Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To faktycznie pozazdrościć , mój dom to 13 letni kanadyjczyk więc i akumulacyjnośc bardzo mała a i pewno standardy izolacyjne też niższe niż obecne , aczkolwiek ja się nie skarżę bo w sumie to grzejnik tylko w salonie letni pozostałe pod prądem ale zimne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

I od razu przepraszam, ale temat 2100 stron, nie sposób przeczytać...

Prośba do aktywnych w temacie. Planuję budowę domu z poddaszem użytkowym, powierzchnia użytkowa 160m2. 20cm styropianu. Z silikatów, więc spora akumulacyjność (to chyba na plus) ogrzewanie podłogowe na parterze, na górze do przemyślenia, ale chyba lepiej sprawdza sie grzejniki. Ogrzewanie i tu do was pytanie. Pompa ciepła uważam, że za duża inwestycja na poczatek (byłaby na kredyt, wiec nie zapominajmy o odsetkach). Gazu brak, ekogroszek..od biedy, ale cenię sobię zdrowie i wygodę nawet kosztem nieco większych kosztów miesięcznych ogrzewania.

 

Kable w posadzce mnie nie przekonuja, bo w przypadku dramatycznego wzrostu cen energii elektrycznej, zostaję bez alternatywy, więc pomyślałem żeby zrobić podłogówkę wodna, zamontować jakiś duży bojler (nie wiem 300 - 500l więcej?), który w nocnej taryfie będzie sie nagrzewał, a w ciagu dnia będzie wykorzystywany do co i cwu (a może mieć osobny do co i osobny do cwu?). Czy może ten cały Kospel, który jak rozumiem jest przepływowy i magazynuje w jakimś zbiorniku bez grzałki?

Chce też byc gotowy na podłczenie kotła na paliwo stałe w razie jakby grzanie pradem okazało sie zbyt drogie (więc zbuduję komin i mam odpowiednio duża kotłownię. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć zabezpieczenie, czyli rurki w podłodze, to bufor musi być odpowiedni duży, zależy od tego jak ciepły dom chcesz wybudować. Więcej na temat samego bufora poczytaj http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a.

 

Pomyśl jeszcze jak wyszłyby Ci np. panele fotowoltaiczne + kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, panele i kable to ciekawe, ne pomyślałem o tym.

A wiecie o co chodzi ze zmiana przepisów, która niejako przy okazji eliminuje możliwość grzania pradem w nowych domach? Czy mogę zaprojektować ekogroszek, a wstawić bufor elektryczny?

 

Co do tego jaki ciepły, to narazie mogę powiedziec tyle, że chcę ciepły, 20cm styropianu na scianach, pianka PUR na dachu, ale szczegóły jeszcze nieznane.

 

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Liwko, ale rozumiem, że mówisz o pompie Powietrze-Woda, za podobna cenę? mam watpliwości (choć niepoparte pomiarami ani konsultacjami z monterami), czy taka pompa w zimie udźwignie C.O.

 

Oczywiscie, że da radę udżwignąć CO i CWU. Żeby nie zaśmiecać niepotrzebnie tego wątku off top-em przejdź do TEGO

Znajdziesz tam odpowiedzi na frapujące Cię pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Liwko, ale rozumiem, że mówisz o pompie Powietrze-Woda, za podobna cenę? mam watpliwości (choć niepoparte pomiarami ani konsultacjami z monterami), czy taka pompa w zimie udźwignie C.O.

 

Może być P-W a może być G-W. Ale jeżeli chcesz lepiej liznąć temat to poszukaj odpowiedzi w tych tematach

http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciep%C5%82a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko zauważcie, że Robaczywy rozmyśla nad alternatywą do kabli, bo boi się drożejącego prądu. PC jakby nie było też działa na prąd, więc chyba nie bardzo jest odpowiednią alternatywą. Jest systemem droższym w instalacji (od kabli), a tańszym w użytkowaniu. Robaczywy ogólna zasada, im cieplejszy dom, tym inwestycja w droższe ogrzewanie dłużej się amortyzuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko zauważcie, że Robaczywy rozmyśla nad alternatywą do kabli, bo boi się drożejącego prądu. PC jakby nie było też działa na prąd, więc chyba nie bardzo jest odpowiednią alternatywą. Jest systemem droższym w instalacji (od kabli), a tańszym w użytkowaniu. Robaczywy ogólna zasada, im cieplejszy dom, tym inwestycja w droższe ogrzewanie dłużej się amortyzuje.

 

Jeśli ktoś myśli o węglu w nowym domu, to raczej musiałby przejść dłuuuugą drogę żeby grzać czystym prądem. PC wybacza wiele błędów, czysty prąd nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko zauważcie, że Robaczywy rozmyśla nad alternatywą do kabli, bo boi się drożejącego prądu. PC jakby nie było też działa na prąd, więc chyba nie bardzo jest odpowiednią alternatywą. Jest systemem droższym w instalacji (od kabli), a tańszym w użytkowaniu. Robaczywy ogólna zasada, im cieplejszy dom, tym inwestycja w droższe ogrzewanie dłużej się amortyzuje.

 

Jes odwrotnie niż piszesz - PC jest alternatywą najwłaściwszą, gdyż redukuje poprzez swoją sprawność wpływ ceny prądu na rachunek za grzanie o 75%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jes odwrotnie niż piszesz - PC jest alternatywą najwłaściwszą, gdyż redukuje poprzez swoją sprawność wpływ ceny prądu na rachunek za grzanie o 75%.

Miloszenko PC nie jest alternatywą w sensie takim, że wykorzystuje również prąd, myślałem, że to logiczne, że o to mi chodziło. Po za tym ja Robaczywego do niczego konkretnego nie namawiałem. Podałem jakąś opcje. Wy jednak ciągniecie w stronę PC.

 

Przy okazji mam pytanie o PC GW. Mam na działce wysoko wodę, więc zrobienie kolektora poziomego, byłoby łatwe. Pytanie jaka musiałaby być pompa zakładając obciążenie domu na powiedzmy 20W/m2 * 140, czyli powiedzmy 3kWh plus CWU dla 4-5 osób? Jak byłby koszt samej pompy + jakiś zbiornik na CWU + kolektor poziomy? Opcja zakup z instalacją oraz zakup z instalacją praktycznie we własnym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za wszystkie rady - są bardzo cenne i dobrze mieć opinie z różnych punktów widzenia. Na aktualnym etapie nie wykluczam ani węgla (w postaci groszku) ani gruntowej PC. Natomiast faktycznie planuje ocieplić dobrze, więc wydaje mi się, ze inwestowanie na początek około 50 000 w PC, z wszystkimi jej zaletami, nie będzie opłacalne. Owszem daje duży komfort, ale czysty prąd również daje komfort i jest znacznie tańszy inwestycyjnie. Muszę jeszcze dużo poczytać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie próbuje się pochylić, narazie im bardziej się pochylam tym mniej wiem, ale myślę, że przebrnę przez ten etap i wymyślę coś madrego :rolleyes:

 

Jak masz jakiegos znajomego co grzeje ekogrochem, to sie umow z nim, zeby dla znac jak bedzie czyscil kociol na koniec sezonu. Powiedz, ze wezmiesz zgrzewke piwa i zaoferuj swoja pomoc.W jego oczach wiele stracisz jako czlowiek niepelnosprawny umyslowo, ale na pewno w domu u siebie nie zainstalujesz takiego kotla. To w sumie niewielka cena za tak "pozytywna" weryfikacje swoich preferencji co do zrodla ciepla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy okazji mam pytanie o PC GW. Mam na działce wysoko wodę, więc zrobienie kolektora poziomego, byłoby łatwe. Pytanie jaka musiałaby być pompa zakładając obciążenie domu na powiedzmy 20W/m2 * 140, czyli powiedzmy 3kWh plus CWU dla 4-5 osób? Jak byłby koszt samej pompy + jakiś zbiornik na CWU + kolektor poziomy? Opcja zakup z instalacją oraz zakup z instalacją praktycznie we własnym zakresie.

 

20W/m2 nic nie mówi, musisz znać szczytowe zapotrzebowanie na ciepło i CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trochę mówi, skoro napisałem, 20W/m2 * 140m2 ~ 3kW (wyżej omyłkowo dałem kWh), co do CWU przyjmijmy 3500kWh rocznie.

 

czyli pompa 5kW w zupełności by wystarczyła. Przy wysokich wodach gruntowych wystarczyłoby około 200m kolektora poziomego. Pompę można wziąć 7kW dla lepszego wykorzystania taniej taryfy. Do tego zbiornik 300l. Z wszystkim możesz się zmieścić w 20tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz jakiegos znajomego co grzeje ekogrochem, to sie umow z nim, zeby dla znac jak bedzie czyscil kociol na koniec sezonu. .

Widać że się nie znasz na kotłach ekogroszek. :no: Taki kocioł czyści się co 2-3 tygodnie, nie rzadziej niż miesiąc ponieważ nalot wewnątrz zmniejsza sprawność co objawia się dłuższą pracą. Ponadto węgiel trzeba kupić latem żeby był suchy. Mokry pali się źle i więcej idzie.

Edytowane przez Wivaldi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...