokładnie przegladałeś :)

kable mam co 15 cm mocowane do metalowej siatki o oczkach 10x10..

kable w pomieszczeniach mam 10W/mb , łazienka 17W/mb.. moc miałem policzoną do podłogówki - mniej więcej było zapotrzebowanie policzone, dałem mnie więcej jak było - około 50w/m chyba.. tu koledzy polecają 70W/m - u mnie jest mniej bo na cały dom mam 7kW.. (średnio 53w/m2) jakbym dał większe to by krócej pracowały ale cieplej bym nie miał.. teraz na dobę pracują około 6-7h tylko w taniej taryfie.. do teraz zużycie za ten sezon jest 7101 kWh czyli 1775zł.

co bym zmienił - dokładniej bym ułożył przy kabinie i wannie- tzn. akurat tam gdzie wychodzę spod prysznica jest zakręt i akurat zimny kawałeczek :). i tyle..

 

 

jeśli tym samym kablem grzejnym to jak będzie dylatacja to absolutnie nie !! oddzielny kabel albo nie robić w posadzce tam dylatacji - chociaż jak to inne pomieszczenie to się nie da.. ja mam w salonokuchni na jednej powierzchni 4 kable bo podłoga tak podzielona jest dylatacjami, posadzka pracuje i w drucie oporowym może zrobić uszkodzenie.. a pomysły kolegi co w rurce metalowej kazał przejście zrobić to jakaś bzdura.. temperatura musi się rozproszyć gdzieś w betonie a tam niekoniecznie da się napchać a jak zostanie powietrze to może się przepalić, albo co gorsza pracująca posadzka kantem tej rurki przetrze izolację.. nie kombinuj bo to wycieranie d.. szkłem.. steruj sobie z jednego sterownika to nie przszkadza ale oddzielne kable

 

 

 

tylko przy wierceniu trzeba najpierw dobrze sprawdzić..

 

w tej wersji musze jeszcze najpierw z posadzkarzem pogadac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

możesz zagwarantować że nie? producent zdecydowanie odradza takie kombinacje - skąd wiesz jak się zachowa drut oporowy jak zostanie rozciągnięty przez działające w posadzce siły (dosyć spore zwłaszcza w przypadku schnięcia posadzki) po czym przyłożone będzie długotrwale napięcie?

o ile jeszcze może elektra VCD który jest gruby da radę to cieńsze wersje to już loteria, nie możesz .. zagwarantować, że posadzka nie zapracuje np. na ścinanie przy dylatacji. a liczenie watów itp. w tym wypadku nie ma znaczenia.. włókno w żarówce też się w końcu przepala, więc nie dawajcie komuś takich złotych rad bo ile oszczędzi na tym kasy? 50 zł? przecież kable kosztują w zależności od długości, więc i tak musi dać tą samą długość tylko w dwóch odcinkach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden odcinek jest tańszy niż dwa osobne. Zrobi jak chce, a ty nie strasz nie wiadomo czym, bo można i tak zamontować:

 

http://przewodygrzejne.pl/files/2012/10/PG11-pod%C5%82oga-drewniana.jpg

 

http://przewodygrzejne.pl/przewody-grzejne-stalooporowe/

 

Na dylatację rura o większej średnicy i w środku puścić kabel z luzem, niech się trochę harmonijka zrobi. Taka podłoga to ile ma ruchu? Z dwa milimetry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co wynika z tego rysunku i co to ma do dylatacji:

Proszę pierwsza instrukcja z gogli:

 

http://www.chemiabudowlana.info/pliki/instrukcja/1036_luxbud_instrukcja_montazu_comfort_kabli_grzejnych.pdf

punkt 4.2 s.9 :

Uwaga: Kabel grzejny nie może przecinać dylatacji. Dlatego należy przewidzieć odpowiednią ilość

zestawów grzejnych w zależności od ilości dylatowanych pól betonu

 

kolejna, kable elektra (s. 47):

http://www.tanie-ogrzewanie.pl/download/elektra/kable-grzewcze-tufftec.pdf

"Nawierzchnie betonowe wymagają dylatacji.Wylewki betonowe niezbrojone powinny być dylatowane na pola o*powierzchni nie większej niż 9m², zbrojone płyty betonowe na pola nie większe niż 35m². Długość przewodów grzejnych tak należy dobierać, aby nie przecinały szczelin dylatacyjnych. Jedynie przewody zasilające („zimne”) mogą przechodzić przez szczeliny dylatacyjne. Należy je umieścić w*metalowej rurce ochronnej o*długości ok. 50 cm."

 

nawet na naszym muratorze w dosyć pobieżnym artykule:

http://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe/przewody-i-maty-grzejne,34_9111.html

jest napisane:

"Jednego przewodu nie należy stosować do ogrzewania dwóch pomieszczeń."

 

dalej:

http://www.systemygrzejne.pl/index.php?d=informacje&id=14

"- Przewody grzejne nie powinny przecinać szczelin dylatacyjnych w podłodze"

 

na pewno wszyscy producenci piszą tak, żeby tylko jak najwięcej kabli sprzedać..

więc skończmy to bicie piany bo namawianie kogoś żeby oszczędził 50 czy 100 zł a w przyszłości miał problem tylko dlatego żeby wykazać że "moja racja jest najmojsza" jest bez sensu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomóżcie:)

Potrzebuję info co zamontować/wykonać żeby zminimalizować straty przez wyciąg okapu kuchennego i komin od kominka.

Wydaje mi się że kiedyś czytałem post o tym na forum, ale teraz nie potrafię go wyszukać;/

Dodam tylko, że dom jest już zamknięty i zaczynamy prace wykończeniowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomóżcie:)

Potrzebuję info co zamontować/wykonać żeby zminimalizować straty przez wyciąg okapu kuchennego i komin od kominka.

Wydaje mi się że kiedyś czytałem post o tym na forum, ale teraz nie potrafię go wyszukać;/

Dodam tylko, że dom jest już zamknięty i zaczynamy prace wykończeniowe.

 

Zawór zwrotny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomóżcie:)

Potrzebuję info co zamontować/wykonać żeby zminimalizować straty przez wyciąg okapu kuchennego i komin od kominka.

Wydaje mi się że kiedyś czytałem post o tym na forum, ale teraz nie potrafię go wyszukać;/

Dodam tylko, że dom jest już zamknięty i zaczynamy prace wykończeniowe.

 

W tej fazie powinienes okna pouchylac, a nie odcinac wentylacje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez kominka z zamknieta komora spalania i okapem bez klapy zwrotnej?

 

Jesli tak, to niech szmatami pozatyka. Bedzie pasowalo do calosci.

 

Spokojnie, nie po to ładuję kasę w rozwiązania energo żeby robić fuszerkę, stąd temat ostatnich dziur jakie mi zostały do uszczelnienia.

Temat okapu mi rozwiązaliście, dzięki!

Kominek oczywiście będzie z zamkniętą komorą, ale co dalej? Będzie elektroniczne sterowanie spalaniem od Tatarka, więc przepustnica będzie zamknięta jak nie będzie palone, ale czy to wystarcza?

Czy może wstawia się coś jeszcze gdzieś bliżej wylotu komina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do kabli, juz druga firma potwierdzila, ze nie przechodzi sie przez dylatacje. wiec robie osobno.

problemem moze sie okazac, ze przewymiaruje troche kabel w malej lazience ale ...no coz...zostawie na noc otwarte drzwi na hol z ktorym bedzie ona na jednym sterowniku

 

i jeszcze pytanie

jak to pogodziliscie z posadzkarzami, zeby wylac troche potem wrzucic siate z kablami kilka dni pozniej i dolac do zadanej wysokosci?

czy robiliscie jakies podkladki pod te siaty z kablami i lali na raz?miksokret oczywiscie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...