Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

.Mój dziadek też miął prąd i gazy .Palił drewnem z sady i miał to za darmo.

moje szczegółowe dane za ost 5 lat podałem tu

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4536647&viewfull=1#post4536647

podaj proszę chociaż przybliżone (nie muszą być aż tak dokładne), powinny być korzystniejsze, bo ja za drewno płacę, jego koszt jest uwzględniony w tabeli.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

uważasz że np. LED 2,5w nie wydziela tyle ciepła?, że komputerem nie zagrzejesz swojego pokoju?, jak odpalisz pięć żarówek setek to nie dadzą tyle ciepła?

światło z żarówki czy halogena na co sie zmienia?

Tak, uważam że LED o mocy 2,5W nie zamienia w całości tych 2,5W na ciepło. Oczywiście komputer podniesie temp. w pokoju, ale wydzielanie ciepła przez urządzenia elektroniczne jest skutkiem ubocznym ich działania i jeśli byłoby że całkowita moc pobieraną zamieniają na ciepło to nie nazywały by się komputer/telewizor itd. tylko były by były grzejnikiem.

Światło nigdy nie może zamienić się na ciepło, bo jak pisałem 5% mocy przy żarówce zamienia się na "świecenie" a reszta na ciepło.

Urządzenia wirowe/silniki mają spore straty o charakterze indukcyjnym i nie są one zamieniane na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, uważam że LED o mocy 2,5W nie zamienia w całości tych 2,5W na ciepło. Oczywiście komputer podniesie temp. w pokoju, ale wydzielanie ciepła przez urządzenia elektroniczne jest skutkiem ubocznym ich działania i jeśli byłoby że całkowita moc pobieraną zamieniają na ciepło to nie nazywały by się komputer/telewizor itd. tylko były by były grzejnikiem.

Światło nigdy nie może zamienić się na ciepło, bo jak pisałem 5% mocy przy żarówce zamienia się na "świecenie" a reszta na ciepło.

Urządzenia wirowe/silniki mają spore straty o charakterze indukcyjnym i nie są one zamieniane na ciepło.

to wytłumacz mi w takim razie co dzieje się z tą resztą energii bo ona przecież nie znika;)

mnie chyba jakiejś innej fizyki uczyli niż ciebie..., weź sobie halogen 500w stań na środku pokoju i świeć nim w sterownik pokojowy od ogrzewania i powiedz co się wydarzy..., silnik wykonuje pracę a praca poprzez tarcie zamienia się w ciepło itd.itp., w przyrodzie nic nie ginie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wytłumacz mi w takim razie co dzieje się z tą resztą energii bo ona przecież nie znika;)

mnie chyba jakiejś innej fizyki uczyli niż ciebie..., weź sobie halogen 500w stań na środku pokoju i świeć nim w sterownik pokojowy od ogrzewania i powiedz co się wydarzy..., silnik wykonuje pracę a praca poprzez tarcie zamienia się w ciepło itd.itp., w przyrodzie nic nie ginie...

Reszta energii zamieniana jest na widmo w paśmie widzialnym, co ogólnie nazywane jest światłem.

To samo masz w telewizorze, jesli cała moc zuzywana była by na ciepło to nic byś na nim nie widział i nic byś nie usłyszał, a to ile energii zostanie stracone na ciepło zalezy chociażby od tego jakiej klasy są wzmacniacze A, B, D.

W halogenie jest to samo. jeśli te 500W tracone byłoby na ciepło to byłby to grzejnik a nie halogen!

Co do silników to praca nie jest zamieniana na tarcie! W uproszczeniu to prąd elektryczny wytwarza pole elektromagnetyczne w uzwojeniu pierwotnym a ono w w uzwojeniu wtórnym które to jest zamocowane na wale wprawiając go w ruch. Podczas tej zamiany część energii tracona jest na ciepło, ale spora część na prądy wirowe i prądy magnesowania i tracona poprzez promieniowanie elektromagnetyczne.

Jeśli chcesz poczuć siłe takiego promieniowania zapraszam do mnie do pracy to pokażę Ci to w wersji makro.

Nadal uważam że nie masz racji, a sama fizyka nie wystarczy żeby to zrozumieć, to jest elektrodynamika i stany dynamiczne w urządzeniach elektrycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gadamy o prądach w domu

niestety Marcin ma rację, energia to nie tylko ciepło, ale

"Najbardziej znane (i najistotniejsze z punktu widzenia praw fizyki) są dwa rodzaje energii: energia mechaniczna oraz cieplna. Energia mechaniczna to energia kinetyczna, energia potencjalna bądź ich suma (w przypadku ciała mającego obie te energie, np. spadająca piłka.) Energia, cieplna związana jest w ruchami termicznymi. Inne rodzaje to: energia jądrowa, pola elektrycznego, wiązań chemicznych, masy spoczynkowej (w Teorii Względności), i różne energie promieniowania."

cytat z

http://www.bryk.pl/teksty/liceum/fizyka/energia_jej_przemiany_i_transport/19558-energia_i_jej_przemiany.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś to wytwarza np. obroty jak jest to w pralce, albo wentylatorach WM i sprawność tego czegoś jest na poziomie 80-90%. A ciepło z tarcia o którym to ciągle mówisz zawiera się właśnie w tych 10-20%, po to są łożyska. Tak jak silniki tak też pozostałe urządzenia charakteryzują się pewną sprawnością i praktycznie zawsze jest ona ponad 50%. Dlatego o jakiej energii byśmy nie rozmawiali procentowe straty są na zbliżonym poziomie. dlatego ciągłe twierdzenie że "urządzenia elektryczne w sezonie grzewczym są grzejnikami" jest błędne. prostym przykładem są klasy urządzeń "A++, A, itd" to one pozwalają laikowi dowiedzieć się jaka sprawność ma jego lodówka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek71, daj spokój. Wiele razy się z Marcinem spierałem, mieliśmy inne zdanie, ale tutaj ma całkowita rację. Im bardziej nowoczesne urządzenie tym mniej energii marnuje przez wydalanie ciepła.

 

ja wcale nie twierdzę że nie ma racji...

tylko rozumując w ten sposób to nawet kable w podłodze nie mają 100% bo jakieś tam promieniowanie wyłazi...

żarówka też tylko 95% zamienia na ciepło a reszta to "w plecy"...

dyskutujemy o niewielkiej ilości energii.

mój błąd napisałem że cała a powinno być że prawie cała:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strata na bojlerze 1kWh? To jakim sposobem ja na CWU zużywam 2kWh dziennie?

Dotykałeś kiedyś żarówki ledowej po kilku h pracy?

na wakacjach zostawiłem bojler na czuwaniu przez tydzień i średnio wyszło 1,1 kwh na dobę, a jak używamy wodę to mamy na poziomie 2,1-2,6 kwh na dobę

dotykam właśnie takiej SMD 2,4w grzeje:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój przykład pokazuje że twój bojler ma jakąś sprawność. Ponieważ zużywasz mało wody to u ciebie sprawność jest na poziomie 50%, ale jak bys zużywał 10kWh, to sprawność cyklu by wzrosła.

Ja pasuje skoro moje argumenty Ciebie nie przekonały to już twoja sprawa. Proponuje jednak zapozdać się z I i II zasadą termodynamiki. Ona wyjaśnia pojęcie sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja się wtrące w ciekawą dyskusję.. ze sprzętów domowych RTV/AGD jednak duża część energii zamieniana jest na ciepło.

przykład z żarówką zwykłą jest dobitny (choć odosobniony) bo aż 95% energii zamieniana jest na ciepło, reszta to światło z którego i tak korzystamy - tu nic nie tracimy. Tak więc z takiego oświetlenia mamy tylko dodatkowy "zysk" (albo raczej uzysk mocy grzewczej ;))

w troche mniejszej skali dają halogeny, świetlówki no i w końcu LEDy

 

co do silników to racja, mają swoją sprawność, strady cieplne są tam % nieduże więc i uzysk ciepła % mniejszy niż żarówka

jednak zawsze coś grzeją i trafia to do budżetu domowego ciepła :)

 

anyway .. to nie grzejniki, ale "grzejniczki"

Edytowane przez Jacekss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba producenci będą musieli zacząć podawać ile ciepła są w stanie wyprodukować ich urządzenia byśmy mogli skrupulatnie to policzyć:D A olać to.

niekoniecznie, można to sobie uprościć, jeśli ktoś policzy że połowa zużytej zużytej energii elektrycznej w domu jest zamieniana na ciepło to chyba nie popełni błędu - dużo, mało? - zależy dla kogo. Zużycie roczne powinno się podzielić i policzyć energię z 200 dni grzewczych jako zyski energetyczne z urządzeń elektrycznych - ale czy to coś zmieni, zwłaszcza że niektórzy latem muszą korzystać z klimatyzacji lub wentylatorów aby pokryć te "zyski" ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...