Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

instalacja jest bardziej skomplikowana. Woda zanim dojdzie do spłuczki przechodzi przez sito i dokładny filtr. Jak się uporam to wkleje schemat do tematu szara woda. Obrzydliwie wygląda powiadasz... O tym zamierzam się sam przekonać jak odpalę ustrojstwo i pochodzi z miesiąc. Też sie trochę obawiam.

 

Wystarczy raz na jakiś czas przepłukać czystą wodą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gdybyś się przyłozył chociaż trochę do zgłębienia tego tematu to nie pisał byś głupot. Ośmieszasz się takimi wyliczeniami

 

ja akurat piszę tu o o kosztach butli żeby zwrócić uwagę jak prąd jest pozornie drogi.

ok ośmieszam się .

czyli koszty podane przez firmę A SĄ nieprawdziwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj w moim arkuszu "OZC dla laika" - dane wcale nie muszą odbiegać od prof OZC - jeśli dobrze podstawisz wyliczone U dla przegród, temperatury i sprawność reku, ark 34 lub 35, link w mojej stopce.

 

już bawiłem się Twoim arkuszem - on jedynie daje ogólny obraz dla całego domu , a ja potrzebuję np dobrać kable el. do poszczególnych pomieszczeń

 

z ogólnego kalkulatora wychodzi mi 5l ale tom to nie klasyczna stodoła i nie ma dachu 2 spadowego - poza tym pytanie co i gdzie zrobić by zejść do np 3l ?

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja akurat piszę tu o o kosztach butli żeby zwrócić uwagę jak prąd jest pozornie drogi.

ok ośmieszam się .

czyli koszty podane przez firmę A SĄ nieprawdziwe?

 

Koszty podane przez firmę A są prawdziwe, przez firmę B mogą być podobne a przez firmę C to i nawet trochę wyższe. Ale to jest pójście na łatwiznę. Prąd w I taryfie też jest drogi a nie każdy idzie na łatwiznę tylko grzeje w II akumulacyjnie. Porównywanie propanu z "koncernu" z prądem w II taryfie mija się z celem. Zadając sobie trochę trudu bez problemu można mieć 25 groszy za kwh przez całą dobę bez zabawy z dzienną i nocną taryfą, ale to nie ten wątek:)

Edytowane przez piotrmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gaz ma stala oplate ktora u nas wynosi 90 zl czy uzywasz czy nie, a za prad oplaty przesylowe i tak placisz wiec pewnie wyjdzie cenowo podobnie w 2 taryfie.

Znam ludzi co grzeja pradem i placa 1000 zl/m-c i nie przeraza ich ta kwota,

W/w stawka już zawiera koszty stałe (dokładnie to rocznie wynoszą 292,2zł w W-2 i 782,28 w W-3 - są w moim arkuszu nośników energii w stopce), za to rzadko ktoś ma prąd poniżej 0,4zł/kWh, co niestety wypada co najmniej dwukrotnie drożej. Zamiast kwot lepiej podawać zużycie w kWh, najlepiej z rocznych faktur - są mniej dwuznaczne i nie pozostawiają niedomówień. Chociaż 1000zł/mies - też robi wrażenie, mój koszt to 280 (prąd, gaz drewno).

już bawiłem się Twoim arkuszem - on jedynie daje ogólny obraz dla całego domu , a ja potrzebuję np dobrać kable el. do poszczególnych pomieszczeń

 

z ogólnego kalkulatora wychodzi mi 5l ale tom to nie klasyczna stodoła i nie ma dachu 2 spadowego - poza tym pytanie co i gdzie zrobić by zejść do np 3l ?

w tym arkuszu jak wstawisz kąt 0 to możesz policzyć nawet mieszkanie, czy osobne pomieszczenie, tylko musisz dokładnie policzyć współczynnik U dla przegród. Zejść z zapotrzebowaniem to jest równoznaczne z poprawieniem tego współczynnika dla przegród, oraz sprawności rekuperatora. Widzę, że niektórzy wysoko mierzą, stawiając wysokie wymagania co do tej przenikalności, ale przy konfrontacji z rzeczywistością jest zupełnie inaczej, tj: nie spotkałem drzwi wejściowych z U<1, przeciętnie przekracza dla średnio ocieplonych 2, również co do wentylacji to mocno ograniczają wietrzenie, a przecież trzeba liczyć co najmniej 1 wymianę na 2 godziny co oznacza, że ilość powietrza powinna wynosić ok 1,5*pow domu, tak samo z U dla okien, wstawiając 1,1 potem 0,8 - od razu widać efekt energetyczny i można go wtedy porównać do kosztów inwestycyjnych, również jeśli ktoś dobrze policzy U ocieplenia to dokładając dodatkowe jego warstwy odczyta możliwe oszczędności - to prosty arkusz, warto pokombinować.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj jest raczej mowa o miesiącach zimowych a nie średnia z całego roku

chyba nie masz racji bo

Znam ludzi co grzeja pradem i placa 1000 zl/m-c i nie przeraza ich ta kwota, przy czym - maja duzy dom okolo 200metrow, maja tylko jedna taryfe, na gorze maja grzejniki olejowe an adole podlogowke, maja ogromny ogrod gdzie chodza non stop dwie pompki i oswietlenia roznego rodzaju. Aha no plyta na prad i przeplywowe ogrzewacze wody, wiec czy przy takim zuzyciu te 1000 zl to naprawde duzo? Mi wydaje sie ze nie.

jak widzisz, tu chodzi o precyzję wypowiedzi, aby nie było niedomówień i dwuznaczności - dlatego preferuję jw.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba nie masz racji bo

 

jak widzisz, tu chodzi o precyzję wypowiedzi, aby nie było niedomówień i dwuznaczności - dlatego preferuję jw.

 

ok. zgadzam się z tobą, ale bardziej chodziło mi o zobrazowanie tego 1000, twoich 280 i moich 1000/420

wracając do kwh, przeciętny zjadacz chleba pyta zawsze ile płacę za prąd ( za ogrzewanie), a nie ile zużywam kwh, bo na ogół nic mu to nie mówi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając do kwh, przeciętny zjadacz chleba pyta zawsze ile płacę za prąd ( za ogrzewanie), a nie ile zużywam kwh, bo na ogół nic mu to nie mówi

relacje cenowe w czasie potrafią się mocno zmienić, ale zapotrzebowanie na energię niekoniecznie, obecnie mój koszt to 280zł/mies, ale za kWh płacę 0,17zł - to średnia z kosztu gazu, prądu i drewna.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - jedna rada / prośba - operujcie wszyscy jednakowymi cenami - albo cena za 1 kWh bez kosztów stałych , albo z uwzględnieniem ich - bo tak to można będzie w tym sezonie porównywać - niebo i ziemię ... ;)

 

Zdajesię prąd też różnie kosztuje. Zależy od dostawcy. Nawet godziny II taryfy potrafią być różne, a na to nie mamy już żadnego wpływu. Przecież nikt nie wyprowadzi się 200km do innego dostawcy prądu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdajesię prąd też różnie kosztuje. Zależy od dostawcy. Nawet godziny II taryfy potrafią być różne, a na to nie mamy już żadnego wpływu. Przecież nikt nie wyprowadzi się 200km do innego dostawcy prądu:)

 

wiem , ale należy podawać więcej informacji tak by ktoś miał pełen obraz tego ile co kosztuje i by móc porównać z kimś innym, bo kwota i cena za kWh tez nic nie mówi - pytanie ile kwh łącznie i w jakich taryfach ktoś zużywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

(watpie by oszczedzali i np chodzili i gasili niepotrzebne swiatla)

 

urządzenia elektryczne działające w domu w okresie grzewczym nie zwiększają zużycia energii gdyż same są grzejnikami;)

mówimy oczywiście o niecentralnym ogrzewaniu elektrycznym...

wracając do kosztów; jak mieszkamy w bloku i płacimy 500zł miesięcznie za czynsz i prąd to jest w porządku, ale jak we własnym domu o dwu-trzy krotnej powierzchni z ogrzewaniem elektrycznym zapłacimy( średnio rocznie) 1000zł za dwa miesiące to od razu że masakra jakaś...

jak dla mnie to trochę dziwne;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

urządzenia elektryczne działające w domu w okresie grzewczym nie zwiększają zużycia energii gdyż same są grzejnikami;)

Tak jest tylko w przypadku odbiornikach o charakterze czysto rezystancyjnym, a tak przecież nie jest, sprzęt elektroniczny to głównie odbiorniki o charakterze indukcyjnym. Nawet zwykłe żarówki z włóknem wolframowym 5% zużywanej energii zużywają tylko i wyłącznie na "produkcję" światła a nie na ciepło. Im lepszej klasy urządzenia tym mniej %-owo energii tracone jest na ciepło. Dlatego bardzo dużym uproszczeniem jest twoje stwierdzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz - mieszkanie w starej pokopalnianej kamienicy 57 metrow - place:

czynsz 200zl

woda zimna 70-80 zl

ogrzewanie 200 zl (miesiecznie placimy caly rok)

prad 250 zl (taka kwota caly rok)

gaz butla - 42 zl (zazwyczaj na miesiac wystarcza)

jakies 780 zl/m-c razem sie robi ;)

 

to będziesz się musiała postarać żeby tą kwotę przekroczyć we własnym domku na prąd;), ja u siebie płacę ok.800-900 co dwa miesiące plus jakieś 300-350 rocznie za gaz w butli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest tylko w przypadku odbiornikach o charakterze czysto rezystancyjnym, a tak przecież nie jest, sprzęt elektroniczny to głównie odbiorniki o charakterze indukcyjnym. Nawet zwykłe żarówki z włóknem wolframowym 5% zużywanej energii zużywają tylko i wyłącznie na "produkcję" światła a nie na ciepło. Im lepszej klasy urządzenia tym mniej %-owo energii tracone jest na ciepło. Dlatego bardzo dużym uproszczeniem jest twoje stwierdzenie.

niepotrzebnie dzielisz włosa na cztery:cool:

uważasz że np. LED 2,5w nie wydziela tyle ciepła?, że komputerem nie zagrzejesz swojego pokoju?, jak odpalisz pięć żarówek setek to nie dadzą tyle ciepła?

światło z żarówki czy halogena na co sie zmienia?

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błagam, dajcie namiary na kogoś, kto mi zaprojektuje i zrobi podłogówke wodną akumulacyjną na kocioł elektryczny. Nie mogę nikogo znaleźć. Jak rozmawiam z ludźmi od podłogówki, to zadają mi pytania typu " a po co aż tyle wylewki, to bez sensu" itp.

Mi chodzi o to, aby ktos mi podpowiedział m.in., jaka będzie właściwa grubość takiej wylewki dla ogrzewania akumulacyjnego, bo na takim mi zależy - chciałabym grzać możłiwie jak najwięcej w tańszej taryfie. Poza tym liczę, że ten ktos mi podpowie, na jaką taryfę sie decydować - czy opłacalne w moim przypadku będzie mieć dwie taryfy, czy tylko dzienną. Pewnie można to wszytko jakoś obliczyć, czy przewidzieć mając na uwadze paramerty cieple domu. Potrzebuję też kogoś, kto wykona całą instalację wraz z podpięciem do kotła elektrycznego z całym sterowaniem itp.

Napewno znacie takich fachowców - jestem z okolic Piaseczna.

Edytowane przez asbe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...