Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No to masz ewidentnie nieprzemyślany okap.

 

Okap chroniący przed przegrzaniem, niestety nie da się nim manewrować, dlatego ja myślę o żaluzjach elewacyjnych, jedyne czego nie dają, to zaciemnienia 100%, ale to nie jest niezbędne, biją za to na głowę wszystkie inne rozwiązania pod kątem "elastyczności" zastosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To może taki okap nie jest najlepszym rozwiązaniem?

 

Dlaczego ?

Patrz na bilans roczny, a nie jeden incydent.

 

Ile kosztuje m2 takiego okapu?

 

Nie mam pojęcia. Ja go nie "dokupowałem". :) Okap jest elementem stylistki bryły budynku. Można go skrócić, ale przez to wydłużyłbym bym elewację, a że te same deski elewacyjne mam na podbitce, to nic praktycznie nie zaoszczędzę.

 

Nie lepiej byłoby dać żaluzje elewacyjne? Mogą zrobić co chcą kiedy chcą, ewentualnie się zwinąć, okapu niestety regulować się, i tak jak np. u mnie, gdzie ściana szczytowa jest od południa nic by nie dał ...

 

Mam też żaluzje, ale od południa mam wyjście na taras. W lecie ruch jest jak na dworcu. :) Wtedy żaluzje są podniesione, a okap skutecznie ogranicza promienie słoneczne.

 

No to masz ewidentnie nieprzemyślany okap.

 

Hehe, no tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okap chroniący przed przegrzaniem, niestety nie da się nim manewrować, dlatego ja myślę o żaluzjach elewacyjnych, jedyne czego nie dają, to zaciemnienia 100%, ale to nie jest niezbędne, biją za to na głowę wszystkie inne rozwiązania pod kątem "elastyczności" zastosowania.

 

A po co manewrować okapem ? Okap skutecznie odcina nadmiar słońca w lecie, w zimie nic stanowi żadnej przeszkody.

 

Co do elastyczności żaluzji, to jak przedostać się przez żaluzje na ogród ? Co chwile je podnosić i opuszczać ?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz. Może to już dziś policzyć.

To Ci pomoże:

http://astronomia.zagan.pl/pliki/pozycja_slonca.html

`

Tutaj jest nawet lepsze narzędzie, bo graficzne link.

 

Bartek możesz sprawdzić w weekend w południe jaki fragment podłogi masz oświetlony słońcem (oczywiście jak będzie słońce). Dokładnie to nie w południe a o godz. 12:53 jest górowanie słońca u Ciebie.

 

Z tego co kojarzę, to masz okap długości 112 cm, wysokość 220 cm pod okapem, czyli wychodzi, że słońce powinno Ci oświetlać ok. 27 cm. Rzeczywiście trochę mało. Z drugiej jednak strony mogłoby być już teraz i 25*C na dworze i ten okap byłby już pomocny.

 

Tak naprawdę to najlepsze byłby żaluzje lub roleta, ale zaciągane od dołu, oczywiście w lecie. Wtedy okap mógłby być mniejszy, bo można by część dolną okna zasłonić i nie wpuszczać słońca. W zimie z kolei lepsze są, jeżeli ktoś nie lubi bezpośrednich promieni słonecznych, żaluzje wewnętrzne, aby wpuści potrzebne ciepło do domu.

 

Ktoś się spotkał z żaluzjami lub roletą zasuwaną od dołu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

`

Tutaj jest nawet lepsze narzędzie, bo graficzne link.

 

Bartek możesz sprawdzić w weekend w południe jaki fragment podłogi masz oświetlony słońcem (oczywiście jak będzie słońce). Dokładnie to nie w południe a o godz. 12:53 jest górowanie słońca u Ciebie.

 

Z tego co kojarzę, to masz okap długości 112 cm, wysokość 220 cm pod okapem, czyli wychodzi, że słońce powinno Ci oświetlać ok. 27 cm. Rzeczywiście trochę mało. Z drugiej jednak strony mogłoby być już teraz i 25*C na dworze i ten okap byłby już pomocny.

 

OK, sprawdzę. Mój okap to 120cm + ok. 30cm tzw. wnęki/ościeży okna tarasowego. Dopiero wtedy zaczyna się wnętrze. Czy to mało..., zależy do czego ?

Dzięki takiemu okapowi w najbardziej słoneczne dni roku odetnę słońce na ok. 5 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, sprawdzę. Mój okap to 120cm + ok. 30cm tzw. wnęki/ościeży okna tarasowego. Dopiero wtedy zaczyna się wnętrze. Czy to mało..., zależy do czego ?

Dzięki takiemu okapowi w najbardziej słoneczne dni roku odetnę słońce na ok. 5 godzin.

Czyli w sumie w południe słońce Ci nie powinno wcale do domu "wchodzić", jakieś 10 cm za oknem na zewnątrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, sprawdzę. Mój okap to 120cm + ok. 30cm tzw. wnęki/ościeży okna tarasowego. Dopiero wtedy zaczyna się wnętrze. Czy to mało..., zależy do czego ?

Dzięki takiemu okapowi w najbardziej słoneczne dni roku odetnę słońce na ok. 5 godzin.

A ile kosztuje folia okienna selektywna? Taka co przepuszcza lub nie w zależności od kąta padania promieni?

 

Są też folie "elektryczne" ale to wiem, że sakramencko drogie jest :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A znika ona samodzielnie w zimie ? :p

 

Ech, z Tobą gadać :p

 

Folia przepuszcza większość promieniowania padającego zimą, natomiast latem większość odbija.

 

Przezierność bez zmian, natomiast w kwestii ograniczania przegrzewania i nieograniczania zysków słonecznych byłaby odpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz sobie ile kosztują rolety, które i tak nie dają tego samego, ewentualnie ile trzeba dołożyć okapu aby m2 okien od południa przesłonić.

 

miloszenko, ale ta folia wycina uv i podczerwień również w zimie. Nie rozróżnia pór roku.

http://www.sklepfolie.pl/img/products/perfecta_sf.gif

Taka folia niweczy zdolności szyb low-e...

 

Porównywanie folii do okapu czy rolet nie ma sensu, one spełniają inne funkcje i powinny być dobierane do potrzeb.

Możne na okna od zachodu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...